Постанова № 53120871, 30.10.2015, Хорошівський районний суд Житомирської області (до 25.04.2025 - Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області)

Дата ухвалення
30.10.2015
Номер справи
276/1308/15-а
Номер документу
53120871
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 276/1308/15-а

Провадження по справі№ 2-а/276/49/15

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 жовтня 2015 року смт. Володарськ-Волинський

Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області у складі:

головуючого судді Криницького Л.В.

при секретарі Свиридок А.В.

з участю:

позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Володарсько-Волинського районного суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Володарсько-Волинському районі про визнання неправомірними та протиправними дії відповідача при проведенні перерахунку пенсії на виконання постанови суду,-

В С Т А Н О В И В:

Позивачка звернулась до суду із вказаним в обґрунтування якого зазначає, що 26.02.2008 року їй відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції що діяла на час призначення пенсії) управлінням Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі була призначена та виплачувалася пенсія державного службовця в розмірі 84% від суми заробітної плати.

На час призначення пенсії позивачці не було відомо, що відповідачем в порушення ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та ст. 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» не враховувалися у складі заробітної плати суми матеріальноїдопомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати, з яких в пенсійний фонд перерахувався збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

29.01.2015 року ОСОБА_1 звернулася до Володарсько-Волинського районного суду з адміністративним позовом до відповідача про перерахування її пенсії з фактично виплаченої їй суми заробітної плати, з якої перерахувався збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Постановою Володарсько-Волинського районного суду Житомирської області від 26 лютого 2015 року по справі №276/158/15-а позов задоволено, а також зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі здійснити перерахунок та виплату призначеної їй 26.02.2008 року пенсію державного службовця з 31 липня 2014 року, передбаченого ч.2 ст. 99 КАС України з урахуванням фактично нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальноїдопомоги для вирішення соціально-побутових питань та суму індексації заробітної плати, відповідно довідки Володарсько-Волинського районного центру зайнятості № 37 від 22.01.2015 року.

Зобовязано управління Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі здійснити розрахунок розміру призначеної управлінням Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі мені пенсії та виплачувати її з урахуванням довідки Володарсько-Волинського районного центру зайнятості № 37 від 22.01.2015 року з 31 липня 2014 року, включаючи суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги

для вирішення соціально-побутових питань та суму індексації заробітної плати.

-2-

Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 28.04.2015 року апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі задоволено частково.

Постанову Володарсько-Волинського районного суду від 26 лютого 2015 року скасовано в частині задоволення позовних вимог за період з 31 липня 2014 року по 31 січня 2015 року. В решті постанову залишено без змін.

Відповідно до звернення до відповідача з питання тривалого не виконання рішення суду, вона отримала відповідь за № 4218/02 від 03.09.2015 року в якій зазначено, що загальний розмір пенсії з 01.12.2014 року становить 2811,91 гри. в тому числі: основний розмір пенсії - 2415,30 грн.; доплата (бюджет) - 28,40 грн.; індексація розміру пенсії - 368,21 грн.

Станом на 01.02.2015 року після проведення перерахунку на виконання рішення суду, розмір пенсії становить 1848,47 грн.

В результаті проведеного перерахунку (розпорядження №136340 від 15.06.2015 року), розмір пенсії зменшився з 2811,91 грн. до 1848,47 грн., змінився базовий місяць індексації. Також зазначено, що розмір пенсії зменшився, то виплата продовжується у раніше встановленому розмірі.

З даним рішенням позивачка не погодилась і 09.09.2015 року звернулася з-заявою до відповідача виконати рішення суду від 26.02.2015 року застосувавши ту норму закону при здійснені перерахунку, яка діяла на момент призначення пенсії, тобто 84% заробітної плати на що отримала наступну відповідь від 22.09.2015 року за № 4444/07:

Оскільки рішенням суду зобовязано УПФУ в Володарсько-Волинському районі з 01.02.2015 року провести перерахунок раніше призначеної пенсії з урахуванням фактично нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати відповідно до довідки Володарсько-Волинського районного центру зайнятості № 37 від 22.01.2015 року, а відсотки в яких необхідно проводити перерахунок не зазначено, розмір пенсії визначено з урахуванням норм ст.. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції, чинній на дату, з якої проводиться перерахунок пенсії на виконання постанови суду, тобто застосовано 60% заробітної плата працюючого державного службовця відповідної посади. Іншого чинним законодавством не передбачено.

Як стверджує позивачка, такими своїми діями відповідач грубо порушив статті 22, 58 та 64 Конституцію України.

В даному випадку перерахунок пенсії на виконання рішення суду має бути лише виправленням помилки яка допущена відповідачем при нарахуванні в лютому місяці 2008 року ОСОБА_1 пенсії, не включивши врозрахунок пенсії всі суми заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Оскільки позивачці пенсію було призначено у 2008 році, виходячи з 84% від суми заробітної плати відповідно до положень ст. 37 Закону України "Про державну службу" у чинній на той час редакції, зменшення відповідачем розміру пенсії до 60 % від суми заробітної плати згідно спірного розпорядження № 136340 від 15.06.2015 року з посиланням до змін, внесених Законом України «Про державну службу» в редакції, чинній на дату, з якої проводиться перерахунок пенсії на виконання постанови суду, тобто застосовано 60% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади, є незаконним.

Відповідач обмежив мої права на отримання фактично заробленої мною пенсії, яка не отримувалася мною в повному обсязі з лютого 2008 року.

Звужуючи її права на перерахунок пенсії на умовах, які діяли на дату виходу її на пенсію, проводячи цей перерахунок з використанням змін, внесених Законом України «Про державну службу» до ст. 37 Закону України «Про державну службу» , який вступив в дію з 01.01.2015 року, тобто, по принципу зворотної дії в часі, відповідачем не враховано, що такий принцип діє згідно ст.. 58 Конституції України тільки у випадках пом'якшення законів.

Згідно ст. 58 Конституції України «Закони та інші нормативно-правові акти не мають

- 3 -

зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність особи». Відповідач же незаконно змінив відсотки нарахування, погіршив умови перерахунку розміру призначеної їй пенсії.

Про недопустимість порушення Конституції України шляхом звуження змісту та обсягу існуючих прав громадян при зміні законодавства, у тому числі і пенсійного, не допущення використання змін законодавства до подій, які відбулися до вступу в дію цих змін та забезпечення застосування при прийнятті рішень судами правових актів, які мають вищу юридичну силу, йдеться в Постанові Вищого адміністративного суду України від 18.05.2012 року № 300/09 та Постанові Пленуму Верховного Суду У країни від 13.06.2007

№ 8 (п.п. 6.10,19).

Статті 21 та 22 Конституції України гарантують людині, що її права і свободи є невідчужуваними та непорушними та не можуть бути скасовані.

При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

За таких обставин в управлінні Пенсійного фонду У країни в Володарсько-Волинському районі відсутні правові підстави для перерахунку розміру пенсії в розмірі 60% заробітної плати за відповідною посадою у вже існуючої пенсії, яка була призначена у розмірі 84%.

Відповідно до діючого законодавства УПФУ зобов'язано проводити індексацію призначеної позивачці пенсії.

Згідно ст.. 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 №1282- XII «Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка».

Згідно ст.. 2 цього ж Закону до субєктів індексації грошових доходів населення відноситься і пенсія, а також вказано що «індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, для відповідних соціальних і демографічних груп населення».

Відповідно до п.1.1. «Порядку проведення індексації грошових доходів населення» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 «Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р.»

Тобто, на дату виходу позивачки на пенсію (лютий 2008 року), індексація грошових доходів населення, у тому числі і пенсії, вже проводились згідно законодавства наростаючим підсумком і безперервно (до зміни базового місяця).

При проведенні перерахунку пенсії позивачки, на виконання рішення суду відповідач без будь яких законодавчих підстав змінив базовий місяць для проведення індексації пенсії.

У п.5.1 Постанови КМУ від 17.07.2003 року № 1078 йдеться про таке - «У разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування, стипендії а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація доходів, одержаних громадянами за цей місяць, не проводиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації».

Виконання судового рішення не є підвищенням розміру моєї пенсії у розумінні п.5.1. Постанови КМУ від 17.07.2003 № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення», а лише приводиться у відповідність моя заробітна плата.

Пункт 5 доповнено абзацом згідно з Постановою КМУ № 36 від 29.01.2014 р.: У разі, коли в результаті перерахунку пенсії за рішенням судів, які набрали законної сили, виплати перерахованих сум до пенсії фактично не здійснені і строки їх виплати не визначені, базовий місяць для визначення індексації пенсії не змінюється.

-4-

Таким чином, відповідач при нарахуванні індексації пенсії позивачки змінюючи базовий місяць, допустив порушення діючого законодавства, а саме: невірно трактував п.5.1. Постанови КМУ від 17.07.2003 № 1078 та доповнення до неї.

За таких обставин у управління Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі відсутні правові підстави для здійснення перерахунку розміру уже призначеної пенсії позивачки, в розмірі 60 відсотків заробітної плати за відповідною посадою та змінювати базовий місяць індексації.

Позивачка просить суд:

1.Визнати неправомірними та протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі щодо перерахунку моєї уже призначеної пенсії державного службовця зі зменшенням розміру заробітної плати державного службовця з 84% на 60% та необґрунтованій зміні базового місяця.

2.Скасувати розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі № 136340 від 15.06.2015 року.

3.Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі здійснити перерахунок пенсії з 01.02.2015 року, на виконання рішення суду, виходячи з розрахунку 84 % заробітної плати державного службовця без застосування обмеження максимального розміру пенсії.

4.Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Володарсько-Волинському районі продовжити нарахування та виплату сум індексації пенсії, рахуючи базовим місяцем жовтень 2009 року.

В судовому засіданні позивачка заявлений позов підтримала та дала пояснення по суті заявленого позову.

Представник відповідача позов не визнав та пояснив, що відповідачем виконано постанову Володарсько-Волинського районного суду від 26.02.2015 року. При перерахуванні їй пенсії враховано суми виплачених їй матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати, але було застосовано 60% розміру відсотків заробітної плати відповідно до змін до Закону України « Про державну службу», які діють з 01.01. 2015 року. На призначену пенсію позивачці нараховується індексація.

Заслухавши сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до статті 64 Конституції України Конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Відповідно до ст. 37 Закону України « Про державну службу», яка була чинною на час призначення ОСОБА_3 пенсії « Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.»

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Відповідно до змін, внесених Законом України « Про внесення змін та визначення такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року № 76-УІІІ до ст. 37 Закону України «Про державну службу» з 01.01.2015 року пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60% від суми заробітної плати, на які нараховується страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - розмірі 60 % заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади.

-5-

Із змісту вищевказаних змін до ст. 37 Закону України « Про державну службу» слідує, що розмір в 60% від суми заробітної плати державного службовця визначається на час призначення пенсії.

Постановою Володарсько-Волинського районного суду від 26 лютого 2015 року було зобовязано управління Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі здійснити розрахунок, перерахунок та виплату призначеної 26.02. 2008 року пенсії державного службовця ОСОБА_1 з урахуванням фактично нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та суму індексації заробітної плати, відповідно до довідки Володарсько-Волинського районного центру зайнятості № 37 від 22.01. 2015 року починаючи з 31 липня 2014 року.

Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 28.04. 2015 року постанову Володарсько-Волинського району в частині задоволення позовних вимог за період з 31 липня по 31 січня 2015 року скасовано та в цій частині в задоволенні позову відмовлено. В решті постанову суду першої інстанції залишено без змін.

В судовому засіданні встановлено, що станом на час призначення пенсії державного службовця, тобто на 26.02. 2008 року ОСОБА_1 мала загальний стаж роботи 37 років, 2 місяці, 23 дні із яких на державній службі 14 років, 6 місяців, 14 днів, а тому відповідально до ст. 37 Закону України « Про державну службу», в редакції, яка діяла на час призначення пенсії їй було визначено 84% від заробітної плати державного службовця.

При призначенні пенсії ОСОБА_1, управління Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі безпідставно не включило в суму заробітної плати державного службовця з якої справляється збір на обовязкове пенсійне страхування, суми матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати, на які також нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

В даному випадку в прийнятій постанові Володарсько-Волинського районного суду від 26 лютого 2015 року йдеться не про призначення чи перерахунок пенсії у звязку з наданням позивачкою відомостей про її заробітну плату, які виникли після виходу її на пенсію і які можуть вплинути на розмір призначеної їй пенсії, а йдеться про те, що УПФ України в Володарсько-Волинському районі при призначенні ОСОБА_1 пенсії державного службовця не включив всіх сум грошового забезпечення, які отримувала позивачка на час призначення пенсії, на які нараховувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

Пенсія ОСОБА_1 призначалась на підставі ст. 37 Закону України « Про державну службу», в редакції чинній на час призначення пенсії, тобто на 26.02.2008 року і їй на той час було визначено 84 відсотків від заробітної плати, а тому при виконанні постанови Володарсько-Волинського районного суду від 26 лютого 2015 року в розрахунок уже призначеної пенсії ОСОБА_1 належить врахувати суми матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошову індексацію, а пенсію визначити у розмірі 84 відсотків із сум, на які нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

Аналогічна позиція висловлена у прийнятих постановах Житомирським апеляційним адміністративним у аналогічних справах. ( Справа № 276/189/15-а за адміністративним позовом ОСОБА_4 до УПФ України в Володарсько-Волинському районі).

Позивачка в своїх позовних вимогах просить визнати неправомірними та протиправними дії відповідача щодо необґрунтованій зміні базового місяця.

Будь-яких доказів на підтвердження своєї вимоги позивачка суду не надала.

Позивачка також просить суд зобовязати відповідача виконати рішення суду без застосування обмеження максимального розміру пенсії.

Будь-яких доказів, що їй при нарахування розміру пенсії застосовано обмеження максимального розміру пенсії позивачка суду не надала.

Вищевказане стосується і вимоги щодо зобовязання відповідача продовжити нарахування та виплату сум індексації пенсії, рахуючи базовим місяцем жовтень 2009 року так як відповідач на даний час не здійснив нарахування пенсії позивачці на виконання постанови Володарсько-Волинського районного суду від 26 лютого 2015 року, а тому на даний час, позивачка лише припускає, що її права можуть бути порушені.

-6-

Відповідно до ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю субєкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Керуючись ст. ст. 6, 10, 11, 12, ст. 1 п. 1 ст. 18, 158, 159, 160, 161, 162, 163 КАС України, ст. 22,58,64 Конституції України, Законом України « Про державну службу» в редакції на 26.02.2008 року, Законом України « Про державну службу» із змінами внесеними 28.12.2014 року, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати неправомірними та протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі щодо перерахунку призначеної пенсії ОСОБА_1 зі зменшенням розміру заробітної плати державного службовця з 84% на 60 % .

Скасувати розпорядження управління Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районні № 136340 від 15.06.2015 року.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02. 2015 року, на виконання постанови Володарсько-Волинського районного суду Житомирської області від 26.02. 2015 року, виходячи з розрахунку 84% заробітної плати державного службовця.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 ОСОБА_5 понесені судові витрати в сумі 489,20 грн..

В решті заявлених вимог відмовити за безпідставністю.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення через Володарсько- Волинський районний суд. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий: /підпис/.

Копія вірна.

Суддя: