Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про повернення заяви
29 жовтня 2015 р. Справа №805/4389/15-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
постановлено у нардчій кімнаті
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Троянової О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області до Публічного акціонерного товариства Тельманівський кар'єр про стягнення заборгованності по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій по Списку № 2 в сумі 43663,39 грн. за період з червня 2015 року по серпень 2015 року,-
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області звернулось до суду з позовною заявою до Публічного акціонерного товариства Тельманівський кар'єр про стягнення заборгованності по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій по Списку № 2 в сумі 43663,39 грн. за період з червня 2015 року по серпень 2015 року.
До початку розгляду справи по суті електронною поштою, через відділ документообігу та діловодства суду представником позивача надано заяву про зміну предмету адміністративного позову/а.с.61-62/.
Змінюючи предмет позову, позивач зазначає, що заборгованість ПАТ Тельманівський кар'єр по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з червня по серпень 2015 року у сумі 43663,39 грн. сплачено. Проте на теперішній час утворилась заборгованість за вересень 2015 року і складає 15890,26грн.
Відповідно до ч.1 ст. 137 КАС України позивач може протягом всього часу судового розгляду збільшити або зменшити розмір позовних вимог, подавши письмову заяву, яка приєднується до справи. До початку судового розгляду справи по суті позивач може змінити підставу або предмет адміністративного позову, подавши письмову заяву, яка приєднується до справи. Заява про зміну позовних вимог повинна відповідати вимогам, які встановлені цим Кодексом для позовних заяв. У разі невідповідності такої заяви вимогам статті 106 цього Кодексу суд своєю ухвалою повертає її позивачу. Ухвала суду, прийнята за результатами розгляду питання про прийняття заяви про зміну позовних вимог, окремо не оскаржується.
Згідно з частиною 3 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову субєктом владних повноважень. Субєкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобовязаний додати до позовної заяви доказ надіслання відповідачу і третім особам копії позовної заяви та доданих до неї документів. До позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Проте, в порушення даної норми позивачем не дотримано визначених законодавцем вимог до позову, а саме: не приєднаний документ, який підтверджує сплату судового збору у сумі 1218грн.
Правові засади справляння судового збору, платників, обєкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України Про судовий збір від 8 липня 2011 року № 3674-VI (далі Закон № 3674), який з 1 вересня 2015 року діє у редакції Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо справляння судового збору від 22 травня 2015 року № 484-VIII.
Зі змісту позовної заяви та доданих до неї матеріалів вбачається, що вказана позовна заява належить до обєктів справляння судового збору відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 3 Закону № 3674, а особа, яка звернулася з нею до суду, не належить до субєктів, яким згідно з нормами статті 5 Закону № 3674 встановлені пільги щодо його сплати.
Частиною 1 статті 4 Закону № 3674 передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до підпункту 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону № 3674 за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано субєктом владних повноважень, ставка судового збору складає 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати.
Статтею 8 Закону України Про Державний бюджет України на 2015 рік від 28 грудня 2014 року № 80-VIII визначено, що мінімальна заробітна плата у місячному розмірі станом на 1 січня 2015 року становить 1218 грн. Позивачем заявлена позовна вимога майнового характеру щодо стягнення заборгованості в сумі 15890,26грн., отже позивачем має бути сплачений судовий збір у розмірі 1218 грн., тобто не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати.
Частиною 4 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її підписання.
Як вбачається з матеріалів справи, заява про зміну предмету позову Управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області до Публічного акціонерного товариства Тельманівський кар'єр за позовом про стягнення заборгованності по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій по Списку № 2 в сумі 43663,39 грн. за період з червня 2015 року по серпень 2015 року була надіслана до суду електронною поштою.
Згідно наказу Державної судової адміністрації №105 від 07.09.2012 Про реалізацію пілотного проекту щодо обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу, позовна заява та інші документи, які подаються в електронному вигляді повинні відповідати формі і змісту, передбаченим відповідним процесуальним законодавством. Усі документи, які надсилаються до суду електронною поштою, повинні бути скріплені електронним цифровим підписом відповідно до Закону України Про електронний цифровий підпис.
Основні організаційно-правові засади електронного документообігу та використання електронних документів встановлює Закон України Про електронні документи та електронний документообіг від 22.05.2003 № 851-ІV із змінами та доповненнями.
Відповідно до статті 5 вказаного Закону, електронний документ - це документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов'язкові реквізити документа.
Склад та порядок розміщення обов'язкових реквізитів електронних документів визначається законодавством.
Згідно частини 1 статті 6 Закону №851-ІV, електронний підпис є обов'язковим реквізитом електронного документа, який використовується для ідентифікації автора та/або підписувача електронного документа іншими суб'єктами електронного документообігу.
Частиною першою статті 7 Закону №851-ІV встановлено, що оригіналом електронного документа вважається електронний примірник документа з обов'язковими реквізитами, у тому числі з електронним цифровим підписом автора.
З урахуванням наведеного суд зазначає, що електронний документ має силу оригіналу документу за наявності електронного цифрового підпису автора.
Проте вказана заява надіслана на електронною поштою за відсутності цифрового підпису начальника управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області ОСОБА_1, а тому вважається такою, що не підписана позивачем.
Так, підпис це окремий реквізит, установлений Національним стандартом України «Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно розпорядчої документації. Вимоги до оформлювання документів» (ДСТУ 4163 2003) як обовязковий для всіх без винятку службових документів. Крім того, підпис входить до складу деяких інших реквізитів, установлених ДСТУ 4163 2003, зокрема до грифу затвердження, грифу погодження, від мітки про засвідчення копії документа тощо.
Особистий підпис це власноручно виконаний зразок почерку, що дозволяє ідентифікувати особу, що його виконала, може або повинен свідчити про волю особи.
В порушення приписів Законодавства України позивачем надіслано електронною поштою відскановану заяву про зміну предмету позову, на якої не зроблено підпис, відповідно до зазначених вимог діючого законодавства.
Враховуючи вищевикладене, позовна заява подана позивачем без дотримання вимог частини 3 та 4 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України, тому відповідно до вимог частини 1 ст.137 КАС України суд повертає заяву Управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області про зміну предмету позову.
Керуючись ст.ст.105-121, ч.1 ст.137, 160, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
УХВАЛИВ:
Повернути Управлінню Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області заяву про зміну предмету позовних вимог в адміністративній справі №805/4389/15-а за позовом Управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області до Публічного акціонерного товариства Тельманівський кар'єр про стягнення заборгованності по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій по Списку № 2 в сумі 43663,39 грн. за період з червня 2015 року по серпень 2015 року, а саме заяву про стягнення з Публічного акціонерного товариства Тельманівський кар'єр заборгованності по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій по Списку № 2 в сумі 15890,26грн. за вересень 2015 року.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її проголошення.
Суддя Троянова О.В.