Справа № 591/7038/15-а
Провадження № 2-а/591/386/15
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 листопада 2015 року
Зарічний районний суд м. Суми в складі: головуючого судді Грищенко О.В., секретаря Ханюкової-Липової І.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми спр аву за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Суми про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Суми, в якому просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у відновленні виплати раніше призначеної йому пенсії за віком з 1 червня 2015 року, а також зобов'язати управління ПФУ в м. Сумах відновити виплату раніше призначеної пенсії за віком з 1 червня 2015 року. Свої вимоги мотивує тим, що у 2012 році йому була призначена пенсія за віком відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і з цього часу він перебуває на обліку в управлінні ПФУ в м. Сумах як такий, що отримує пенсію за віком. На час призначення пенсії за віком він працював на посаді судді Апеляційного суду Сумської області, де працює і на даний час.
З 1 квітня 2015 року виплата йому пенсії за віком була припинена відповідно до ст. 12 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року, ст. 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Статтею 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, у період роботи особи на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про судоустрій і статус суддів», пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються. Відповідно до п. 5 Перехідних положень до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до законів України, у тому числі і закону України «Про судоустрій і статус суддів». Оскільки до 1 червня 2015 року Верховною Радою України не був прийнятий закон щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне грошове утримання) призначалися відповідно до ряду законів, в тому числі «Про судоустрій і статус суддів».
Таким чином, з 1 червня 2015 року відпали підстави для припинення виплати йому пенсії за віком, оскільки він з зазначеної дати не є особою, яка має право на призначення пенсії у порядку спеціального закону. У зв'язку з цим він 23 вересня 2015 року звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Сумах з заявою про відновлення виплати раніше призначеної пенсії, виплата якої була припинена з 1 квітня 2015 року.
Проте, листом № 440/К від 25 вересня 2015 року Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах повідомило про відсутність підстав для поновлення виплати йому пенсії. При цьому УПФУ в м. Сумах, зазначаючи підстави для припинення виплати пенсії з 1 квітня 2015 року, посилається на зайняття позивачем посади судді та право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
Позивач вважає, що обґрунтовуючи відмову у відновленні йому виплати пенсії з 1 червня 2015 року, відповідач невірно трактує положення п. 5 Перехідних положень до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року. Тому вважає незаконними дії відповідача, який не поновив виплату раніше призначеної йому пенсії, що грубо порушує його конституційне право на пенсійне забезпечення, передбачене ст. 46 Конституції України. Виходячи із змісту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року, вважає, що його права на соціальний захист порушені відповідачем, починаючи з 1 червня 2015 року.
В судове засідання позивач не з'явився, направив заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача позов не визнав та пояснила, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні ПФУ в м. Сумах з 03 жовтня 2012 року, як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». З 1 квітня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213. Абзацом 2 ч. 1 ст. 47 вказаного закону передбачено, що у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року у період роботи особи на посадах, які дають право на призначення пенсії або довічного грошового утримання в порядку та на умовах, передбачених Законами України «Про державну службу», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народних депутатів України», «Про прокуратуру» пенсії, призначені відповідно до цього закону, не виплачуються. Метою вказаного закону є врегулювання правовідносин щодо виплати спеціальних пенсій, зокрема, щодо виплати пенсій суддям.
На час набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» ОСОБА_1 продовжував працювати на посаді судді Апеляційного суду Сумської області, що дає йому право на призначення пенсії або щомісячного довічного утримання в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про судоустрій і статус суддів». За таких обставин виплата пенсії позивачу відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року припинена. Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213 є діючим, його норми не були визнані неконституційними, не скасовані іншим законом, а тому підлягають обов'язковому виконанню органами ПФУ. Згідно п. 5 Перехідних положень вищевказаного закону, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо всіх пенсій, в тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу». «Про судоустрій і статус суддів». Тобто, тимчасово з 1 червня 2015 року і до остаточного законодавчого врегулювання, спеціальні пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) не призначаються, крім того, відсутній механізм поновлення виплат пенсії даній категорії пенсіонерів.
Суд, вислухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управління пенсійного Фонду України в м. Сумах, як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 12 жовтня 2012 року, що визнається відповідачем у своїх запереченнях (а.с. 17-18).
Позивач з 01.06.1995 року до теперішнього часу працює суддею Апеляційного суду Сумської області, що підтверджується довідкою Апеляційного суду Сумської області від 29 вересня 2015 року (а.с.8).
Встановлено, що з 1 квітня 2015 року управління ПФУ в м. Сумах відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213-VIII зупинило виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Як вбачається з наданих суду письмових доказів, 23 вересня 2015 року позивач звернувся до управління ПФУ в м. Сумах із заявою про поновлення виплати йому пенсії за віком, починаючи з 1 червня 2015 року, проте, відповідач повідомив позивачу про відсутність підстав для поновлення виплати пенсії, про що позивачу направлено лист управління ПФУ в м. Сумах від 25 вересня 2015 року № 440/К (а.с.21, 9).
Управління ПФУ в Сумах не поновило позивачу виплату пенсії, пославшись на те, що позивач продовжує працювати на посаді судді Апеляційного суду Сумської області, з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у період роботи осіб на посадах, які дають право призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про судоустрій і статус суддів» пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», не виплачуються. Згідно з п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються, зокрема, Законом України «Про судоустрій і статус суддів». Тобто фактично тимчасово із зазначеної дати і до остаточного законодавчого врегулювання, даний вид пенсії не призначається. Разом з тим, норми Закону України «Про судоустрій і статус суддів», які регулюють порядок призначення пенсії або довічного грошового утримання судді у відставці, не були змінені у встановленому законодавством порядку. Вказані факти не оспорюються сторонами.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 47 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», в редакції Закону № 213-VIII від 2 березня 2015 року, яка чинна з 1 квітня 2015 року, тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року у період роботи особи (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія п. 1 ст. 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених Законами України «Про статус народного депутата України, «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються.
Станом на 1 квітня 2015 року посада, на якій працює позивач, дійсно, давала право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених Законами України «Про державну службу» та «Про судоустрій і статус суддів», у зв'язку з чим відповідачем було припинено виплату пенсії ОСОБА_1 з 1 квітня 2015 року.
Разом з тим, відповідно до пункту 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213-VIII у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про судоустрій і статус суддів».
Вказаний в пункті 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213-VIII закон щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах до 1 червня 2015 року не прийнятий, у зв'язку з чим з вказаної дати втратили чинність норми Закону України «Про державну службу» та Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо пенсійного забезпечення і відповідно пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) за цими Законами не призначаються.
На даний час особам, які підпадають під дію Закону України «Про судоустрій і статус суддів», пенсія призначається відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, з 1 червня 2015 року посада, на якій працює позивач, не дає права на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу» та щомісячного довічного грошового утримання на умовах, передбачених Законом України «Про судоустрій і статус суддів», у зв'язку з чим відпали передбачені ч. 1 ст. 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підстави для невиплати позивачу пенсії, призначеної відповідно до вказаного Закону. З 1 червня 2015 року перешкоди для виплати ОСОБА_1 пенсії відсутні.
З огляду на викладене, суд вважає, що з 1 червня 2015 року виплата пенсії, призначеної позивачу відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», підлягає відновленню, у зв'язку з відсутністю підстав для її невиплати, а тому дії відповідача щодо відмови у задоволенні заяви ОСОБА_1 про поновлення виплати пенсії є неправомірними.
За таких обставин необхідно зобов'язати управління ПФУ в м. Сумах відновити з 1 червня 2015 року виплату ОСОБА_1 пенсії за віком, яка призначена відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Частиною 1 ст. 94 КАС України передбачено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі.
Враховуючи зазначене, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплати судового збору в розмірі 487 грн. 20 коп. (а.с.1) необхідно стягнути з Державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 19, 21, 46, 64, 68 Конституції України, ст.ст. 46, 47, ч. 2 ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», п. 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213-VIII , ст. ст. 2, 11, 71, 94, 158-163 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Сумах щодо відмови відновити виплату ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії за віком з 1 червня 2015 року.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Сумах відновити з 1 червня 2015 року виплату ОСОБА_1 пенсії за віком, яка призначена відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати у вигляді сплати судового збору в сумі 487 грн. 20 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зарічний районний суд м. Суми протягом 10 днів в порядку, передбаченому ч.2 ст. 186 КАС України, з подачею копії скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя О.В.Грищенко