ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
30 жовтня 2015 року № 826/14255/15
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Гарник К.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомКомунального підприємства «Київський метрополітен» до Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби - Центрального офісу з обслуговування великих платниківпровизнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення
ВСТАНОВИВ:
Комунальне підприємство «Київський метрополітен» (далі по тексту - позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників (далі по тексту - відповідач) в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 20 квітня 2015 року № 0000863903.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 липня 2015 року відкрито провадження в адміністративній справі № 826/14255/15, закінчено підготовче провадження та призначено до розгляду у судовому засіданні на 10 серпня 2015 року.
У судовому засіданні 10 серпня 2015 року представник позивача підтримав адміністративний позов, просив суд задовольнити його, представник відповідача заперечив проти позову.
Керуючись приписами частини 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, надавши можливість присутнім учасникам судового розгляду у повній мірі реалізувати свої процесуальні права, та враховуючи відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд завершив розгляд справи в порядку письмового провадження.
Після розгляду адміністративного позову та доданих до нього матеріалів, всебічного і повного встановлення всіх фактичних обставин, на яких ґрунтується позов, об'єктивної оцінки доказів, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Матеріали справи свідчать, що відділом моніторингу грошових операцій Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників на підставі наказу від 25 березня 2015 року № 280, направлень від 25 березня 2015 року № 230, № 231 проведено фактичну перевірку господарської одиниці, що розташована за адресою станція м. «Політехнічний інститут» та належить КП «Київський метрополітен», за результатами якої складено акт від 06 квітня 2015 року № 0049/28-10/39-30/03328913.
В Акті перевірки встановлено порушення пунктів 2.6, 4.1 Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженого Постановою правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року №637.
На підставі Акту перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 20 квітня 2015 року № 0000863903 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 166510,85 грн.
Посилаючись на безпідставність та необґрунтованість висновків податкового органу, що зумовили прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, Комунальне підприємство «Київський метрополітен» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з даним позовом.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Згідно з пунктом 2.6 глави 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Оприбуткування готівки, відповідно до пункту 1.2 глави 1 вказаного Положення, - це проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.
Згідно пунктів 4.1, 4.2 Положення, з метою забезпечення здійснення розрахунків готівкою підприємства повинні мати касу, а їх керівники мають забезпечити належне облаштування цієї каси та надійне зберігання готівкових коштів у ній. Якщо з вини керівників не були створені належні умови для забезпечення схоронності коштів під час їх зберігання і транспортування, то вони несуть за це відповідальність у встановленому законодавством України порядку.
Зберігання в касі готівки та інших цінностей, що не належать цьому підприємству, забороняється.
Усі надходження і видачу готівки в національній валюті підприємства відображають у касовій книзі. Кожне підприємство (юридична особа), що має касу, веде одну касову книгу для обліку операцій з готівкою в національній валюті (без урахування кас відокремлених підрозділів). Відокремлені підрозділи підприємств, які проводять операції з приймання готівки за продану продукцію (товари, роботи, послуги) з оформленням її прибутковим касовим ордером, а також з видачі готівки на виплати, пов'язані з оплатою праці, виробничі (господарські) потреби, інші операції з оформленням їх видатковими касовими ордерами і відомостями, ведуть касову книгу. Відокремлені підрозділи підприємств, страхові агенти, брокери, розповсюджувачі лотерей, які здійснюють готівкові розрахунки із застосуванням РРО або РК та веденням КОРО, але не проводять операцій з приймання (видачі) готівки за касовими ордерами, а також підприємці касової книги не ведуть.
Статею 1 Указу Президенкта України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 № 436/95, Установлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, у відділенні (структурному підрозділі) станції м. «Політехнічний інститут», яке наділено частиною майна господарської організації КП «Київський метрополітен» та здійснює щодо цього майна право оперативного використання, здійснюються готівкові розрахунки, а також приймання, видача та зберігання готівкових коштів (каса) та згідно наказу від 29 грудня 2014 року № 317-Н встановлено ліміт готівки в сумі 3000,00 грн.
Контролюючим органом під час проведення перевірки встановлено, що 25 березня 2015 року у приміщенні станції м. «Політехнічний інститут» (сейфі) знаходились готівкові кошти працівників станції у сумі 2596,53 грн., відповідно записи про суми, які здані на зберігання до сейфу станції м. «Політехнічний інститут» фіксуються в Книзі особистих грошей .
Вибірковою перевіркою встановлено, що в даній книзі в січні 2015 року зберігались готівкові кошти працівників на загальну суму 9667,57 грн., в лютому 2015 року - 10874,46 грн., в березні 2015 року - 12760,14 грн.
З огляду на наявність записів у Книзі особистих грошей, контролюючим органом зроблено висновок, що позивачем в порушення пункту 2.6 Положення № 637 неоприбутковано готівкові кошти на загальну суму 33302,17 грн.
Однак, як зазначено позивачем та не заперечується відповідачем, готівкові кошти на суму 33302,17 грн. в касі станції м. «Політехнічний інститут» виявлено не було, вся готівка за надані послуги з перевезення пасажирів, яка надходила в касу КП «Київський метрополітен» була оприбуткована, про що зроблені відповідні записи в прибуткових касових ордерах.
Так, із записів у Книзі особистих грошей вбачається, що у перевіряємий період особисті гроші здавались під підпис і повертались під підпис працівника.
Разом з тим, з акту перевірки вбачається, що 25 березня 2015 року у приміщенні станції м. «Політехнічний інститут» (сейфі) знаходились готівкові кошти працівників станції у сумі 2596,53 грн., у зв'язку з чим, на підставі наказу № 317-Н про встановлення ліміту готівки на суму 3000,00 грн., у останнього були відсутні правові підстави для оприбуткування особистих коштів працівників кас.
Таким чином, твердження відповідача про не оприбуткування позивачем готівкових коштів у сумі 333020,17 грн. є помилковим та спростовується матеріалами справи.
Відповідно до абзацу 3 частини першої статті 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки", фінансові санкції можуть застосовуватись лише у разі встановлення факту неоприбуткування (неповного та/або невчасного) оприбуткування готівки у касах підприємств.
Судом встановлено, що доказів, які б підтверджували, що готівка у розмірі 333020,17 грн. позивачем не оприбуткована відповідачем не надано.
Оскільки судом встановлено відсутність порушення з боку Позивача пункту 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року №637, а саме неоприбуткування готівкових коштів на суму 333020,17 грн., то застосування відповідачем штрафних (фінансових) санкції за неоприбуткування готівкових коштів у розмірі 166510,85 грн. є безпідставним.
За таких підстав, суд приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 20 квітня 2015 року № 0000863903 є протиправним та підлягає скасуванню.
Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України закріплено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: 1) суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; 2) суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає позов таким, що підлягає задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 94, 122, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1.Адміністративний позов Комунального підприємства «Київський метрополітен» задовольнити повністю.
2.Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників від 20 квітня 2015 року № 0000863903.
3.Судові витрати в сумі 333,02 грн. присудити на користь Комунального підприємства «Київський метрополітен» за рахунок Державного бюджету України.
Постанова набирає законної сили в строки та порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя К.Ю. Гарник