ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 жовтня 2015 року м. Київ К/800/28963/14
К/800/26947/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого, суддіГорбатюка С.А.СуддівМороз Л.Л. Шведа Е.Ю. провівши у касаційному порядку попередній розгляд адміністративної справи за позовом Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення до Товариства з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) "Торсат", треті особи: ТОВ "Об'єднання російських телеканалів", Відкрите акціонерне товариство (далі - ВАТ) "Перший канал", Федеральне державне унітарне підприємство (далі - ФДУП) "Всеросійська державна телевізійна та радіомовна компанія", Відкрите акціонерне товариство "Телекомпанія НТВ" про визнання іноземних програм такими, що не відповідають Законам України та Європейській конвенції про транскордонне телебачення за касаційною скаргою ВАТ "Перший канал" на ухвалу Окружного адміністративного суду м. Києва від 25 березня 2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 23 квітня 2014 року та за касаційною скаргою ВАТ "Телекомпанія НТВ" на ухвалу Окружного адміністративного суду м. Києва від 25 березня 2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 14 травня 2014 року
в с т а н о в и л а :
Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення в Окружному адміністративному суді м. Києва пред'явила позов до ТОВ "Торсат", треті особи: ТОВ "Об'єднання російських телеканалів", ВАТ "Перший канал", ФДУП "Всеросійська державна телевізійна та радіомовна компанія", ВАТ "Телекомпанія НТВ" про визнання іноземних програм такими, що не відповідають Законам України та Європейській конвенції про транскордонне телебачення.
Просила визнати іноземні програми такими, що не відповідають Законам України та Європейській конвенції про транскордонне телебачення, а саме: "Перший канал. Всесвітня мережа" (ВАТ "Перший канал"), "РТР-Планета", "Російський Інформаційний Канал "Росія-24" (ФДУП "Всеросійська державна телевізійна та радіомовна компанія"), "НТВ Мир" (ВАТ "Телекомпанія НТВ") та тимчасово заборонити розповсюдження цих програм у багатоканальних мережах на території України.
Також, позивачем заявлено клопотання про вжиття заходів забезпечення позову шляхом тимчасового припинення ретрансляції в багатоканальних телемережах іноземних програм.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 25 березня 2014 року клопотання позивача задоволено.
Зобов'язано ТОВ "Торсат" (01054, м. Київ, вул. Дмитрівська, 18/24, оф. 30, код ЄДРПОУ 30264135) та провайдерів програмних послуг, які уклали угоди із ТОВ "Торсат" (код ЄДРПОУ 30264135), тимчасово припинити ретрансляцію в багатоканальних телемережах на території України іноземних програм "Перший канал. Всесвітня мережа" (ВАТ "Перший канал"), "РТР-Планета", "Російський інформаційний Канал "Россія-24" (ФДУП "Всеросійська державна телевізійна та радіомовна компанія"), "НТВ Мир" (ВАТ "Телекомпанія НТВ") до вирішення справи по суті.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 23 квітня 2014 року апеляційну скаргу ТОВ "Об'єднання російських телеканалів" залишено без задоволення, а ухвалу Окружного адміністративного суду м. Києва від 25 березня 2014 року - без зміни.
Іншою ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 14 травня 2014 року апеляційну скаргу ВАТ "Телекомпанія НТВ" залишено без задоволення, а ухвалу Окружного адміністративного суду м. Києва від 25 березня 2014 року також залишено без зміни.
У касаційній скарзі ВАТ "Перший канал" просить скасувати ухвалу Окружного адміністративного суду м. Києва від 25 березня 2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 23 квітня 2014 року з підстав порушення судами норм процесуального права.
ВАТ "Телекомпанія НТВ" також просить скасувати ухвалу Окружного адміністративного суду м. Києва від 25 березня 2014 року, а також скасувати ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 14 травня 2014 року та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні клопотання Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення про забезпечення позову.
Вказує на те, що ухвали постановлені з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи касаційних скарг та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що касаційні скарги задоволенню не підлягають.
Забезпечення позову, згідно з частиною першою статті 117 Кодексу адміністративного судочинства України, допускається, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача, до ухвалення рішення в адміністративній справі, або якщо захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Суд у порядку забезпечення адміністративного позову на підставі частини третьої статті 117 Кодексу адміністративного судочинства України може відповідною ухвалою зупинити дію рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються. Крім того позов може бути забезпечено забороною вчиняти певні дії.
Відповідно до частини шостої статті 118 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала з питань забезпечення адміністративного позову може бути оскаржена. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Відповідно до частини першої статті 17 Конституції України забезпечення інформаційної безпеки є однією із найважливіших функцій держави, справою всього Українського народу.
Статтею 3 Закону України "Про інформацію" визначено, що основними напрямами державної інформаційної політики є, зокрема, забезпечення рівних можливостей щодо створення, збирання, одержання, зберігання, використання, поширення, охорони, захисту інформації та забезпечення інформаційної безпеки України.
Суд першої інстанції, вживаючи заходів забезпечення позову, та апеляційний суд залишаючи таке рішення без зміни, обґрунтовано виходили із того, що існувала очевидна загроза порушення інформаційної безпеки держави, що проявляється в поширенні відповідачем завідомо спотвореної інформації, яка розпалює національну ворожнечу, посягає на права та свободи людини і може призвести до безповоротних процесів порушення територіальної цілісності України.
З матеріалів справи вбачається, що до Національної ради з питань телебачення та радіомовлення звернулася Рада національної безпеки і оборони України на підставі свого рішення від 01 березня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо забезпечення національної безпеки, суверенітету і територіальної цілісності України", введеного в дію Указом виконуючого обов'язки Президента України від 02 березня 2014 року № 189/2014 з вимогою невідкладного розгляду питання щодо інформаційної безпеки України.
За результатами офіційного моніторингу телерадіопрограм "Перший канал. Всесвітня мережа" (ВАТ "Перший канал"), "РТР-Планета", "Російський Інформаційний Канал "Росія-24" (ФДУП "Всеросійська державна телевізійна та радіомовна компанія"), "НТВ Мир" (ВАТ "Телекомпанія НТВ") встановлено ряд порушень вимог чинного законодавства, що проявилися у пропаганді і закликах до зміни конституційного ладу в Україні та її територіальної цілісності.
Відповідач є дистриб'ютором іноземних програм на території України згідно з договорами.
Виробником зазначених програм є Російська Федерація, якою Європейська конвенція про транскордонне телебачення не ратифікована, а тому, зміст призначених для ретрансляції на території України програм підлягає адаптації до вимог законодавства України.
Доказів того, що дані програми адаптовані до вимог чинного законодавства України у справі відсутні.
Відповідно до статті 28 Закону України "Про інформацію" інформація не може бути використана для закликів до повалення конституційного ладу, порушення територіальної цілісності України, пропаганди війни, насильства, жорстокості, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, вчинення терористичних актів, посягання на права і свободи людини.
Згідно із частинами першою, другою статті 42 Закону України "Про телебачення та радіомовлення" ретрансляція телерадіопрограм та передач, зміст яких відповідає вимогам Європейської конвенції про транскордонне телебачення, на території України не обмежується.
Суб'єкт господарювання, який перебуває під юрисдикцією України, має на меті здійснювати ретрансляцію і отримав на це дозвіл від правовласника (виробника), який не підпадає під юрисдикцію країни, що входить до Європейського Союзу, або країни, яка ратифікувала Європейську конвенцію про транскордонне телебачення, зобов'язаний адаптувати зміст призначених для ретрансляції програм до вимог законодавства України.
Відповідно до статті 4 Європейської конвенції про транскордонне телебачення, ратифікованої із заявою та застереженням Законом України від 17 грудня 2008 року № 687-VI (687-17), сторони забезпечують свободу самовираження й інформації відповідно до статті 10 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, гарантують свободу прийому й не обмежують ретрансляцію на своїх територіях програмних послуг, які відповідають умовам цієї Конвенції.
Як видно з матеріалів справи, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання іноземних програм такими, що не відповідають Законам України та Європейській конвенції про транскордонне телебачення, а саме: "Перший канал. Всесвітня мережа" (ВАТ "Перший канал"), "РТР-Планета", "Російський Інформаційний Канал "Росія-24" (ФДУП "Всеросійська державна телевізійна та радіомовна компанія"), "НТВ Мир" (ВАТ "Телекомпанія НТВ") і просив тимчасово заборонити розповсюдження цих програм у багатоканальних мережах на території України.
Ухвала Окружного адміністративного суду м. Києва від 25 березня 2014 року стосується питань забезпечення позову і за своїм змістом відповідає обсягу та предмету позовних вимог позивача.
Оскаржувані судові рішення законні і обґрунтовані, підстав для їх скасування немає.
На підставі викладеного, керуючись статтями 210, 220, 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
у х в а л и л а :
Касаційні скарги Відкритого акціонерного товариства "Перший канал" та Відкритого акціонерного товариства "Телекомпанія НТВ" залишити без задоволення, а оскаржувані ухвалу Окружного адміністративного суду м. Києва від 25 березня 2014 року та ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 23 квітня 2014 року та від 14 травня 2014 року у справі за позовом Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення до Товариства з обмеженою відповідальністю "Торсат", треті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю "Об'єднання російських телеканалів", Відкрите акціонерне товариство "Перший канал", Федеральне держане унітарне підприємство "Всеросійська державна телевізійна та радіомовна компанія", Відкрите акціонерне товариство "Телекомпанія НТВ" про визнання іноземних програм такими, що не відповідають Законам України та Європейській конвенції про транскордонне телебачення - без зміни.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.
Судді Горбатюк С.А.
Мороз Л.Л.
Швед Е.Ю.