Постанова № 53061934, 21.10.2015, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.10.2015
Номер справи
666/4517/13-а
Номер документу
53061934
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 жовтня 2015 р.м.ОдесаСправа № 666/4517/13-а

Категорія: 10.3.2 оловуючий в 1 інстанції: Рядча Т.І.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Крусяна А.В.,

суддів Джабурія О.В., Шляхтицького О.І.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у м. Херсоні на постанову Дніпровського районного суду м.Херсона від 13 серпня 2013 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у м. Херсоні про визнання дій неправомірними, -

В С Т А Н О В И В:

25 липня 2013 року ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України у м. Херсоні про визнання неправомірними дій щодо зупинення виплати їй пенсії, призначеної згідно з Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Постановою Дніпровського районного суду міста Херсону від 13 серпня 2013 року адміністративний позов задоволений.

Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та ухвалити нову про відмову у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, позивач перебувала на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в місті Херсоні з 08 квітня 2010 року по 31 серпня 2012 року та отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1988 році (3 категорія), оскільки з 15 червня 1988 року по 15 травня 1989 року ОСОБА_2 працювала в військовій частині № 93631 Прикарпатського військового округу на посадах: технік по нормуванню, інспектор по кадрам та калькулятор продовольчої служби. Згідно копії архівної довідки від 18 травня 1993 року № 24/15496, виданої управлінням хімічних військ Прикарпатського військового округу, ОСОБА_2 в складі військової частині 93631 (Зелений Мис) виконувала задачі по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження за період з 29 червня 1988 року по 31 жовтня 1988 року.

В 1988 році - 124 днів, у тій самій кількості в населених пунктах: Пром. зона ЧАЕС: 03 липня 1988 року -25 липня 1988 року; 27 липня 1988 року; 02 серпня 1988 року - 12 серпня 1988 року; 15 серпня 1988 року; 19 серпня 1988 року; 22 серпня 1988 року - 28 серпня 1988 року. Військова частина 93631 в теперішній час розформована. /а.с.5/

На підставі архівної довідки позивачу видане посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1988 року серія НОМЕР_1 від 13 квітня 1989 року.

З 08 квітня 2010 року Дніпровським УПФУ у м.Херсоні позивачу було призначено пенсію за віком та видане пенсійне посвідчення № 183859 від 25 червня 2010 року.

01 січня 2012 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». На виконання зазначеної постанови щодо підвищення у 2012 р. пенсійних виплат особам, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції, Пенсійний фонд України здійснює відповідні перерахунки пенсії та водночас, відповідно до повноважень, здійснює попередню правову експертизу змісту і належного оформлення представлених документів, а також перевіряє в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.

З метою перевірки достовірності інформації відповідачем направлено запит до Державного архіву Міністерства оборони України щодо виконання ОСОБА_2 обов'язків по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

10 липня 2012 року відповідачу надійшов лист галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 02 липня 2012 № 61003, в якому зазначалось, що підтвердити факт участі позивачки в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в складі військової частини 93631 за період з 29 червня 1988 року по 31 жовтня 1988 року неможливо, оскільки за вказаний період документи на ім'я ОСОБА_2 відсутні.

Відповідно до зазначеної відповіді, рішенням комісії для розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства управління Пенсійного Фонду України в місті Херсоні від 30 серпня 2012 року призупинено виплату пенсії ОСОБА_2 починаючи з 01 вересня 2012 року до надходження підтверджуючих документів. /а.с.38/

30 серпня 2012 року позивач надала пояснення, відповідно до яких на момент оформлення документів про роботу в військовій частині 93631 вона мала прізвище Шкригалова. /а.с.39/

Таким чином, управлінням Пенсійного Фонду України в місті Херсоні повторно направлено уточнюючий запит від 31 серпня 2012 року № 22603/07 до галузевого Державного архіву Міністерства оборони України м. Києва щодо надання довідки про виконання ОСОБА_2 службових обов'язків у складі військової частині 93631 (Зелений Мис) по ліквідації. наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження з 29 червня 1988 року по 31 жовтня 1988 року. /а.с.40/

На зазначений запит була надана відповідь про те, що позивач працювала у військовій частині 93631, але в наказах командира відрядження позивача в зону ЧАЕС не відображено. /а.с.41/

Відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, на 10 років.

Згідно зі статтею 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Підпунктом "ґ" п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління ПФУ від 25 листопада 2005 року №22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року №122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

Тобто, відповідно до наявних в матеріалах справи первинних документів, а саме: 1) копії архівної довідки від 18 травня 1993 року №24/15496; /а.с.5/ 2) посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС №052507 від 13 квітня 1989 року /а.с.8/; 3) довідки лікаря ОСОБА_4 та завідуючого Рівненського обласного спеціалізованого диспансеру радіаційного захисту населення ОСОБА_5, згідно якої ОСОБА_2 піддавалась впливу радіації) /а.с.48/, пенсійним фондом правомірно було призначено пенсію позивачу з 08 квітня 2010 року як особі, яка брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції, оскільки позивач не тільки перебувала в 30км. зоні ураження (відповідно до записів трудової книжки), а й приймала участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

До того ж, витягом з протоколу №44 засідання Тимчасової комісії Рівненської обласної державної адміністрації з перевірки правильності видачі посвідчень від 10 червня 1997 року наданого до суду 16 вересня 2015 року, підтверджено правильність видачі посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» 3 категорії, серії А громадянці ОСОБА_2

З листа від 10 січня 2013 року №215/02 вбачається, що відповідачу Головним управлінням праці та соціального захисту населення Херсонської обласної державної адміністрації відмовлено в скасуванні ОСОБА_2 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, посилаючись на те, що зазначена особа підтвердила свій статус архівною довідкою від 19 травня 1993 року №24/15496. /а.с.42/

Однак, перевірити та проаналізувати особові рахунки за 1988 та 1989 роки щодо виплати основної заробітної плати ОСОБА_2, в тому числі в підвищених розмірах за роботу у зоні відчуження є неможливим, оскільки згідно довідки Львівського територіального архівного відділу Галузевого державного архіву МО України від 07 травня 2013 року, документи військової частини 93631 передані для подальшого зберігання в Галузевий державний архів МО України м.Києва, проте відповідно до листа від 05 жовтня 2012 року №85377, фінансові документи на виплату заробітної плати робітникам та службовцям в/ч 93631 на зберігання до державного архіву МО України м.Києва не надходили.

До того ж, в судовому засіданні суду першої інстанції свідок ОСОБА_7 підтвердив статус позивача, так як працював разом з позивачем у в/ч 93631 інженером по техніці безпеки у м.Чорнобилі.

Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про визнання неправомірними дій відповідача щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_2, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Разом з тим, ч.2 ст.11 КАС України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін.

Перевіривши матеріали справи, судова колегія вважає за необхідне для повного захисту прав позивача вийти за межи позовних вимог та визнати протиправним і скасувати рішення відповідача про припинення виплати пенсії, зобов'язати відповідача поновити виплату пенсії позивачу в межах піврічного строку звернення до суду, - з 25.01.2013 року

Відповідно до вимог п.1 ч.1 ст.201 КАС України - підставою для зміни постанови або ухвали суду першої інстанції є правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права.

Керуючись, ст.ст. 197, 198, 201, 205, 207 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у м. Херсоні задовольнити частково, постанову Дніпровського районного суду міста Херсону від 13 серпня 2013 року змінити.

Резолютивну частину судового рішення викласти в наступній редакції:

«Визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України у м. Херсоні оформлене протоколом від 30.08.2012р №41 про припинення виплати пенсії ОСОБА_2, призначеної згідно із Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м. Херсоні з 25 січня 2013 року поновити виплату пенсії ОСОБА_2, призначеної згідно із Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»».

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: А.В. Крусян

Суддя: О.В. Джабурія

Суддя: О.І. Шляхтицький