Постанова № 53110345, 03.08.2010, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.08.2010
Номер справи
5852/10/1070
Номер документу
53110345
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 серпня 2010 року 5852/10/1070

Київський окружний адміністративний суд в особі судді Лисенко В.І., при секретарі судового засідання Мазуренко О.В., за участю представників сторін від позивача:ОСОБА_1,

відповідача: не зявився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомДержавної податкової інспекції в Обухівському районі Київської області

дотовариства з обмеженою відповідальністю «Обухівськийвентиляційний завод»

простягнення податкової заборгованості, -

встановив:

У червні 2010 року до Київського окружного адміністративного суду звернулась Державна податкова інспекція в Обухівському районі Київської області з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Обухівський вентиляційний завод» про стягнення податкової заборгованості у розмірі 237900, 61 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що згідно з даними податкового обліку у відповідача утворилася заборгованість перед бюджетом зі сплати пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, податку на додану вартість та комунального податку. Податкові органи в силу закону від імені держави здійснюють функції

зконтролю за своєчасністю, правильністю нарахування та сплатою податків і зборів (обовязкових платежів), а також стягнення з платників податків заборгованості перед бюджетами та державними цільовими фондами, тому позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача податкової заборгованості.

У судовому засіданні 03.08.2010 р. представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд адміністративний позов задовольнити.

Відповідач в судове засідання не зявився, відзиву на позовну заяву, заперечень проти позову, будь-яких пояснень, заяв чи клопотань до суду надав.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Обухівський вентиляційний завод» зареєстроване 15.10.2007 р. Обухівською районною державною адміністрацією Київської області (номер запису про державну реєстрацію в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців 1 342 102 0000 001805), як платник податків перебуває на податковому обліку з 18.10.2007 р. за №2828.

Заборгованість зі сплати пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньо економічної діяльності виникла з таких підстав.

Як вбачається з наявних матеріалів справи, 15.10.2009 р. по 21.10.2009 р. позивачем проведено виїзну позапланову перевірку відповідача з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства по контракту від 29.04.2008 р. №6280943 за період з 29.04.2008 р. по 21.10.2009 р.

У ході проведення перевірки встановлено порушення відповідачем приписів:

-статті 2 Закону України від 23.09.1994 р. №185/94-ВР «Про порядок здійснення

розрахунків в іноземній валюті», у звязку з несвоєчасним надходженням товарів по

імпорту на суму 564379, 65 євро.

На підставі акту перевірки від 26.10.2009 р. №2400/220/3547, враховуючи приписі нкту 4.2.2 статті 4 Закону України від 21.12.2000 р. №2181-111 «Про порядок погашенії І зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», сатті 4 Закону України від 23.09.1994 р. №185-94-ВР «Про порядок здійснення розрахунків н поземній валюті» відповідачеві визначено суму штрафних санкцій у розмірі 237048, 91 грн., про що прийнято податкове повідомлення-рішення форми «С» від 04.11.2009 року №0000019220/0/4495 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 237048,91грн.

У звязку з неможливістю вручення вказаного податкового повідомлення-рішення, позивач, враховуючи приписи підпункту 6.2.4 пункту 6.2 статті 6 Закону України від 21.12.2000 р. №2181-111 «Про порядок погашення зобовязань платників податків першії бютжетами та державними цільовими фондами» (надалі - Закону України №2181), розмістив його на дошці податкових оголошень 24.11.2009 р., що підтверджується наявною в матеріалах справи копією акту позивача від 24.11.2009 р. № 144 (а.с.26).

Відповідно до абзацу 4 підпункту 6.2.4 пункту 6.2 статті 6 Закону України № 2181, день розміщення податкового повідомлення - рішення або податкової вимоги на дошці податкових оголошень вважається днем її вручення.

Таким чином, сума заборгованості відповідача зі сплати пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності становить 237048, 91грн.

Податкова заборгованість з податку на додану вартість виникла з таких підстав.

17.11.2009р., 18.03.2010 р. та 30.04.2010 р. позивачем проведені невиїзні документальні перевірки відповідача стосовно своєчасності подання податкової декларації з податку на додану вартість.

У ході проведення перевірки встановлено порушення відповідачем приписів:

-підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону України від 21.12.2000 р. №2181-111 «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме - несвоєчасне подання податкових звітностей з податку на додану вартість за вересень 2009 року, неподання податкових звітностей з податку на додану вартість за період з жовтня по грудень 2009 року та березень 2010 року, за результатами яких складено акти від 17.11.2009 р. №2623/1503/35470938/482, від 18.03.2010 р. №458/1503/35470938/113 та від 30.04.2010 р. №717/1503/35470938/176 відповідно.

На підставі вказаних актів перевірки, позивачем, враховуючи приписи підпункту 17.1.1 пункту 17.1 статті 17 Закону України №2181 відповідачеві визначено суми штрафних санкцій у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання та її затримку, про що прийняті податкові повідомлення-рішення форми «Р» від 17.11.2009 р. за №0005211503/0/4686 на суму 170,00 грн., від 29.03.2010 р. за №0001571503/0/1130 на суму ; 510, 00 грн. та від 30.04.2010 р. №0002091503/0/1584 на суму 170, 00 грн.

Податкове повідомлення-рішення від 17.11.2009 р. за №0005211503/0/ вручене відповідачу 17.11.2009 р., про що свідчить підпис його уповноваженої особи на його корінці (а.с.31).

Згідно з підпунктом 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону України № 2181, податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.

У звязку з неможливістю вручення податкових повідомлень-рішень від 29.03.2010 р. за №0001571503/0/1130 та №0002091503/0/1584, позивач, враховуючи приписи підпункту 6.2.4 пункту 6.2 статті 6 Закону України №2181 розмістив їх на дошці податкових оголошень

24.03.2010р. та 30.04.2010 р., що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями актів позивача від 29.03.2010 р. №35 та від 30.04.2010 р. №59/27 відповідно (а.с.35, 40).

Таким чином, сума заборгованості відповідача за податком на додану вартість на день судового розгляду становить 850,00 грн.

Податкова заборгованість за комунальним податком виникла з таких підстав.

Відповідачем до податкового органу подано податковий розрахунок комунального податку у листопаді (третій квартал) 2009 року, відповідно до якого сума комунального податку, що підлягає сплаті, становить 08, 50 грн.

Згідно пояснень позивача та даних податкового обліку, заборгованість відповідача зі сплати комунального податку станом на день розгляду справи становить 1, 70 грн. у звязку з частковим її погашенням у розмірі 6, 80 грн. за рахунок наявного залишку коштів від раніше здійсненної відповідачем переплати.

Надаючи правової оцінки відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з таких положень законодавчих актів.

Відповідно до пункту 1.2 статті 1 Закону України №2181-111 податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Згідно з пунктом 1.3 статті 1 Закону України від 21.12.2000 №2181-111 «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податковим боргом (недоїмкою) є податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Статтею 5 Закону №2181-111 передбачено, що податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, якщо платник податків не здійснив адміністративного оскарження визначеної суми податкового зобов'язання. Узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Відповідно до підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України №2181 платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Відповідно до статті 1 Закону України від 23.09.1994 р. №185/94-ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується, а в разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності. Перевищення зазначеного строку потребує висновку центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики.

Частиною першою статті 2 Закону України від 23.09.1994 р. №185/94-ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» визначено імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі, коли таке відстрочення перевищує 180 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукції (робіт, послуг), що імпортується, потребують висновку центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики.

Згідно частини першої статті 4 Закону України від 23.09.1994 р. №185/94-ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» порушення резидентами строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0.3 відсотка суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару).

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до підпункту 2.1 статті 2 Закону України від 03.04.1997 № 168/97-ВР «Про податок на додану вартість» (далі - Закон України від 03.04.1997 № 168/97-ВР) платником податку є будь-яка особа, яка: а) здійснює або планує здійснювати господарську діяльність та ! реєструється за своїм добровільним рішенням як платник цього податку; б) підлягає обовязковій реєстрації як платник цього податку; в) імпортує товари (супутні послуги) в І обсягах, що підлягають оподаткуванню цим податком згідно з нормами цієї статті.

Обєкти оподаткування і база оподаткування визначаються статтями статями 3, 4 цього Закону.

Згідно з підпунктом 6.1 статті 6 Закону України від 03.04.1997 № 168/97-ВР обєкти і оподаткування, визначені статтею 3 цього Закону, за винятком операцій, звільнених від оподаткування, та операцій, до яких застосовується нульова ставка згідно з цим Законом, оподатковуються за ставкою 20 відсотків.

Підпунктом 7.8.1 пункту 7.8 статті 7 Закону України від 03.04.1997 № 168/97-ВР передбачено, що податковим періодом є один календарний місяць.

Відповідно до підпункту 17.1.1 пункту 17.1 статті 17 Закону України №2181 платник ; податків, який не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.

Статтею 15 Закону України від 25.06.1991 № 1251-ХП «Про систему оподаткування» та статтею 1 Декрету Кабінету Міністрів України від 20.05.1993 № 56-93 «Про місцеві податки і збори» до переліку місцевих податків і зборів віднесено комунальний податок. При цьому комунальний податок є обов'язковим для встановлення сільськими, селищними та міськими радами за наявності об'єктів оподаткування або умов, з якими пов'язане запровадження цього податку.

Згідно із статтею 15 вищезазначеного Декрету комунальний податок справляється з юридичних осіб, крім бюджетних установ, організацій, планово-дотаційних та сільськогосподарських підприємств. Його граничний розмір не повинен перевищувати 10 відсотків річного фонду оплати праці, обчисленого виходячи з розміру неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.

У разі якщо органом місцевого самоврядування для комунального податку встановлено базовий податковий (звітний) період квартал, то за підсумками кварталу поточного року платники зобов'язані подати органам державної податкової служби податкові розрахунки комунального податку протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем цього кварталу.

За твердженням позивача, в адміністративному чи судовому порядку податкові повідомлення - рішення форми «С» та «Р» відповідачем не оскаржувались, а отже, такі зобовязання вважаються узгодженими.

Відповідно до підпункту 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону України від 21.12.2000 р. №2181-111 активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, згідно з підпунктом 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 Закону України від 21 12.2000 р. № 2181-ІІІ, є виключно податкові органи.

Згідно з пунктом 11 статті 10 Закону України від 04.12.1990 №509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Відповідно до статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Позивачем надано суду докази наявності у відповідача податкової заборгованості, наявності у позивача компетенції відносно стягнення з відповідача податкового боргу Відповідач жодних заперечень проти позову суду не надав.

За таких обставин, суд вважає позовні вимоги обгрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони субєкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, повязані із залученням свідків та проведенням судових експертиз. Позивач не надав суду доказів понесення ним судових витрат, тому підстави для присудження на його користь судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Обухівський вентиляційний завод» до Державного бюджету України податкову заборгованість у розмірі 237900 (двісті тридцять сім тисяч девятсот) грн. 61 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки.

У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі проголошення вступної та резолютивної частини, - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Лисенко В.І.

Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 06 серпня 2010 р.