Ухвала суду № 53162205, 19.10.2015, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
19.10.2015
Номер справи
2а-6743/11/1270
Номер документу
53162205
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 жовтня 2015 року м. Київ К/9991/76304/11

Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:

головуючого судді Пилипчук Н.Г.

суддів Ланченко Л.В.

Цвіркуна Ю.І.

розглянувши у попередньому судовому засіданні

касаційну скаргу Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у місті Луганську

на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 31.08.2011

та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 17.10.2011

у справі № 2а-6743/11/1270

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Юрторгпак»

до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у місті Луганську

про визнання протиправним наказу про призначення документальної перевірки та визнання неправомірними дій щодо проведення невиїзної документальної перевірки, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 31.08.2011, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 17.10.2011, позов задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано наказ Ленінської МДПІ у м. Луганську від 25.03.2011 № 564 «Про призначення невиїзної документальної перевірки ТОВ «Юрторгпак» з питань правомірності нарахування податкових зобов'язань на податкового кредиту декларацій з податку на додану вартість за період з 01.01.2011 по 31.01.2011». Визнано неправомірними дії Ленінської МДПІ у м. Луганську з проведення невиїзної перевірки ТОВ «Юрторгпак» з питань правомірності нарахування податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість за період з 01.01.2011 по 31.01.2011, за результатами якої складено акт від 28.03.2011 № 167/23-37288173.

Ленінська МДПІ у м. Луганську подала касаційну скаргу, в якій просить скасувати вказані судові рішення та ухвалити нове судове рішення про відмову в задоволенні позову. Посилається на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права: п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України, п. 3 ст. 5, п. 1 ст. 7 Господарського кодексу України, п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п. 188.1 ст. 188 Податкового кодексу України, ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України.

Заслухавши доповідь судді-доповідача про обставини, необхідні для ухвалення судового рішення судом касаційної інстанції, дослідивши доводи касаційної скарги, матеріали справи, судові рішення, суд касаційної інстанції дійшов висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.

Судами попередніх інстанцій встановлено такі обставини.

Підставою для проведення Ленінською МДПІ у м. Луганську документальної невиїзної позапланової перевірки позивача слугував наказ податкового органу від 25.03.2011 № 564 «Про призначення невиїзної документальної перевірки ТОВ «Юрторгпак» з питань правомірності нарахування податкових зобов'язань на податкового кредиту з податку на додану вартість за період з 01.01.2011 по 31.01.2011».

Згідно з цим наказом правовими підставами для проведення невиїзної документальної позапланової перевірки визначено п.п. 78.1.1, п.п. 78.1.4 п. 78.1 ст. 78, ст. 79 Податкового кодексу України (далі - Кодексу).

При перевірці правильності застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, повноти встановлення обставин та їх правової оцінки суд касаційної інстанції виходить з такого.

Підпунктом 20.1.4. п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) (далі - Кодекс) органам державної податкової служби надано право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом, а п.п. 20.1.6 п. 20.1 ст. 20 - право отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, у порядку, визначеному цим Кодексом, інформацію, довідки, копії документів (засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності) про фінансово-господарську діяльність, отримувані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, дотриманням вимог іншого законодавства, здійснення контролю за яким покладено на органи державної податкової служби, а також фінансову та статистичну звітність, в порядку та на підставах, визначених цим Кодексом.

Особливості проведення документальної невиїзної перевірки визначаються статтею 79 Податкового кодексу України, зокрема п. 79.1 статті 79 Податкового кодексу України передбачено, що документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу.

Таким чином, обставини для проведення документальної невиїзної перевірки, визначені у статтях 77 (порядок проведення документальних планових перевірок) та 78 (порядок проведення документальних позапланових перевірок) цього Кодексу.

Відповідно до п.п. 78.1.1. п. 78.1 ст. 78 Кодексу документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності такої обставини: за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Отже, для висновку про наявність в органу державної податкової служби правових підстав для проведення документальної позапланової невиїзної перевірки необхідно встановити наявність таких обставин як:

- надання платнику податків письмового запиту органу державної податкової служби, який підписаний керівником (заступником керівника) останнього та містить перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту;

- ненадання платником податків пояснень та їх документальних підтверджень на такий запит протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивачу 23.03.2011 направлено запит від 18.03.2011 № 11574/7/23-223 з вимогами надати інформацію про господарські операції.

Отже, визначені п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Кодексу правові підстави для призначення позапланової документальної перевірки у відповідача могли виникнути не раніше 02.04.2011.

Відповідно, у керівника органу державної податкової служби були відсутні підстави (ненадання платником податків пояснень та їх документальних підтверджень на письмовий запит протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту) для прийняття 25.03.2011 наказу про призначення документальної позапланової невиїзної перевірки з підстав, визначених п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Кодексу.

Таким чином, відповідач, прийнявши наказ про призначення документальної позапланової невиїзної перевірку позивача, діяв не на підставі, що визначена Податковим кодексом України, чим порушив закріплений в частині 2 статті 19 Конституції України принцип, відповідно до якого орган державної влади зобов'язаний діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією України та чинним законодавством.

Отже, суд касаційної інстанції знаходить обґрунтованими висновки судів попередніх інстанцій про протиправність наказу від 25.03.2011 № 564 «Про призначення невиїзної документальної перевірки ТОВ «Юрторгпак» з питань правомірності нарахування податкових зобов'язань на податкового кредиту декларацій з податку на додану вартість за період з 01.01.2011 по 31.01.2011».

Оскільки протиправність вказаного наказу виключає підстави, встановлені п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Кодексу для проведення документальної позапланової перевірки, суд касаційної інстанції знаходить обґрунтованими висновки судів попередніх інстанцій про необхідність задоволення позову в частині вимог про визнання протиправними дій Ленінської МДПІ у м. Луганську щодо проведення документальної позапланової невиїзної перевірки позивача, результати якої оформлені актом від 28.03.2011 № 167/23-37288173.

Враховуючи наведене, касаційна скарга залишається без задоволення, а оскаржені судові рішення - без змін.

Керуючись ст. ст. 220, 2201, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції, -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у місті Луганську залишити без задоволення, а постанову Луганського окружного адміністративного суду від 31.08.2011 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 17.10.2011 - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, передбачених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України, за заявою, поданою безпосередньо до Верховного Суду України у порядку, встановленому статтями 236-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Н.Г. Пилипчук

Судді Л.В. Ланченко

Ю.І. Цвіркун