Постанова № 53106565, 03.11.2015, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.11.2015
Номер справи
805/4794/15-а
Номер документу
53106565
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 листопада 2015 р. Справа № 805/4794/15-а

Постановлена у нарадчій кімнаті

Донецький окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючий суддя - Маслоід О.С., судді Кірієнко В.О., Кошкош О.О.

при секретарі судового засідання Лопушанському Д.О.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом кандидата на посаду міського голови м. Словянська ОСОБА_1

Володимировича

до Словянської міської виборчої комісії

про визнання протиправними дій, нечинними протоколів, недійсними результати

виборів та призначення повторних виборів

за участю

представників сторін: від позивача ОСОБА_2, ОСОБА_3

від відповідача ОСОБА_4

ВСТАНОВИВ:

Кандидат на посаду міського голови м. Словянська ОСОБА_1 (надалі позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Словянської міської виборчої комісії (надалі відповідач), з урахуванням заяви про зміну предмету позову, про визнання протиправними дії відповідача щодо складання протоколу про підсумки голосування з виборів Словянського міського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі у межах виборчого територіального округу; визнання нечинним протокол про підсумки голосування з виборів Словянського міського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі у межах виборчого територіального округу; визнання протиправними дії відповідача щодо складання протоколу про результати виборів Словянського міського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі із порушенням строку, встановленого ч. 4 ст. 85 Закону України «Про місцеві вибори» (надалі Закон); визнання нечинним протокол про результати виборів Словянського міського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі; визнання недійсними результати виборів Словянського міського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі, встановлені протоколом про результати виборів Словянського міського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі та призначення повторних виборів Словянського міського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі.

Позивач обґрунтовує свої вимоги наступним. Відповідно до ч. 14 ст.. 83 Закону не пізніш як на пятий день з дня голосування встановлюються підсумки голосування та заносяться до протоколу про підсумки голосування, визначені Законом відомості. Фактично вказаний протокол (примірник 8) про підсумки голосування складено та підписано 31.10.2015 року о 3 годині 26 хвилин, що є порушенням Закону, відповідно протокол про результати виборів теж складений з порушенням. Оскільки первісний протокол складений з грубим порушенням, то і складені, на його підставі, наступні документи теж не відповідають вимогам законодавства. Таким чином, дії відповідача направлені на фальсифікацію виборчого процесу.

Відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог та послався на наступне. Протокол комісії встановлює підсумки певних дій, вчинених комісією. Підсумки комісії встановлюються на підставі протоколів дільничих виборчих комісій, Миколаївської та Святогірської територіальних виборчих комісій. Вказані комісії також протягом 5 днів повинні скласти відповідні протоколи та надати їх відповідачеві. Протокол Святогірської територіальної виборчої комісії відповідач отримав лише 31.10.2015 року о 22 год. 45 хв. Таким чином, відповідач не мав можливості скласти протокол раніше. Позовні вимоги стосовно визнання недійсними результати виборів та призначення повторних виборів Словянського міського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі не ґрунтуються на вимогах Закону.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та заслухавши пояснення представників сторін, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, з огляду на наступне.

Позивач є кандидатом на посаду голови Словянського міського голови Донецької області, що підтверджується відповідним посвідченням № 3 від 30 вересня 2015 року.

Відповідач утворений постановою від 05.10.2015 року № 387 «Про новий склад Словянської міської виборчої комісії Донецької області».

31 жовтня 2015 року відповідачем о 3 годині 15 хвилин складений перший примірник протоколу про підсумки голосування з виборів Словянського міського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі у межах виборчого територіального округу.

31 жовтня 2015 року відповідачем о 3 годині 45 хвилин складений протокол про результати виборів Словянського міського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі.

Постановою Центральної виборчої комісії від 29 серпня 2015 року № 290 було оголошено з 5 вересня 2015 року початок виборчого процесу чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року, призначених згідно з пунктом 1 Постанови Верховної Ради України від 17 липня 2015 року № 645-VIII «Про призначення чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів у 2015 році».

Відповідно до преамбули Закону він визначає основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост.

Ст.. 1 Закону встановлено, що організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост регулюються Конституцією України, цим та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.

Згідно ч. 1 ст.. 25 Закону територіальна виборча комісія на період здійснення своїх повноважень забезпечує організацію і проведення місцевих виборів у межах повноважень та у порядку, передбачених цим та іншими законами України.

П. 9 ч. 6 ст. 25 Закону визначено, що міська територіальна виборча комісія, крім повноважень, визначених частиною пятою цієї статті, здійснює такі повноваження щодо виборів міського голови, зокрема, встановлює підсумки голосування, результати виборів міського голови та визнає міського голову обраним.

У відповідності до вимог ч. 13 ст. 27 Закону виборча комісія складає акти та протоколи. Акт комісії засвідчує певний факт або певну подію, виявлені і визнані комісією. Протокол комісії встановлює підсумки певних дій, виконаних комісією.

Ч. 1 ст. 83 Закону передбачено, що протоколи та інші виборчі документи дільничних виборчих комісій приймаються і розглядаються на засіданні відповідної територіальної виборчої комісії.

Згідно ч. 14. ст. 83 Закону територіальна виборча комісія після прийняття і розгляду протоколів (у тому числі з позначкою "Уточнений") дільничних виборчих комісій відповідно про підрахунок голосів виборців на відповідних виборчих дільницях, на підставі цих протоколів, а в разі повторного підрахунку голосів виборців - протоколів територіальної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці не пізніш як на пятий день з дня голосування (дня повторного голосування) встановлює та заносить до протоколу про підсумки голосування окремо по кожному виборчому округу з відповідних місцевих виборів відомості, визначені п.п. 1-10, ч. 15, 16.

Відповідно до вимог ч. 18 ст. 83 Закону у протоколі про підсумки голосування зазначаються дата і час (година і хвилини) його підписання членами територіальної виборчої комісії. Кожен примірник протоколу підписується головою, заступником голови, секретарем та іншими членами територіальної виборчої комісії, присутніми на засіданні виборчої комісії. Член територіальної виборчої комісії, присутній на засіданні комісії, зобовязаний підписати протокол про підсумки голосування. У разі своєї незгоди з діями комісії чи підсумками голосування, зафіксованими у протоколі про підсумки голосування, член комісії підписує протокол із приміткою "З окремою думкою".

Непідписання протоколу окремими членами виборчої комісії не має правових наслідків для дійсності протоколу.

Згідно ч. 25 ст. 83 Закону у разі якщо результати місцевих виборів встановлює територіальна виборча комісія, що встановлювала підсумки голосування, її протокол про підсумки голосування у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів є підставою для встановлення нею результатів таких виборів.

Ч. 3 ст. 85 Закону визначено, що сільська, селищна, міська територіальна виборча комісія на підставі протоколу (протоколів, у тому числі з позначкою "Уточнений") про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі по виборах сільського, селищного, міського голови, старости встановлює результати виборів у цьому виборчому окрузі, про що складає протокол. До протоколу про результати виборів у відповідному одномандатному виборчому окрузі з відповідних виборів сільського, селищного, міського голови, старости заносяться прописом та цифрами відомості, визначені п.п. 1-14.

Протокол територіальної виборчої комісії про результати виборів у відповідному одномандатному виборчому окрузі з відповідних виборів сільського, селищного, міського голови, старости складається у кількості примірників на два більше за кількість осіб, що входять до складу територіальної виборчої комісії, підписується головою, заступником голови, секретарем комісії та іншими членами комісії, присутніми на засіданні, і засвідчується печаткою територіальної виборчої комісії. До протоколу додаються, за наявності, висловлені у письмовій формі окремі думки членів територіальної виборчої комісії, заяви і скарги на порушення порядку встановлення результатів виборів територіальною виборчою комісією та рішення, які комісія прийняла в результаті їх розгляду. Примірники протоколу нумеруються та мають однакову юридичну силу. Непідписання протоколу окремими членами виборчої комісії не має правових наслідків для дійсності протоколу. У разі відсутності у протоколі підпису члена виборчої комісії біля його прізвища зазначається причина відсутності підпису.

Аналіз наведених норм доводить, що у спірних правовідносинах протокол не є рішенням субєкта владних повноважень у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України. Територіальна виборча комісія після прийняття і розгляду протоколів дільничних виборчих комісій не пізніш як на пятий день з дня голосування встановлює та заносить до протоколу про підсумки голосування окремо по кожному виборчому округу з відповідних місцевих виборів відомості, визначені Законом; протокол підписується членами комісії, непідписання протоколу окремими членами комісії не має правових наслідків для дійсності протоколу. На підставі протоколу про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі виборча комісія встановлює результати виборів, про що складає протокол, який підписується. Законом також визначений перелік відомостей, які вносяться до вказаного протоколу. До протоколу додаються, за наявності, заяви і скарги на порушення порядку встановлення результатів виборів територіальною виборчою комісією та рішення, які комісія прийняла в результаті їх розгляду. Непідписання протоколу окремими членами комісії не має правових наслідків для дійсності протоколу.

Суд зазначає, що Законом прямо передбачений обовязок виборчої комісії щодо складання протоколів про підсумки голосування та результати виборів, відповідно такі її дії неможливо визнати протиправними.

Аналіз протоколів про підсумки голосування та про результати виборів доводить, що вони містять усі відомості, передбачені Законом, підписані у відповідності до вимог Закону, до них не додано будь-яких заяв чи скарг на порушення порядку їх складання відповідачем та рішення, які він приймав в результаті їх розгляду.

Крім цього, Законом не передбачені негативні наслідки пропущення строку складання вказаних протоколів, у тому числі, їх протиправність чи нечинність у разі складання поза межами встановленого строку.

За таких обставин, суд зазначає, що складання відповідачем вказаних протоколів з порушенням строку не впливає на їх правомірність чи нечинність, більш того, не тягне за собою правових наслідків щодо визнання протиправними дії відповідача щодо складання протоколу про підсумки голосування з виборів Словянського міського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі у межах виборчого територіального округу та результати виборів.

Суд вважає неприпустимим визнання протиправними дій відповідача щодо складання протоколів з формальних підстав.

Щодо позовних вимог про визнання недійсними результати виборів Словянського міського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі, встановлені протоколом про результати виборів Словянського міського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі та призначення повторних виборів Словянського міського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі, суд зазначає наступне.

Вказані позовні вимоги є похідними від позовних вимог щодо визнання протиправними дій відповідача щодо складання протоколів та визнання нечинними протоколів про підсумки голосування та про результати виборів.

З огляду на правомірність дій відповідача щодо складання вказаних протоколів та самих протоколів позовні вимоги є не обґрунтованими.

Суд також зазначає, що Законом не надано суду повноважень щодо призначення повторних виборів, зокрема, Словянського міського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі.

У відповідності до вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За таких обставин, позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню у повному обсязі.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, при зверненні до суду з цим позовом позивачем був сплачений судовий збір на одну позовну вимогу немайнового характеру.

Згідно ч. 2 ст. 172 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Ч. 2 ст. 4 Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» сума судового збору за подання фізичною особою адміністративного позову немайнового характеру установлена в розмірі 0,4 мінімальної заробітної плати, що складає 487,20 грн.

Абз. 2 ч. 3 ст. 6 цього ж Закону установлено, що у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Як вбачається зі змісту адміністративного позову позивачем заявлено 6 позовних вимог немайнового характеру.

Враховуючи висновок суду щодо необхідності відмовити у задоволенні всіх позовних вимог позивача, суд вважає за необхідне стягнути з позивача 2 436 грн. судового збору.

Враховуючи викладене та керуючись Конституцією України, Законом України «Про місцеві вибори», ст. 71, 122-163, 172, 177, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову Кандидата на посаду міського голови м. Словянська ОСОБА_1 до Словянської міської виборчої комісії про визнання протиправними дій щодо складання протоколу про підсумки голосування з виборів Словянського міського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі у межах виборчого територіального округу та про результати виборів Словянського міського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі; визнання нечинними протокол про підсумки голосування та протокол про результати виборів; визнання недійсними результати виборів Словянського міського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі та призначення повторних виборів Словянського міського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі відмовити у повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у сумі 2 436 грн. за наступними реквізитами: Отримувач: Словянське УК/м. Словянськ/22030001, Р/р 31214206784075, банк отримувача: Головне управління Державної казначейської служби України у Донецькій області, МФО банку: 834016, код ЄДРПОУ отримувача: 37803368, призначення платежу - судовий збір за позовом (реквізити позивача), Донецький окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ 35099148.

Повний текст постанови виготовлено у нарадчій кімнаті та проголошено у судовому засіданні 03.11.2015 року у присутності представників сторін.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двох днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Головуючий суддя Маслоід О.С.

Судді ОСОБА_5 ОСОБА_6