Постанова № 53114917, 03.11.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.11.2015
Номер справи
362/7311/15-а
Номер документу
53114917
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 362/7311/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Лебідь-Гавенко Г.М.

Суддя-доповідач: Хрімлі О.Г.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 листопада 2015 року 15 год. 16 хв. м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого Хрімлі О.Г.,

суддів Ганечко О.М.,

Літвіної Н.М.,

при секретарі Архіповій Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Саливонківської територіальної виборчої комісії Васильківського району в Київській області на постанову Васильківського міськрайонного суду Київської області від 31 жовтня 2015 року у справі за адміністративним позовом кандидатів на посаду Саливонківського сільського голови ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, кандидата у депутати Саливонківської сільської ради ОСОБА_6 до Саливонківської територіальної виборчої комісії Васильківського району в Київській області, третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору: Васильківська районна виборча комісія, про визнання нечинним рішення, зобов'язання вчинити певні дії та утриматися від вчинення дій,

В С Т А Н О В И Л А :

Кандидати на посаду Саливонківського сільського голови ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, кандидат у депутати Саливонківської сільської ради ОСОБА_6 звернулися до Васильківського міськрайонного суду Київської області з адміністративним позовом до Саливонківської територіальної виборчої комісії Васильківського району в Київській області про визнання нечинним рішення від 28 жовтня 2015 року «Про складання повідомлення про підсумки та результати виборів депутатів сільської ради с. Саливонки Васильківського району Київської області та оприлюднення шляхом подання на інформаційний стенд» та «Про визнання ОСОБА_7 обраним сільським головою»; зобов'язання прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці № 320331 з виборів депутатів Саливонківської сільської ради Васильківського району та голови Саливонківської сільської ради в присутності всіх зацікавлених осіб; зобов'язання утриматися від вчинення дій щодо оприлюднення в будь-яких засобах масової інформації підсумків голосування та проведення реєстрації депутатів Саливонківської сільської ради та голови Саливонківської сільської ради ОСОБА_7

Постановою Васильківського міськрайонного суду Київської області від 31 жовтня 2015 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправними рішення Саливонківської територіальної виборчої комісії Васильківського району в Київській області від 28 жовтня 2015 року «Про складання повідомлення про підсумки та результати виборів депутатів сільської ради с. Саливонки Васильківського району Київської області та оприлюднення шляхом подання на інформаційний стенд» та «Про визнання ОСОБА_7 обраним сільським головою». У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Також, суддею Корнієнко С.В. заявлено по справі окрему думку.

Не погоджуючись з прийнятим рішеннями в частині задоволення позовних вимог, відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, та просить скасувати постанову суду першої інстанції в цій частині та ухвалити нову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити.

Згідно з ч. 1 ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.

Заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково.

Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, протоколом № 14 засідання Саливонківської сільської виборчої комісії від 28 жовтня 2015 року, складеного в приступності 11 членів комісії з 14 уповноважених, ОСОБА_7 згідно з ч. 4 ст. 85 Закону України «Про місцеві вибори» визнано обраним сільським головою, за що проголосувало 10 членів комісії, 1 член - утримався; також, вирішено скласти повідомлення про підсумки та результати виборів депутатів сільської ради с. Саливонки Васильківського району Київської області, та оприлюднити шляхом подання на інформаційний стенд, за що проголосували одноголосно.

Згідно з повідомленням (форма № 8) Саливонківської сільської виборчої комісії про результати виборів Саливонківського сільського голови, затвердженим головою Саливонківської сільської виборчої комісії ОСОБА_8 та секретарем Саливонківської сільської виборчої комісії ОСОБА_9, 28 жовтня 2015 року прийнято рішення про визнання ОСОБА_7 обраним Саливонківським сільським головою.

Згідно з повідомленням (форма № 7) про результати виборів депутатів Саливонківської сільської ради в одномандатних виборчих округах, затвердженим головою Саливонківської сільської виборчої комісії ОСОБА_8 та секретарем Саливонківської сільської виборчої комісії ОСОБА_9, 28 жовтня 2015 року прийнято рішення про визнання депутатів обраними.

Не погоджуючись з прийнятими рішеннями від 28 жовтня 2015 року «Про складання повідомлення про підсумки та результати виборів депутатів сільської ради с. Саливонки Васильківського району Київської області та оприлюднення шляхом подання на інформаційний стенд» та «Про визнання ОСОБА_7 обраним сільським головою», та вважаючи їх протиправними, позивачі звернулися до суду з адміністративним позовом.

Перевіряючи обґрунтованість позовних вимог та їх відповідність чинному законодавству, колегія суддів виходить з наступного.

Згідно з ч.ч. 1, 2, 6 ст. 83 Закону України «Про місцеві вибори», протоколи та інші виборчі документи дільничних виборчих комісій приймаються і розглядаються на засіданні відповідної територіальної виборчої комісії.

Засідання територіальної виборчої комісії починається з моменту закінчення голосування і продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування. На цей час члени територіальної виборчої комісії не можуть залучатися до виконання інших функцій, крім участі в засіданні виборчої комісії. Таке засідання територіальної виборчої комісії оформляється протоколом безперервного засідання, який підписується головою або головуючим на засіданні, а також секретарем виборчої комісії або членом виборчої комісії, який виконував на зазначеному засіданні обов'язки секретаря. До протоколу додаються (за наявності) окремі думки членів виборчої комісії, які брали участь у засіданні і не згодні з прийнятим територіальною виборчою комісією рішенням.

За наявності відповідно оформлених актів, складених уповноваженими особами місцевих організацій партій, довіреними особами кандидатів та офіційними спостерігачами - суб'єктами відповідного виборчого процесу, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та/або підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що дозволяє територіальній виборчій комісії поставити під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій дільниці, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців.

Колегія суддів зазначає, що у матеріалах справи наявні: заява голови дільничної виборчої комісії № 320331 ОСОБА_10 від 27 жовтня 2015 року, адресована до Саливонківської сільської виборчої комісії, в якій зазначено, що в зв'язку із наявністю заяви до Васильківського МВ ГУ МВС Київської області, зокрема від кандидата на посаду Саливонківського сільського голови, від офіційних спостерігачів, від виборців, які стали свідками здійснення незаконного голосування, про порушення виборчого процесу, а саме: вкидання виборчих бюлетенів до виборчої скриньки під час проведення підрахунку голосів на засіданні дільничної виборчої комісії № 320331 у момент вимкнення освітлення приміщення, в якому проводилось засідання ДВК, ОСОБА_10 просила Саливонківську сільську виборчу комісію не приймати рішення про визнання сільського голови с. Саливонки обраним до встановлення результатів розслідування даного факту працівниками МВС України, або до крайнього строку прийняття даного рішення, встановленого Законом України «Про місцеві вибори», яким є 30 жовтня 2015 року.

Наведені обставини підтверджуються також актом про виявлення порушень виборчого законодавства, складеним 26 жовтня 2015 року о 09 год. 20 хв. ОСОБА_11, за підписом ОСОБА_12, який є уповноваженою особою місцевої організації партії «Укроп», та ОСОБА_13, в якому зазначено, що 26 жовтня 2015 року під час голосування на ДВК № 320331 с. Саливонки Васильківського району по вул. Леніна було зафіксовано відключення електроенергії в зоні проведення виборів і підрахунку голосів, що відбувалося з 02 години 20 хвилин до 02 години 45 хвилин, і під час чого на столі з'явилися бюлетені виборців, які висипали з виборчих скриньок.

Крім того, вказані обставини підтверджені показаннями свідків ОСОБА_14, ОСОБА_15, голови дільничної виборчої комісії № 320331, допитаних в суді першої інстанції.

Також, судом першої інстанції встановлено, що голова Саливонківської територіальної виборчої комісії ОСОБА_8 підтвердила, що дійсно під час підрахунку голосів було виявлено зайві бюлетені, і вона дала вказівку зайві бюлетені знищити і прокол переробити.

Згідно з ч. 3 ст. 72 КАС України, обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.

Крім того, постановою Васильківської районної виборчої комісії від 29 жовтня 2015 року зобов'язано Саливонківську територіальну виборчу комісію розглянути питання проведення повторного підрахунку голосів на дільниці № 320331 у присутності всіх зацікавлених осіб, у зв'язку із надходженням колективних скарг від кандидатів на посаду сільського голови та кандидатів у депутати села Саливонки, заяви голови Саливонківської ДВК № 320331, акту про виявлення порушень виборчого законодавства, колективного звернення Саливонківської сільської громади, для з'ясування всіх обставин підрахунку голосів на виборчій дільниці та у зв'язку з можливими незаконними діями на виборчій дільниці № 320331.

Відповідно до ч. 7 ст. 83 Закону України «Про місцеві вибори», у разі неможливості усунення без перерахунку бюлетенів неточностей у протоколі дільничної виборчої комісії, а також у разі наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами дільничної комісії територіальна комісія зобов'язана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій виборчій дільниці.

Прийняття рішення територіальною виборчою комісією про проведення повторного підрахунку голосів після прийняття виборчих документів від дільничної виборчої комісії у разі виявлення порушення цілісності пакетів із запакованими документами не допускається.

Колегія суддів зазначає, що встановлені в судовому засіданні обставини та наявні в матеріалах справи докази свідчать про порушення вимог Закону України «Про місцеві вибори» під час проведення підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці № 320331, що дозволяло територіальній виборчій комісії поставити під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій дільниці, а тому в територіальної виборчої комісії були підстави відповідно до ч. 6 ст. 83 Закону України «Про місцеві вибори» вирішити питання щодо прийняття рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців, отже, оскаржувані рішення відповідача прийняті передчасно, з порушенням наведених норм Закону України «Про місцеві вибори» та виборчих прав позивачів.

Водночас, колегія суддів погоджується з окремою думкою судді Корнієнко С.В. з приводу того, що наслідки скасування спірного рішення сільської виборчої комісії від 28 жовтня 2015 року є незрозумілими для виборчого процесу щодо обрання сільського голови.

Згідно з Рекомендацією Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, яка прийнята Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Доцільно відзначити, що здійснення дискреційних повноважень може в деяких випадках передбачати вибір між здійсненням певних дій і нездійсненням дії.

Акт, прийнятий у ході здійснення дискреційних повноважень, підлягає контролю відносно його законності з боку суду або іншого незалежного органу. Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч. 3 ст. 2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади.

Таким чином, під дискреційним повноваженням розуміють таке повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийнятті рішення, тобто, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибрати один з кількох варіантів рішення.

Отже, суд не може перебирати на себе функцій, які відносяться до виключної компетенції Саливонківської територіальної виборчої комісії Васильківського району в Київській області та зобов'язувати відповідача прийняти те чи інше рішення.

З метою забезпечення прав та законних інтересів позивачів та керуючись завданнями та принципами здійснення адміністративного судочинства, колегія суддів вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та доводів апеляційної скарги та зобов'язати Саливонківську територіальну виборчу комісію Васильківського району в Київській області розглянути питання щодо можливості проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці № 320331 з виборів депутатів Саливонківської сільської ради Васильківського району та голови Саливонківської сільської ради в присутності всіх зацікавлених осіб.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що позовні вимоги кандидатів на посаду Саливонківського сільського голови ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, кандидата у депутати Саливонківської сільської ради ОСОБА_6 до Саливонківської територіальної виборчої комісії Васильківського району в Київській області про визнання нечинним рішення, зобов'язання вчинити певні дії та утриматися від вчинення дій є частково обґрунтованими та засновані на нормах права.

Судовий збір при поданні апеляційної скарги на постанову суду підлягав сплаті апелянтом у розмірі 1 339,80 грн., проте не був сплачений ним, тому підлягає стягненню.

Керуючись ст. ст. 160, 172, 177, 179, 196, 198, 200, 202, 205, 207 КАС України, колегія суддів

П О С Т А Н О В И Л А :

Апеляційну скаргу Саливонківської територіальної виборчої комісії Васильківського району в Київській області задовольнити частково.

Постанову Васильківського міськрайонного суду Київської області від 31 жовтня 2015 року в частині відмови в задоволенні позовних вимог про зобов'язання Саливонківської територіальної виборчої комісії Васильківського району в Київській області прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці № 320331 з виборів депутатів Саливонківської сільської ради Васильківського району та голови Саливонківської сільської ради в присутності всіх зацікавлених осіб - скасувати та ухвалити нову.

У скасованій частині адміністративний позов кандидатів на посаду Саливонківського сільського голови ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, кандидата у депутати Саливонківської сільської ради ОСОБА_6 задовольнити частково.

Зобов'язати Саливонківську територіальну виборчу комісію Васильківського району в Київській області розглянути питання щодо можливості проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці № 320331 з виборів депутатів Саливонківської сільської ради Васильківського району та голови Саливонківської сільської ради в присутності всіх зацікавлених осіб

В іншій частині постанову Васильківського міськрайонного суду Київської області від 31 жовтня 2015 року - залишити без змін.

Стягнути з Саливонківської територіальної виборчої комісії Васильківського району в Київській області (адреса місцезнаходження - 08665, с. Саливонки, вул. Леніна, 8) до спеціального фонду Державного бюджету України (отримувач коштів - УДКСУ у Печерському районі м. Києва, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38004897, банк отримувача - ГУДКCУ у м. Києві, код банку отримувача (МФО) - 820019, рахунок отримувача - 31211206781007, код класифікації доходів бюджету - 22030001) судовий збір у сумі 1 339 (одна тисяча триста тридцять дев'ять), 80 гривень.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя О.Г. Хрімлі

Судді О.М. Ганечко

Н.М. Літвіна

Головуючий суддя Хрімлі О.Г.

Судді: Літвіна Н. М.

Ганечко О.М.