ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
28 жовтня 2015 рокусправа № 804/6964/15
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Юхименка О.В.
суддів: Кругового О.О. Нагорної Л.М.
за участю секретаря судового засідання: Лащенко Р.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні
апеляційну скаргу Комунального підприємства
Дніпродзержинської міської ради
«Дніпродзержинськтепломережа»
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду
від 13 липня 2015 року
у справі № 804/6964/15
за позовом Дніпропетровського обласного відділення
Фонду соціального захисту інвалідів,
вул. Чкалова, 11, м. Дніпропетровськ, 49101;
до відповідача Комунального підприємства
Дніпродзержинської міської ради
«Дніпродзержинськтепломережа»,
вул. Петровського, 168, м. Дніпродзержинськ, 51914;
про стягнення пені, -
встановив: Дніпропетровським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів подано позов до Комунального підприємства Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» про стягнення 113.132,93 грн. пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій.
Дніпропетровський окружний адміністративний суд (суддя Власенко Д.О.) своєю постановою від 13 липня 2015 року позов задовольнив.
Постанова суду мотивована тим, що з огляду на приписи статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21 березня 1991 року N 875-XII підприємства, установи, організації, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів санкції. Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені.
Не погоджуючись з прийнятим у справі судовим актом, у поданій апеляційній скарзі Комунальне підприємство Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа», Відповідач, вказує на порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги її заявник посилається на те, що сплату адміністративно-господарських санкцій і пені підприємства, установи, організації, проводять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов'язкових платежів). На час розгляду справи судом першої інстанції за підприємством обліковувалась заборгованість до бюджетів усіх рівнів в сумі 6.701.800,00 грн.
Просить постанову окружного адміністративного суду скасувати та ухвалити нове рішення. В позові відмовити.
Судовий розгляд адміністративної справи здійснювався з повним фіксуванням судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу «Оберіг».
Обставини справи: як встановлено в ході судового розгляду справи, стосовно чого спір між сторонами відсутній, Комунальним підприємством Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» в березні 2013 року було подано «звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2012 рік», форма 10-ПІ річна, згідно якого:
- кількість робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів, відповідно до 4% нормативу - 26 осіб;
фактично на підприємстві працевлаштовані 26 інвалідів.
За наслідками перевірки, яка проводилась Територіальною державною інспекцією з питань праці у Дніпропетровській області, 23 квітня 2015 року Комунальним підприємством Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» подано «уточнюючий» «звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2012 рік», форма 10-ПІ річна, згідно якого:
- кількість робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів, відповідно до 4% нормативу - 26 осіб;
фактично на підприємстві працевлаштовані 22 інваліди.
Суму адміністративно-господарських санкцій у розмірі 150.531,00 грн. сплачено підприємством самостійно 06 травня та 07 травня 2015 року, відповідно.
Стягнення 113.132,93 грн. пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, розрахованої за період з 16 квітня 2013 року по 07 травня 2015 року, стало предметом судового позову.
Колегія суддів, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального права при винесені оскарженої постанови, виходить з наступного.
З огляду на приписи статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21 березня 1991 року N 875-XII, чим вмотивована постанова суду, порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені.
Відсутність прибутку за результатами фінансово-господарської діяльності не виключає застосування (стягнення) санкцій за рахунок інших джерел.
В той же час, адміністративно-господарські санкції, у відповідності зі статтею 238 Господарського кодексу України від 16 січня 2003 року N 436-IV, є заходами організаційно-правового або майнового характеру, спрямованими на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Відтак, при вирішенні питання про правомірність стягнення адміністративно-господарських санкцій, у тому числі пені, слід виходити із загальних норм права відносно відповідальності за порушення зобов'язань та встановлення в діях або бездіяльності роботодавця складу правопорушення з метою застосування юридичної відповідальності.
Так, якщо роботодавець вживав необхідних заходів для недопущення господарського правопорушення, то застосування юридичної відповідальності у вигляді адміністративно-господарських санкцій не є правильним.
Комунальним підприємством Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа», про що зазначено вище, самостійно за власною ініціативою виправлено допущену помилку, подано уточнюючий розрахунок, та сплачено адміністративно-господарські санкції у повному обсязі.
Отже, самостійне виявлення порушення та ліквідація його наслідків виключає застосування штрафних санкцій.
Крім того, відповідно до вимог статті 250 Господарського кодексу України від 16 січня 2003 року N 436-IV адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Дніпропетровським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів пропущено строк для застосування відповідальності.
Керуючись ст. 195, п. 3 ч. 1 ст. 198, ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд, -
П О С Т А Н О В И В
Апеляційну скаргу Комунального підприємства Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» задовольнити.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 липня 2015 року у справі № 804/6964/15 скасувати та прийняти нову постанову.
У позові відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Касаційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції у порядку та у строки, визначені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: О.В. Юхименко
Суддя: О.О. Круговий
Суддя: Л.М. Нагорна