Постанова № 53105332, 27.10.2015, Одеський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
27.10.2015
Номер справи
923/790/14
Номер документу
53105332
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

__________________

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" жовтня 2015 р.Справа № 923/790/14Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду у складі:

Головуючого судді: В.В. Лашина

Суддів: К.В.Богатиря

М.А. Мирошниченка

При секретарі Р.О. Кияшко

За участю представників сторін:

Від комунальної установи "Трудовий архів м.Херсона" - Прокопчук М.С.,

Від ДП "Адміністрація морських портів України" - Карабанов С.О.

Інші представники учасників провадження в судове засідання не з'явилися.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу комунальної установи "Трудовий архів м.Херсона"

на ухвалу господарського суду Херсонської області

від 18.08.2015 року

справа № 923/790/14

за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "ССК-Агент"

до Товариства з обмеженою відповідальністю "ССК-Агент",

про визнання банкрутом

ВСТАНОВИЛА:

Ухвалою господарського суду Херсонської області від 05.06.2014 року було прийнято до розгляду заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ССК-Агент" про порушення справи про банкрутство в порядку статті 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом"(надалі - Закон про банкрутство).

17 червня 2014 року господарським судом Херсонської області ухвалено порушити провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "ССК-Агент"

Постановою господарського суду Херсонської області від 01.07.2014 р. боржника визнано банкрутом та відносно нього відкрито ліквідаційну процедуру; ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Шаповалова Андрія Валерійовича .

Ухвалою від 09 жовтня 2014р. суд припинив повноваження ліквідатора товариства з обмеженою відповідальністю "ССК-Агент" арбітражного керуючого Шаповалова А.В., призначив ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Дудкіна Романа Анатолійовича.

07.07.2015 до суду надійшло клопотання від ліквідатора арбітражного керуючого Дудкіна Р.А. про зобов'язання Комунальної установи "Трудовий архів м.Херсона" Херсонської міської ради безоплатно прийняти архівні документи банкрута - Товариства з обмеженою відповідальністю "ССК-Агент" за 2007-2012 роки - 12 (дванадцять) справ з кадрових питань та 10 (десять) справ постійного зберігання, описи яких затверджено протоколом засіданні Експертної комісії архівного відділу Херсонської міської ради від 26.06.2015р. за № 6.

Ухвалою господарського суду Херсонської області від 18.08.2015 року клопотання ліквідатора банкрута арбітражного керуючого Дудкіна Романа Анатолійовича задоволено та зобов'язано Комунальну установу "Трудовий архів м.Херсона" Херсонської міської ради безоплатно прийняти на зберігання архівні документи банкрута - Товариства з обмеженою відповідальністю "ССК-Агент".

Не погоджуючись з цим судовим рішенням КУ"Трудовий архів м.Херсона" Херсонської міської ради в апеляційній скарзі просить його скасувати зазначаючи що документи з особового складу передаються на зберігання до архівної установи за письмовою заявою ліквідатора (голови ліквідаційної комісії) в упорядкованому і закартонованому стані та приймаються на платній основі, посилаючись на Закон України "Про Національний архівний фонд та архівні установи", постанову Кабінету Міністрів України від 07 травня 1998 року № 639 "Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися державними архівними установами", підпункту 1 пункту 8 "Типового положення про архівну установу сільської, селищної, міської ради для централізованого тимчасового зберігання архівних документів, нагромаджених у процесі документування службових, трудових та інших правовідносин юридичних і фізичних осіб, що не належать до Національного архівного фонду", затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 02 червня 2014 року № 864/5 і зареєстрованого 05 червня 2014 року за № 592/25369, та розпорядження Херсонського міського голови від 21 квітня 2015 року № 169р "Про затвердження Положення про порядок встановлення тарифів на платні послуги та використання коштів, отриманих комунальною установою "Трудовий архів м.Херсона", переліку платних послуг, які можуть надаватися комунальною установою та тарифів на них".

В відзиві на апеляційну скаргу, ліквідатор боржника просить залишити оскаржувану ухвалу господарського суду без змін, як законну та обгрунтовану, прийняту на основі повного і всебічного з'ясування обставин справи, та вважає апеляційну скаргу КУ "Трудовий архів м.Херсона" такою що не підлягає задоволенню.

Крім того ліквідатор зазначає, що у ТОВ "ССК-Агент" відсутні майнові активи за рахунок яких можливо оплатити витрати пов'язані з провадженням у справі про банкрутство.

Також Дудкін Р.А. у своєму відзиві зазначає про неможливість бути присутнім судовому засіданні апеляційної інстанції через відсутність фінансування на відрядження, у зв'язку з чим просить розглянути апеляційну скаргу за його відсутності.

Обговоривши доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення присутніх представників сторін, дослідивши матеріали оскарження ухвали та перевіривши правильність застосування господарським судом норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає апеляційну скаргу не підлягаючою задоволенню, з огляду на таке.

Як вбачається з матеріалів справи, 07.07.2015 ліквідатор боржника звернувся до господарського суду з клопотанням про зобов'язання Комунальної установи "Трудовий архів м.Херсона" Херсонської міської ради безоплатно прийняти архівні документи банкрута - Товариства з обмеженою відповідальністю "ССК-Агент" за 2007-2012 роки - 12 (дванадцять) справ з кадрових питань та 10 (десять) справ постійного зберігання, описи яких затверджено протоколом засіданні Експертної комісії архівного відділу Херсонської міської ради від 26.06.2015р. за № 6.

Клопотання мотивоване тим, що відповідно до ч. 3 ст. 48 ЗУ «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері архівної справи і діловодства або уповноважена ним архівна установа зобов'язані прийняти архівні документи банкрута на зберігання без додаткових умов.

До клопотання ліквідатором долучено лист від 17.06.2015 року, адресований директору комунальної установи "Трудовий архів м.Херсона" про прийняти архівних документів банкрута - Товариства з обмеженою відповідальністю "ССК-Агент" за 2007-2012 роки - 12 (дванадцять) справ з кадрових питань та 10 (десять) справ постійного зберігання.

У листі-відповіді від 22.06.2015року №02-01/119 комунальна станова "Трудовий архів м.Херсона" Херсонської міської ради погоджується прийняти документи ТОВ "ССК-Агент", пов'язані із забезпеченням соціального захисту громадян, але за умови оплати цієї послуги за встановленими тарифами.

Приймаючи оскаржуване судове рішення та задовольняючи клопотання ліквідатора боржника, господарський зазначив що спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері архівної справи і діловодства або уповноважена ним архівна установа зобов'язані прийняти архівні документи банкрута на зберігання без додаткових умов тобто безоплатно.

Колегія суддів погоджується з такими висновками господарського суду, з огляду на наступне.

Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» передбачено певну сукупність дій, які повинен вчинити ліквідатор для проведення ліквідаційної процедури боржника в т. ч. перелік документів, які подаються ліквідатором до господарського суду за результатами здійснення відповідної ліквідаційної процедури підприємства-банкрута.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 46 ЗУ «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» після завершення всіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс, до якого додаються, зокрема, довідка архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню.

Відповідно до ст. 48 ЗУ «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» до винесення господарським судом ухвали про ліквідацію юридичної особи - банкрута ліквідатор зобов'язаний забезпечити збереженість архівних документів банкрута і за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері архівної справи і діловодства або з уповноваженою ним архівною установою визначити місце подальшого їх зберігання. Спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері архівної справи і діловодства або уповноважена ним архівна установа зобов'язані прийняти архівні документи банкрута на зберігання без додаткових умов.

Відтак, положення вказаної статті Закону Про банкрутство про прийняття уповноваженою архівною установою на зберігання документів банкрута без додаткових умов охоплює і безоплатність цієї дії.

Закон України «Про Національний архівний фонд та архівні установи» не містить імперативних норм щодо обов'язкової оплати послуг зберігання документів архівною установою.

З огляду на викладене, посилання скаржника на постанову Кабінету Міністрів України від 07 травня 1998 року № 639 "Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися державними архівними установами", підпункту 1 пункту 8 "Типового положення про архівну установу сільської, селищної, міської ради для централізованого тимчасового зберігання архівних документів, нагромаджених у процесі документування службових, трудових та інших правовідносин юридичних і фізичних осіб, що не належать до Національного архівного фонду", затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 02 червня 2014 року № 864/5 і зареєстрованого 05 червня 2014 року за № 592/25369, та розпорядження Херсонського міського голови від 21 квітня 2015 року № 169р "Про затвердження Положення про порядок встановлення тарифів на платні послуги та використання коштів, отриманих комунальною установою "Трудовий архів м.Херсона" судовою колегією не приймаються, оскільки в Законі про банкрутство передбачено обов'язок архівної установи прийняти на зберігання архівні документи боржника без додаткових умов, тобто і безоплатно, а норми закону мають вищу юридичну силу ніж норми підзаконних актів і у випадку суперечності норм підзаконного акту нормам закону, слід застосовувати саме норму закону.

До того ж, в матеріалах справи міститься лист Державної архівної служби України, в якому остання зазначає, з посиланнями на пп.5 п.8 «Типового положення про архівну установу сільської, селищної, міської ради для централізованого тимчасового зберігання архівних документів, нагромаджених у процесі документування службових, трудових та інших правовідносин юридичних і фізичних осіб, що не належать до Національного архівного фонду", затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 02.06.2014 року № 864/5 і зареєстрованого 05.06.2014 року за № 592/25369, що трудовий архів може брати кошти на депоноване зберігання документів від діючих юридичних осіб і архівна установа зобов'язана прийняти архівні документи підприємства банкрута на зберігання безоплатно.

ТОВ «ССК Агент» не є діючим підприємством, оскільки з моменту винесення постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури підприємницька діяльність боржника припиняється. Банкрут не може отримувати прибуток, займатися комерційною діяльністю.

На підставі викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що оскаржувана ухвала господарського суду Херсонської області є такою, що прийнята з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому підстав для її скасування не вбачається.

Керуючись статтями 101-106 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів

ПОСТАНОВИЛА :

Апеляційну скаргу комунальної установи "Трудовий архів м.Херсона" залишити без задоволення, а ухвалу господарського суду Херсонської області від 18.08.2015 року по справі № 923/790/14 без змін.

Головуючий суддя В.В. Лашин

Суддя К.В. Богатир

Суддя М.А. Мирошниченко