МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв
29 вересня 2015 року Справа № 814/3204/15
Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Гордієнко Т. О. розглянула у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомЖовтневої об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Миколаївській області, вул. Торгова, 63-А, м. Миколаїв, 54050
доФізичної особи-підприємця ОСОБА_1, вул. Кооперативна, 44, с. Лупареве, Жовтневий район, Миколаївська область, 57287 простягнення податкового боргу в сумі 4467,54 грн.,ВСТАНОВИВ:
Позивач, Жовтнева обєднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Миколаївській області, звернувся до суду з позовом до відповідача, фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, про стягнення податкового боргу в сумі 4467,54 грн.
Позов обґрунтовано тим, що відповідач має податковий борг, проте всупереч вимогам чинного законодавства він є не погашеним.
Позивач подав клопотання про розгляд справи за його відсутністю в порядку письмового провадження.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення, про причини неявки суд не сповістив, заперечення не подав.
З врахуванням положень частин 4, 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України справа вирішується на підставі наявних у ній доказів у письмовому провадженні.
Суд дослідив матеріали і обставини справи та встановив наступне.
Позивач вважає, що відповідач має податковий борг, який складається з плати за спеціальне використання рибних та інших водних ресурсів в сумі 4467,54 (з урахуванням переплати у розмірі 691,18 грн.). Відповідач надав розрахунки від 24.10.2013, 29.01.2014, 09.02.2013,09.11.2012, якими визначено загальну суму зобовязань у розмірі 4009,20 грн.
За несвоєчасну сплату плати за спеціальне використання рибних та інших водних ресурсів позивачем нарахована пеня у розмірі 1149,52 грн.
На адресу відповідача надіслано корінець податкової вимоги № 1/444 від 14.04.2010 на суму 1064,63 грн. та корінець другої податкової вимоги № 2/644 від 26.05.2010 року на суму 1364,63 грн., які отримані відповідачем 20.04.2010 і 17.06.2010 відповідно, про що свідчать рекомендовані повідомлення про вручення поштового відправлення відповідно до вимог Закону України № 2181.
Питання регулювання плати за спеціальне використання рибних та інших водних ресурсів регулюється Порядком справляння збору за спеціальне використання рибних та інших водних живих ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 квітня 1998 р. N 449 та Інструкцією про порядок обчислення та внесення платежів спеціальне використання рибних та інших водних живих ресурсів, затвердженої Наказом Державного комітету рибного господарства України, Міністерства економіки України, Міністерства фінансів України, Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Державної податкової адміністрації України від 24.12.99 N 167/156/299/300/650
Відповідно до Порядку справляння збору за спеціальне використання рибних та інших водних живих ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 квітня 1998 р. N 449 розмір збору за спеціальне використання рибних та інших
водних живих ресурсів обчислюється з урахуванням виду ресурсів, нормативів збору, визначених Кабінетом Міністрів України, і квоти вилову. Збір за спеціальне використання рибних та інших водних живих ресурсів - це сума авансового платежу за одержання користувачами квот вилову в розмірі 5 відсотків вартості квоти, щоквартальний збір за фактичний вилов рибних та інших водних живих ресурсів із зменшенням на суму авансового платежу і витрат на здійснення в попередні періоди рибоводно-меліоративні роботи та роботи з відтворення рибних та інших водних живих ресурсів.У разі спеціального використання рибних та інших водних живих ресурсів, для яких не встановлено ліміти (квоти) на їх спеціальне використання, а також коли вилов зазначених ресурсів здійснюється без квотування в межах загального ліміту, розмір збору обчислюється на основі нормативів збору та фактичних обсягів вилову у звітному періоді. В таких випадках збір справляється щоквартально.
Відповідно до Інструкції про порядок обчислення та внесення платежів спеціальне використання рибних та інших водних живих ресурсів, затвердженої Наказом Державного комітету рибного господарства України, Міністерства економіки України, Міністерства фінансів України, Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Державної податкової адміністрації України від 24.12.99 N 167/156/299/300/650 контроль за обчисленням і внесенням плати за спеціальне використання водних живих ресурсів здійснюють державні податкові органи та органи рибоохорони Держкомрибгоспу України.
Згідно пп.20.1.34. п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до п.п. 14.1.175 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.(п.п. 14.1 39 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України).
Разом з тим, податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк)( п.п. 14.1 156 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України).
Згідно ст.3 податкове законодавство України складається з Конституції України; цього Кодексу; чинних міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування; нормативно-правових актів, прийнятих на підставі та на виконання цього Кодексу та законів з питань митної справи; рішень Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з питань місцевих податків та зборів, прийнятих за правилами, встановленими цим Кодексом.
У перехідних положеннях Податкового Кодексу України до 01.01.2014 року була норма розділу 10 п.2, якою було передбачено, що збори (плата, внески), не встановлені цим Кодексом як загальнодержавні або місцеві, але встановлені законодавчими актами України як обов'язкові платежі до набрання чинності цим Кодексом, справляються за правилами, встановленими цими законодавчими актами України, до набрання чинності законом про адміністративні послуги та іншими законами, що регулюватимуть справляння відповідних зборів (плати, внесків).
Податковим зобовязанням може бути збір, який передбачений податковим законодавством. Нормами ПК України не передбачено такий збір, як плати за спеціальне використання рибних та інших водних ресурсів. Відповідно до ст.9 ПК України встановлення загальнодержавних податків і зборів не передбачених цим Кодексом забороняється.
Оскільки Податковий Кодекс України має вищу юридичну силу, ніж постанова Кабінету Міністрів України від 6 квітня 1998 р. N 449, суд застосовує норми Податкового Кодексу України при розгляді справи.
Таким чином, станом на день звернення позивачем до суду з позовом про стягнення плати за спеціальне використання рибних та інших водних ресурсів у контролюючого органу було відсутнє право на стягнення цієї плати, оскільки вона не є податковим боргом та не передбачена податковим законодавством в розумінні норм, встановлених Податковим Кодексом України.
За таких обставин позов задоволенню не підлягає.
Судові витрати по справі відсутні.
Керуючись статтями 11, 71, 128, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст.186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя Т.О. Гордієнко