Справа №: 653/3282/15-а
Провадження № 2-а/653/109/15
П О С Т А Н О В А
іменем України
19.10.2015 року м. Генічеськ
Генічеський районний суд Херсонської області в складі головуючого Крапівіної О.П., при секретарі Пшеничній В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Генічеську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 селищної виборчої комісії Генічеського району Херсонської області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до суду із вимогою до ОСОБА_2 селищної виборчої комісії Генічеського району Херсонської області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії , пояснює свої вимоги тим, що вона ОСОБА_2 селищною виборчою комісією Генічеського району Херсонської області була зареєстрована кандидатом на посаду ОСОБА_2 селищного голови шляхом самовисування на виборах депутатів місцевих рад, сільських, селищних та міських голів, які відбудуться 25 жовтня 2015 року, про що видано посвідчення № 7 від 03 жовтня 2015 року.
Генічеською районною виборчою комісією Херсонської області також її зареєстровано кандидатом в депутати Генічеської районної ради в багатомандатному виборчому окрузі № 16 за виборчим списком Територіальної організації Політичної партії «Опозиційний блок» Генічеському районі Херсонської області на виборах депутатів місцевих рад. сільських, селищних та міських голів, які відбудуться 25 жовтня 2015 року, про що видано посвідчення № 101 від 01 жовтня 2015 року.
Постановою Генічеської районної виборчої комісії Херсонської області від 07 жовтня 2015 року № 13 на підставі заяви про відмову балотуватись кандидатом у багатомандатному виборчому окрузі № 16 від Територіальної організації Політичної партії «Опозиційний блок» Генічеському районі Херсонської області скасовано реєстрацію кандидатом в депутати Генічеської районної ради в багатомандатному виборчому окрузі № 16 за виборчим списком Територіальної організації Політичної партії «Опозиційний блок» Генічеському районі Херсонської області.
Постановою ОСОБА_2 селищної виборчої комісії Генічеського району Херсонської області від 10 жовтня 2015 року № 9 на підставі пункту 8 статті 41 та пункту 5 статті 35 Закону України «Про місцеві вибори» скасовано реєстрацію кандидата на посаду ОСОБА_2 селищного голови ОСОБА_1.
Вважає таку постанову неправомірною та такою, що підлягає скасуванню.
В суді позивач та її представник підтримали позовні вимоги, наполягають на задоволенні позову, пояснила, що на момент прийняття постанови ОСОБА_2 селищної виборчої комісії Генічеського району Херсонської області від 10 жовтня 2015 року № 9 про скасування реєстрації її як кандидата на посаду ОСОБА_2 селищного голови ОСОБА_1 вона вже не була списках кандидатом в депутати Генічеської районної ради в багатомандатному виборчому окрузі № 16 .
За заявою партії було залучено в якості третьої особи на стороні відповідача - Генічеську районну в Херсонській області організацію Партії БЛОК ОСОБА_3 «Солідарність» в якості третьої особи на стороні відповідача, представники якої не з*явились, що не перешкоджає розгляду справи.
Також повідомлено Генічеську районну виборчу комісію про розгляд справи відповідно до ч.10 ст.. 172 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, вислухавши пояснення сторін суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.. 172 КАС України - Суд вирішує адміністративні справи, визначені цією статтею, у дводенний строк після надходження позовної заяви. Адміністративні справи за позовними заявами, що надійшли до дня голосування, вирішуються судом у дводенний строк, але не пізніше ніж за дві години до початку голосування. Адміністративні справи за позовними заявами, що надійшли у день голосування вирішуються судом до закінчення голосування. Адміністративні справи за позовними заявами, що надійшли у день голосування, але після закінчення голосування, вирішуються судом у дводенний строк після надходження позовної заяви.
Відповідно до ст..172 ч.12 КАК України - Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає судовому розгляду.
В даному випадку всі особи , в тому числі й відповідач, повідомлені про розгляд справи , що не перешкоджає розгляду справи.
Враховуючи скорочені строки розгляду справи заява відповідача про перенесення розгляду справи не підлягає задоволенню.
В суді встановлені наступні факти та відповідні ним правовідносини:
Позивач ОСОБА_2 селищною виборчою комісією Генічеського району Херсонської області була зареєстрована кандидатом на посаду ОСОБА_2 селищного голови шляхом самовисування на виборах депутатів місцевих рад, сільських, селищних та міських голів, які відбудуться 25 жовтня 2015 року, про що видано посвідчення № 7 від 03 жовтня 2015 року.
Генічеською районною виборчою комісією Херсонської області також її зареєстровано кандидатом в депутати Генічеської районної ради в багатомандатному виборчому окрузі № 16 за виборчим списком Територіальної організації Політичної партії «Опозиційний блок» Генічеському районі Херсонської області на виборах депутатів місцевих рад. сільських, селищних та міських голів, які відбудуться 25 жовтня 2015 року, про що видано посвідчення № 101 від 01 жовтня 2015 року.
Постановою ОСОБА_2 селищної виборчої комісії Генічеського району Херсонської області від 10 жовтня 2015 року № 9 на підставі пункту 8 статті 41 та пункту 5 статті 35 Закону України «Про місцеві вибори» скасовано реєстрацію кандидата на посаду ОСОБА_2 селищного голови ОСОБА_1.
Відповідно дост. 38 Конституції Українигромадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Відповідно до частини четвертої статті 35 Закону особа не може бути висунута кандидатом у депутати у багатомандатному виборчому окрузі більше ніж до однієї місцевої ради відповідного рівня (більше ніж до однієї обласної, однієї районної, однієї міської, однієї районної в місті ради).
Особа, висунута кандидатом на посаду, зокрема, селищного голови не може одночасно бути висунута у будь-яких інших одномандатних, єдиних одномандатних виборчих округах з будь-яких місцевих виборів.
При цьому особа, з урахуванням зазначених вимог, може одночасно бути висунута кандидатом у депутати місцевих рад, кандидатом на посаду селищного голови шляхом висування місцевою організацією лише однієї політичної партії або лише шляхом самовисування (частина п'ята статті 35 Закону).
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 47 ЗУ "Про місцеві виборивід 14.07.15 № 595-VШ (даліЗакон № 595-VШ) територіальна виборча комісія скасовує рішення в частині реєстрації в багатомандатному виборчому окрузі окремого кандидата в депутати, включеного до виборчого списку від місцевої організації партії, з виключенням його з виборчого списку в разі: звернення кандидата у депутати в будь-який час після його реєстрації, але не пізніш як за 19 днів до дня виборів, з письмовою заявою про відмову балотуватися у багатомандатному виборчому окрузі.
Згідно ч. 8 ст. 41 ЗУ «Про місцеві вибори» у разі якщо особа, включена за її письмовою заявою про згоду балотуватися за виборчим списком кандидатів у депутати від місцевої організації політичної партії, включена за її письмовою заявою про згоду балотуватися за виборчим списком кандидатів у депутати від місцевої організації іншої політичної партії та (або) висунута за її письмовою заявою про згоду балотуватися кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від місцевої організації іншої політичної партії або шляхом самовисування, відповідні територіальні виборчі комісії виключають таку особу з усіх виборчих списків, до яких вона була включена, скасовують її реєстрацію як кандидата в депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, про що повідомляють відповідні місцеві організації партій та цю особу.
У разі якщо особа, включена за її письмовою заявою про згоду балотуватися за виборчим списком кандидатів у депутати обласної, районної, міської або районної в місті ради, включена за її письмовою заявою про згоду балотуватися за виборчим списком кандидатів у депутати іншої відповідно обласної, районної, міської або районної в місті ради, відповідні територіальні виборчі комісії виключають таку особу з виборчих списків кандидатів у депутати усіх обласних, районних, міських або районних у місті рад.
З матеріалів справи вбачається, що до прийняття відповідачем оскаржуваної постанови №9 від 10 жовтня 2015 року, позивачем було самостійно виявлено порушення положень Закону України "Про місцеві вибори" стосовно її подвійної реєстрації та вчинено дії спрямовані на усунення порушень виборчого законодавства, а саме 07 жовтня 2015 року Генічеською районною виборчою комісією розглянуто її заяву про зняття кандидатури як кандидата в депутати районного рівня .
Тобто на момент прийняття оскаржуваної постанови підстав для виключення позивача з виборчих списків різних рівнів не було.
Крім того, згідно з частиною третьою статті 47 Закону територіальна виборча комісія скасовує рішення про реєстрацію кандидата в депутати, кандидата на посаду, зокрема, селищного голови не пізніше ніж за 18 днів до дня голосування (на перших місцевих виборах, призначених на 25 жовтня 2015 року, - не пізніше 6 жовтня 2015 року включно).
В даному випадку така норма закону також була порушена, так як оскаржувана постанова прийнята 10.10.2015 року.
Відповідачем неправильно застосований п. 8 ст. 41 Закону№ 595-VШ, оскільки ця норма у даному випадку передбачає такі дії ОСОБА_2 селищної виборчої комісії Генічеського району Херсонської області, як «виключення кандидата з усіх виборчих списків», а «не скасування реєстрації», як зазначено в спірній постанові.
Відтак ОСОБА_2 селищною виборчою комісією порушено строк для прийняття оскаржуваного рішення щодо ОСОБА_1. також порушено процедуру ч.3 с. 47 Закону України "Про місцеві вибори".
Суд не приймає до уваги посилання відповідача на ч.8 ст. 41 Закону України "Про місцеві вибори" як на підставу для прийняття оскаржуваної постанови, оскільки ця норма спрямована на усунення порушення подвійної реєстрації саме на стадії подачі документів для реєстрації, з метою можливості кандидата, реєстрація якого була скасована, в подальшому здійснити свою реєстрацію з дотриманням вимог Закону України "Про місцеві вибори", а відтак вона не підлягає застосуванню до спірних правовідносин.
Також, згідно положень абзацу 2 ч.5 ст. 27 Закону України "Про місцеві вибори", з метою дотримання при розгляді питань порядку денного права особи на участь у процесі прийняття рішення на засідання виборчої комісії запрошуються заявники та інші заінтересовані особи.
В порушення вказаної норми,ОСОБА_2 селищною виборчою комісією Генічеського району Херсонської області , засідання якої відбулось 10 жовтня 2015 року, позивач не запрошувався, що в свою чергу позбавило її можливості надати свої пояснення, самостійно надати пропозиції щодо приведення у відповідність до вимог Закону України "Про місцеві вибори" питання її подвійної реєстрації, чого вже не існувало.
Відтак ОСОБА_2 селищною виборчою комісією порушено строк для прийняття оскаржуваного рішення щодо ОСОБА_1. також порушено процедуру ч.3 с. 47 Закону України.
Пунктом 9 ч. 3статті 2 КАС Українипередбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.
Крім того, суд вважає що діями відповідача порушене конституційне право позивача, передбаченест. 38 Конституції України, як право бути обраним.
Виходячи з викладеного, на підставі ст.ст.8,9,12,19,158,159,161,162,163, 172 КАС України,-
постановив:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 селищної виборчої комісії Генічеського району Херсонської області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати незаконною та скасувати постанову ОСОБА_2 селищної виборчої комісії Генічеського району Херсонської області від 10 жовтня 2015 року № 9 в частині скасування реєстрації кандидата на посаду ОСОБА_2 селищного голови ОСОБА_1 на виборах депутатів місцевих рад, сільських, селищних та міських голів, які відбудуться 25 жовтня 2015 року.
Зобов'язати ОСОБА_2 селищну виборчу комісію Генічеського району Херсонської області зареєструвати ОСОБА_1 кандидатом на посаду ОСОБА_2 селищного голови на чергових виборах депутатів місцевих рад, сільських, селищних та міських голів, які відбудуться 25 жовтня 2015 року.
Стягнути з ОСОБА_2 селищної виборчої комісії Генічеського району Херсонської області судовий збір на користь держави 1218.00грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Генічеський районний суд Херсонської області у дводенний строк з дня її проголошення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Суддя Генічеського районного суду ОСОБА_4