ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 листопада 2015 р.м.ОдесаСправа № 815/3654/15
Категорія: 8.3.3 Головуючий в 1 інстанції: Свида Л. І.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді Бойка А.В.,
суддів: Танасогло Т.М.,
Яковлєва О.В.,
за участю секретаря - Авраменка А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 27 липня 2015 року по справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «КІРІМ-ОПТ» до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області про скасування податкових повідомлень-рішень, -
В С Т А Н О В И В:
25.06.2015 року товариство з обмеженою відповідальністю «КІРІМ-ОПТ» звернулось до суду першої інстанції з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області про скасування податкових повідомлень-рішень:
- від 20.03.2015 року №0003061502, яким позивачу зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у сумі 18 794 560 грн.;
- від 20.03.2015 року №0003071502, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 1 031 810 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 257 953 грн.
- від 15.04.2015 року №0005051502, яким товариству зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у сумі 18 794 560 грн.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 27.07.2015 року адміністративний позов ТОВ «КІРІМ-ОПТ» задоволено повністю.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, Державна податкова інспекція у Малиновському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області подала апеляційну скаргу на вказану постанову суду.
Апелянт зазначає, що вказана постанова ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
В апеляційній скарзі апелянт посилався на те, що за результатами проведених камеральних перевірок позивача було встановлено завищення товариством з обмеженою відповідальністю «КІРІМ-ОПТ» залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду внаслідок порушення позивачем вимог п. 6 розділу ІІІ «Розрахунки за звітний період» наказу Міністерства доходів і зборів України № 678 від 13.11.2013 року «Про затвердження форм та порядку заповнення подання податкової звітності з податку на додану вартість», що призвело до заниження суми податку на додану вартість, яка підлягає сплаті платником податку до бюджету.
З огляду на зазначене, податковий орган вважає, що оскаржувані товариством податкові повідомлення-рішення прийняті правомірно та обґрунтовано, а тому скасуванню не підлягають.
На підставі викладеного в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови Одеського окружного адміністративного суду від 27.07.2015 року та прийняття нової, якою відмовити у задоволенні позовних вимог ТОВ «КІРІМ-ОПТ».
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів суду апеляційної інстанції приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав:
Судом першої інстанції встановлено, що 20.02.105 року державною податковою інспекцією у Малиновському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області була проведена камеральна перевірка даних, задекларованих ТОВ "КІРІМ-ОПТ" у податковій звітності з податку на додану вартість за грудень 2014 року.
За результатами проведеної перевірки складено акт від 20.02.2015 року №783/15-52-15-02 (а.с. 9-14).
В ході проведеної перевірки встановлено порушення позивачем п. 6 розділу ІІІ наказу Міністерства доходів і зборів України №678 від 13.11.2013 року «Про затвердження форми та порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 11.12.2013 року за №2094/24626, що виразилось у завищенні позивачем залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду в податковій декларації з ПДВ за грудень 2014 року на суму 18794560 грн. та заниження суми податку на додану вартість, яка підлягає сплаті платником податку до бюджету за підсумками грудня 2014 року в сумі 1031810 грн.
В акті перевірки податковим органом зазначено, що залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 24 податкової декларації з ПДВ за грудень 2014 року) сформовано за рахунок залишків від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту за попередні податкові періоди, а саме: за жовтень 2013 року в сумі 80120 грн., за листопад 2013 року в сумі 4206839 грн., грудень 2013 року в сумі 7864245 грн., січень 2014 року в сумі 689251 грн., лютий 2014 року в сумі 3913018 грн., березень 2014 року в сумі 2041087 грн.
При цьому, зазначено, що підприємством не було враховано результати перевірки (№ 11/11-23-15-01/38857964 від 20.01.2015 року за листопад 2014 року) та не відображено в р. 21.3 декларації (зменшено залишок від'ємного значення за результатами перевірки податкового органу) у сумі 19 826370 грн. та не відкориговані показники поданої податкової декларації з податку на додану вартість за грудень 2014 року шляхом подання нової звітної декларації.
На підставі вказаного акту перевірки державною податковою інспекцією у Малиновському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області прийнято податкові повідомлення-рішення від 20.03.2015 року №0003061502, яким позивачу зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у сумі 18 794 560 грн. та №0003071502, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 1 031 810 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 257 953 грн.
В подальшому, 20.03.2015 року державною податковою інспекцією у Малиновському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області також було проведено камеральну перевірку даних, задекларованих ТОВ "КІРІМ-ОПТ" у податковій звітності з податку на додану вартість за січень 2015 року, за результатами якої складено акт від 20.03.2015 року №1510/15-52-15-02 (а.с. 17-21).
Зазначеною перевіркою встановлено порушення позивачем п. п. 8 п. 5 розділу ІІІ наказу Міністерства фінансів України №966 від 23.09.2014 року "Про затвердження форми та порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 14.10.2014 року за №1267/26044, внаслідок чого позивачем завищено залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду в податковій декларації з ПДВ за січень 2015 року на суму 18794560 грн.
В ході проведеної перевірки податковим органом було встановлено, що підприємством не було враховано результати перевірки (№ 783/15-52-15-02 від 20.02.2015 року за грудень 2014 року) та не відображено в р. 21.3 декларації (зменшено залишок від'ємного значення за результатами перевірки податкового органу) у сумі 18 794 560 грн. та не відкориговані показники поданої податкової декларації з податку на додану вартість за січень 2015 року шляхом подання нової звітної декларації.
На підставі вказаного акту перевірки податковим органом винесено податкове повідомлення-рішення від 15.04.2015 року №0005051502, яким товариству зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у сумі 18 794 560 грн.
Не погоджуючись з вказаними податковими повідомлення-рішення ДПІ у Малиновському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області, ТОВ "КІРІМ-ОПТ" оскаржило їх до суду першої інстанції.
Колегія суддів суду апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно задоволення позовних вимог ТОВ "КІРІМ-ОПТ", зважаючи на наступне:
Відповідно до п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
П. 75.1.1 ст. 75 Податкового кодексу України визначено, що камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій).
Відповідно до п. 86.2, п. 86.8 ст. 86 Податкового кодексу України за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків. Податкове повідомлення-рішення приймається керівником контролюючого органу (його заступником) протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків акта перевірки.
Згідно із положеннями п. п. 54.3.2 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму, зокрема, грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, від'ємного значення суми податку на додану вартість, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.
Положеннями п. 58.1 ст. 58 Податкового кодексу України передбачено, що у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків розраховується контролюючим органом, або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган зменшує розмір задекларованого від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.
Судом першої інстанції вірно зазначено, що з аналізу наведених норм податкового законодавства вбачається, що податковий орган, в разі встановлення порушень за результатами камеральної перевірки, зокрема, завищення платником податків від'ємного значення суми податку на додану вартість, зобов'язаний направити платнику податків податкове повідомлення-рішення.
Як вже зазначалось вище, підставою для зменшення позивачу від'ємного значення з податку на додану вартість стало, на думку податкового органу те, що підприємством не враховано результати перевірки (№ 11/11-23-15-01/38857964 від 20.01.2015 року за листопад 2014 року) та не відображено в р. 21.3 декларації зменшення залишку від'ємного значення за результатами перевірки податкового органу у сумі 19 826370 грн.
В свою чергу, в ході розгляду справи встановлено, що у період з 15.07.2014 року по 17.07.2014 року Кіровоградською ОДПІ було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку правомірності нарахування позивачем від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту податку на додану вартість за період з 01.07.2013 року по 30.04.2014 року, за наслідками якої складено акт №3/11-23-22-06/38802517 від 24.07.2014 року.
На підставі вказаного акту перевірки Кіровоградською ОДПІ було прийнято податкове повідомлення-рішення №0000012206 від 29 серпня 2014 року про зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 18397014 грн. (а.с. 51-72).
В свою чергу, вказане податкове повідомлення-рішення не було узгоджено в установленому порядку.
Відповідно до положень п. 56.18 ст. 56, п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
З урахуванням строків давності, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення - рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
В ході розгляду справи встановлено, що податкове повідомлення-рішення №0000012206 від 29.08.2014 року про зменшення ТОВ «КІРІМ-ОПТ» розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 18397014 грн. було оскаржено товариством в судовому порядку (справа № 815/5551/14 за позовом ТОВ «КІРІМ-ОПТ» до Кіровоградської ОДПІ ГУ Міндоходів в Кіровоградській області про скасування податкового повідомлення-рішення 0000012206 від 29 серпня 2014 року).
З огляду на викладене, до набрання судовим рішенням законної сили грошове зобов'язання, визначене податковим повідомленням-рішенням №0000012206 від 29.08.2014 року вважається неузгодженим, а тому до моменту такого узгодження зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість за наслідками проведеної перевірки контролюючим органом не може і не повинно бути враховано ТОВ «КІРІМ-ОПТ» при складанні власної звітності з податку на додану вартість.
В свою чергу, з матеріалів справи вбачається, що у грудні 2014 року, у січні 2015 року Кіровоградською ОДПІ, у лютому та березні 2015 року ДПІ у Малиновському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області проводились камеральні перевірки ТОВ «КІРІМ-ОПТ» та складались акти камеральних перевірок, у висновках яких зазначалось про неправомірне невідображення товариством у податкових деклараціях з ПДВ зменшення залишку від'ємного значення за результатами попередньої перевірки підприємства.
Однак, враховуючи положення Податкового кодексу України, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що оскільки податкове повідомлення-рішення №0000012206 від 29.08.2014 року Кіровоградської ОДПІ було оскаржене в судовому порядку, на час проведення камеральних перевірок відповідачем та складання за їх результатами актів та в подальшому направлення на адресу позивача податкових повідомлень-рішень, зменшення від'ємного значення суми податку на додану вартість за цим податковим повідомленням-рішенням не було узгодженим, ТОВ "КІРІМ-ОПТ" не повинно було враховувати неузгоджене податкове повідомлення-рішення при складанні звітності за грудень 2014 року та січень 2015 року.
Крім того, слід зазначити, що на підставі акту перевірки, складеного 20.01.2015 року Кіровоградською ОДПІ ГУ ДФС в Кіровоградській області, посилання на який міститься в акті камеральної перевірки ДПІ у Малиновському районі м. Одесм ГУ Міндоходів в Одеській області від 20.02.2015 року, не складалось податкове повідомлення-рішення, а тому податковий орган не мав права на зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість за грудень 2014 року із посиланням на акт минулої камеральної перевірки, а в подальшому на зменшення того самого від'ємного значення суми податку на додану вартість за січень 2015 року.
Суд першої інстанції вірно зазначив, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення №0003061502, №0003071502 від 20.03.2015 року та №0005051502 від 15.04.2015 року винесені відповідачем та отримані позивачем, відповідно, в березні та квітні 2015 року, тобто, після складання звітності за лютий, березень та квітень 2015 року та не могли бути враховані позивачем при складанні звітності за січень 2015 року.
Все вище зазначене свідчить про необґрунтованість та протиправність прийнятих державною податковою інспекцією у Малиновському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області податкових повідомлень-рішень від 20.03.2015 року№0003061502, №0003071502 та від 15.04.2015 року №0005051502, у зв'язку з чим вони підлягають скасуванню, а позовні вимоги ТОВ «КІРІМ-ОПТ» задоволенню.
Оскільки судом першої інстанції вірно встановлено обставини справи, правильно по суті вирішено справу, та постановлено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, відповідно до ст. 200 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Керуючись ст. ст. 184, 185, 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 27 липня 2015 року - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили негайно після проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: А.В. Бойко
Судді: Т.М. Танасогло
О.В. Яковлєв