Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 листопада 2015 р. Справа № 805/4786/15-а
Донецький окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючий Кониченко О.М., судді Бабаш Г.П., Тарасенко І.М., при секретарі Широбокові І.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Територіальної організації Політичної партії «Опозиційний блок» в місті Слов'янськ Донецької області, Кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Словянської міської ради ОСОБА_1 та Кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Словянської міської ради ОСОБА_2 м. Словянськ
до Святогірської міської виборчої комісії Донецької області
про визнання протиправними дій Святогірської міської виборчої комісії щодо відмови 26 жовтня 2015 року прийняти виборчу документацію від дільничної виборчої комісії №141239; визнання протиправною та скасування постанови Святогірської міської виборчої комісії від 27 жовтня 2015 року №12 «Про визнання недійсним голосування на ДВК №141239 з виборів Словянського міського голови, депутатів Слов'янської міської ради Донецької області, Святогірського міського голови та депутатів Святогірської міської ради в округах 1, 2, 3, 4, 5, 6», постанови від 30 жовтня 2015 року №25 «Про визнання обраним на посаду міського голови м. Святогірськ, Донецької області»; зобовязання Святогірської міської виборчої комісії провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №141239 у приміщенні Святогірськї міської виборчої комісії в порядку частини 9 статті 83 Закону України «Про місцеві вибори» і визнати вибори на виборчій дільниці №141239 від 25 жовтня 2015 року такими, що відбулися; зобовязання Святогірської міської виборчої комісії прийняти протоколи дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів на виборчій дільниці №141239 від 26 жовтня 2015 року; зобовязання Святогірської міської виборчої комісії скласти уточнені протоколи Святогірської міської виборчої комісії про підсумки голосування з врахуванням результатів голосування на ДВК № 141239 за даними протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 141239
за участю представників:
від позивачів: не зявився
від відповідача: ОСОБА_3 за довірен.
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Територіальна організація Політичної партії «Опозиційний блок» в місті Слов'янськ Донецької області, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду 31 жовтня 2015 року о 23 год. 54 хв. з позовною заявою до Святогірської міської виборчої комісії Донецької області про визнання протиправними дій щодо відмови 26 жовтня 2015 року прийняти виборчу документацію від дільничної виборчої комісії №141239, визнання протиправною та скасування постанови від 27 жовтня 2015 року №12 «Про визнання недійсним голосування на ДВК №141239 з виборів Словянського міського голови, депутатів Слов'янської міської ради Донецької області, Святогірського міського голови та депутатів Святогірської міської ради в округах 1, 2, 3, 4, 5, 6», постанови від 30 жовтня 2015 року №25 «Про визнання обраним на посаду міського голови м. Святогірськ, Донецької області», зобовязання провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №141239 у приміщенні Святогірськї міської виборчої комісії в порядку частини 9 статті 83 Закону України «Про місцеві вибори» і визнати вибори на виборчій дільниці №141239 від 25 жовтня 2015 року такими, що відбулися.
Ухвалою від 01 листопада 2015 року суд обєднав в одне провадження однорідні адміністративні справи №805/4786/15-а, №805/4787/15-а та №805/4788/15-а за позовами Територіальної організації Політичної партії «Опозиційний блок» в місті Слов'янськ, Донецької області, Кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Слов'янської міської ради ОСОБА_2, Кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Словянської міської ради ОСОБА_1 до Святогірської міської виборчої комісії Донецької області про визнання протиправними дій щодо відмови 26 жовтня 2015 року прийняти виборчу документацію від дільничної виборчої комісії №141239, визнання протиправною та скасування постанови від 27 жовтня 2015 року № 12 «Про визнання недійсним голосування на ДВК №141239 з виборів Словянського міського голови, депутатів Слов'янської міської ради Донецької області, Святогірського міського голови та депутатів Святогірської міської ради в округах 1, 2, 3, 4, 5, 6», постанови від 30 жовтня 2015 року №25 «Про визнання обраним на посаду міського голови м. Святогірськ, Донецької області», зобовязання прийняти протоколи дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №141239 від 26 жовтня 2015 року, зобовязання скласти уточнені протоколи про підсумки голосування з врахуванням результатів голосування на ДВК №141239 за даними протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №141239, зобовязання провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №141239 у приміщенні Святогірськї міської виборчої комісії в порядку частини 9 статті 83 Закону України «Про місцеві вибори» і визнати вибори на виборчій дільниці №141239 від 25 жовтня 2015 року такими, що відбулися.
В обґрунтування позовних вимог позивачі зазначили, що 26 жовтня 2015 року дільничною виборчою комісією №141239 було виготовлено протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №141239 з виборів Святогріського міського голови, який на виконання вимог ст. 82 Закону України «Про місцеві вибори» було доставлено до Святогірської міської виборчої комісії. Однак, відповідач відмовився від прийняття переданою дільничною комісією №141239 виборчої документації з посиланнями на порушення ч.3 ст. 83 Закону України «Про місцеві вибори», оскільки надані протоколи були передані в незапечатаному вигляді, а також з наявними виправленнями підрахунків корекційним олівцем, помарок та закреслень у цифрах, у звязку з чим, Святогірською міською виборчою комісією було прийнято постанову №11 «Про повернення виборчих бюлетенів та протоколів від ДВК №141239» від 26 жовтня 2015 року. В той же час, відповідачем було прийнято постанову №11/3 «Про скасування постанови Святогірської міської виборчої комісії від 26 жовтня 2015 року №11/1 та проведення виїзного засідання Святогірської МВК на дільничній виборчій комісії №141239 з метою проведення повторних підрахунків голосів». 27 жовтня 2015 року за результатами виїзного засідання та повторного перерахунку голосів на виборчій дільниці №141239 з виборів Святогріського міського голови, відповідач визнав недійсними усі виборчі бюлетені, що взяли участь у голосуванні, за результатами чого було прийнято постанову №12 «Про визнання недійсним голосування на ДВК №141239 з виборів Словянського міського голови, депутатів Слов'янської міської ради Донецької області, Святогірського міського голови та депутатів Святогірської міської ради в округах 1, 2, 3, 4, 5, 6». Постановою Святогірської міської виборчої комісії від 30.10.2015 року №25 «Про визнання обраним на посаду міського голови м. Святогірськ, Донецької області» затверджено уточнений протокол Святогірської міської виборчої комісії «Про підсумки голосування з виборів міського голови м. Святогірськ в єдиному одномандатному виборчому окрузі» та визнано обраним міським головою ОСОБА_4 Позивачі вважають, що дії Святогірської міської виборчої комісії щодо неприйняття виборчої документації від Дільничної виборчої комісії №141239, прийняття постанов від 27 жовтня 2015 року №12 та від 30 жовтня 2015 року №25 суперечать положенням Закону України «Про місцеві вибори», а тому є протиправними, а постанови підлягають скасуванню, оскільки не містять результатів реального волевиявлення виборців. Просили суд визнати протиправними дії Святогірської міської виборчої комісії щодо відмови 26 жовтня 2015 року прийняти виборчу документацію від дільничної виборчої комісії №141239; визнати протиправною та скасувати постанову Святогірської міської виборчої комісії від 27 жовтня 2015 року №12 «Про визнання недійсним голосування на ДВК №141239 з виборів Словянського міського голови, депутатів Слов'янської міської ради Донецької області, Святогірського міського голови та депутатів Святогірської міської ради в округах 1, 2, 3, 4, 5, 6» та постанову від 30 жовтня 2015 року №25 «Про визнання обраним на посаду міського голови м. Святогірськ, Донецької області»; зобовязати Святогірську міську виборчу комісію провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №141239 у приміщенні Святогірськї міської виборчої комісії в порядку частини 9 статті 83 Закону України «Про місцеві вибори» і визнати вибори на виборчій дільниці №141239 від 25 жовтня 2015 року такими, що відбулися; зобовязати Святогірську міську виборчу комісію прийняти протоколи дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів на виборчій дільниці №141239 від 26 жовтня 2015 року; зобовязати Святогірську міську виборчу комісію скласти уточнені протоколи Святогірської міської виборчої комісії про підсумки голосування з врахуванням результатів голосування на ДВК №141239 за даними протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №141239.
Позивачі до судового засідання не зявились, явку своїх представників не забезпечили, про час та місце слухання справи 01 листопада 2015 року повідомлені належним чином. Щодо виклику до судового засідання позивачів 02 листопада 2015 року, суд зазначає, щодо належного повідомлення позивача ОСОБА_1, тоді як повідомити представників Територіальної організації Політичної партії «Опозиційний блок» в м.Словянськ та Кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Словянської міської ради ОСОБА_2 виявилось не можливим, оскільки зазначений у позовній заяві контактний телефон не належить ані позивачам, ані його представнику.
Представник відповідача надав до судового засідання заперечення до позовної заяви та просив суд відмовити у задоволені позовних вимог з підстав викладених у запереченях та наданих усних поясненнях.
Суд, вислухавши пояснення представника відповідача, дослідивши наявні матеріали справи, що надані позивачами та представником відповідача, встановив наступне.
Святогірська міська територіальна виборча комісія Донецької області, утворена постановою Словянської міської виборчої комісії від 12 вересня 2015 року №3 «Про формування складу відповідних місцевих виборчих комісій м. Святогірська та м.Миколаївки Донецької області».
26 жовтня 2015 року Дільничною виборчою комісією №141239 складено протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №141239 м. Святогірськ Донецької області з виборів Святогірського міського голови, яким, крім іншого, встановлено кількість виборчих бюлетенів, що одержані дільничною виборчою комісією - 1188, кількість виборців, які внесені до списку виборців на виборчій дільниці 1193, кількість виборців, внесених на виборчій дільниці до витягу із списку виборців для голосування за місцем перебування 29, кількість невикористаних бюлетенів - 732, кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщені для голосування 434; кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені за місцем перебування - 22, загальна кількість виборців, що отримали виборчі бюлетені 456, кількість виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню 0, кількість виборців, що взяли участь у голосуванні - 456, кількість виборчих бюлетенів, що визнані недійсними -18, кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата на посаду (сільського, селищного, міського) голови: ОСОБА_4 167, ОСОБА_5 46, ОСОБА_6 215, ОСОБА_7 10; загальна кількість голосів виборців, поданих за кандидатів на посаду (сільського, селищного, міського) голови 438.
Вказаний протокол Дільничної виборчої комісії №141239 разом із виборчими бюлетенями було передано до Святогірської міської виборчої комісії.
26 жовтня 2015 року о 15 год. 30 хв. на підставі п.3,4 ст. 83 Закону України «Про місцеві вибори» відповідачем складено акт про грубе порушення порядку оформлення виборчих протоколів дільничної виборчої комісії №141239 до Святогірської міської виборчої комісії 26.10.2015 року, оскільки протоколи були в незапечатаному стані, а також мали виправлення підрахунків корекційним олівцем, помарки та закреслення у цифрах. З боку супроводжуючих скриньки з бюлетенями була відмова відкрити скриньки членами МВК для звірки з описом та цілісністю упаковки бюлетенів.
26 жовтня 2015 року на підставі п. 3, 4 ст. 83 Закону України «Про місцеві вибори», Святогірською міською виборчою комісією було прийнято постанову №11 «Про повернення виборчих бюлетенів та протоколів від ДВК №141239», якою постановлено повернути виборчі бюлетені та протоколи про підрахунок голосів виборців ДВК №141239 на доопрацювання та перерахунок в звязку з тим, що МВК були надані протоколи в незапечатаному стані, а також мали виправлення підрахунків корекційним олівцем, помарки та закреслення у цифрах.
Щодо позовних вимог про визнання протиправними дії Святогірської міської виборчої комісії щодо відмови 26 жовтня 2015 року прийняти виборчу документацію від Дільничної виборчої комісії №141239 колегія суддів зазначає наступне.
Сторонами, доказів того, що постанова №11 від 26 жовтня 2015 року, яка сама по собі є актом індивідуальної дії та яка послугувала підставою для повернення виборчих бюлетенів та протоколів від ДВК №141239, була оскаржена та скасована у порядку визначеному законом, до суду не надано. Предметом оскарження у даній адміністративній справі вона не є, тому у суду відсутні підстави визнавати таки дії протиправними.
26 жовтня 2015 року Святогірською міською виборчою комісією також було прийнято постанову №11/3 «Про скасування постанови Святогріської МВК №11/1 від 26 жовтня 2015 року та проведення виїзного засідання Святогірської МВК на ДВК №141239 з метою проведення повторних підрахунків голосів».
Зі змісту вказаної постанови вбачається, що 26 жовтня 2015 року Святогірською міською виборчою комісією з посиланнями на п. 3, 4 ст. 83 ЗУ «Про місцеві вибори» винесено постанову №11/1 про повернення виборчих бюлетенів від ДВК №141239. Проте, під час прийняття рішення Святогірська міська виборча комісія мала у своїй діяльності керуватись п. 7 ст. 83 Закону України «Про місцеві вибори», оскільки повторний підрахунок голосів проводиться територіальною виборчою комісією.
За даними відповідача, під час проведення виїзного засідання Святогірської міської виборчої комісії і повторного підрахунку голосів на виборчій дільниці №141239 комісія виявила, що, контрольні талони за кількістю відповідали кількості бюлетенів, однак виявлено відсутність дільничної печатки на всіх контрольних талонах. В окрузі №1 та №4 були виявлені розбіжності у кількості виборчих бюлетенів 4 шт. та комісія визнала один виборчий бюлетень з виборів Святогірського міського голови зіпсованим, що підтверджується актом від 27 жовтня 2015 року.
Крім того, іншим актом від 27 жовтня 2015 року встановлено, що під час повторного підрахунку голосів виборців на дільничний виборчій комісії №141239 встановлено відсутність з невідомих причин уточненого списку виборців по виборчий дільниці №141239, що виключає можливість встановити кількість виборців, що прийняли участь у виборах Словянського міського голови, депутатів Словянської міської ради Донецької області, Святогірського міського голови та Депутатів Святогріської міської ради в округах №1, 2, 3, 4, 5, 6, скласти протокол про повторний підрахунок голосів виборців та встановити результати виборів.
27 жовтня 2015 року на підставі вищезазначеного акту від 27 жовтня 2015 року про неможливість встановлення результатів виборів, а саме виконати вимогу частини 14 статті 83, ч. 3 ст. 85, ч. 1 ст.86 Закону України «Про місцеві вибори» прийнято постанову №12 «Про визнання недійсним голосування на ДВК №141239 з виборів Словянського міського голови, депутатів Словянської міської ради Донецької області, Святогірского міського голови та депутатів Святогірської міської ради в округах № 1, 2, 3, 4, 5, 6», якою визнано недійсним голосування на ДВК №141239 з виборів Словянського міського голови, депутатів Словянської міської ради Донецької області, Святогірского міського голови та депутатів Святогірської міської ради в округах № 1, 2, 3, 4, 5, 6.
Відповідно до листа Словянського МВ ГУМВС України в Донецькій області від 27 жовтня 2015 року №5/13087, що знаходиться в матеріалах справи, 27 жовтня 2015 року до чергової частини Словянського МВ за телефоном оператора «102» від секретаря ТВК №36 м. Святогірськ ОСОБА_8 надійшло повідомлення про те, що було втрачено список про отримання бюлетенів в період з 26 жовтня 2015 року до теперішнього часу, яке зареєстровано у ЖЕО № 17326.
Наведене підтверджується талоном повідомленням №52 від 02 листопада 2015 року, що знаходиться в матеріалах справи.
Відповідно до відповіді Словянського МВУМВС у Донецькій області від 01 листопада 2015 року №1/045 щодо повідомлення гр. ОСОБА_8 яка є секретарем територіальної виборчої комісії відносно втрати списку про отримання бюлетенів, то зазначені матеріали перевірки направлені до Словянської міжрайонної прокуратури.
Постановою Святогірської міської виборчої комісії №25 від 30 жовтня 2015 року «Про визнання обраним на посаду міського голови м. Святогірськ Донецької області, затверджено уточнений протокол Святогірської міської виборчої комісії «Про підсумки голосування з виборів міського голови м. Святогірськ в єдиному одномандатному виборчому окрузі» та визнано обраним міським головою м. Святогірськ ОСОБА_4
Організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост (далі - місцеві вибори) регулюються Конституцією України та Законом України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015 р. №595-VIII.
Відповідно до частини першої статті 20 Закону України «Про місцеві вибори» виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори.
Згідно з ч.3 ст. 19 Закону виборчі комісії зобов'язані діяти відповідно до Конституції України, цього та інших законів України.
Щодо позовних вимог Територіальної організації Політичної партії «Опозиційний блок» у м. Словянську про визнання протиправною та скасування постанови Святогірської міської виборчої комісії від 27 жовтня 2015 року №12 «Про визнання недійсним голосування на ДВК №141239 з виборів Словянського міського голови, депутатів Слов'янської міської ради Донецької області, Святогірського міського голови та депутатів Святогірської міської ради в округах 1, 2, 3, 4, 5, 6» колегія суддів зазначає наступне.
Зі змісту частини 12 статті 83 Закону України «Про місцеві вибори», передбачено, що у разі виявлення територіальною виборчою комісією при повторному підрахунку голосів на відповідній виборчій дільниці обставин, зазначених у ч. 1 ст. 81 цього Закону, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про визнання голосування недійсним на виборчій дільниці або у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів.
Так, у відповідності до частини 1 статті 81 вказаного закону дільнична виборча комісія приймає рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним у разі встановлення нею порушень вимог цього Закону, внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців, лише за таких обставин: 1) виявлення фактів незаконного голосування (вкидання виборчого бюлетеня до виборчої скриньки за виборця іншою особою, крім випадків, передбачених цим Законом; голосування особами, які не мають права голосу; голосування особами, які не включені до списку виборців на виборчій дільниці або включені до нього безпідставно; голосування виборцем більше одного разу) у кількості, що перевищує пять відсотків від кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці; 2) знищення або пошкодження виборчої скриньки (скриньок), що унеможливлює встановлення змісту виборчих бюлетенів, якщо кількість цих бюлетенів перевищує десять відсотків від кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці; 3) виявлення у виборчих скриньках виборчих бюлетенів у кількості, що перевищує більш як на пять відсотків кількість виборців, які отримали бюлетені на виборчій дільниці.
Відповідно до частини 2 статті 81 Закону України «Про місцеві вибори» у кожному випадку виявлення обставин, зазначених у частині першій цієї статті, дільнична виборча комісія складає відповідний акт, який підписується всіма присутніми членами дільничної виборчої комісії та засвідчується печаткою виборчої комісії. Такий акт (акти) є підставою для розгляду дільничною виборчою комісією питання про визнання голосування недійсним: на виборчій дільниці з усіх виборів - у випадках, передбачених пунктами 1, 2 частини першої цієї статті; у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів - у випадку, передбаченому пунктом 3 частини першої цієї статті.
Судом не приймається до уваги посилання відповідача у запереченнях на те, що дільнична виборча комісія приймає рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним у разі встановлення нею порушень вимог Закону України «Про місцеві вибори», внаслідок голосування особами, які не мають права голосу; голосування особами, які не включені до списку виборців на виборчій дільниці або включені до нього безпідставно; голосування виборцем більше одного разу, з огляду на те, що відповідачем не наведено яким саме чином ці порушення встановлені та якими доказами це підтверджується.
Крім того, суд наголошує, що пункт 1 частини 1 статті 81 Закону України «Про місцеві вибори» обовязковою умовою визнання голосування недійсним встановлює виявлення фактів незаконного голосування у кількості, що перевищує пять відсотків від кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці. Проте, ця обставина була залишена поза увагою відповідача при прийнятті оскаржуваного рішення.
Як зазначалось судом раніше, під час проведення виїзного засідання Святогірською міською виборчою комісією, було встановлено відсутність з невідомих причин уточненого списку виборців по виборчий дільниці №141239, що призвело до неможливості встановити кількість виборців, що прийняли участь у виборах Словянського міського голови, депутатів Словянської міської ради Донецької області, Святогірського міського голови та Депутатів Святогріської міської ради в округах №1, 2, 3, 4, 5, 6, та як наслідок прийняттям Святогірською міською виборчою комісією постанови №12 від 25 жовтня 2015 року.
З урахуванням викладеного, судова колегія проходить до висновку, що відповідач Святогірська міська виборча комісія при прийняті оскаржуваної постанови №12 від 25 жовтня 2015 року діяв не на підставах та не у спосіб передбачений законодавством, оскільки частина 1 статті 81 Закону України «Про місцеві вибори» не наділяє повноваженнями територіальну виборчу комісію визнавати голосування на виборчій дільниці недійним, з підстав відсутності точного списку виборців.
На підставі викладеного, судова колегія дійшла висновку про необхідність задоволення позовних вимог у частині визнання протиправною та скасування постанови Святогірської міської виборчої комісії від 27 жовтня 2015 року №12 «Про визнання недійсним голосування на ДВК №141239 з виборів Словянського міського голови, депутатів Слов'янської міської ради Донецької області, Святогірського міського голови та депутатів Святогірської міської ради в округах 1, 2, 3, 4, 5, 6».
З огляду на скасування постанови №12 від 25 жовтня 2015 року, колегія суддів приходить до висновку про необхідність як наслідок у задоволенні позовної вимоги в частині проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці №141239 у приміщенні Святогірської міської виборчої комісії в порядку частини 9 статті 83 Закону України «Про місцеві вибори».
Щодо позовних вимог Територіальної організації Політичної партії «Опозиційний блок» у м. Словянську про визнання виборів на виборчій дільниці №141239 від 25 жовтня 2015 року такими, що відбулися, колегія суддів зазначає, що такі повноваження не віднесені Законом до компетенції адміністративного суду.
Постановою Пленуму Верховного суду України № 13 від 24.10.2008 року визначено, що суд не може підміняти собою орган, рішення якого оскаржуються, приймаючи замість нього рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень.
Така позиція узгоджується з позицією Європейського суду з прав людини, який неодноразово зазначав, що завдання суду при здійсненні його контрольної функції полягає не в тому, щоб підміняти органи влади держави, суд не повинен підміняти думку національних органів будь-якою своєю думкою.
З урахуванням викладеного у цій частині позову повинно бути відмовлено.
Щодо позовних вимог Територіальної організації Політичної партії «Опозиційний блок» у м. Словянську у частині визнання протиправною та скасування постанови від 30 жовтня 2015 року №25 «Про визнання обраним на посаду міського голови м. Святогірськ, Донецької області» суд зазначає, що ця вимога є передчасною, з огляду на те що, передуючою обставиною є повторний підрахунок голосів виборців Святогірською міською виборчою комісією та як наслідок встановлення результаті виборів. Таким чином, суд відмовляє у задоволені позову у цій частині.
Відносно позовних вимог Кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Словянської міської ради ОСОБА_1 та ОСОБА_2, колегія суддів зазначає, що позовні вимоги вказаних позивачів не підлягають задоволенню, за наступними підставами.
Як вбачається з матеріалів справи, вказані особи зареєстровані як кандидати у депутати у багатомандатному виборчому окрузі з виборів в депутати Словянської міської ради, що підтверджується наявними в матеріалах справи посвідченнями №4 та №29 за підписом Голови Словянської міської виборчої комісії Донецької області від 30 вересня 2015 року. Мешкають вищезазначені особи, як зазначено у позовних заявах у м.Словянську Донецької області.
Окрім того, позивачами ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до своїх позовів долучені документи, що мать відношення лише до виборів Святогірського міського голови.
Таким чином, позивачами ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не доведено чим саме було порушено їхні права відповідачем, які підлягають судовому захисту.
З урахуванням викладеного та з огляду на те, що позов заявлений до Святогірської міської виборчої комісії, однак зазначені особи балотуються на посаду депутатів Словянської міської ради, мешкають у місті Словянськ та не надали документів, щодо порушення їхніх прав прийняттям оскаржуваних постанов, колегія суддів вважає, що у задоволені позовних вимог, повинно бути відмолено.
Частиною 1 статі 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтті 72 цього Кодексу.
Як вбачається з матеріалів справи, при зверненні до суду з цим позовом позивачами не сплачувався судовий збір.
Частиною 9 статті 172 КАС України передбачено, що суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Згідно частини 3 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Згідно абз. 2 ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір», у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
За подання субєктом владних повноважень, юридичною особою до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру встановлюється ставка судового збору 1 розміру мінімальної заробітної плати
За подання фізичною особою до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру встановлюється ставка судового збору 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.
Адміністративний справа з позовом Політичної партії «Опозиційний блок» в місті Слов'янськ, Донецької області містить пять вимог немайнового характеру, та зважаючи, що позивач при поданні адміністративного позову не сплатив судовий збір, а адміністративний позов задоволено частково, суму судового збору, що підлягає стягненню з позивача складає 3654 грн.
Адміністративна справа з позовом Кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Словянської міської ради ОСОБА_1 містить пять вимог немайнового характеру, та зважаючи, що позивач при поданні адміністративного позову не сплатив судовий збір, а у задоволені позовних вимог відмовлено повністю, суму судового збору, що підлягає стягненню з позивача складає 2436 грн.
Адміністративна справа з позовом Кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Словянської міської ради ОСОБА_2 містить пять вимог немайнового характеру, та зважаючи, що позивач при поданні адміністративного позову не сплатив судовий збір, а у задоволені позовних вимог відмовлено повністю, суму судового збору, що підлягає стягненню з позивача складає 2436 грн.
Керуючись Конституцією України, ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 45-46, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 160, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративну справу за позовом Територіальної організації Політичної партії «Опозиційний блок» в місті Слов'янськ, Донецької області, Кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Словянської міської ради ОСОБА_1 та Кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Словянської міської ради ОСОБА_2 до Святогірської міської виборчої комісії Донецької області про визнання протиправними дій Святогірської міської виборчої комісії щодо відмови 26 жовтня 2015 року прийняти виборчу документацію від дільничної виборчої комісії №141239; визнання протиправною та скасування постанови Святогірської міської виборчої комісії від 27 жовтня 2015 року №12 «Про визнання недійсним голосування на ДВК №141239 з виборів Словянського міського голови, депутатів Слов'янської міської ради Донецької області, Святогірського міського голови та депутатів Святогірської міської ради в округах 1, 2, 3, 4, 5, 6», постанови від 30 жовтня 2015 року №25 «Про визнання обраним на посаду міського голови м. Святогірськ, Донецької області»; зобовязання Святогірської міської виборчої комісії провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №141239 у приміщенні Святогірськї міської виборчої комісії в порядку частини 9 статті 83 Закону України «Про місцеві вибори» і визнати вибори на виборчій дільниці №141239 від 25 жовтня 2015 року такими, що відбулися; зобовязання Святогірської міської виборчої комісії прийняти протоколи дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів на виборчій дільниці №141239 від 26 жовтня 2015 року; зобовязання Святогірської міської виборчої комісії скласти уточнені протоколи Святогірської міської виборчої комісії про підсумки голосування з врахуванням результатів голосування на ДВК № 141239 за даними протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 141239 задовольнити часткового.
Визнати протиправною та скасувати постанову Святогірської міської виборчої комісії від 27 жовтня 2015 року №12 «Про визнання недійсним голосування на ДВК №141239 з виборів Словянського міського голови, депутатів Слов'янської міської ради Донецької області, Святогірського міського голови та депутатів Святогірської міської ради в округах 1, 2, 3, 4, 5, 6».
Зобовязати Святогірську міську виборчу комісію провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №141239 у приміщенні Святогірськї міської виборчої комісії в порядку частини 9 статті 83 Закону України «Про місцеві вибори».
В інший частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з Територіальної організації Політичної партії «Опозиційний блок» в місті Слов'янськ, Донецької області на користь Державного бюджету України на р/р 31214206784075, отримувач Словянське УК/м.Словянськ/22030001, банк отримувача ГУДКС України у Донецькій області, код ЄДРПОУ 37803368, МФО 834016 судовий збір у розмірі 3654 грн. (три тисячі шістсот пятдесят чотири гривні).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державного бюджету України на р/р 31214206784075, отримувач Словянське УК/м.Словянськ/22030001, банк отримувача ГУДКС України у Донецькій області, код ЄДРПОУ 37803368, МФО 834016 судовий збір у розмірі 2436 грн. (дві тисячі чотириста тридцять шість гривень).
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Державного бюджету України на р/р 31214206784075, отримувач Словянське УК/м.Словянськ/22030001, банк отримувача ГУДКС України у Донецькій області, код ЄДРПОУ 37803368, МФО 834016 судовий збір у розмірі 2436 грн. (дві тисячі чотириста тридцять шість гривень).
Постанова виготовлена у нарадчій кімнаті, повний текст проголошений у судовому засіданні 02 листопада 2015 року.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двох днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Головуючий суддя Кониченко О.М.
Судді Бабаш Г.П.
ОСОБА_9