Ухвала суду № 53160510, 29.10.2015, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.10.2015
Номер справи
636/3797/15-а
Номер документу
53160510
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2015 р.Справа № 636/3797/15-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Григорова А.М.

Суддів: Тацій Л.В. , Подобайло З.Г.

за участю секретаря судового засідання Гришко Ю.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області на постанову Чугуївського міського суду Харківської області від 09.09.2015р. по справі № 636/3797/15-а

за позовом ОСОБА_1

до Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області

про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 звернулась до Чугуївського міського суду Харківської області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду Україні в Чугуївському районі Харківської області та просила визнати протиправним рішення відповідача щодо виключення їй з розрахунку при перерахунку пенсії за віком суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, премії за підсумками роботи за рік відповідно до постанови КМУ №268 від 09 березня 2006 року у загальній сумі 56170 гривень 08 копійок; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області провести їй перерахунок пенсії за віком як державному службовцю, включивши до складу заробітної плати суми виплачені з 01.08.2008 року по 31.07.2010 року матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 14459 гривень 22 копійки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 4846 гривень 80 копійок та індексації заробітної плати у сумі 3672 гривні 25 копійок, премії відповідно до постанови КМУ від 09.03.2006 року №268 на суму 33191 гривня 84 копійки - на загальну суму 56170 гривень 08 копійок та провести відповідні виплати з урахуванням виплаченої пенсії за даний період.

Постановою Чугуївського міського суду Харківської області від 09.09.2015 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Чугуївському районі Харківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести певні дії - задоволено. Визнано протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області щодо виключення ОСОБА_1 з розрахунку при перерахунку пенсії за віком суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, премії відповідно до постанови КМУ №268 від 09 березня 2006 року у загальній сумі 56170 (п'ятдесят шість тисяч сто сімдесят) гривень 08 копійок. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком як державному службовцю з 06 серпня 2015 року, включивши до складу заробітної плати суми виплачені з 01.08.2008 року по 31.07.2010 року матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 14459 (чотирнадцять тисяч чотириста п'ятдесят дев'ять) гривень 22 копійки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 4846(чотири тисячі вісімсот сорок шість) гривень 80 копійок, індексації заробітної плати у сумі 3672(три тисячі шістсот сімдесят дві) гривні 25 копійок та премій відповідно до постанови Кабміну України №268 від 09.03.2006 року у сумі 33191(тридцять три тисячі сто дев'яносто одну) гривню 84 копійки - на загальну суму 56170(п'ятдесят шість тисяч сто сімдесят) гривень 08 копійок та провести відповідні виплати з урахуванням виплаченої пенсії за даний період. Стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 суму судового збору у розмірі 73 (сімдесят три) гривні 08 копійок.

Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області, не погоджуючись з вказаним рішенням суду, в апеляційній скарзі вказує, що рішення суду першої інстанції є необґрунтованим, прийнятим з порушенням норм матеріального права, а саме: ст..33, ст..37-1 Закону України "Про державну службу", пунктів 4-6 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865, постанови Кабінету Міністрів України від 06 лютого 2008 року № 34, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Чугуївського міського суду Харківської області від 09.09.2015 року та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Зазначає, що грошова винагорода та матеріальна допомога є одноразовими виплатами і не зазначені і переліку складових заробітної плати, тому вони не включаються до заробітку, що враховується при обчисленні пенсії державним службовцям.

Сторони в судове засідання не з'явились, були повідомлені належним чином. Від ОСОБА_1 надійшла заява про розгляд справи без їх участі.

Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які приймають участь у справі, фіксування судового засідання по справі за допомогою звукозаписувального пристрою згідно ст. 41 КАС України не здійснюється.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними, а тому підлягають задоволенню.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області з 02 серпня 2010 року та отримує пенсію за віком як державний службовець.

06 серпня 2015 року позивач звернулась до управління з заявою про перехід на пенсію за віком, як посадова особа місцевого самоврядування, та перерахунку пенсії з урахуванням допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, індексації заробітної плати та премій, так як при обчисленні пенсії ОСОБА_1 ці виплати не були включені до довідок про заробітну плату.

В довідках визначено про нарахування страхових внесків на ці суми. Спор щодо їх сплати відсутній, відповідних заперечень відповідач не надає.

Рішенням відповідача від 13 серпня 2015 року №8329-02/23 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на норму ст.33 Закону України "Про державну службу", якою передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок і відповідно до ст.37-1 Закону України "Про державну службу", перерахунок пенсії здійснюється у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям, п.п. 5 п.3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» .

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення позову, виходячи з таких підстав.

У частині першій ст. 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Положеннями ст. 2 цього ж Закону встановлено, що структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами нормами.

Таким чином, при визначенні розміру пенсії державним службовцям у заробітну плату враховуються виплати, які згідно із статтею 2 Закону України "Про оплату праці" входять до структури заробітної плати та на які було нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Положеннями ч. 2 статті 33 Закону №3723-Х11 "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплата за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Відповідно до ч.6 ст. 33 цього ж Закону державним службовцям можуть встановлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплата за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно ст. 35 Закону України "Про державну службу" щорічна відпустка державним службовцям надається з виплатою допомоги на оздоровлення. Зазначена допомога має систематичний характер, оскільки виплачується щорічно і являється об'єктом для нарахування і утримання страхових внесків до Пенсійного фонду.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально - побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.

Положеннями ст. 37 Закону України "Про державну службу" передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Постановою КМУ від 09.03.2006 р. №268 встановлено, що керівникам надано право в межах установленого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально - побутових питань та допомогу на оздоровлення в розмірі середньомісячної заробітної плати. Враховуючи, що джерелом виплати матеріальної допомоги є фонд заробітної плати, то матеріальна допомога, яка виплачувалася до щорічної відпустки відповідно до ст. 35 Закону України «Про державну службу», і з якої нараховувався збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, є складовими частинами фонду заробітної плати, а тому є об'єктом для призначення та перерахунку пенсії відповідно до ст. 37 цього Закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи.

Статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-Х11 "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсії.

Положеннями ч.1 ст. 66 цього Закону встановлено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці \ виплат доходу \ , на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу \ прибутку \, сукупного оподатковуваного доходу \ граничної сум заробітної плати \ доходу \ , з яких справляються страхову внески \ збори \ до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку \ виплат, доходу \ .

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року №1058-1V "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати \ доходи \, що враховуються в заробітну плату \ дохід \ застрахованої особи для обчислення пенсії.

Зокрема, до такого доходу \ заробітної плати \ враховуються суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані \ обчислені \ та сплачені страхові внески , суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Перевагу мають спеціальні норми що визначають виплати \ доходи \ для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України №1058-1V та стаття 66 Закону №1788-Х11.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Враховуючи вищевикладені обставини, позивачу відповідачем неправомірно відмовлено в перерахуванні пенсії державного службовця, не включивши в розрахунок суму матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати на які було нараховано, утримано та перераховано внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, викладену в постанові від 20 лютого 2012 року у справі №21-430а11 та в постанові від 28 травня 2013 року у справі №21-97а13.

Частиною першою статті 244-2 КАС України передбачено, що висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Також колегія суддів зазначає, що в рішенні про відмову в перерахунку пенсії відповідач також посилався на одну з підстав відмови на те, що «відповідно до п.п.5 п.3 «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким призначаються пенсії відповідно до законів України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування»», хоча апеляційна скарга та заперечення на адміністративний позов не містять вказаних посилань, проте колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

На думку відповідача, зазначена норма права забороняє з 01 червня 2015 року здійснювати перерахунок пенсій, що були призначені відповідно до зазначених Законів.

Водночас, виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, колегія суддів вважає, що положення п. 5 Прикінцевих положень зазначеного Закону № 213 від 02.03.2015 року стосуються порядку призначення пенсії прокурорам, слідчим, державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Крім цього, в тексті вказаного Закону чітко визначено «з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України».

На підставі викладеного, судова колегія вважає помилковими доводи рішення про відмову в перерахунку пенсії про те, що пенсії в порядку та умовах, визначених на підставі п. 5 Прикінцевих положень Закону № 213 з 01.06.2015 року, раніше призначені пенсії не перераховуються.

При цьому в даному випадку питання стосується перерахунку не у зв'язку зі зміною заробітної плати, а у зв'язку з неправильним розрахунком заробітної плати при призначенні та обчисленні пенсії. Право на врахування спірних сум у розрахунок заробітної плати у позивача виникло ще при призначенні пенсії.

З цієї ж обставини суд не приймає доводів відповідача, що оскільки останнє підвищення заробітної плати відбулося у 2008 році, підстави для перерахунку пенсії відсутні.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення позову та зазначає, що доводи апеляційної скарги не впливають на правомірність висновків суду. Правова позиція відповідача є помилковою. Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу залишити без задоволення.

Постанову Чугуївського міського суду Харківської області від 09.09.2015р. по справі № 636/3797/15-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Григоров А.М.Судді(підпис) (підпис) Тацій Л.В. Подобайло З.Г. Повний текст ухвали виготовлений 03.11.2015 р.