Постанова № 53106324, 03.11.2015, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.11.2015
Номер справи
804/15347/15
Номер документу
53106324
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 листопада 2015 р. Справа № 804/15347/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді - Борисенка П.О, судді Турової О.М., судді Златіна С.В., при секретарі судового засідання Сергієнко В.Ю., за участю представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2, представників відповідача ОСОБА_3, ОСОБА_4, представників третьої особи 1 ОСОБА_5, третьої особи 2 ОСОБА_6, третьої особи 3 ОСОБА_7, третьої особи 4 ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10,, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ МІСЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ПАРТІЇ «ВІДРОДЖЕННЯ» до Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області, треті особи - Бабушкінська районна у місті Дніпропетровську виборча комісія Дніпропетровської області, Територіальна організація політичної партії «Опозиційний блок» в місті Дніпропетровську, Дніпропетровська міська організація політичної партії «Рідна країна», Дніпропетровська міська організація Партії «ОСОБА_11 Порошенка «Солідарність» про визнання дій протиправними, визнання протиправною та скасування постанови, та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ДНІПРОПЕТРОВСЬКА МІСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ ПАРТІЇ «ВІДРОДЖЕННЯ» звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області, третя особа - Бабушкінська районна у місті Дніпропетровську виборча комісія Дніпропетровської області, в якому просить: визнати протиправними дії Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області щодо зобовязання Бабушкінської районної у місті Дніпропетровську виборчої комісії Дніпропетровської області внести зміни до встановлених підсумків голосування виборців у порядку, встановленому частиною 7 статті 83 Закону України «Про місцеві вибори» та прийняття оскаржуваної Постанови від 31 жовтня 2015 року № 263 «Про зобовязання Бабушкінської районної у місті Дніпропетровську виборчої комісії Дніпропетровської області внести зміни до встановлених підсумків голосування виборців у порядку, встановленому статтею 83 Закону України «Про місцеві вибори»; встановити факт грубого порушення Дніпропетровською міської виборчою комісією Дніпропетровської області Закону України «Про місцеві вибори», який полягає у безпідставному та протиправному зобовязанні Бабушкінської районної у місті Дніпропетровську виборчої комісії Дніпропетровської області внести зміни до встановлених підсумків голосування виборців у порядку, встановленому частиною 7 статті 83 Закону України «Про місцеві вибори»; визнати протиправною та скасувати Постанову Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області від 31 жовтня 2015 року № 263 «Про зобовязання Бабушкінської районної у місті Дніпропетровську виборчої комісії Дніпропетровської області внести зміни до встановлених підсумків голосування виборців у порядку, встановленому статтею 83 Закону України «Про місцеві вибори»; зобовязати Дніпропетровську міську виборчу комісію Дніпропетровської області здійснити прийняття та розгляд протоколів Бабушкінської районної у місті Дніпропетровську виборчої комісії Дніпропетровської області про підсумки голосування в порядку, визначеному ст. 84 Закону України «Про місцеві вибори», та встановити результати виборів депутатів Дніпропетровської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі в межах територіальних виборчих округів №№ 11-19, про що скласти протокол про результати виборів.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що Дніпропетровська міська виборча комісія Дніпропетровської області, грубо порушуючи вимоги ч. 3 та ч. 4 ст. 84 Закону України «Про місцеві вибори», не маючи жодних підстав для зобовязання Бабушкінської районної у місті Дніпропетровську виборчої комісії Дніпропетровської області внести зміни до встановлених підсумків голосування виборців, виходячи за межі наданих Законом України «Про місцеві вибори» повноважень, прийняла незаконну Постанову № 263 від 31.10.2015 р. «Про зобовязання Бабушкінської районної у місті Дніпропетровську виборчої комісії Дніпропетровської області внести зміни до встановлених підсумків голосування виборців у порядку, встановленому статтею 83 Закону України «Про місцеві вибори», оскільки зміст оскаржуваної постанови не відповідає дійсному волевиявленню членів Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області, що підтверджується Протоколом засідання Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області від 31.10.2015 р. № 263.

Позивачем зазначено, що рішення ДМВК в постанові № 263 про внесення змін до встановлених підсумків голосування виборців у порядку, встановленому ч. 7 ст. 83 Закону України «Про місцеві вибори» є протиправним з огляду на те, що на засіданні комісії ДМВК 31.10.2015 р. ОСОБА_12 запропоновано поставити на голосування питання про внесення змін до підсумків голосування виборців шляхом їх уточнення, що передбачено ч. 4 ст. 83 Закону України «Про місцеві вибори», в той же час ч. 7 ст. 83 Закону України «Про місцеві вибори», яка зазначена в Постанові № 263 передбачає повторний підрахунок голосів виборців.

Відтак, допущені Дніпропетровською міською виборчою комісією Дніпропетровської області грубі порушення щодо порядку прийняття та розгляду протоколів територіальних виборчих комісій про підсумки голосування та інших виборчих документів територіальних виборчих комісій територіальною виборчою комісією, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів, передбаченого ст. 84 Закону України «Про місцеві вибори», свідчать про протиправність таких дій та наявність підстав для визнання протиправною Постанови від 31 жовтня 2015 року № 263 «Про зобовязання Бабушкінської районної у місті Дніпропетровську виборчої комісії Дніпропетровської області внести зміни до встановлених підсумків голосування виборців у порядку, встановленому статтею 83 Закону України «Про місцеві вибори» та її скасування.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.11.2015 року відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду у судовому засіданні.

Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили суд задовольнити їх в повному обсязі.

Представники відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечували, надали до суду письмові заперечення на позов, у яких зазначено, що за результатами розгляду поданих до ДМВК скарг, 31.10.2015 року відповідачем була прийнята постанова № 263 «Про зобовязання Бабушкінської районної у місті Дніпропетровську виборчої комісії Дніпропетровської області внести зміни до встановлених підсумків голосування виборців у порядку, встановленому статтею 83 Закону України «Про місцеві вибори». Того ж дня текст даної постанови був озвучений заступником голови Бабушкінської РВК на засіданні Бабушкінської РВК у присутності офіційних спостерігачів від різних субєктів виборчого процесу, а також представників засобів масової інформації і юриста ДМВК та одноголосно всіма присутніми членами Бабушкінської РВК було прийнято рішення щодо проведення повторного підрахунку голосів по виборчим дільницям №№ 121114, 121115, 121123, 121126, 121128, 121133, 121134, 121135, 121136, 121137, 121138. Під час проведення повторного підрахунку голосів 01.11.2015 року по кожній із вищезгаданих дільниць підтверджено факт розбіжностей в результатах голосування виборців.

За результатами здійснення підрахунку голосів виборців з виборів депутатів Дніпропетровської міської ради 01.11.2015 р. на виборчих дільницях № 121114, №121115, № 121123, № 121126, № 121128 (Бабушкінський район м. Дніпропетровська) кількість голосів виборців віддана за ДНІПРОПЕТРОВСЬКУ МІСЬКУ ОРГАНІЗАЦІЮ ПАРТІЇ «ВІДРОДЖЕННЯ» відрізняється від кількості голосів виборців, зазначених у відповідних графах примірників протоколів, наданих членами таких дільничних виборчих комісій.

У звязку з чим відповідач вважає, що проведення повторного підрахунку голосів виборців по виборам депутатів Дніпропетровської міської ради по вищезгаданим дільницям зі сторони Бабушкінської РВК була необхідна, оскільки тільки таким чином можливо було встановити волевиявлення виборців та відновити порушені права політичних партій. На підставі викладеного, відповідач просить суд у задоволенні позову відмовити.

Представники третіх осіб: Бабушкінської районної у місті Дніпропетровську виборчої комісії Дніпропетровської області, Територіальної організації політичної партії «Опозиційний блок», Дніпропетровської міської організації Партії «ОСОБА_11 Порошенка «Солідарність» та Дніпропетровської міської організації політичної партії «Рідна країна» заперечували проти задоволення позовних вимог та підтримали позицію відповідача.

Крім того, представник Дніпропетровської міської організації політичної партії «Рідна країна» зазначив, що на даний час Бабушкінською РВК здійснено повторний підрахунок голосів та встановлено факт неправильного підрахунку результатів виборів. Відтак, оскаржувана Постанова № 263 є фактично виконаною, а тому вважає, що предмет спору в даній справі відсутній.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та третіх осіб, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини.

Постановою Верховної Ради України від 17 липня 2015 року №645-VIII на 25 жовтня 2015 року призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів у 2015 році.

Закон України «Про місцеві вибори» визначає основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост.

Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України «Про місцеві вибори», виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори.

Згідно п. 20 та п. 23 ч. 5 ст. 25 вищевказаного Закону, міська, районна в місті (у містах, де утворені районні у місті ради) територіальна виборча комісія розглядає звернення, заяви і скарги стосовно підготовки та проведення місцевих виборів до відповідної місцевої ради, приймає щодо них рішення та здійснює інші повноваження, передбачені цим та іншими законами України.

Встановлення підсумків голосування регулюється статтею 83 вищевказаного Закону.

Відповідно до ч. 4 ст. 83 Закону України «Про місцеві вибори» у разі виявлення у протоколі дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів виправлень, помилок, неточностей територіальна виборча комісія своїм рішенням може зобовязати дільничну виборчу комісію внести зміни до цього протоколу шляхом складання протоколу з позначкою "Уточнений". Під час розгляду цього питання дільничною виборчою комісією відповідні примірники протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, виборчі бюлетені та інші виборчі документи, доставлені до територіальної виборчої комісії, зберігаються у територіальній виборчій комісії, яка відповідно до частини першої цієї статті приймала такі документи.

Рішення про відмову у прийнятті виборчих документів від дільничної виборчої комісії, про зобовязання дільничної комісії виправити виявлені недоліки чи внести зміни до цього протоколу шляхом складання протоколу з позначкою "Уточнений" із зазначенням підстав прийняття відображається у протоколі засідання територіальної виборчої комісії.

Відповідно до 5 ст. 94 Закону України «Про місцеві вибори» рішення, дії чи бездіяльність територіальної виборчої комісії, її члена може бути оскаржено до територіальної виборчої комісії, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів, або до суду.

Відповідно до ч. 6 ст. 83 Закону України «Про місцеві вибори» за наявності відповідно оформлених актів, складених уповноваженими особами місцевих організацій партій, довіреними особами кандидатів та офіційними спостерігачами - суб'єктами відповідного виборчого процесу, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та/або підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що дозволяє територіальній виборчій комісії поставити під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій дільниці, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців.

Відповідно до ч. 7 ст. 83 Закону України «Про місцеві вибори» у разі неможливості усунення без перерахунку бюлетенів неточностей у протоколі дільничної виборчої комісії, а також у разі наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами дільничної комісії територіальна комісія зобовязана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій виборчій дільниці.

Прийняття рішення територіальною виборчою комісією про проведення повторного підрахунку голосів після прийняття виборчих документів від дільничної виборчої комісії у разі виявлення порушення цілісності пакетів із запакованими документами не допускається.

Відповідно ч. 9 ст. 83 Закону України «Про місцеві вибори» повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів здійснюється територіальною виборчою комісією, що прийняла рішення про повторний підрахунок голосів, з обов'язковою участю членів дільничної виборчої комісії, які передають виборчу документацію, після розгляду і прийняття протоколів та інших виборчих документів від усіх дільничних виборчих комісій.

Відповідно до ч. 1 ст. 84 Закону України «Про місцеві вибори» протоколи та інші виборчі документи територіальних виборчих комісій приймаються і розглядаються на засіданні територіальної виборчої комісії, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів.

Відповідно до ч. 2 ст. 84 Закону України «Про місцеві вибори» засідання територіальної виборчої комісії починається з моменту закінчення голосування і продовжується безперервно до встановлення результатів відповідних місцевих виборів. На цей час члени територіальної виборчої комісії не можуть залучатися до виконання інших функцій, крім участі в засіданні виборчої комісії. Таке засідання територіальної виборчої комісії оформляється протоколом безперервного засідання, який підписується головою або головуючим на засіданні, а також секретарем виборчої комісії або членом виборчої комісії, який виконував на зазначеному засіданні обовязки секретаря. До протоколу приєднуються (за наявності) окремі думки членів виборчої комісії, які брали участь у засіданні і не згодні з прийнятим територіальною виборчою комісією рішенням.

Відповідно до ч. 3 ст. 84 Закону України «Про місцеві вибори» відомості протоколів територіальних виборчих комісій про підсумки голосування на засіданні територіальної виборчої комісії, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів, оголошуються головою чи заступником голови відповідної територіальної виборчої комісії. Час прийняття територіальною виборчою комісією протоколів територіальних виборчих комісій про підсумки голосування і занесені до них відомості фіксуються у протоколі засідання територіальної виборчої комісії.

Відповідно до ч. 3 ст. 84 Закону України «Про місцеві вибори» у разі виявлення у протоколі територіальної виборчої комісії про підсумки голосування у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів виправлень, помилок, неточностей територіальна виборча комісія, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів, своїм рішенням може зобовязати територіальну виборчу комісію, що встановлює підсумки голосування, внести зміни до встановлених підсумків голосування виборців у порядку, встановленому статтею 83 цього Закону. Під час розгляду цього питання територіальною виборчою комісією примірники протоколів відповідних територіальних виборчих комісій про підсумки голосування у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів та інші виборчі документи зберігаються у територіальній виборчій комісії, що встановлює результати відповідних місцевих виборів.

З матеріалів справи вбачається, що 31.10.2015 року о 06 год. 00 хв. Дніпропетровська міська виборча комісія Дніпропетровської області прийняла постанову № 263 «Про зобовязання Бабушкінської районної у місті Дніпропетровську виборчої комісії Дніпропетровської області внести зміни до встановлених підсумків голосування виборців у порядку, встановленому статтею 83 Закону України «Про місцеві вибори».

Вищевказана постанова була прийнята за результатом розгляду скарг (від ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ МІСЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «ОБЄДНАННЯ САМОПОМІЧ» вх. № 949; члена Бабушкінської районної у місті Дніпропетровську виборчої комісії ОСОБА_13 вх. № 948; члена Бабушкінської районної у місті Дніпропетровську виборчої комісії ОСОБА_14 вх. № 946; члена Бабушкінської районної у місті Дніпропетровську виборчої комісії ОСОБА_15 вх. № 947; ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК» В МІСТІ ДНІПРОПЕТРОВСЬК вх. 942), що надійшли до Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області, в яких заявники просили визнати протиправною бездіяльність Бабушкінської районної у місті Дніпропетровську виборчої комісії про встановлення підсумків голосування з виборів депутатів Дніпропетровської міської ради на виборчих дільницях №№ 121114, 121115, 121123, 121126, 121128, 121133, 121134, 121135, 121136, 121137, 121138, яка проявилась у невиконанні вимог ч. 6 та 7 ст. 83 Закону України «Про місцеві вибори»; визнати протиправними дії Бабушкінської районної у місті Дніпропетровську виборчої комісії про встановлення підсумків голосування з виборів депутатів Дніпропетровської міської ради на виборчих дільницях №№ 121114, 121115, 121123, 121126, 121128, 121133, 121134, 121135, 121136, 121137, 121138, які проявились у складанні та підписанні протоколів про підсумки голосування по вказаних виборчих дільницях; зобовязати Бабушкінську районну у місті Дніпропетровську виборчу комісію внести зміни до встановлених підсумків голосування виборців у порядку, встановленому ст.83 цього Закону, а саме: прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях №№ 121114, 121115, 121123, 121126, 121128, 121133, 121134, 121135, 121136, 121137, 121138.

Дані обставини підтверджуються змістом Постанови № 263 та копіями зазначених скарг, що містяться в матеріалах справи.

Судом було витребувано та досліджено відеозапис засідання Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області 31.10.2015 р., що проводився приватним підприємством «Телерадіокомпанія Регіон».

На підставі даного відеозапису судом встановлено, що на засіданні ДМВК 31.10.2015 р. дійсно розглядалися скарги учасників виборчого процесу та членів Бабушкінської районної у місті Дніпропетровську виборчої комісії на дії цієї виборчої комісії щодо встановлення підсумків голосування на вищеозначених виборчих дільницях Бабушкінського району м. Дніпропетровська. За наслідком обговорення цих скарг членом Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області ОСОБА_12 запропоновано поставити на голосування за результатами розгляду скарг питання про направлення протоколу Бабушкінської РВК для уточнення з метою внесення змін до встановлених підсумків голосування у порядку встановленому ст. 83 Закону України «Про місцеві вибори». Також ОСОБА_12 пояснив, що зазначене формулювання рішення Дніпропетровської міської виборчої комісії дасть можливість Бабушкінській РВК здійснити заходи щодо перерахунку голосів.

Суд встановив необґрунтованість пояснень позивача про те, що на засіданні ДМВК 31.10.2015 р. ставилося на голосування питання про внесення змін до підсумків голосування шляхом їх уточнення, що передбачено ч. 4 ст. 83 Закону України «Про місцеві вибори», оскільки ОСОБА_12 було дано розяснення своєї пропозиції про можливість Бабушкінської РВК здійснити заходи щодо перерахунку голосів на підставі Постанови № 263 та зазначена як правова підстава перерахунку ст. 83 Закону України «Про місцеві вибори» в цілому, а не ч. 4 даної статті.

Крім того, з огляду на факт наявності зазначених скарг учасників виборчого процесу та актів про виявлення факту порушення Закону України «Про місцеві вибори», що знаходяться в матеріалах справи, єдиним способом внесення змін до встановлених підсумків голосування за даних обставин є повторний підрахунок голосів виборців Бабушкінською РВК, що передбачено ч. 6, 7 ст. 83 Закону України «Про місцеві вибори». Тому зазначення в резолютивній частині Постанови № 263 способу внесення змін до встановлених підсумків голосування виборців у багатомандатному виборчому окрузі в порядку, встановленому ч. 7 ст. 83 Закону України «Про місцеві вибори» є обґрунтованим та не спотворює пропозицію, заявлену членом комісії ОСОБА_12

Відповідно до ч. 3 ст. 84 Закону України «Про місцеві вибори» у разі виявлення у протоколі територіальної виборчої комісії про підсумки голосування у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів виправлень, помилок, неточностей територіальна виборча комісія, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів, своїм рішенням може зобовязати територіальну виборчу комісію, що встановлює підсумки голосування, внести зміни до встановлених підсумків голосування виборців у порядку, встановленому статтею 83 цього Закону.

Також суд зазначає, що згідно ч. 4 ст. 83 Закону України «Про місцеві вибори» передбачено внесення змін до протоколу шляхом складання протоколу з позначкою «Уточнений» у звязку з виявленням в протоколі дільничних виборчих комісій виправлень, помилок, неточностей, при цьому останні не повинні стосуватися кількості голосів виборців та пливати на їх підрахунок, що не знайшло підтвердження в даній справі.

Крім того, не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи доводи представників позивача відносно того, що відповідачем, в порушення приписів ст.84 Закону України «Про місцеві вибори», не було розпаковано пакети з протоколами Бабушкінської районної у місті Дніпропетровську виборчої комісії, оскільки, як представник відповідача, так і представники третіх осіб, які також були присутні на засіданні Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області, пояснили суду, що таке розпакування відбулося, при цьому було виявлено, що частина протоколів не прошита, а деякі з них знаходились зовсім в інших пакетах, що, в свою чергу, свідчило про їх неналежне оформлення.

Щодо доводів представників позивача відносно того, що відповідачем допущено порушення у вигляді не внесення до Порядку денного питання про розгляд скарг на дії Бабушкінської районної у місті Дніпропетровську виборчої комісії суд зазначає, що наведене жодним чином не може свідчити про наявність порушень з боку відповідача, так як Порядок денний безперервного засідання територіальної виборчої комісії, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів, формується до початку такого безперервного засідання і під час його складання неможливо передбачити наявність скарг, які можуть бути подані під час цього засідання.

В світлі встановлених обставин, суд дійшов висновку про те, що Постанова № 263 відображає волевиявлення членів Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області та дії Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області щодо зобовязання Бабушкінської районної у місті Дніпропетровську виборчої комісії Дніпропетровської області внести зміни до встановлених підсумків голосування виборців у порядку, встановленому ч. 7 ст. 83 Закону України «Про місцеві вибори» та прийняття оскаржуваної Постанови від 31 жовтня 3015 року № 263 «Про зобовязання Бабушкінської районної у місті Дніпропетровську виборчої комісії Дніпропетровської області внести зміни до встановлених підсумків голосування виборців у порядку, встановленому статтею 83 Закону України «Про місцеві вибори», є правомірними.

31.10.2015 року заступником голови Бабушкінської РВК на засіданні Бабушкінської РВК у присутності офіційних спостерігачів від різних субєктів виборчого процесу, а також представників засобів масової інформації і юриста ДМВК було озвучено текст вищевказаної Постанови № 263, та одноголосно всіма присутніми членами Бабушкінської РВК було прийнято рішення, щодо проведення повторного підрахунку голосів по вищезгаданим виборчим дільницям №№ 121114, 121115, 121123, 121126, 121128, 121133, 121134, 121135, 121136, 121137, 121138, та призначено початок його проведення 01.11.2015 о 08:00 за затвердженим графіком виборчих дільниць (по дві дільниці кожних дві години).

Також, на вищезгаданому засіданні членами Бабушкінської РВК одноголосно було задоволено скарги субєктів виборчого процесу, а саме, ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ МІСЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «РІДНА КРАЇНА», ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК» В МІСТІ ДНІПРОПЕТРОВСЬК про виконання Бабушкінською РВК приписів ч. 6 ст. 83 Закону України «Про місцеві вибори» та проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях № 121114, №121115, № 121123, № 121126, № 121128, № 121133, № 121134, № 121135, № 121136, № 121137, № 121138.

Крім того, зі змісту матеріалів справи вбачається, що 30.10.2015 року до Бабушкінського РВ ДМУ ГУМВС України в Дніпропетровській області надійшла заява від ГОЛОВИ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК» В МІСТІ ДНІПРОПЕТРОВСЬК ОСОБА_16, про те що на 11 виборчих дільницях Бабушкінського району м. Дніпропетровська присутні ознаки підробки протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, про підсумки голосування на виборах, в результаті чого вищезгаданим райвідділом міліції було відкрите кримінальне провадження № 12015040640004141.

Суд звертає увагу на те, що 01.11.2015 року під час проведення вже повторного підрахунку голосів по кожній із вищезгаданих дільниць підтверджено факт розбіжностей в результатах голосування виборців за кандидатів в депутати Дніпропетровської міської ради між примірниками протоколів, що є в наявності у субєктів виборчого процесу (політичні партії члени і офіційні спостерігачі від яких були присутні на даних виборчих дільницях і отримали примірники (копії) протоколів підрахунку голосів за кандидатів в депутати Дніпропетровської міської ради) та інформацією що була занесена до відповідного протоколу Бабушкінської РВК.

Зазначене підтверджується матеріалами справи (протоколи дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців та протоколи Бабушкінської РВК про повторний підрахунок голосів виборців). Суд зазначає, що факт неправильного підрахунку результатів виборів (факт розбіжностей в результатах голосування виборців за кандидатів в депутати Дніпропетровської міської ради між примірниками протоколів та інформацією що була занесена до відповідного протоколу Бабушкінської РВК) сторонами не заперечувався.

Суд не приймає як належний доказ надані позивачем копії заяв членів Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області про надання розяснень з приводу прийняття Постанови № 263 на засіданні комісії 31.10.2015 р., оскільки дані копії не завірені належним чином, зі змісту даних документів вбачається наявність виправлень, вхідний номер на даних заявах зроблено ручкою в оригіналі на копії та зміст даних документів не спростовує встановлені судом обставини.

На підставі встановлених обставин позовні вимоги ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ МІСЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ПАРТІЇ «ВІДРОДЖЕННЯ» в частині визнання протиправними дій Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області щодо зобовязання Бабушкінської районної у місті Дніпропетровську виборчої комісії Дніпропетровської області внести зміни до встановлених підсумків голосування виборців у порядку, встановленому частиною 7 статті 83 Закону України «Про місцеві вибори» та прийняття оскаржуваної Постанови від 31 жовтня 2015 року № 263 «Про зобовязання Бабушкінської районної у місті Дніпропетровську виборчої комісії Дніпропетровської області внести зміни до встановлених підсумків голосування виборців у порядку, встановленому статтею 83 Закону України «Про місцеві вибори»; встановлення факту грубого порушення Дніпропетровською міської виборчою комісією Дніпропетровської області Закону України «Про місцеві вибори», який полягає у безпідставному та протиправному зобовязанні Бабушкінської районної у місті Дніпропетровську виборчої комісії Дніпропетровської області внести зміни до встановлених підсумків голосування виборців у порядку, встановленому частиною 7 статті 83 Закону України «Про місцеві вибори»; визнання протиправною та скасування Постанови Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області від 31 жовтня 3015 року № 263 «Про зобовязання Бабушкінської районної у місті Дніпропетровську виборчої комісії Дніпропетровської області внести зміни до встановлених підсумків голосування виборців у порядку, встановленому статтею 83 Закону України «Про місцеві вибори» задоволенню не підлягають.

В звязку з тим, що позовні вимоги про зобовязання Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області здійснити прийняття та розгляд протоколів Бабушкінської районної у місті Дніпропетровську виборчої комісії Дніпропетровської області про підсумки голосування в порядку, визначеному ст. 84 Закону України «Про місцеві вибори», та встановити результати виборів депутатів Дніпропетровської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі в межах територіальних виборчих округів №№ 11-19, про що скласти протокол про результати виборів, є похідними від інших позовних вимог, суд дійшов висновку про відмову в їх задоволенні також. Окрім того, представниками позивача не надано пояснень, які саме протоколи Бабушкінської РВК позивач просить прийняти на розгляд Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області, що взагалі свідчить про невизначеність цих вимог.

Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст.7 КАС України, є принцип законності, який відповідно до ст.9 КАС України, полягає в наступному, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 69 КАС доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Згідно ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначені обставини, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить із того, що відповідно до ч.9 ст.172 Кодексу адміністративного судочинства України суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Керуючись ст. ст. 122, 160-163, 167, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ МІСЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ПАРТІЇ «ВІДРОДЖЕННЯ» - відмовити.

Стягнути з ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ МІСЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ПАРТІЇ «ВІДРОДЖЕННЯ» до спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір у розмірі 4872,00 грн. (чотири тисячі вісімсот сімдесят дві гривні) на рахунок УДКСУ у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області (код ЄДРПОУ 37989253, рахунок: 31210206784008, банк: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, МФО: 805012, код бюджетної класифікації доходів 22030001, призначення платежу - судовий збір за позовом).

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги до суду першої інстанції у дводенний строк з дня її проголошення у відповідності до вимог ч. 5 ст. 177 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції згідно до вимог ч. З ст. 177 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя (підпис) Суддя (підпис) Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили 03.11.2015р. Головуючий суддя З оригіналом згідно Помічник судді ОСОБА_17 ОСОБА_18 ОСОБА_19 ОСОБА_17 ОСОБА_20