Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 жовтня 2015 року Справа № П/811/2409/15
Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Дегтярьової С.В., розглянувши адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до відповідача: Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградської області
про визнання протиправною бездіяльності та зобовязання вчинити певні дії,
за участю:
секретаря судового засідання Черної О.Ю.,
позивача не зявився,
представників:
позивача не зявився,
відповідача не зявився,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградської області про:
- визнання протиправною бездіяльності Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградської області щодо розгляду заяви від 26.03.2015 року стосовно затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення в оренду загальною площею 16,4171 га, терміном на 49 років для ведення фермерського господарства із земель, що перебувають у державній власності на території Бережинської сілької ради Кіровоградського району Кіровоградської область;
- зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградської області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення в оренду загальною площею 16,4171 га, терміном на 49 років для ведення фермерського господарства із земель, що перебувають у державній власності на території Бережинської сілької ради Кіровоградського району Кіровоградської область.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на підставі наказу йому було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду строком на 49 років у звязку з чим останнім було укладено договір із ДП Кіровоградський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою на проведення проектно-вишукувальних робіт з розробкою науково-технічної продукції, яка і була розроблена та погоджена у відповідності з чинним законодавством. 26.03.2015 р. ОСОБА_1 повторно, подав до Головного управління Держземагенства у Кіровограградській області заяву про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із виправленням та усуненням зауважень Головного управління Держземагенства у Кіровоградській області за листом № 31-11-0.2-8493/2-14 від 13.10.2014 р., але до теперішнього часу жодних результатів щодо розгляду його заяви він не отримав.
Відповідачем до суду подано заперечення на позовну заяву, відповідно до змісту якого вбачається, що Головним управління Держгеокадастру у Кіровоградській області проведено перевірку дотримання працівниками Головного управління з 01.01.2015 р. термінів розгляду справ та прийняття рішень при надані адміністративних послуг, за наслідками якої було встановлено, що заява позивача дійсно не розглянута.
В судове засідання позивач та представник позивача не зявилися, останнім було подано клопотання про розгляд справи без його участі (а.с.60).
Представник відповідача в судове засідання не зявився, про дату час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.59).
У відповідності до ч.1 ст.41 КАСУ фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
На підставі ч.3 ст.160 КАС України 29.10.2015 р. винесено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено у строк до 02.11.2015 р.
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
ВСТАНОВИВ:
04.12.2013 р. Держземагенством у Кіровоградській області винесено наказ №КР/3522580900:02:000/00000844 «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою», яким ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду строком на 49 років, розташованої на території Кіровоградського району Бережинської сільської ради (за межами населеного пункту) у північному напрямку с. Бережинка, орієнтовний розмір такої земельної ділянки - 16,4171 га, у тому числі: 16,4171 га ріллі, земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у запасі з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства (а.с.8).
Суд встановив, що 23.09.2014 р. позивач подав до Головного управління Держземагенства у Кіровограградській області заяву про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення в оренду загальною площею 16,4171 га, з них ріллі 16,4171 га, терміном на 49 років для ведення фермерського господарства із земель, що перебувають у державній власності на території Бережинської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області (а.с31).
За результатами розгляду відповідачем заяви позивача від 23.09.2014 р., останньому було повідомлено про відсутність у Головного управління Держземаганства у Кіровоградській області правових підстав для задоволення даної заяви із зазначенням того, що в ході перевірки матеріалів, які додавались до заяви було встановлено, що копії документів не завірені відповідно до вимог чинного законодавства, а також має місце невідповідність акта прийомки-передачі межових знаків на зберігання Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, затвердженої наказом Деркомзему України №376 від 18.05.2010 р., зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16.06.2010 р. за №391/17686 (а.с.32).
З матеріалів справи вбачається, що 26.03.2015 р. ОСОБА_1 повторно, подав до Головного управління Держземагенства у Кіровоградській області заяву про затвердження проекту землеустрою із виправленням та усуненням зауважень викладених в листі Головного управління Держземагенства у Кіровоградській області № 31-11-0.2-8493/2-14 від 13.10.2014 р. (а.с.9). Дана заява на день розгляду справи відповідачем не розглянута.
Згідно з ч.2 ст.14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 50 Закону України Про землеустрій проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України.
З аналізу статті 186 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин.
Згідно ч. 1 ст. 186-1 Земельного кодексу України підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.
Відповідно до ч.3 ст.50 Закону України Про землеустрій проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають: завдання на розроблення проекту землеустрою; пояснювальну записку; копію клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі формування та/або зміни цільового призначення земельної ділянки за рахунок земель державної чи комунальної власності); рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у випадках, передбачених законом); письмову згоду землевласника (землекористувача), засвідчену нотаріально (у разі викупу (вилучення) земельної ділянки в порядку, встановленому законодавством), або рішення суду; довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями; матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування (у разі формування земельної ділянки); відомості про обчислення площі земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); копії правовстановлюючих документів на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці (за наявності таких об'єктів); розрахунок розміру втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (у випадках, передбачених законом); розрахунок розміру збитків власників землі та землекористувачів (у випадках, передбачених законом); акт приймання-передачі межових знаків на зберігання (у разі формування земельної ділянки); акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності (у разі формування земельної ділянки); перелік обмежень у використанні земельних ділянок; викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); кадастровий план земельної ділянки; матеріали перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) (у разі формування земельної ділянки); матеріали погодження проекту землеустрою.
Відповідно до ч.9 ст. 118 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Судом встановлено, що 14.04.2015 р. позивач звернувся до відповідача з заявою про надання йому інформації щодо прийнятого рішення з питання затвердження проекту землеустрою щодо відведеної земельної ділянки в оренду за його заявою від 26.03.2015 року (а.с.10), однак станом на час звернення до суду з адміністративним позовом жодних результатів щодо розгляду вищевказаної заяви позивач не отримав.
Ухвалою про відкриття провадження по даній справі від 19.08.2015 р. суд витребував від Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградської області письмові пояснення щодо підстав не розгляду заяви від 26.03.2015 р. про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, натомість останнім до суду подано заперечення про невизнання позову у повному обсязі з підтвердженням того, що відповідь на звернення позивача від 26.03.2015 р. дійсно відповідачем не надана.
Відповідно до частини 1 статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Суд зазначає, що суб'єкт владних повноважень має діяти виключно в межах та у спосіб, що встановлені законом, оскільки він виконує державні функції, і лише держава шляхом законодавчого регулювання визначає його завдання, межі його повноважень та спосіб, у який він здійснює ці повноваження.
Згідно ч.3. ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльності Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградської області щодо розгляду заяви від 26.03.2015 року стосовно затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягають задоволенню.
Однак вимоги позивача про зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградської області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки стосуються повноважень, які належать такому органу, що виключає можливість здійснення їх судом. Тому суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградської області розглянути заяву позивача та прийняти відповідне рішення.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно ч.3 ст.94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
На підставі викладеного, сплачений позивачем судовий збір у розмірі 36,54 грн. (73,08 грн. : 2) підлягає присудженню з Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградської області.
Керуючись ст.ст.86, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградської області щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 від 26 березня 2015 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення в оренду загальною площею 16,4171 га, терміном на 49 років для ведення фермерського господарства із земель, що перебувають у державній власності на території Бережинської сілької ради Кіровоградського району Кіровоградської область.
3. Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградської області розглянути заяву ОСОБА_1 від 26 березня 2015 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення в оренду загальною площею 16,4171 га, терміном на 49 років для ведення фермерського господарства із земель, що перебувають у державній власності на території Бережинської сілької ради Кіровоградського району Кіровоградської область та прийняти відповідне рішення.
4. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
5. Присудити ОСОБА_1 (25002, АДРЕСА_1) судовий збір у розмірі 36,54 грн. (тридцять шість грн. 54 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградської області (код ЄДРПОУ 39767636).
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10- денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України з дня отримання копії постанови у повному обсязі, апеляційної скарги.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду ОСОБА_2