Ухвала суду № 53115090, 29.10.2015, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.10.2015
Номер справи
813/6398/13-а
Номер документу
53115090
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2015 р. Справа № 876/12623/13

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Носа С. П.,

суддів Яворського І. О., Кухтея Р. В.;

за участю секретаря судового засідання Сердюк О. Ю.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Дрогобицької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2013 року в справі за позовом державного підприємства «Санаторій «Кришталевий палац» до Дрогобицької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області про визнання дій протиправними та скасування наказу, -

ВСТАНОВИВ:

15 серпня 2013 року Львівським окружним адміністративним судом зареєстровано позовну заяву державного підприємства «Санаторій «Кришталевий палац» до Дрогобицької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправними дій відповідача щодо проведення документальної планової перевірки з 20 серпня 2013 року, визнання нечинним Наказу № 75 від 07 серпня 2013 року.

В обґрунтування вимог позовної заяви зазначено, що включення податковим органом до плану-графіку перевірки на ІІІ квартал 2013 року підприємства зі зміною при цьому його ступеню ризику з середнього на високий є безпідставним.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2013 року позов задоволено частково. Скасовано наказ начальника Дрогобицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області від 07 серпня 2013 року № 75 «Про проведення виїзної планової документальної перевірки». В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Зазначену постанову мотивовано тим, що у податкового органу не було підстав для включення ДП «Санаторій «Кришталевий палац» до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на ІІІ квартал 2013 року. За відсутності підстав для включення позивача до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на ІІІ квартал 2013 року, дотримання податковим органом вимог пунктів 77.1. та 77.2. статті 77 Податкового кодексу є формальним і не впливає на правомірність прийняття спірного наказу.

Не погоджуючись з прийнятою постановою, відповідачем - Дрогобицькою обєднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Львівській області, подано апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій висловлено прохання скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказано, що Порядок формування та затвердження плану-графіку, перелік ризиків та поділ їх за ступенями встановлюється Міндоходів. Згідно інформаційно-аналітичної довідки щодо діяльності ДП «Санаторій «Кришталевий палац», складеної відповідно до Методичних рекомендацій щодо складання плану-графіка проведення документальних планових перевірок суб'єктів господарювання, затверджених наказом ДПС України від 27 червня 2012 року №553/дск, позивач має чотири ризики несплати податків

На підставі ст. 55 КАС судом апеляційної інстанції проведено заміну відповідача Дрогобицьку обєднану державну податкову інспекцію ГУ Міндоходів у Львівській області замінено на Дрогобицьку обєднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Львівській області.

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не прибули, про дату, час і місце апеляційного розгляду повідомлені належним чином, а тому, суд апеляційної інстанції, відповідно до ч. 1 ст. 41 та ч. 4 ст. 196 КАС України, вважає можливим проведення розгляду справи за їхньої відсутності без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Заслухавши суддю-доповідача, проаналізувавши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів не знаходить підстав для її задоволення.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ст. 70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом при вирішенні справи не беруться до уваги. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Статтею 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Встановлено, що ДП «Санаторій «Кришталевий палац» 12 серпня 2013 року за вх. № 125 одержано повідомлення від 05 серпня 2013 року №3 про проведення Дрогобицькою ОДПІ виїзної планової документальної перевірки з 20 серпня 2013 року згідно з планом-графіком та наказом від 07 серпня 2013 року.

Наказ від 07 серпня 2013 року № 75 «Про проведення виїзної планововї документальної перевірки» виданий з метою виконання плану-графіка проведення документальних перевірок суб'єктів господарювання на ІІІ квартал 2013 року Дрогобицькою ОДПІ та на підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.75.1.2 п.75.1 ст.75. ст.77. п.82.1 ст.82 Податкового кодексу України.

Листом від 30 липня 2013 року за вих. № 01-01/432 ДП «Санаторій «Кришталевий палац» звернулося до начальника Дрогобицької ОДПІ з проханням надати інформацію щодо встановлення ступеня ризику в діяльності платників податків (високий, середній, низький) для підприємства, що відповідно до статті 77 Податкового кодексу України є підставою для відбору платників податків для включення до плану-графіку проведення документальних планових перевірок, а також ознайомити з критеріями відбору щодо підприємства.

На підставі інформаційно-аналітичної довідки щодо діяльності ДП «Санаторій «Кришталевий палац» (а.с.45-48), яка складена відповідно до Методичних рекомендацій щодо складання плану-графіка проведення документальних планових перевірок суб'єктів господарювання, затверджених наказом ДПС України від 27 червня 2012 року № 553/дск ДП «Санаторій «Кришталевий палац» був включений до плану-графіку проведення документальних планових перевірок на 2013 рік, оскільки у суб'єкта господарювання встановлено чотири ризики несплати податків. Такими ризиками є: 1) рівень сплати податків неадекватний рівню сплати податків по відповідній галузі по податку на прибуток (високий): 0,48/1,18 (розрахунок проведений на підставі даних декларації з податку на прибуток за 2012 рік - 118262 (р.11) : 24810817(р.01) х 100 = 0,48%. При цьому розрахований та доведений Міндоходів України середньогалузевий показник становить 1,18); 2) рівень зростання податків не відповідає рівню зростання доходів (високий): -0,04 (розрахунок проведений на підставі порівняльного аналізу даних декларації з податку на прибуток за 2011 рік та за 2012 рік - 85454 (р.11) :16564975 (р.01) х 100 = 0,52% ; 0,52% -0,48% = -0,04%); 3) формування платником ПДВ податкового кредиту на суму понад 100 тис. грн. за рахунок податкових накладних, які не зареєстровані (високий): 21 432; 4) подання платником податків уточнюючих розрахунків податкової звітності з податку на прибуток або ПДВ у бік зменшення податку (середній).

Разом з тим, встановлено, щодо першого ризику по неадекватному рівню сплати податків відносно рівня сплати податків по відповідній галузі по податку на прибуток (високий): 0,48/1,18, позивач зазначив, що йому невідомо походження показника по галузі 1,18 і про нього ніколи ніхто його не інформував. Стосовно показника підприємства підтвердили, що обсяг доходів, що враховується для визначення об'єкта оподаткування у 2012 році, становить 24810817 грн., а сума податку на прибуток становить 118262 грн., або 0,48% (118262:24810817). Санаторій є державною власністю, володіє 13,3 га землі, з яких 11,13 га належить до першої санаторної зони і має самий вищий коефіцієнт при розрахунках сплати податку за користування землею (в 2012 році сплачено 581,3 тис. грн. даного податку). В санаторії на протязі 2012 року працювало 272 штатних чоловік для обслуговування хворих і сума нарахованої заробітної плати складає 6344,5 тис. грн. (сума відрахувань 2305,0 тис. грн.), з яких сплачено 843,4 тис. грн. податку на доходи фізичних осіб. Сума податків до місцевого бюджету підтверджена аналітичною довідкою і становить 1474,7 тис. грн. (581,3+843,4). Балансова вартість основних фондів за даними балансу на 1 січня 2012 року становить 46102,0 тис. грн. (що підтверджено аналітичною довідкою), де сума нарахованої амортизації за 2012 рік складає 2569,2 тис. грн.

На підставі детального аналізу витратної частини позивач зробить висновок про неможливість застосування до ДП «Санаторій «Кришталевий палац» показника 1,18 по відповідній галузі виходячи також з того, що сума сплаченого податку за землю (581,3 тис. грн.) збільшує собівартість і зменшує податок на прибуток. Зазначає, що якби цю суму включити до прибутку, то такий становив би 699,6 тис. грн. (118,3+581,3), а рівень сплати податку на прибуток становив би 2,82% по відношенні до доходів і перевищував би середній по галузі 1,64% (2.82-1,18).

Щодо другого ризику про невідповідність рівня зростання податків рівню зростання доходів (-0,04%), встановлено, що такий показник не відповідає фактичному рівню, обрахованому на підставі податкових декларацій, відповідно до яких дохід санаторію у 2011 році становив 21473011 грн., а у 2012 році - 24810817 грн., що в порівнянні з 2011 роком становить 115,5% і свідчить про його збільшення на 15,5%. Податок на прибуток у 2011 році становив 88892 грн., а у 2012 році -418262 грн. В порівнянні з 2011 році він становить 133,0%, тобто збільшився 33,0%.

Таким чином, рівень зростання податку на прибуток перевищує рівень зростання доходів на 17,5% (33,0%-15,5%), а не -0,04, як це зазначено в довідці.

Щодо третього ризику про формування платником ПДВ податкового кредиту на суму понад 100 тис. грн. за рахунок податкових накладних, які не зареєстровані в ЄРПН, встановлено наступне.

ПАТ «Львівгаз» є одним з найбільших постачальників у 2012 році, взаєморозрахунки з яким становили 3658241 грн., в т.ч. ПДВ - 609707 грн. В травні місяці 2012 року санаторій отримав рахунок і акт приймання-передачі з місячним і добовим розрахунком від ПАТ «Львівгаз» філії Бориславського УЕГГ СЕГГ м. Трускавець за спожитий газ 27138 м.куб. на суму 128594,39 грн. Оплата за газ по даному рахунку була здійснена платіжним дорученням № 807 від 29 травня 2012 року 128594,39 грн., в.т.ч. ПДВ - 21432,40 грн. На відшкодування податкового кредиту ПАТ «Львівгаз» надав санаторію податкову накладну № 1030/001 від 29.05.2012 року на суму 128594,39 грн., в.т.ч. ПДВ - 21432,40 грн. з відміткою про реєстрацію в ЄРПН. В травні місяці відповідно до ст.198 Податкового кодексу України дана суму включена згідно додатку 5 до податкового кредиту і відображена в податковій декларації податку на додану вартість за травень місяць 2012 року.

На вимогу податкових органів про те, що дана накладна не зареєстрована в ЄРПН, позивач подав уточнюючий розрахунок по даній сумі і зняв її з податкового кредиту.

В червні місяці 2012 року відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України до податкових органів позивач подав заяву із скаргою на постачальника (додаток № 8 до податкової декларації з податку на додану вартість), до якої долучив копії всіх первинних документів, що підтверджують факт отримання таких послуг і повторно включив дану суму до податкового кредиту.

Щодо четвертого ризику про подання уточнюючих розрахунків податкової звітності з податку на прибуток або ПДВ у бік зменшення податку 535 грн., встановлено, що 05 грудня 2012 року ТзОВ «БК «Поділля-Трансбуд» пп 2486 перерахувало на рахунок санаторію 15900 грн. за санаторні путівки, в.т.ч. ПДВ 2650 грн., що відображено в додатку 5 і декларації по ПДВ за грудень 2012 року.

На підставі заяви відпочиваючого від 26.12.2012 року частина невикористаних коштів у розмірі 3288 грн. за частину невикористаної путівки, в.т.ч. ПДВ - 548 грн., була повернута, що відображено в декларації по ПДВ за грудень 2012 року і додатку № 1.

Згідно положень пунктів 77.1. та 77.2. статті 77 Податкового кодексу передумовою проведення документальної планової перевірки є те, що вона повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.

До плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.

Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.

Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Платники податків - юридичні особи, що відповідають критеріям, визначеним пунктом 154.6 статті 154, та у яких сума сплаченого до бюджету податку на додану вартість становить не менше п'яти відсотків від задекларованого доходу за звітний податковий період, а також самозайняті особи, сума сплачених податків яких становить не менше п'яти відсотків від задекларованого доходу за звітний податковий період, включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки. Зазначена норма не поширюється на таких платників податків у разі порушення ними статей 45, 49, 50, 51, 57 цього Кодексу.

Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.

Встановлено, що остання документальна планова перевірка ДП «Санаторій «Кришталевий палац» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 1 квітня 2010 року по 31 грудня 2011 року проводилась в квітні 2012 року. За наслідками перевірки податковим органом складено акт №73/22-20/01981968 від 23 квітня 2012 року.

Наказом ДПС України від 27.06.2012 року №553/дск затверджено Методичні рекомендації щодо складання плану-графіка проведення документальних планових перевірок суб'єктів господарювання.

Методичні рекомендації щодо складання плану-графіка проведення документальних планових перевірок суб'єктів господарювання (далі - Методичні рекомендації) розроблені з метою забезпечення єдиного порядку щоквартального формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок суб'єктів господарювання (далі - план-графік).

Формування квартального плану-графіка територіальних органів ДПС здійснюється у порядку, встановленому у розділі 3 «Відбір суб'єктів господарювання для перевірки» цих Методичних рекомендацій.

Формування та коригування планів-графіків здійснюється засобами АІС «Облік податків і платежів».

Узгоджені відповідно до Порядку координації проведення планових виїзних перевірок органами виконавчої влади, уповноваженими здійснювати контроль за нарахуванням і сплатою податків та зборів, затвердженого постановою КМ України від 27 грудня 2010 року № 1234, з органами фінансового контролю проекти планів-графіків на наступний квартал подаються ДПС в АР Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - регіональні ДПС) до ДПСУ на затвердження з 20 до 25 числа останнього місяця поточного кварталу (згідно з доведеним графіком подання проектів) у вигляді експортного файлу з даних регіональних ДПС.

Після остаточного узгодження електронних баз проектів планів-графіків регіональні ДПС надають департаментам податкового контролю, оподаткування фізичних осіб паперовий варіант плану-графіка з відповідними додатками з дотриманням вимог направлення документів з грифом «ДСК» та за необхідності обґрунтування підстав включення платника податків до плану-графіка.

До плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на органи ДПС.

Порядок відбору до плану-графіка суб'єктів господарювання - юридичних осіб передбачений пунктом 3.1. Методичних рекомендацій, відповідно до якого до плану-графіка (додаток 4)* включаються підприємства реального сектору економіки (вигодонабувачі), які використовують схеми мінімізації податкових зобов'язань та ухилення від оподаткування, ведуть фінансово-господарську діяльність, повинні сплачувати податки та за реєстраційними даними мають ознаки « 0» - «платник податків за основним місцем обліку», « 4» - «порушено провадження у справі про банкрутство», « 30» - «у стані переходу до іншої ДПІ», « 36» - «основний платник до кінця року».

Відбір підприємств до підрозділу А, які мають не менше трьох ризиків високого ступеня, кількість працюючих понад 5 осіб, обсяги основних фондів понад 500 тис. грн. та обсяги (валових) доходів (у тому числі доходи від операцій з цінними паперами) для ДПС у Дніпропетровській, Донецькій, Харківській областях та м. Києві понад 30 млн. грн., для ДПС в АР Крим, Волинській, Київській, Запорізькій, Луганській, Львівській, Миколаївській, Одеській, Полтавській областях - понад 10 млн. грн., для інших ДПС - понад 5 млн. грн. (у розрахунку на рік), здійснюється щоквартально на рівні ДПСУ.

Аналіз положень пункту 3.1. Методичних рекомендацій дає підстави вважати, що основними критеріями відбору для включення до плану-графіка є підприємства реального сектору економіки (вигодонабувачі), які використовують схеми мінімізації податкових зобов'язань та ухилення від оподаткування.

Представлені позивачем документи та податкова звітність свідчить, що ДП «Санаторій «Кришталевий палац» не відповідає визначеним пунктом 3.1. Методичних рекомендацій основним критеріям відбору для включення до плану-графіка.

З урахуванням цього, у податкового органу не було підстав для включення ДП «Санаторій «Кришталевий палац» до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на ІІІ квартал 2013 року.

За відсутності підстав для включення позивача до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на ІІІ квартал 2013 року, дотримання податковим органом вимог пунктів 77.1. та 77.2. статті 77 Податкового кодексу є формальним і не впливає на правомірність прийняття спірного наказу.

Узагальнюючи викладене, суд апеляційної інстанції переконаний, що судом першої інстанції надано належну оцінку наявним у справі доказам, а їх достатня кількість та взаємний звязок у сукупності дали змогу суду першої інстанції зробити вірний висновок про наявність підстав для часткового задоволення позову.

Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції визнає, що судом першої інстанції, при вирішенні даного публічно-правового спору, правильно встановлено обставини справи та ухвалено законне рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, обєктивно і всебічно зясованих обставинах, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, тому підстав для скасування постанови суду першої інстанції немає.

Керуючись ст. ст. 41, 158-160, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. ст. 200, 205, 206, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Дрогобицької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2013 року в справі № 813/6398/13-а без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.

Ухвала може бути оскаржена у касаційному порядку, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у випадку коли, відповідно до частин 3 та 7 ст. 160 КАС України, складення ухвали в повному обсязі відкладено з дня складення ухвали в повному обсязі.

Головуючий суддя: С. П. Нос

Судді: І. О. Яворський

ОСОБА_1

Ухвалу складено в повному обсязі 02 листопада 2015 року.