Рішення № 53105082, 02.11.2015, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
02.11.2015
Номер справи
924/1511/15
Номер документу
53105082
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"02" листопада 2015 р.Справа № 924/1511/15

Господарський суд Хмельницької області у складі:

судді Димбовського В.В., розглянувши матеріали справи

за позовом прокурора Волочиського району Хмельницької області в інтересах держави в особі Соломянської сільської ради, с. Соломна, Волочиський район

до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, с. Соломна, Волочиський район

про внесення змін до договору оренди землі водного фонду, укладеного між Соломянською сільською радою та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1, зареєстрованого 06 березня 2014 року Реєстраційною службою Волочиського РУЮ в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, де об'єкту нерухомого майна присвоєно №323647068209:

- абз. 3 п. 9 договору викласти у наступній редакції: „орендна плата встановлюється у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі та становить 16405 гривень 56 копійок (шістнадцять тисяч чотириста п'ять гривень п'ятдесят шість копійок);

- п. 10 договору викласти у наступній редакції: „обчислення розміру орендної плати за землю здійснено з урахуванням її цільового призначення та без урахування коефіцієнтів індексації"

За участю представників:

від позивача: не з'явився

від відповідача: не з'явився

від прокуратури: Лунь Ю. А. - за службовим посвідченням №033155 від 24.04.2015р.

У судовому засіданні відповідно до ч. 2 ст. 85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Суть спору: прокурор в інтересах держави в особі позивача звернувся з позовом до суду про внесення змін до договору оренди землі водного фонду, укладеного між Соломянською сільською радою та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1, зареєстрованого 06 березня 2014 року Реєстраційною службою Волочиського РУЮ в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, де об'єкту нерухомого майна присвоєно №323647068209. Абзац 3 пункту 9 договору просив викласти у наступній редакції: „орендна плата встановлюється у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі та становить 20490 гривень 57 копійок (двадцять тисяч чотириста дев'яносто гривень п'ятдесят сім копійок); пункт 10 договору просив викласти у наступній редакції: „обчислення розміру орендної плати за землю здійснено з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації.".

Під час розгляду справи прокурором зменшено позовні вимоги, згідно заяви про зменшення просить внести зміни до договору оренди землі водного фонду, укладеного між Соломянською сільською радою та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1, зареєстрованого 06 березня 2014 року Реєстраційною службою Волочиського РУЮ в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, де об'єкту нерухомого майна присвоєно №323647068209, виклавши абз. 3 п. 9 договору у наступній редакції: „орендна плата встановлюється у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі та становить 16405 гривень 56 копійок (шістнадцять тисяч чотириста п'ять гривень п'ятдесят шість копійок); а пункт 10 договору просить викласти у наступній редакції: „обчислення розміру орендної плати за землю здійснено з урахуванням її цільового призначення та без урахування коефіцієнтів індексації".

Заява про зменшення позовних вимог розглянута та прийнята в судовому засіданні 19.10.2015р., що відображено в ухвалі від 19.10.2015р.

Підставою для внесення змін до договору оренди землі прокурор зазначив ст. ст. 274.1, 288.5. Податкового кодексу України, ст. ст. 651, 652 Цивільного кодексу України, п. 2.19 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. №6 „Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин".

Посилаючись на лист від 07.04.2015р. за №1538/17 „Про орендну плату за земельні ділянки державної і комунальної власності" та проведений Волочиським відділенням Хмельницької ОДПІ новий розрахунок річної мінімальної орендної плати за земельну ділянку відповідача, вказує на необхідність зміни орендної плати за договором оренди землі.

Стверджує, що позивач звертався до відповідача з пропозицією привести договір оренди у відповідність до вимог нових ставок орендної плати та врегулювати вказане питання у добровільному порядку. Однак, відповідачем жодних заходів щодо внесення змін до вказаного договору у відповідності до вимог Податкового кодексу України не вжито.

Позивач повноважного представника в судове засідання не направив, надіславши заяву про розгляд справи за відсутністю свого представника, зауваживши при цьому, що позовні вимоги у зменшеному розмірі підтримує в повному обсязі.

Присутній у судовому засіданні представник прокуратури позовні вимоги підтримав.

Відповідач у відзиві на позов та у судовому засіданні 19.10.2015р. позовні вимоги визнав.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи по суті, суд встановив:

28.10.2013р. між Соломянською сільською радою (орендодавець) та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 (орендар) укладено договір оренди землі (водного фонду), згідно умов якого орендодавець, своїм рішенням від 26.11.2012р. №2/15, надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку водного фонду (ставка) для рибогосподарських потреб, яка знаходиться в межах населеного пункту с. Соломна, Соломнянської сільської ради, Волочиського району. В оренду передається земельна ділянка водного фонду загальною площею 7,6590 га (п.п. 1, 2).

Згідно п. 9 договору оренди землі, орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету Соломянської сільської ради. Розмір орендної плати переглядається щорічно. Загальна сума орендної плати за рік становить 5468 гривень 53 копійки.

Відповідно до п. 10 договору, обчислення розміру орендної плати за землю здійснено згідно розрахунку (додаток №2) з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації.

Розмір орендної плати переглядається щорічно у разі, між іншого, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством (п. 13 договору).

Згідно п. 28 договору оренди землі, орендодавець має право вимагати від орендаря збільшення розміру орендної плати у разі збільшення, відповідно до законодавства України, розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством та інших мотивів.

Відповідно до п. 36 договору, зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

Договір укладено на 10 років (п. 8 договору), підписаний обома сторонами та зареєстрований 06.03.2014р. Реєстраційною службою Волочиського РУЮ в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, за №323647068209.

З наявного в матеріалах справи акту приймання-передачі земельної ділянки вбачається, що позивачем відповідачу було передано в користування на умовах оренди земельну ділянку водного фонду, яка знаходиться за адресою: Хмельницька область, Волочиський район, на території Соломянської сільської ради, с. Соломна.

Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, наданого 04.12.2012р. за вх. №02-2464/12, а також пункту 5 договору оренди землі, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, наданої в оренду відповідачу, складала 546852,60 грн., і, відповідно до розрахунку, розмір орендної плати за рік становив 5468,53 грн.

Згідно розрахунку, проведеного Волочиським відділенням Хмельницької ОДПІ, мінімальний розмір орендної плати відповідача за рік за договором оренди землі водного фонду, в силу вимог Податкового кодексу України (3%) з урахуванням коефіцієнтів індексації земель 1,249 становить 20490,57 грн., а без урахування коефіцієнту індексації землі становить 16405,56 грн.

Листом від 07.04.2015р. за №1538/17 „Про орендну плату за земельні ділянки державної і комунальної власності" Хмельницька об'єднана ДПІ Головного управління державної фіскальної служби у Хмельницькій області звернулася до сільського голови с. Соломна з пропозицією привести договір оренди землі від 28.10.2013р. у відповідність до вимог податкового законодавства.

18.09.2015р. рішенням №1/34 тридцять четвертої (позачергової) сесії Соломянської сільської ради шостого скликання „Про внесення змін до договору оренди землі водного фонду ФОП ОСОБА_1 від 28.10.2013р." вирішено абзац 3 пункту 9 договору оренди землі водного фонду викласти у наступній редакції: „орендна плата встановлюється у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі та становить 20490,57 грн. (двадцять тисяч чотириста дев'яносто гривень п'ятдесят сім копійок); пункт 10 даного договору вирішено викласти у наступній редакції: „обчислення розміру орендної плати за землю здійснено з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації." ФОП ОСОБА_1 провести зміни до даного договору.

До того ж, 14.09.2015р. Соломянською сільською радою проведено обстеження орендованого ставка, про що складено акт, згідно якого виявлено, що на даний час ставок внаслідок посушливої погоди висох, стався умор риби. Дана водойма заросла різнотрав'ям та чагарниками.

Дослідивши надані докази, оцінивши їх в сукупності, судом прийнято до уваги наступне.

Відповідно до ст. 21 Закону України „Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Згідно зі ст. ст. 288.1-288.3 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, платником орендної плати є орендар земельної ділянки, а об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.

Відповідно до ст. 288.4 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Згідно зі ст. 288.5 цього Податкового кодексу (зі змінами, внесеними відповідно до Закону України від 27.03.2014р. „Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні") розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки (п. 288.5.1 Податкового кодексу) та не може перевищувати для інших земельних ділянок, наданих в оренду, 12 відсотків нормативної грошової оцінки (пп. „в" п. 288.5.2 Податкового кодексу).

Згідно ст. 289.1 Податкового кодексу України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Відповідно до п.14.1.125.ст.14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XIII, глави 2 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Орендна плата, згідно п. 9 укладеного між сторонами договору оренди землі, встановлена в розмірі 5468,53 грн. щорічно. Натомість мінімальний розмір орендної плати за земельну ділянку, згідно розрахунку Хмельницької ОДПІ Головного управління державної фіскальної служби у Хмельницькій області, без урахування коефіцієнту індексації землі, становить 16405,56 грн. за рік.

Тобто, розмір орендної плати, який був передбачений в договорі оренди землі, є таким, що не відповідає вимогам Податкового кодексу України, оскільки значно менший, ніж передбачено нормами чинного законодавства.

Відповідно до ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Згідно ст. 188 ГК України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 651 ЦК України передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Судом приймається до уваги п. п. 13, 28 договору оренди землі від 28.10.2013р., якими встановлено право зміни розміру орендної плати у випадку підвищення цін, тарифів, в інших випадках, передбачених законодавчими актами України.

Відповідно до ст. 30 Закону України „Про оренду землі", зміни умов договору оренди землі здійснюються за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Аналогічні положення містяться в п. 36 договору оренди землі.

За таких обставин, враховуючи те, що розмір орендної плати за землю законодавчо було змінено, а умовами договору оренди передбачена можливість зміни умов договору, в тому числі й щодо розміру орендної плати, яка є регульованою ціною відносно земельних ділянок державної та комунальної власності, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду умов укладеного між сторонами договору в частині розміру орендної плати.

Така ж правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 27.12.2010р. №10/58 та від 30.05.2011р. №11/042, які є обов'язковими для всіх судів України згідно із ст. 111-28 ГПК України, а також у п. 2.19 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011р. „Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин".

Відтак, зміна умов договору зумовлена причинами, які орендодавець не міг уникнути, оскільки зміна розміру земельного податку, який входить в розмір орендної плати, змінювався на законодавчому рівні, і орендар не міг не виконати вимогу закону.

Суд приймає до уваги визнання позову відповідачем, що, в силу ст. 78 ГПК України, є підставою до задоволення позову.

З огляду на викладені вище обставини, позов обґрунтований матеріалами справи, відповідає чинному законодавству та підлягає задоволенню.

Згідно ст. 49 ГПК України судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись, ст. ст. 44, 49, ч. 5 ст. 78, ст.ст. 82, 84, 85, 115 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов прокурора Волочиського району Хмельницької області в інтересах держави в особі Соломянської сільської ради, с. Соломна, Волочиський район до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, с. Соломна, Волочиський район про внесення змін до договору оренди землі водного фонду, укладеного між Соломянською сільською радою та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1, зареєстрованого 06 березня 2014 року Реєстраційною службою Волочиського РУЮ в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, де об'єкту нерухомого майна присвоєно №323647068209: абз. 3 п. 9 договору викласти у наступній редакції: „орендна плата встановлюється у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі та становить 16405 гривень 56 копійок (шістнадцять тисяч чотириста п'ять гривень п'ятдесят шість копійок); п. 10 договору викласти у наступній редакції: „обчислення розміру орендної плати за землю здійснено з урахуванням її цільового призначення та без урахування коефіцієнтів індексації", задовольнити.

Внести зміни до договору оренди землі водного фонду, укладеного між Соломянською сільською радою та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1, зареєстрованого 06 березня 2014 року Реєстраційною службою Волочиського РУЮ в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, де об'єкту нерухомого майна присвоєно №323647068209, виклавши абзац 3 пункту 9 договору у наступній редакції: „орендна плата встановлюється у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі та становить 16405 гривень 56 копійок (шістнадцять тисяч чотириста п'ять гривень п'ятдесят шість копійок); виклавши пункт 10 договору у наступній редакції: „обчислення розміру орендної плати за землю здійснено з урахуванням її цільового призначення та без урахування коефіцієнтів індексації".

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; код НОМЕР_1) в дохід Державного бюджету України (по коду класифікації доходів бюджету 22030001, символ звітності 206, р/р 31218206783002, отримувач УДКСУ у м. Хмельницькому, код ЄДРПОУ отримувача 38045529, банк отримувача ГУДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013, призначення платежу: „Судовий збір, Код 03500128, пункт ставок судового збору") судовий збір в розмірі 1218,00 грн. (одна тисяча двісті вісімнадцять гривень 00 коп.).

Видати наказ.

Повне рішення складено 03 листопада 2015 року.

Суддя В.В. Димбовський

Віддруковано 5 примірників:

1 - до справи,

2 - позивачу (Волочиський район, с. Соломна, вул. Котовського, 1),

3 - відповідачу (АДРЕСА_1),

4 - прокуратурі Волочиського району (м. Волочиськ, вул. Слави, 8),

5 - прокуратурі Хмельницької області.