УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 жовтня 2015 року Справа № 876/9107/15
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Затолочного В.С.,
суддів Каралюса В.М., Матковської З.М.,
з участю секретаря судового засідання Нефедової А.О.,
представника позивача Понедільника І.А.,
представника відповідача Федорчук І.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 12.08.2015 року в справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Воленерджі» до Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Воленерджі» (далі - позивач, ТзОВ «Воленерджі») звернулося в суд з адміністративним позовом до Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області (далі - відповідач, Ковельська ОДПІ) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 19.05.2015 року № 0002841500, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання по акцизному податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів на суму 2046,25 грн. (в тому числі: за основним платежем на 1637,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 409,25 грн.), та від 16.06.2015 року № 0003911500, яким товариству збільшено суму грошового зобов'язання по акцизному податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів на суму 409,25 грн. (в тому числі: за штрафними (фінансовими) санкціями - 409,25 грн.).
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 12.08.2015 року позов задоволено.
Постанову суду першої інстанції оскаржила Ковельська ОДПІ, яка в апеляційній скарзі просить скасувати постанову та прийняти нову про відмову позивачу в задоволенні позову.
Апеляційні вимоги обґрунтовує тим, що перевіркою встановлено відображення ТзОВ «Воленерджі» у додатку №6 до декларації з акцизного податку за січень 2015 року суми реалізації товарів для комерційного використання, однак дана сума не включена до об'єкта оподаткування акцизним податком, в результаті чого позивачем занижено податкове зобов'язання зі сплати 5-відсоткового акцизного податку з роздрібного продажу палива, яке було безпосередньо реалізоване позивачем з колонок АЗС кінцевим споживачам. Крім того, вказує, що відповідно до Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.1997 року № 1442, через мережу АЗС здійснюється саме роздрібний продаж нафтопродуктів, а не оптовий, оскільки відпуск пального відбувається через колонки кінцевому споживачу незалежно від умов продажу нафтопродуктів та форми розрахунків.
Вислухавши суддю-доповідача, представника апелянта, який просить задовольнити апеляційну скаргу, представника позивача, який просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.
Матеріалами справи встановлено, що 24.03.2015 року начальником відділу податку на прибуток, місцевих, ресурсних, рентних та неподаткових платежів управління оподаткування юридичних осіб Ковельської ОДПІ Гушинець М.В. проведено камеральну перевірку податкової звітності з акцизного податку за січень 2015 року ТзОВ «Воленерджі».
За результатами перевірки складено акт від 24.03.2015 року № 173/15-02/39465036, яким встановлено порушення вимог ст. 213, ст. 214, підпункту 215.3.4 ст. 215, ст. 216 Податкового кодексу України (далі - ПК України) та наказу Міністерства Фінансів України від 23.01.2015 року №14 «Про затвердження форми декларації акцизного податку, Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку» ТзОВ «Воленерджі», що призвело до заниження акцизного податку, який підлягає сплаті до бюджету за січень 2015 року, в сумі 1619,00 грн.
Не погоджуючись із висновками акту від 24.03.2015 року №173/15-02/39465036, позивач подав заперечення від 03.04.2015 року № 74 на акт до Луцької ОДПІ. Листом від 08.04.2015 року № 5531/10/21.1 Луцька ОДПІ повідомила позивача про те, що для об'єктивного розгляду вищевказаного заперечення прийнято рішення щодо проведення документальної позапланової перевірки.
На підставі направлення від 10.04.2015 року № 000893, згідно з пунктом 75.1 ст. 75, підпунктом 78.1.5 пункту 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України та відповідно до наказу Луцької ОДПІ від 10.04.2015 року №784 головним державним ревізором-інспектором відділу перевірок платників податків управління податкового аудиту Луцької ОДПІ Демчуком В.Г. проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТзОВ «Воленерджі» з питань, що становлять предмет заперечення згідно актів камеральних перевірок № 974/21.1/39465036 від 24.03.2015 року, № 192/15/39465036 від 24.03.2015 року, № 205/22.5/39465036 від 24.03.2015 року, № 37/22.5/39465036 від 24.03.2015 року, № 173/15-02/39465036 від 24.03.2015 року, № 68/15/39465036 від 24.03.2015 року за період з 01.01.2015 року по 31.01.2015 року, за результатами якої складено акт від 28.04.2015 року № 1628/22.1/39465036.
Відповідно до висновків акту перевірки контролюючим органом встановлено порушення товариством вимог ст. 213, ст. 2014, підпункту 215.3.4 ст. 215, ст. 216, пункту 198.6 ст. 198, пункту 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України та наказу Міністерства Фінансів України від 23.01.2015 року № 14 «Про затвердження форми декларації акцизного податку, Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку», в результаті чого занижено акцизний податок, який підлягає сплаті до бюджету за січень 2015 року, в сумі 52673,00 грн.
Листом від 13.05.2015 року № 7323/10/03-18-22-01 Луцька ОДПІ повідомила ТзОВ «Воленерджі» про те, що аналізом матеріалів позапланової виїзної документальної перевірки товариства було встановлено помилку, що призвела до невірного розрахунку сум заниження акцизного податку в акті від 28.04.2015 року № 1628/22.1/39465036, та уточнено заниження акцизного податку за січень 2015 року в сумі 58391,00 грн..
На підставі вищевказаного акту перевірки Ковельською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення від 19.05.2015 року № 0002841500, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання по акцизному податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів за основним платежем на 1637 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями на 409,25 грн..
Не погоджуючись із вищезазначеним податковим повідомленням-рішенням, позивач подав скаргу від 02.06.2015 року № 137 до Головного управління ДФС у Волинській області. Рішенням від 08.06.2015 року № 3908/10/03-2010-03-06 Головне управління ДФС у Волинській області податкове повідомлення-рішення Луцької ОДПІ від 19.05.2015 року № 0002841500 залишило без змін, а скаргу - без задоволення, а також збільшило грошове зобов'язання за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 409,25 грн.
16.06.2015 року Ковельською ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення №0003911500 про збільшення ТзОВ «Воленерджі» суми грошового зобов'язання по акцизному податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів за штрафними (фінансовими) санкціями на 409,25 грн..
Відповідно до підпункту 14.1.4 пункту 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України акцизний податок - непрямий податок на споживання окремих видів товарів (продукції), визначених цим Кодексом як підакцизні, що включається до ціни таких товарів (продукції).
Підпунктом 212.1.11 пункту 212.1 ст. 212 ПК України визначено, що платниками акцизного податку є, зокрема, особа-суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, яка здійснює реалізацію підакцизних товарів.
Згідно підпункту 213.1.9 пункту 213.1 ст. 213 ПК України об'єктом оподаткування є операції, зокрема, з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
Відповідно до пункту 215.1 ст. 215 ПК України до підакцизних товарів належать: спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво; тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну; нафтопродукти, скраплений газ, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, паливо моторне альтернативне; автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб і більше, транспортні засоби для перевезення вантажів; електрична енергія.
Підпунктом 14.1.212 пункту 14.1 ст. 14 ПК України передбачено, що реалізація підакцизних товарів (продукції) - будь-які операції на митній території України, що передбачають відвантаження підакцизних товарів (продукції) згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами з передачею прав власності або без такої, за плату (компенсацію) або без такої, незалежно від строків її надання, а також безоплатного відвантаження товарів, у тому числі з давальницької сировини, реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
Реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів - продаж пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, товарів, зазначених у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 ст. 215 цього Кодексу, безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання громадського харчування.
Таким чином, обов'язковою умовою реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів є передача цих товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків.
Національний стандарт України ДСТУ 4303:2004 «Роздрібна та оптова торгівля. Терміни та визначення понять», затверджений наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 05.07.2004 № 130, надає визначення поняттям роздрібної та оптової торгівлі.
Роздрібна торгівля - це вид економічної діяльності в сфері товарообігу, що охоплює купівлю-продаж товарів кінцевому споживачеві та надання йому торговельних послуг.
Оптова торгівля - це вид економічної діяльності в сфері товарообігу, що охоплює купівлю-продаж товарів за договорами поставки партіями для подальшого їх продажу кінцевому споживачеві через роздрібну торгівлю або для виробничого споживання та надавання пов'язаних із цим послуг.
Відповідно до витягу з ЄДР видами діяльності ТзОВ «Воленерджі» є, зокрема, роздрібна торгівля пальним та оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктам.
Згідно із Порядком заповнення та подання декларації акцизного податку, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 року № 14, Додаток 6 «Розрахунок суми акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів» до декларації акцизного податку заповнюється в такому порядку:
графа 3 - загальна вартість (з податком на додану вартість) реалізованих підакцизних товарів у роздрібній торговельній мережі та у мережі громадського харчування споживачам незалежно від форми розрахунків;
графа 4 - вартість (з податком на додану вартість) реалізованих підакцизних товарів у роздрібній торговельній мережі споживачам незалежно від форми розрахунків для їх комерційного використання, тобто для подальшої реалізації кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання;
у графі 5 «Вартість підакцизних товарів до оподаткування, грн. (гр.3 - гр.4)» вказується різниця між графами 3 та 4 цього розрахунку.
З аналізу наведеного вбачається, що законодавцем окремою графою виділено вартість підакцизних товарів, реалізованих для комерційного використання, та які не включаються у базу оподаткування акцизним податком.
24.02.2015 року ТзОВ «Воленерджі» подало до Ковельської ОДПІ декларацію акцизного податку за січень 2015 року, зазначивши місцезнаходження пункту продажу товарів - с. Старі Кошари, вул. Лісова, 2. В додатку 6 до декларації акцизного податку за січень 2015 року позивач зазначив: графа 3 - вартість підакцизних товарів, що реалізовані у роздрібній торгівельній мережі, в тому числі у мережі громадського харчування у сумі 199630,53 грн.; графа 4 - в тому числі від реалізації товарів для комерційного використання у сумі 32390,50 грн.; графа 5 - вартість підакцизних товарів до оподаткування у сумі 167240,03 грн., графа 7 - сума податкового зобов'язання, що підлягає сплаті до бюджету, 8362,00 грн..
Як вбачається з матеріалів справи, 15.01.2015 року між ТзОВ «Воленерджі» (далі - постачальник) та ТзОВ ВТФ «Авіас» (далі - покупець) укладено договір поставки № П15-91, предметом якого є: постачальник на умовах, викладених в розділах цього Договору, зобов'язується поставити, а покупець прийняти та оплатити паливно-мастильні матеріали (бензини, дизельне паливо і газ), надалі іменовані «товар», в кількості і за ціною, передбаченими у додатках, які є невід'ємною частиною цього Договору.
Умовами даного договору передбачено наступне: товар за цим договором поставляється щоденно і безперервно на умовах EXW АЗС. Перелік АЗС постачальника зазначений в додатку № 1 до цього договору; поставка товару оформляється актами прийому-передачі ПММ за формою, передбаченою у додатку № 3 до цього договору щомісячно, не пізніше останнього дня звітного місяця; товар поставляється (видається) відповідно з Додатком №4 по довірчим документам покупця: паливним карткам; скретч-карткам.
На підтвердження виконання умов цього договору за січень 2015 року позивачем надані акт прийому-передачі товару від 31.01.2015 року (додаток №3 до договору по скретч-карткам) на загальну суму 454003,97 грн., акт прийому-передачі товару від 31.01.2015 року (додаток №3 до договору по паливним карткам) на загальну суму 392504,09 грн., податкові накладні від 31.01.2015 року № 31022 та № 31023.
Відповідно до інформації з ЄДР ТзОВ ВТФ «Авіас» за видами діяльності здійснює, зокрема, роздрібну торгівлю пальним та оптову торгівлю твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктам.
З листа ТзОВ ВТФ «Авіас» від 17.07.2015 року № 459, адресованого позивачу, вбачається, що паливно-мастильні матеріали, придбані у ТзОВ «Воленерджі» за договором поставки № П15-91 від 15.01.2015 року, в подальшому реалізовуються споживачам. Так, вартість нафтопродуктів, отриманих від ТзОВ «Воленерджі» протягом січня 2015 року, що в подальшому реалізовані відповідно до підпункту 213.1.9 пункту 213.1 ст. 213 ПК України, ТзОВ ВТФ «Авіас» включено до декларації акцизного податку за січень 2015 року, на яку нарахований та сплачений акцизний податок з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів. На підтвердження вказаних обставин ТзОВ ВТФ «Авіас» було подано декларації акцизного податку за січень 2015 року та додатки 6 до декларацій акцизного податку за січень 2015 року.
Проаналізувавши подані позивачем первинні документи, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що ТзОВ «Воленерджі» згідно договору поставки № П15-91 від 15.01.2015 року було реалізовано в адресу ТзОВ ВТФ «Авіас» оптову партію нафтопродуктів, відпуск яких за умовами поставки здійснюється по довірчим документам через АЗС.
Порядок відпуску нафтопродуктів на АЗС врегульовано Інструкцією про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 №281/171/578/155 (далі - Інструкція № 281).
Відповідно до пункту 10.3 даної Інструкції відпуск нафтопродуктів здійснюється: 1) за готівку; 2) за відомостями; 3) за талонами; 4) за платіжними картками.
Пунктом 216.9 ст. 216 ПК України передбачено, що датою виникнення податкових зобов'язань щодо реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів є дата здійснення розрахункової операції відповідно до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а у разі реалізації товарів фізичними особами - підприємцями, які сплачують єдиний податок, - є дата надходження оплати за проданий товар.
Відповідно до ст.. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
З наведеного випливає, що відпуск нафтопродуктів таким способом як по довірчим документам - паливним карткам, скретч-карткам не підпадає під регулювання нормами Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та Інструкції № 281.
Суд першої інстанції обґрунтовано відкинув посилання відповідача на те, що Правилами роздрібної торгівлі нафтопродуктами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.1997 року №1442, встановлено, що через мережу АЗС здійснюється саме роздрібний продаж нафтопродуктів кінцевому споживачу, суд не бере до уваги.
Відповідно до пункту 1 Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами ці Правила визначають порядок приймання та роздрібної торгівлі бензином, дизельним паливом, скрапленим вуглеводневим газом, гасом, маслами, мастилами (далі - нафтопродукти), розфасованими нафтопродуктами, а також регламентують вимоги стосовно дотримання прав споживачів щодо належної якості нафтопродуктів, безпеки для життя та здоров'я споживачів, навколишнього природного середовища і рівня торговельного обслуговування.
З аналізу наведеного вбачається, що дані Правила регулюють саме порядок роздрібної торгівлі нафтопродуктами та не регулюють правовідносин з оптового продажу.
Крім того, здійснення роздрібного продажу нафтопродуктами через мережу АЗС не позбавляє права позивача здійснювати оптовий продаж нафтопродуктів для подальшого їх продажу кінцевому споживачеві через роздрібну торгівлю або для виробничого споживання.
Як встановлено матеріалами справи, контролюючим органом при проведенні документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ «Воленерджі» досліджувались лише розрахунок податкових зобов'язань з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (додаток 6 до декларації акцизного податку за січень 2015 року) та періодичні звіти по РРО. Тобто, первинні документи бухгалтерського та податкового обліку позивача, на підставі яких були сформовані показники декларації акцизного податку за січень 2015 року, Луцька ОДПІ під час документальної перевірки позивача не досліджувала.
За таких обставин суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що висновки податкового органу, зроблені під час документальної перевірки ТзОВ «Воленерджі» про заниження останнім акцизного податку за січень 2015 року є передчасними та такими, що ґрунтуються лише на припущеннях, оскільки документальна перевірка позивача не спростовує доводи останнього про те, що ТзОВ ВТФ «Авіас» сплачує акцизний податок з реалізації кінцевому споживачу придбаних у ТзОВ «Воленерджі» паливно-мастильних матеріалів.
Суд першої інстанції повно встановив фактичні обставини справи, дав належну оцінку доказам, правильно застосував норми матеріального і процесуального права та прийшов до обґрунтованого висновку про необхідність задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 160 ч. 3, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області залишити без задоволення.
Постанову Волинського окружного адміністративного суду від 12.08.2015 року в справі № 803/1774/15 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: В.С. Затолочний
Судді: В.М. Каралюс
З.М. Матковська
Повний текст виготовлено 30.10.2015 року