ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 жовтня 2015 року Справа № 808/7542/15 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сіпаки А.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовною заявою: Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Кул компані»
про: скасування державної реєстрації змін до установчих документів
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Кул компані», в якій позивач просить суд скасувати запис про державну реєстрацію змін до установчих документів відповідача від 21.05.2015 №13571050007003772.
У судове засідання представник позивача не зявився, надав клопотання про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує.
Відповідач в судове засідання не зявився, про причини суд не повідомив. Про час, дату і місце судового засідання був повідомлений належним чином. Судову повістку було направлено на його адресу, що вказана у витязі з ЄДРПОУ, проте кореспонденція повернулася до суду з відміткою «за закінченням терміну зберігання». Згідно з ч.11 ст.35 КАС України, у разі якщо повістка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Відповідно до ч.1 ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши наявні у справі докази, суд встановив, що згідно витягу з ЄДР Товариство з обмеженою відповідальністю «Кул компані» зареєстроване як суб'єкт підприємницької діяльності - юридична особа в органах державної реєстрації.
Згідно відомостей отриманих із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, шляхом внесення змін до установчих документів, відповідачем змінено місцезнаходження на адресу: 69063, м.Запоріжжя, вул. Свердлова, буд. 9.
21.05.2015 Державним реєстратором Реєстраційної служби Ірпінського міського управління юстиції Київської області ОСОБА_1 внесено запис №13571050007003772 про державу реєстрацію змін до установчих документів, щодо зміни місцезнаходження TOB «Кул компані».
Проведеними заходами, щодо перевірки відповідності юридичної адреси фактичному місцезнаходження ТОВ «Кул компані» встановлено, що відповідач за новим місцезнаходженням (м. Запоріжжя. Свердлова, буд. 9), не знаходився, що підтверджується довідкою про встановлення фактичного місцезнаходження (місце проживання) платника податків №64 від 14.07.2015 та Рапортом ст./оу. ВОСА ПДВ ОУ ОСОБА_2
Відповідно до п.67.2 ст.67 ПК, контролюючі органи в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо: припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців; відміни державної реєстрації припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців; скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
Відповідно до п.4.12 «Положення про організацію взаємодії підрозділів податкової міліції з іншими структурними підрозділами органів державної податкової служби для встановлення місцезнаходження платника податків», затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України №336 від 17.05.2010 (далі Положення №336), запит на встановлення місцезнаходження платника податків вважається виконаним, якщо: місцезнаходження платника податків встановлено, що підтверджено виходом на відповідну адресу та оформлено документально; встановлено, що платник податків зареєстрований на осіб, які не пов'язані з утворенням та господарською діяльності платника податків, та вжито всіх заходів, передбачених п. 4.13 розділу IV Положення.
Як зазначено у п.3.1 Положення №336, щодо кожного платника податків, який відсутній за місцезнаходженням та місцезнаходження якого не з'ясовано, структурний підрозділ органу ДПС проводить такі заходи: шляхом спілкування (телефон, пошта, факс, виїзд за місцезнаходженням тощо) із платником податків з'ясовує його фактичне місцезнаходження; за допомогою Єдиного банку даних платників податків встановлює місце проживання засновників і керівників платника податків та отримує інформацію стосовно інших платників податків, де зазначені особи є засновниками чи керівниками.
Позивачем не надано до суду жодного доказу про виконання вимог п.3.1 Положення №336.
Відповідно до п.3.2 Положення №336, у разі підтвердження відсутності платника податків за місцезнаходженням структурний підрозділ органу ДПС, який є ініціатором запиту, готує за відповідною формою запит на встановлення місцезнаходження платника податків та направляє до підрозділу податкової міліції (додаток 1).
Як зазначено у п.4.2 Положення №336, підрозділ податкової міліції при прийнятті рішення про організацію заходів із встановлення місцезнаходження платника податків обов'язково здійснює вихід за його адресою. У разі незнаходження за адресою платника податків необхідно: якщо платник податків зареєстрований за адресою жилого приміщення (квартири), опитати власника такого приміщення (квартири) (за згодою) щодо місцезнаходження за вказаною адресою платника податків, а також місцезнаходження посадових осіб платника податків, та оформити відповідно такі заходи (пояснення або рапорт); якщо платник податків зареєстрований за адресою приміщення, в якому розташовано виробництво, офіси тощо, необхідно опитати власника приміщення-орендодавця (за згодою) щодо оренди та місцезнаходження платника податків, вказаного у запиті (пояснення або рапорт).
Відповідно до п.4.3 Положення №336, за даними адресного бюро Міністерства внутрішніх справ України встановлюються місця реєстрації фізичних осіб та всіх посадових осіб, засновників платника податків (заходи оформити довідкою або рапортом).
За необхідності співробітник податкової міліції звертається із письмовим запитом до відповідного структурного підрозділу органів ДПС про отримання інформації щодо джерел доходів засновників і керівників платника податків (п.4.4 Положення №336).
Відповідно до п.4.5 Положення №336, за встановленими адресами здійснюються виїзди та опитуються засновники і керівники платника податків (за згодою) щодо фактичного місцезнаходження платника податків та документів фінансово-господарської діяльності (заходи оформити поясненням або рапортом).
У випадку реєстрації посадових осіб платника податків за межами області, оперативний працівник протягом пяти робочих днів з часу отримання запиту готує та направляє до регіонального підрозділу податкової міліції запит про проведення опитування щодо створення та діяльності платника податків (п.4.6 Положення №336).
Згідно з п.4.8 Положення №336, кожний проведений захід оформлюється документально (довідкою або рапортом).
Однак, позивач в обґрунтування своїх позовних вимог не надав жодних доказів виконання наведених вимог Положення №336 щодо встановлення фактичного місцезнаходження ТОВ «Кул компані».
З вказаних причин суд критично ставиться до наданої позивачем довідки про встановлення фактичного місцезнаходження платника податків №64 від 14.07.2015, підписаної виконуючим обовязки заступника начальника ОУ ДПІ у Жовтневому районі м.Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області ОСОБА_3, в якій зазначено, що місцезнаходження платника податків не встановлено та/або встановлено, що субєкт господарювання зареєстрований на осіб, які до діяльності юридичної особи або фізичної особи-підприємця ніякого відношення не мають, та вжиті всі заходи, передбачені п.4.13 розділу ІV Положення.
У п.10.1 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №1588 від 09.12.2011 та зареєстрованого 29.12.2011 у Міністерстві юстиції України за №1562/20300 (далі Порядок №1588), зазначено, що у разі проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження платника податків, внаслідок якої змінюється адміністративно-територіальна одиниця та контролюючий орган, в якому на обліку перебуває платник податків (далі - адміністративний район), а також у разі зміни податкової адреси платника податків, контролюючими органами за попереднім та новим місцезнаходженням платника податків проводяться процедури відповідно зняття з обліку/взяття на облік такого платника податків.
Згідно з п.10.2 Порядку №1588, підставою для зняття з обліку платника податків в одному контролюючому органі і взяття на облік в іншому є надходження хоча б до одного з цих органів даних, що свідчать про належну державну реєстрацію таких змін органами державної реєстрації.
Відповідно до п.10.6 Порядку №1588, у разі отримання контролюючим органом за новим місцезнаходженням платника податків заяви про зміну місцезнаходження платника податків такий орган вносить до Єдиного банку даних юридичних осіб або Реєстру самозайнятих осіб дані із заяви та засобами інформаційної системи таких баз в електронному вигляді формує та надсилає контролюючому органу за попереднім місцезнаходженням повідомлення про взяття на облік/зняття з обліку платника податків у зв'язку зі зміною місцезнаходження за формою №11-ОПП (додаток 12) із заповненим І розділом.
Позивач в обґрунтування своїх позовних вимог не надав суду жодного документального підтвердження виконання ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя приписів Порядку №1588.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Передача реєстраційних справ здійснюється в разі зміни місцезнаходження юридичної особи, якщо нове місцезнаходження юридичної особи розташоване на території іншої адміністративно-територіальної одиниці; утворення, зміни меж або ліквідації адміністративно-територіальної одиниці.
Позивачем не надано до суду доказів повідомлення державним реєстратором Запорізької міської ради, що реєстраційна справа відповідача надійшла до державного реєстратора у Жовтневому районі м. Запоріжжя і прийнята на облік.
Відповідно до п.7 «Положення про Державну реєстраційну службу України», затвердженого Указом Президента України №401/2011від 06.04.2011, Укрдержреєстр здійснює свої повноваження безпосередньо та через структурні підрозділи головних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, а також районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції, що забезпечують реалізацію повноважень Укрдержреєстру.
Позивачем не надано інформації щодо руху реєстраційної справи відповідача, отриманої від ГУЮ в Київській області.
Згідно з ч.5 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», в Єдиному державному реєстрі містяться відомості про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу, а також відомості про зарезервовані найменування юридичних осіб.
У ч.12 ст.19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» зазначено, що у разі надходження (поштовим відправленням або в електронному вигляді в порядку взаємообміну) державному реєстратору від органу доходів і зборів повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати поштовим відправленням протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.
Позовні вимоги обґрунтовані позивачем незнаходженням ТОВ «Кул крмпані» за новим місцезнаходженням, при цьому позивач надав суду витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 21.07.2015. Доказів не- підтвердження відомостей про юридичну особу станом на день судового засідання позивач суду не надав.
З урахуванням зазначеного вище, суд вважає, що позивач не довів незнаходження відповідача за його місцезнаходженням.
Також суд вважає, що відповідач не може бути обмежений у праві вибору свого місцезнаходження. Предявлений позивачем позов у даній справі, на думку суду, обмежує право відповідача на вибір свого місцезнаходження.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що пункт 67.2 статті 67 Податкового кодексу України встановлює повноваження податкового органу звертатися до суду з позовами про припинення юридичної особи, відміни державної реєстрації юридичної особи (фізичної особи-підприємця), скасування державної реєстрації змін до установчих документів саме з метою забезпечення контролю за виконанням податкового обов'язку платниками податків, а не вирішення питання, який з податкових органів буде здійснювати цей контроль.
Відповідно до ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Але позивачем не доведено, що державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи щодо зміни місцезнаходження юридичної особи є протиправною та мала протиправну мету.
З огляду на вищевикладене, суд вважає позов не обґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 2, 4, 7-12, 69-71, 158, 160-167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. У задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складення її в повному обсязі, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя А.В. Сіпака