Справа № 161/13927/15-а
Провадження № 2-а/161/481/15
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 жовтня 2015 року місто Луцьк
Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого судді Гринь О.М.
при секретарі Пилипюк Л.М.
за участю: позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
представника відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Луцької міської ради про визнання протиправною (неправомірною) бездіяльності органу місцевого самоврядування та зобовязання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до Луцької міської ради про визнання протиправною (неправомірною) бездіяльності органу місцевого самоврядування та зобовязання вчинити певні дії.
Свій позов мотивує тим, що 24 червня 2015 року звернувся до Луцької міської ради з клопотанням № К-1897/4 від 24.06.2015 року щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою з відведення безоплатно у власність в адміністративних межах Луцької міської ради Волинської області з цільовим призначенням «для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)» не більше 0,10 га в порядку статті 118 Земельного кодексу України.
Зазначає, що до клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою № К-1897/4 від 24.06.2015 року на виконання вимог ч.6 ст. 118 Земельного кодексу України ним було долучено графічний матеріал з позначенням контуру бажаної до відведення у власність земельної ділянки, копію паспорта громадянина України та копію реєстраційного номера облікової картки платника податків.
24 червня 2015 року Луцькою міською радою було прийнято та зареєстровано вказане клопотання за № К-1897/4 від 24.06.2015 року.
Листом від 15 липня 2015 року № К-1897,/1,2,3,4-020 за підписом першого заступника міського голови ОСОБА_4 на клопотання позивача була надана відповідь про те, що його клопотання не було розглянуто у зв'язку тим, що ним до клопотання були додані не належним чином оформлені графічні матеріали.
Позивач вважає, що дії відповідача є незаконними, необґрунтованими та такими, що порушують його законне право на отримання у власність земельної ділянки. У зв'язку з чим, просив визнати протиправними дії відповідача щодо порушення процедури розгляду клопотань про надання безоплатно у власність земельних ділянок для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд у межах норм безоплатної приватизації згідно з нормамистатті 118 Земельного кодексу Українита невинесення на розгляд сесії Луцької міської ради Волинської області його клопотання про надання безоплатно у власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд; зобов'язати відповідача винести на засідання чергової сесії Луцької міської ради Волинської області та розглянути подане нимклопотання про виділення та передачу у власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд у межах норм безоплатної приватизації орієнтовною площею 0,10 га в межах міста Луцька Волинської області та прийняти відповідне вмотивоване рішення у відповідності до вимог ст.. 118 Земельного кодексу України; стягнути з місцевого бюджету Луцької міської ради в його користь 3000 грн. витрат на правову допомогу та 73 грн. 08 коп. судового збору.
В ході судового розгляду позивач подав до суду заяву про зменшення позовних вимог, просив суд визнати протиправними дії Луцької міської ради Волинської області щодо порушення процедури розгляду клопотання ОСОБА_1 зареєстроване 24.06.2015 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки з цільовим призначенням «для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)» у межах норм безоплатної приватизації згідно з нормами ст. 118 Земельного кодексу України та невинесення на розгляд сесії Луцької міської ради вказаного клопотання зареєстроване від 24.06.2015 року; зобовязати Луцьку міську раду винести на засідання чергової сесії Луцької міської ради Волинської області клопотання ОСОБА_1 зареєстроване 24.06.2015 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки з цільовим призначенням «для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)», орієнтовною площею 0,10 га., та прийняти відповідне вмотивоване рішення у відповідності до вимог ст. 118 Земельного кодексу України та стягнути з місцевого бюджету Луцької міської ради на користь ОСОБА_1 3000 грн. витрат на правову допомогу та 73 грн. 08 коп. судового збору.
В судовому засіданні представник позивача зменшені позовні вимоги підтримав з підстав наведених в позовній заяві та додаткових поясненнях від 22.10.2015 року. Просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив.
Таким чином, суд,заслухавши пояснення сторін, повно і всебічно з'ясувавши обставини в справі, об'єктивно дослідивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, прийшов до наступних висновків.
Судом встановлено, що 24 червня 2015 року ОСОБА_1 звернувся до Луцької міської ради з клопотанням № К-1897/4 від 24.06.2015 року щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою з відведення безоплатно у власність в адміністративних межах Луцької міської ради Волинської області з цільовим призначенням «для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)» не більше 0,10 га в порядку статті 118 Земельного кодексу України.
До клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою № К-1897/4 від 24.06.2015 року на виконання вимог ч.6 ст. 118 Земельного кодексу України ОСОБА_1 було долучено графічний матеріал з позначенням контуру бажаної до відведення у власність земельної ділянки, копію паспорта громадянина України та копію реєстраційного номера облікової картки платника податків.
Як графічні матеріали до поданого клопотання було додано роздруківку публічної кадастрової карти України в межах міста Луцька Волинської області.
Листом від 15 липня 2015 року № К-1897,/1,2,3,4-020 за підписом першого заступника міського голови ОСОБА_4 на клопотання ОСОБА_1 була надана відповідь про те, що його клопотання не було розглянуто у зв'язку тим, що ним до клопотання були додані не належним чином оформлені графічні матеріали
Земельним кодексом Українивизначено правові засади земельних відносин в Україні.Статтею 2 ЗКУвизначено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.
Нормамистатті 3 цього ж кодексувизначено, що земельні відносини регулюютьсяКонституцією України, цим Кодексом, а також прийнятим відповідно до них нормативно-правовими актами. Таким чином, правовідносини пов'язані земельними відносинами регулюються у відповідності з нормамиКонституціїтаЗемельного кодексу України. Інші прийняті нормативно-правові акти не можуть їм суперечити.
Стаття 14 Конституції Українивизначає, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Крім того,статтею 81 ЗКУвстановлено, що громадяни України набувають права власності наземельні ділянки серед іншого на підставі безоплатної передачі із земель державної комунальної власності.
Статтею 116 ЗКУвизначено підстави набуття права власності на земельні ділянки державної та комунальної власності. Частиною 3 цієї статті встановлено, що безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації визначенихЗКУ. Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межа норм, визначенихЗКУ, провадиться один раз по кожному виду використання
Положеннямистатті 121 Земельного кодексу Українивизначено норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам. Так відповідно до цих норм громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у певних розмірах. Для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в містах - надається земельна ділянка не більше 0, 10 гектара.
Частиною 6статті 118 ЗКУвизначено порядок отримання земельних ділянок державної та комунальної власності у власність громадян в межах безоплатної приватизації. Громадяни зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарські будівель і споруд (присадибної ділянки) у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно доповноважень, визначенихстаттею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільовепризначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки. При цьому не вказано необхідності визначати межі земельної ділянки та додавати інші документи та матеріали.
Цією ж статтею визначено порядок та строки розгляду клопотання щодо надання власність громадянам земельних ділянок державної та комунальної власності. Згідно цього порядку відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначенихстаттею 122 Земельного кодексу Українирозглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населени пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених встановленому законом порядку.
Статтею 122 ЗКУвизначено повноваження органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або користування. Частиною 1 цієї статті визначено, що міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Таким чином, у розумінні цієї норми Луцька міська рада є органом місцевого самоврядування, який має повноваження щодо надання у власність громадянам земельних ділянок комунальної власності в межах м. Луцька для всіх потреб і в тому числі для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки).
Засади організації та діяльності та правового статусу органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначеноЗУ «Про місцеве самоврядування». Нормамистатті 26 цього законувизначено, що вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин відбувається виключно на пленарних засіданнях міської ради. Таким чином, клопотання щодо надання у власність земельної власності із земель комунальної власності повинно розглядатися виключно на пленарному засіданні Луцької міської ради Волинської області.
У відповідності до наведених вище норм законодавства позивач звернувся з клопотанням до Луцької міської ради Волинської області щодо отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою з відведення безоплатно у власність в адміністративних межах Луцької міської ради Волинської області з цільовим призначенням «для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)» не більше 0,10 га в порядку статті 118 Земельного кодексу України. При цьому позивач додав до клопотання передбачені частиною 6статті 118 ЗКУдодатки, а саме, графічні матеріали з бажаним місцем розташування земельної ділянки в межах міста Луцька Волинської області.
Роблячи такий висновок суд крім іншого враховує позицію викладену в Ухвалі ВАС України від 16 липня 2015 року справа № К/800/63658/14.
Однак, відповідачем в порушення вищевказаних норм законодавствау місячний строк та відповідно до встановленої чинним законодавством процедури не розглянуто та відповідне рішення за наслідками такого розгляду не прийнято, чим порушено порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами.
З огляду на викладене, суд вважає обґрунтованими позовні вимоги щодо визнання протиправними дії Луцької міської ради Волинської області щодо порушення процедури розгляду клопотання ОСОБА_1 зареєстроване 24.06.2015 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки з цільовим призначенням «для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)» у межах норм безоплатної приватизації згідно з нормами ст. 118 Земельного кодексу України та невинесення на розгляд сесії Луцької міської ради вказаного клопотання зареєстроване від 24.06.2015 року; зобовязання Луцьку міську раду винести на засідання чергової сесії Луцької міської ради Волинської області клопотання ОСОБА_1 зареєстроване 24.06.2015 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки з цільовим призначенням «для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)», орієнтовною площею 0,10 га., та прийняття відповідного вмотивованого рішення у відповідності до вимог ст. 118 Земельного кодексу України.
У той же час, суд вважає необґрунтованими посилання Луцької міської ради на необхідність подання додаткових документів, перелік яких визначено рішенням Луцької міської ради № 66/26 від 26.11.2014 року про затвердження реєстру адміністративних послуг (інформаційна карта рішення Луцької міської ради про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальної власності (в оренду) фізичним особам ІК-254/29/01КП), оскільки зазначені положення рішення Луцької міської радим суперечать положенням ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України як нормативно-правовому акту вищої юридичної та застосуванню до спірних правовідносин не підлягають.
Відповідно до частини другоїстатті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Отже, відповідачем, з урахуванням всіх встановлених фактичних обставин по справі та вимог законодавства, не доведено правомірність своїх дій.
Керуючись ст. ст. 8, 14, 55, 56, 75, 124 Конституції України, ст.ст. 2, 6, 17, 18, 19, 21, 104, 105, 106, 162, 244-2 КАС України, ст.ст.81,116,ч. 6 ст.118, ст.ст.121,122 ЗК України,ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», суд,
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Луцької міської ради Волинської області щодо порушення процедури розгляду клопотання ОСОБА_1 зареєстроване 24.06.2015 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки з цільовим призначенням «для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)» у межах норм безоплатної приватизації згідно з нормами ст. 118 Земельного кодексу України та невинесення на розгляд сесії Луцької міської ради вказаного клопотання зареєстроване від 24.06.2015 року.
Зобовязати Луцьку міську раду винести на засідання чергової сесії Луцької міської ради Волинської області клопотання ОСОБА_1 зареєстроване 24.06.2015 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки з цільовим призначенням «для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)», орієнтовною площею 0,10 га., та прийняти відповідне вмотивоване рішення у відповідності до вимог ст. 118 Земельного кодексу України
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Луцького міськрайонного суду Гринь О.М.