Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 жовтня 2015 р. Справа № 805/4475/15-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Постановлена у нарадчій кімнаті
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Маслоід О.С.
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Жовтневої об’єднаної державної податкової інспекції м. Маріуполя
головного управління ДФС у Донецькій області
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Приазовбуд» (м. Маріуполь)
про стягнення грошових коштів з розрахункових рахунків, -
ВСТАНОВИВ:
Жовтнева об’єднана державна податкова інспекція м. Маріуполя головного управління ДФС у Донецькій області (надалі позивач) звернулась до Донецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Приазовбуд» (надалі відповідач) про стягнення грошових коштів з розрахункових рахунків у загальній сумі 590 138,93 грн.
Позивач у судове засідання не з’явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином. Через канцелярію суду надав клопотання про розгляд справи без їхньої участі.
Відповідач у судове засідання не з’явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином, до суду клопотань чи заяв не надав.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.
Відповідач – Товариство з обмеженою відповідальністю «Приазовбуд» зареєстроване у якості юридичної особи, ідентифікаційний код 20336699, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців, знаходиться на обліку позивача з 15.02.1996 року, про що свідчить довідка про взяття на облік платника податків.
30.01.2012 року відповідачем до позивача було надано податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2012 рік, якою самостійно визначено податкове зобов’язання щомісячно у розмірі 2647,07 грн., а за грудень – 2646,99грн.
Згідно декларації у платника податків виникла заборгованість за грудень 2012 року, що складає 2646,99 грн.
25.01.2013 року відповідачем до позивача було надано податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2013 рік, якою самостійно визначено податкове зобов’язання щомісячно у розмірі 2634,67 грн., а за грудень – 2634,64 грн.
Згідно декларації у платника податків виникла заборгованість з січня по грудень 2013 року, яка складає 31616,01 грн.
04.02.2014 року відповідачем до позивача було надано податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2014 рік, якою самостійно визначено податкове зобов’язання щомісячно у розмірі 2634,67 грн., а за грудень – 2634,64 грн.
Згідно декларації у платника податків виникла заборгованість з січня по грудень 2014 року, яка складає 31616,01 грн.
11.02.2015 року відповідачем до позивача було надано податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2015 рік, якою самостійно визначено податкове зобов’язання щомісячно у розмірі 3290,65 грн., а за грудень – 3290,61 грн.
Згідно декларації у платника податків виникла заборгованість з січня по червень 2015 року, яка складає 19743,90 грн.
Таким чином, загальна сума податкової заборгованості по сплаті податкового зобов’язання з земельного податку з юридичних осіб складає 85622,91 грн.
02.02.2014 року відповідачем до позивача було надано податкову декларацію з плати за земельні ділянки (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2014 рік, якою самостійно визначено податкове зобов’язання щомісячно у розмірі 9168,06 грн., а за березень – 9174,06 грн. та за грудень – 9168,07 грн.
Згідно декларації у платника податків виникла заборгованість з січня по грудень 2014 року, яка складає 110022,73 грн.
11.02.2015 року відповідачем до позивача було надано податкову декларацію з плати за земельні ділянки (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2015 рік, якою самостійно визначено податкове зобов’язання щомісячно у розмірі з січня по серпень – 11450,76 грн., за вересень – 11316,10 грн., з жовтня по листопад – 11091,99 грн., за грудень – 11092,05 грн.
Згідно декларації у платника податків виникла заборгованість з січня по червень 2015 року, яка складає 68704,56 грн.
Таким чином, загальна сума податкової заборгованості по сплаті податкового зобов’язання з орендної плати за землю за місцем розташування об’єкта у Приморському районі, з урахуванням пені 1002,65 грн., складає 179729,94 грн.
15.02.2012 року відповідачем до позивача було надано податкову декларацію з плати за земельні ділянки (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2012 рік, якою самостійно визначено податкове зобов’язання щомісячно у розмірі 13375,10 грн., а за грудень – 13375,09 грн.
Згідно декларації у платника податків виникла заборгованість за грудень 2012 року, яка складає 13375,09 грн.
25.01.2013 року відповідачем до позивача було надано податкову декларацію з плати за земельні ділянки (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2013 рік, якою самостійно визначено податкове зобов’язання щомісячно у розмірі 9836,68 грн., а за грудень – 9836,69 грн.
Згідно декларації у платника податків виникла заборгованість з січня по грудень 2013 року, яка складає 118040,17 грн.
08.02.2014 року відповідачем до позивача було надано податкову декларацію з плати за земельні ділянки (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2014 рік, якою самостійно визначено податкове зобов’язання щомісячно у розмірі 9836,68 грн., а за грудень – 9836,69 грн.
Згідно декларації у платника податків виникла заборгованість з січня по грудень 2014 року, яка складає 118040,17 грн.
13.02.2015 року відповідачем до позивача було надано податкову декларацію з плати за земельні ділянки (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2015 рік, якою самостійно визначено податкове зобов’язання щомісячно у розмірі 12288,97 грн., а за грудень – 12286,02 грн.
Згідно декларації у платника податків виникла заборгованість з січня по червень 2015 року, яка складає 73715,82 грн.
Таким чином, загальна сума податкової заборгованості по сплаті податкового зобов’язання з орендної плати за землю за місцем розташування об’єкта у Жовтневому районі, з урахуванням пені 1614,83 грн., складає 324786,08 грн.
Відповідно до розрахунку податкового боргу відповідача, податковий борг плати за землю 85 622,91 грн.; орендний борг плати за землю (Приморський район) 179 729,94 грн.; орендний борг плати за землю (Жовтневий район) 324 786,08 грн., загальна сума боргу складає 590 138,93 грн.
Позивачем було складено податкову вимогу №21 від 05.03.2012 року на суму 8132,47 грн., яку відповідач отримав 06.03.2014 року, про що свідчить підпис уповноваженої особи на поштовому повідомленні.
В матеріалах справи відсутні докази щодо оскарження зазначеної податкової вимоги в судовому порядку.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
П. 19-1.1 ст. 19 Податкового кодексу України (надалі – ПК України), у редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин, передбачено, що контролюючі органи виконують такі функції, зокрема, здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів; контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів; забезпечують ведення обліку податків, зборів, платежів; звертаються до суду у випадках, передбачених законодавством.
Відповідно до пп. 14.1.137 п. 14.1 ст. 14 ПК України орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до пп. 20.1.34 п. 20.1. ст. 20 ПК України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Таким чином, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, а також повноваження на звернення до суду із позовом про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, які обслуговують такого платника податків, прямо передбачено законом.
Пп. 16.1.4. п.16.1. ст.16 ПК України визначено, що платник податків зобов’язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з п. 57.1 ст. 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Пп. 14.1.72 п. 14.1 ст. 14 ПК України встановлено, що земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.
Відповідно до пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 ПК України плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно з п. 286.2 ст. 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Відповідно до п. 287.3 ст. 287 ПК України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
П. 38.1. ст. 38. ПК України встановлено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
ПК України встановлено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання ( пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України).
Доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду спору не надано.
Станом на момент звернення розгляду справи податкове зобов’язання не сплачене та вважається податковим боргом.
Таким чином, внаслідок несвоєчасної сплати податкових зобов’язань утворилась заборгованість з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 85 622,91 грн., з орендної плати за землю з юридичних осіб у Приморському районі у розмірі 179 729,65 грн., з орендної плати за землю з юридичних осіб у Жовтневому районі у розмірі 324 786,08 грн., яка підтверджується картками особового рахунку.
Загальна сума заборгованості відповідача перед бюджетом складає 590 138, 93 грн.
Згідно зі п. 87.2 ст. 87 ПК України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Відповідно до п. 95.1, 95.3 ст. 95 ПК України, зокрема,контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
П. 38.1.ст. 38. ПК України встановлено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Ст.. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За таких обставин, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Враховуючи вищевикладене та керуючись Конституцією України, Податковим кодексом України, ст. 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з рахунків Товариства з обмеженою відповідальністю «Приазовбуд» заборгованість з земельного податку з юридичних осіб у сумі 85 622,91 грн. на користь місцевого бюджету (код платежу 18010500) на бюджетний рахунок одержувача 33214811700055 Маріуп. УК Приморський район, банк ГУДКСУ у Донецькій області, код ЄДРПОУ 37989721, МФО 834016.
Стягнути з рахунків Товариства з обмеженою відповідальністю «Приазовбуд» заборгованість з орендної плати за землю з юридичних осіб у сумі 179 729,94 грн. на користь місцевого бюджету (код платежу 18010600) на бюджетний рахунок одержувача 33213812700055 Маріуп. УК Приморський район, банк ГУДКСУ у Донецькій області, код ЄДРПОУ 37989721, МФО 834016.
Стягнути з рахунків Товариства з обмеженою відповідальністю «Приазовбуд» заборгованість з орендної плати за землю з юридичних осіб у сумі 324 786,08 грн. на користь місцевого бюджету (код платежу 18010600) на бюджетний рахунок одержувача 33216812700055 Маріуп. УК Жовтневий район, банк ГУДКСУ у Донецькій області, код ЄДРПОУ 37989721, МФО 834016.
Зазначена постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя Маслоід О.С.