Постанова № 53082454, 15.07.2014, Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Дата ухвалення
15.07.2014
Номер справи
484/1567/14-а
Номер документу
53082454
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія: Провадження: 2-а/484/91/14

Справа: 484/1567/14-а

Постанова

іменем України

15 липня 2014 року Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

головуючого судді Закревського В.І.

при секретарі Ярославській С.Д.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду м. Первомайська адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську та Первомайському районі Миколаївської області, про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську та Первомайському районі Миколаївської області, про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, мотивуючи свої вимоги тим, що є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1986 році. Позивач вказує, що на нього, як і на інших учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС і постраждалих від Чорнобильської катастрофи розповсюджуються положення і вимоги Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», № 796-ХІІ від 28.02.1991 р. (далі Закон № 796-ХІІ). Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоровю внаслідок Чорнобильської катастрофи виплачується повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу (ст.53 Закону № 796-ХІІ). Захворювання, які він має на теперішній час, а також його інвалідність повязані з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується експертним висновком Дніпропетровської регіональної міжвідомчої експертної комісії по встановленню причинного звязку хвороб, інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС № 12425 від 29.03.12 року. Після отримання інвалідності, він тричі (07.05.12 р., 11.07.12 р., 27.02.13 р.) звертався до Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську та Первомайському районі Миколаївської області (далі Відповідач) щодо перегляду і перерахунку призначеної йому пенсії відповідно до норм Закону № 796-ХІІ. Однак, його звернення не призвели до позитивних наслідків, призначена пенсія не переглядалась і не перераховувалась. Більш того, відповідно надісланого йому ОСОБА_2 з протоколу засідання Комісії з призначення та виплати пенсій та допомоги при Управлінні Пенсійного фонду України в м. Первомайську та Первомайському районі Миколаївської області за № 16 від 03.06.13 року, розмір призначеної йому пенсії не збільшився, а набагато зменшився.

На підставі цього позивач вважає, що дії відповідача щодо відмови його в нарахуванні та виплаті пенсії згідно вимог Закону № 796-ХІІ вважає протиправними, які не відповідають нормам чинного законодавства України.

Позивач та його представник ОСОБА_3 в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю, просили визнати протиправним невірне нарахування і виплату Управлінням Пенсійного фонду України в м. Первомайську та Первомайському районі Миколаївської області ОСОБА_1 пенсії за віком (основної), яку проведено відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»; зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську і Первомайському районі Миколаївської області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком (основну) відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 року, № 1210 із застосуванням індивідуального коефіцієнту заробітної плати в розмірі 5.1334, починаючи з 03.06.2013 року з врахуванням виплачених раніше з цього часу сум таких виплат.

Представники відповідача ОСОБА_4 та ОСОБА_5 в судовому засіданні заперечували проти задоволення позовних вимог, надали заперечення, в якому вказали, що відповідно до відрядного посвідчення № 86 від 02.06.1986р. ОСОБА_1 був відкомандирований в Чорнобильське УОС по 16.09.1986 року, терміном на 60 днів. За наказом № 61 від 28.08.1986 року Баштанського управління зрошувальних систем позивач був призначений на посаду муляра для будівлі будинку в м. Іванково з 04.08 по 10.09.1986 року по відрядній оплаті праці. В довідці про заробітну плату № 04-1/701 від 18.09.2012 року, виданої Баштанським міжрайонним управлінням водного господарства, вказана сума заробітку за виконану роботу за вересень 1986 року 535 крб. В відомості про нарахування заробітної плати за вересень 1986 року зазначена сума заробітку за виконану роботу в м. Іванково 534,73 крб. По відомості неможливо визначити за який відпрацьований час нарахована зазначена сума заробітку та визначити середньомісячний заробіток. Тому розрахунок середньомісячного заробітку було проведено за серпень вересень 1986 року. Страховий стаж ОСОБА_1 складає 38 р. 10 днів (стаж враховано по 28.10.2010 року) , в тому числі по Списку № 1 (Ліквідатор аварії на АЕС) 5 місяців 3 дні. Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року 1.35 % складає 0.51863 (38*12+5)*1.35)/(12*100%). Що стосується зобовязання відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію за віком (основну) відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 року № 1210 із застосуванням індивідуального коефіцієнту заробітної плати в розмірі 5.1334 , починаючи з 03.06.2013 року з врахуванням виплачених раніше з цього часу сум таких виплат відповідачі просили відмовити, поскільки з відповіді управління Пенсійного фонду України в Баштанському районі щодо заробітної плати ОСОБА_1 , але отримана відповідь на дає права обчислення розміру пенсійної виплати відповідно до постанови Кабінету Міністрів № 1210, так як надані копії документів не містять повної інформації, яка повинна надаватись відповідно до довідки встановленого зразку.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи суд прийшов до наступного висновку.

Судом встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1986 році, віднесений до 1-ої категорії та має ІІІ-ю групу інвалідності, що підтверджується Посвідченням особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи Серії А № 124846 на імя ОСОБА_1, виданого Миколаївською обласною державною Адміністрацією 31.05.12 року та Висновком МСЕК Серії 10ААА № 977168 від 03.05.12 року.

Відповідно до ст.8 КАС України при вирішенні справи суд має керуватися принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованістю діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду.

Відповідно до вимог ст.49 Закону № 796-ХІІ пенсії особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Частиною 4 ст.54 Закону № 796-ХІІ передбачено, що «В усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: … по ІІІ групі інвалідності 6 мінімальних пенсій за віком…».

Крім того, згідно ст.50 Закону № 796-ХІІ «особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоровю, у розмірах: …- інвалідам ІІІ групи, дітям-інвалідам, а також хворим внаслідок чорнобильської катастрофи на променеву хворобу 50 процентів мінімальної пенсії за віком».

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

На підставі ч.1 та ч.3 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно ч.3 ст.67 Закону № 796-ХІІ у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4, розмір щомісячної компенсації сімям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачені статтями 1,3, частиною 2 статті 6, статтею 8, частиною 2 статті 19, статтями 22,23, частиною 1 статті 24 Конституції України, набуте у сфері пенсійного забезпечення, не може бути скасоване чи звужене. Правовою гарантією забезпечення державою даного права є виконання прийнятих на себе зобовязань, виходячи з положень принципу верховенства права, закріпленого як статтею 8 Конституції України, так і статтею 8 КАС України.

Відповідно до ч.1 ст. 81 КАС України, для зясування обставин, що мають значення для справи і потребують спеціальних знань у галузі науки, мистецтва, техніки, ремесла тощо, суд може призначити експертизу. В звязку з обставинами, що зясовувалися по справі, судом було запропоновано представникам відповідача проведення відповідної експертизи, однак представники відмовилися.

Згідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Суд вважає, що відповідач не довів правомірності своїх дій.

За наведених обставин суд вважає, що позов ОСОБА_1 є обґрунтований та підлягає повному задоволенню.

Відповідно до п.10 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору.

Керуючись ст.ст. 6, 8-11, 70, 71, 72, 86, 87, 98, 158-163, 167 КАС України, суд,-

постановив:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним невірне нарахування і виплату Управлінням Пенсійного фонду України в м. Первомайську та Первомайському районі Миколаївської області ОСОБА_1 пенсії за віком (основної) яку проведено до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську і Первомайському районі Миколаївської області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком (основну) відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 року, № 1210 із застосуванням індивідуального коефіцієнту заробітної плати в розмірі 5.1334, починаючи з 03.06.2013 року з врахуванням виплачених раніше з цього часу сум таких виплат.

Апеляційну скаргу може бути подано протягом 10 днів з дня отримання постанови всіма учасниками процесу до Одеського апеляційного адміністративного суду через Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області.

СУДДЯ: - підпис

Копія вірна: СУДДЯ:

Постанова набрала законної сили _____2014 року. Оригінал постанови знаходиться в Первомайському міськрайонному суді Миколаївської області в адміністративній справі № 2-А/484/91/14.

С У Д Д Я ОСОБА_2