Постанова № 53111500, 27.10.2015, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.10.2015
Номер справи
820/8989/15
Номер документу
53111500
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

27 жовтня 2015 р. № 820/8989/15

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кучми Ю.В.,

за участі: секретаря судового засідання - Молчанової О.М.,

представника позивача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРІУМФ 15" до Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м.Харкова Головного управління ДФС у Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ТРІУМФ 15" звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м.Харкова Головного управління ДФС у Харківській області, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області щодо нереєстрації ТОВ ТРІУМФ 15 як платника податку на додану вартість;

- визнати протиправними дії Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області, якими ТОВ ТРІУМФ 15 запропоновано надати нову реєстраційну заяву як платника податку на додану вартість за формою 1-ПДВ.

- зобов'язати Основ'янську об'єднану державну податкову інспекцію м, Харкова ГУ ДФС у Харківській області повторно розглянути реєстраційну заяву платника податку на додану вартість ТОВ ТРІУМФ 15 від 07.08.2015 та прийняти рішення щодо реєстрації ТОВ ТРІУМФ 15 як платника податку на додану вартість відповідно до діючого законодавства..

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що він зобовязаний зареєструватися у податковому органі як платник податку на додану вартість та подав відповідачу усі необхідні для цього документи, однак, податковий орган, на думку позивача, протиправно не зареєстрував позивача платником податку на додану вартість.

Представником відповідача в ході судового розгляду справи були надані письмові заперечення проти позову, в яких зазначено, що позовні вимоги позивача є такими, що не підлягають задоволенню, з огляду на те, що позивачем до заяви про реєстрацію платником податку на додану вартість було надано не повний пакет документів, а саме: не були надані докази транспортування придбаних товарно-мастильних матеріалів, договір оренди ємкостей.

Представник позивача в судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, та просив позов задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, заяв та клопотань не надав.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.

Товариство з обмеженою відповідальністю "ТРІУМФ 15" зареєстроване як юридична особа та перебуває на обліку у Основ'янській об'єднаній державній податковій інспекції м.Харкова Головного управління ДФС у Харківській області.

Між ТОВ ВТФ «Авіас»(постачальник) та позивачем (покупець) було укладено договір поставки нафтопродуктів № ПТ15-451 від 17.07.15.

Також сторонами було укладено додаткову угоду №1 до договору № ПТ15-451 від 17.07.15, в п. 2 якої зазначено, що Постачальник передає Товар на умовах ЕХW резервуари нафтобаз ПАТ «Дніпронафтопродукт» та інші нафтобази, що належать ПАТ «Дніпронафтопродукт» на правах власності або ті, що використовуються ним на підставі цивільно-правових договорів, згідно з Інкотермс-2010.

Відповідно до акту приймання-передачі нафтопродуктів від 20.07.15 Постачальник передав Товар на умовах ЕХW резервуари нафтобаз ПАТ «Дніпронафтопродукт» та інші нафтобази, що належать ПАТ «Дніпронафтопродукт» на правах власності або ті, що використовуються ним на підставі цивільно-правових договорів.

Загальна вартість придбаного пального скала 1200008,70 грн була сплачена позивачем, що підтверджується платіжним дорученням №3 від 27.07.15.

Придбане паливо було реалізовано позивачем на користь ТОВ «Талісс» на підставі укладеного між ними договору поставки нафтопродуктів №01-07-2015 від 17.07.15.

Також сторонами було укладено додаткову угоду №1 від 17.07.15 до договору №01-07-2015 від 17.07.15, в п. 2 якої зазначено, що Постачальник передає Товар на умовах ЕХW - резервуари нафтобаз ПАТ «Дніпронафтопродукт» та інші нафтобази, що належать ПАТ «Дніпронафтопродукт» на правах власності або ті, що використовуються ним на підставі цивільно-правових договорів, згідно з Інкотермс-2010.

Відповідно до акту приймання-передачі нафтопродуктів від 20.07.15 Постачальник передав Товар на умовах ЕХW резервуари нафтобаз ПАТ «Дніпронафтопродукт» та інші нафтобази, що належать ПАТ «Дніпронафтопродукт» на правах власності або ті, що використовуються ним на підставі цивільно-правових договорів.

Загальна вартість проданого пального скала 1207399,50 грн була сплачена позивачем, що підтверджується платіжним дорученням № 422 від 27.07.15.

Також, з матеріалів справи судом встановлено, що між позивачем та ПАТ «Дніпронафтопродукти» було укладено договір зберігання нафтопродуктів №4844від17.07.15 року.

Отже, загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V ПК України нарахована (сплачена) позивачу протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1000000 гривень.

Відповідно до п. 181.1 ст.181 ПК України у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1000000 гривень (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов'язана зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених статтею 183 цього Кодексу, крім особи, яка є платником єдиного податку першої - третьої групи..

Відповідно до п. 183.1, 183.2 ст.183 ПК України будь-яка особа, що підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку, подає до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) реєстраційну заяву. У разі обов'язкової реєстрації особи як платника податку реєстраційна заява подається до контролюючого органу не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто обсягу оподатковуваних операцій, визначеного у статті 181 цього Кодексу.

Заява про реєстрацію особи як платника податку подається особисто такою фізичною особою або безпосередньо керівником або представником юридичної особи - платника (в обох випадках з документальним підтвердженням особи та повноважень) до контролюючого органу за місцезнаходженням (місцем проживання) особи. У реєстраційній заяві зазначаються підстави для реєстрації особи як платника податку. (п. 183.7. ст..183 ПК України).

На виконання вимог зазначених вище статей Товариством з обмеженою відповідальністю "ТРІУМФ 15" до Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м.Харкова Головного управління ДФС у Харківській області було подано реєстраційну заяву платника податку на додану вартість (а.с.11-13)на підставі п. 181.1 ст. 181 ПК України, оскільки Загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів (послуг), що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V Кодексу, у тому числі з використанням локальної або глобальної компютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців; сукупно становить 1207399 гривень 50коп.

Також до зазначеної заяви були надані копії первинних документів, а саме: договору поставки № ПТ15-451 від 17.07.2015, додаткової угоди № 1 до договору поставки № ПТ15-451 від 17.07.2015, акту приймання-передачі нафтопродуктів до договору поставки № 01-07-2015 від 17.07.2015, за якими ТОВ ВТФ «Авіас» поставило ТОВ «ТРІУМФ 15» 64,475 тон дизельного палива на суму 1200008 грн. 70 коп.; листа № 463 від 20.07.2015, в якому ТОВ ВТФ «Авіас» повідомило ПАТ «Дніпронафтопродукт» (місце зберігання нафтопродуктів) про перехід у власність ТОВ «ТРІУМФ 15» 64,475 тон дизельного пального; листа № 463/1 від 20.07.2015, у якому ТОВ ВТФ «Авіас» повідомило ТОВ «ТРІУМФ 15» про місце зберігання поставлених нафтопродуктів; платіжного доручення № з від 27.07.2015 про перерахування ТОВ «ТРІУМФ 15» 1200008 грн. 70 коп. на користь ТОВ ВТФ «Авіас»; договору поставки № 01-07-2015 від 17.07.2015, додаткової угоди № 1 до договору поставки № 01-07-2015 від 17.07.2015, акту приймання-передачі нафтопродуктів до договору поставки № 01-07-2015 від і 7.07.2015, за якими ТОВ «ТРІУМФ 15» поставило ТОВ «ТАЛЛІС» 64,475 тон дизельного палива на суму 1207399 грн. 50 коп. (без ПДВ); листа № 1/7-1 від 20.07.2015, у якому ТОВ «ТРІУМФ 15» повідомило ТОВ «ТАЛЛІС» про місце зберігання поставлених нафтопродуктів; платіжного доручення № 422 від 27.07.2015 про перерахування ТОВ «ТАЛЛІС» 1207399 грн. 50 коп. (без ПДВ) на користь ТОВ «ТРІУМФ 15»; договору зберігання нафтопродуктів ТОВ «ТРІУМФ 15» № 4844-451 від 17.07.2015; листа № 1/7 від 20.07.2015, у якому ТОВ «ТРІУМФ 15» повідомило ПАТ «Дніпронафтопродукт» (місце зберігання нафтопродуктів) про перехід у власність ТОВ «ТАЛЛІС» 64,475 тон дизельного пального; оборотно-сальдової відомості по рахунках 28, 36, 63 ТОВ «ТРІУМФ 15». (а.с.15-32).

Листом від 12.08.15 №1830/10/20-38-18-04-22 Основ'янська об'єднана державна податкова інспекція м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області повідомила позивача, що в ході розгляду реєстраційної заяви платника податку на додану вартість за формою №1-ПДВ ТОВ «Тріумф 15» виявлено, що підприємством не в повному обсязі надано підтверджуючі документи щодо обсягів проведених операцій, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V Кодексу. Також податковий орган запропонував позивачу надати нову реєстраційну заяву платника податку на додану вартість за формою №1-ПДВ з урахуванням вимог податкового законодавства. (а.с.33)

Вирішуючи даний спір в частині позовних вимог про визнання протиправними дії Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області щодо нереєстрації ТОВ ТРІУМФ 15 як платника податку на додану вартість та зобов'язання відповідача повторно розглянути реєстраційну заяву платника податку на додану вартість ТОВ ТРІУМФ 15 від 07.08.2015 та прийняти рішення щодо реєстрації ТОВ ТРІУМФ 15 як платника податку на додану вартість відповідно до діючого законодавства, суд виходить з таких приписів чинного законодавства.

Згідно з п.183.8 ст.183 ПК України контролюючий орган відмовляє в реєстрації особи як платника податку, якщо за результатами розгляду реєстраційної заяви та/або поданих документів встановлено, що особа або не відповідає вимогам, визначеним статтею 180, пунктом 181.1 статті 181, пунктом 182.1 статті 182 та пунктом 183.7 статті 183 цього Кодексу, або якщо існують обставини, які є підставою для анулювання реєстрації згідно із статтею 184 цього Кодексу, а також якщо при поданні реєстраційної заяви чи визначенні бажаного (запланованого) дня реєстрації не дотримано порядок та строки (терміни), встановлені пунктами 183.1, 183.3 - 183.7 цієї статті.

У разі відсутності підстав для відмови у реєстрації особи як платника податку контролюючий орган зобов'язаний протягом трьох робочих днів після надходження реєстраційної заяви до контролюючого органу внести до реєстру платників податку запис про реєстрацію такої особи як платника податку: з бажаного (запланованого) дня реєстрації, зазначеного у реєстраційній заяві, що відповідає даті початку податкового періоду (календарного місяця), з якого такі особи вважатимуться платниками податку та матимуть право на виписку податкових накладних, у разі добровільної реєстрації особи як платника податку; з першого числа місяця, наступного за днем спливу 20 календарних днів після подання реєстраційної заяви до контролюючого органу, у разі добровільної реєстрації особи як платника податку на додану вартість, якщо бажаний (запланований) день реєстрації у заяві не зазначено; з бажаного (запланованого) дня, що відповідає першому числу календарного кварталу, в якому буде застосовуватися ставка єдиного податку, що передбачає сплату податку на додану вартість, у разі переходу осіб на спрощену систему оподаткування або зміни ставки єдиного податку; з першого числа календарного місяця, в якому здійснено перехід на сплату інших податків і зборів, у разі реєстрації осіб, визначених в абзаці першому пункту 183.4, що відповідають вимогам, визначеним пунктом 181.1 статті 181 цього Кодексу, якщо перше число календарного місяця, з якого здійснюється перехід на сплату інших податків і зборів, на день подання реєстраційної заяви не настало; з дня внесення запису до реєстру платників податку у разі обов'язкової реєстрації особи як платника податку або у разі реєстрації осіб, визначених в абзаці першому пункту 183.4, що відповідають вимогам, визначеним пунктом 181.1 статті 181 цього Кодексу, якщо перше число календарного місяця, в якому здійснено перехід на сплату інших податків і зборів, на день подання реєстраційної заяви настало. (п.183.9. ст..183 ПК України.)

Відповідно до п. 3.8-3.10 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 14 листопада 2014 року N 1130, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2014 р. за N 1456/26233: При реєстрації платника ПДВ обов'язково проводиться перевірка його реєстраційних даних з Єдиного банку даних про платників податку - юридичних осіб або Реєстру самозайнятих осіб. Відомості про заявника мають бути включені до Єдиного державного реєстру. Дані реєстраційної заяви мають бути достовірними та відповідати відомостям Єдиного державного реєстру. З метою підтвердження достовірності відомостей про відповідність особи вимогам, визначеним статтею 180, пунктом 181.1 статті 181, пунктом 182.1 статті 182 та пунктом 183.7 статті 183 розділу V Кодексу, така особа відповідно до підпункту 20.1.2 пункту 20.1 статті 20 розділу I Кодексу, пункту 73.3 статті 73 розділу II Кодексу подає до контролюючого органу документи, що підтверджують такі відомості. Якщо в заяві про реєстрацію не зазначені обов'язкові реквізити, надані недостовірні або неповні дані, її не скріплено печаткою заявника (за наявності), не підписано заявником (для фізичних осіб), відповідальною особою заявника (для юридичних осіб) чи особою, яка має документально підтверджене повноваження щодо підпису реєстраційної заяви від особи, яка реєструється платником ПДВ, відомості про заявника не включені до Єдиного державного реєстру, то протягом 3 робочих дні від дня отримання заяви контролюючий орган звертається до особи з письмовою пропозицією надати нову заяву про реєстрацію (із зазначенням підстав неприйняття попередньої). Контролюючий орган відмовляє в реєстрації особи як платника ПДВ, якщо за результатами розгляду реєстраційної заяви та/або поданих документів встановлено, що особа не відповідає вимогам, визначеним статтею 180, пунктом 181.1 статті 181, пунктом 182.1 статті 182 та пунктом 183.7 статті 183 розділу V Кодексу (пункт 1.5 розділу I, пункти 3.3, 3.4, підпункт 1 пункту 3.5 розділу III цього Положення), або якщо існують обставини, які є підставою для анулювання реєстрації згідно зі статтею 184 розділу V Кодексу (пункт 5.1 розділу V цього Положення), а також якщо при поданні реєстраційної заяви чи визначенні бажаного (запланованого) дня реєстрації не дотримано порядок та строки (терміни), встановлені пунктами 183.1, 183.3 - 183.7 статті 183 розділу V Кодексу.

Відмовляючи позивачу у реєстрації платником податку на додану вартість податковий орган виходив з того, що позивачем були надані не усі необхідні документи.

Суд звертає увагу на те, що податковим органом в Листі від 12.08.15 №1830/10/20-38-18-04-22 не зазначено які саме підтверджуючі документи мають бути надані до податкового органу разом із реєстраційною заявою платника податку на додану вартість за формою №1-ПДВ.

Посилання представника відповідача в наданих до суду запереченнях на той факт, що позивачем при подачі реєстраційної заяви платника податку на додану вартість за формою №1-ПДВ було надано не повний пакет документів, а саме: не були надані докази транспортування придбаних товарно-мастильних матеріалів, договір оренди ємкостей є необґрунтованими, оскільки до реєстраційної заяви позивачем надавалися додаткові угоди, в п.2 яких зазначено, що пальне передається у резервуарах, які належать ПАТ «Дніпронафтопродукт», тобто фактично не відбувається фізичне переміщення придбаного товару, отже доказів транспортування позивач мати не може через відсутність самого факту транспортування придбаного товару, а також до заяви було надано договір зберігання такого пального у резервуарах, що належать ПАТ «Дніпронафтопродукт».

Таким чином, суд вважає, що позивачем були надані всі необхідні документи для реєстрації платником податку на додану вартість, через що позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог про визнання протиправними дії Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області щодо нереєстрації ТОВ ТРІУМФ 15 як платника податку на додану вартість суд зазначає таке.

Надання правової оцінки діям відповідача щодо нереєстрації ТОВ ТРІУМФ 15 як платника податку на додану вартість охоплює всю сукупність дій податкового органу при їх вчиненні, зокрема пропозиції надати нову реєстраційну заяву як платника податку на додану вартість за формою 1-ПДВ.

На підставі викладеного, суд вважає, що належним способом захисту прав позивача є саме вимоги про визнання протиправними дії Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області щодо нереєстрації ТОВ ТРІУМФ 15 як платника податку на додану вартість та зобов'язання Основ'янську об'єднану державну податкову інспекцію м, Харкова ГУ ДФС у Харківській області повторно розглянути реєстраційну заяву платника податку на додану вартість ТОВ ТРІУМФ 15 від 07.08.2015 та прийняти рішення щодо реєстрації ТОВ ТРІУМФ 15 як платника податку на додану вартість відповідно до діючого законодавства, оскільки зазначений спосіб захисту є достатнім і таким, що поновлює права позивача в повному обсязі, у звязку з чим у визнанні протиправними дій з пропозицій податкового органу надати нову реєстраційну заяву як платника податку на додану вартість за формою 1-ПД В - слід відмовити.

З огляду на наведене, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 9, 11, 159, 160 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРІУМФ 15" до Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м.Харкова Головного управління ДФС у Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області щодо нереєстрації ТОВ ТРІУМФ 15 як платника податку на додану вартість;

Зобов'язати Основ'янську об'єднану державну податкову інспекцію м, Харкова ГУ ДФС у Харківській області повторно розглянути реєстраційну заяву платника податку на додану вартість ТОВ ТРІУМФ 15 від 07.08.2015 та прийняти рішення щодо реєстрації ТОВ ТРІУМФ 15 як платника податку на додану вартість відповідно до діючого законодавства..

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 02 листопада 2015 року.

Суддя Кучма Ю.В.