ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
26 жовтня 2015 року № 826/22503/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Келеберди В.І. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Уповноваженої особи Фонду на ліквідацію ПАТ "ТЕРРА БАНК" Ірклієнко Юрія Петровича про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Терра Банк» Іраклієнко Юрія Петровича про визнання протиправними дій щодо не включення позивача до реєстру кредиторів ПАТ «Терра Банк», поновлення для позивача строку подання вимоги кредитора по зобов'язаннях ПАТ «Терра Банк», зобов'язання включити вимоги позивача на суму 110 846 грн до реєстру акцептованих вимог кредиторів ПАТ «Терра Банк».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що в зв'язку із важкою та довготривалою хворобою вона не змогла вчасно ознайомитись з публікацією в газеті "Голос України" щодо початку здійснення процедури ліквідації ПАТ "Терра Банк" з відшкодуванням з боку Фонду коштів за вкладами фізичних осіб, а тому не подала до банку кредиторські вимоги у встановлений строк.
Представник Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Терра Банк» Іраклієнко Юрія Петровича заперечував проти задоволення позову з підстав викладених у письмових запереченнях, які долучено до матеріалів справи, з яких вбачається, що чинним законодавством України не передбачена можливість прийому заяв кредиторів після закінченого строку через поважність причин пропуску такого строку.
Фонд гарантування вкладів фізичних осіб явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, хоча був належним чином повідомлений про час, дату та місце судового вирішення справи.
В судовому засіданні відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалено про вирішення справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В С Т А Н О В И В:
Між ПАТ «Терра Банк» та ОСОБА_1 укладено договори банківського вкладу (депозиту):
№ ДК-101791:978 від 27.09.2013, відповідно до умов якого банк приймає від вкладника грошові кошти, далі за текстом вклад, та зобов'язується видати (повернути) вкладнику суму вкладу та нараховані проценти на вклад на умовах та в порядку, які передбачені договором. Згідно п. 2.1 Договору № ДК-101791:978 від 27.09.2013 вкладник розміщує в банку на вкладному (депозитному) рахунку № НОМЕР_1 грошові кошти в сумі 6500 Евро на строк 24 місяці з 27.09.2013 по 27.09.2015.
- № ДК-90805:980 від 04.06.2013 відповідно до умов якого вкладник розміщує в банку на вкладному (депозитному) рахунку № НОМЕР_1 грошові кошти в сумі 21 000 грн., надалі - вклад, на строк 370 днів з 04.06.2013 до 09.06.2014 на умовах та в порядку, визначених цим договором.
- № ВФ-135443:980 від 11.04.2014, відповідно до умов якого вкладник розміщує в банку на вкладному (депозитному) рахунку НОМЕР_1 грошові кошти в сумі 34 800 грн на строк 3 місяці з 11.04.2014 по 11.07.2014 на умовах та в порядку визначеному цим договором.
- №ДВК-90802:980 від 04.06.2013, відповідно до яком якого вкладник розміщує в Банку на вкладному (депозитному) рахунку НОМЕР_1 грошові кошти в сумі 11000 грн. на строк 3 місяці з 04.06..2013 по 09.06.2014 на умовах та в порядку визначеному цим договором.
- № ДД-154350:980 від 02.07.2014, відповідно до якого вкладник розміщує в банку на вкладному (депозитному) рахунку № НОМЕР_1 грошові кошти в сумі 50 700 грн. на строк 3 місяці з 02.07.2014 до 02.10.2014 на умовах та в порядку визначеному цим договором.
- № ДБ-148077:980 від 11.06.2014, відповідно до якого вкладник розміщує в Банку на вкладному (депозитному) рахунку НОМЕР_1 грошові кошти в сумі 50 624,55 грн. на строк 7 днів з 11.06.2014 по 18.06.2014 на умовах та в порядку визначеному цим договором.
- № ДВК-90801:980 від 04.06.2013, відповідно до якого вкладник розміщує в Банку на вкладному (депозитному) рахунку НОМЕР_1 грошові кошти в сумі 6 140 грн. на строк 370 днів з 04.06.2013 по 09.06.2014 на умовах та в порядку визначеному цим договором.
- № ДК-101785:978 від 27.09.2013, відповідно до якого вкладник розміщує в Банку на вкладному (депозитному) рахунку НОМЕР_1 грошові кошти в сумі 3500 Евро на строк 24 місяці з 27.09.2013 по 27.09.2015 на умовах та в порядку визначеному цим договором.
Факт внесення позивачем грошових коштів на вкладні (депозитні) рахунки сторонами не заперечується.
Відповідно до постанови правління Національного банку України від 21.08.2014 №518 «Про віднесення ПАТ «Терра Банк» до категорії неплатоспроможних» виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 21.08.2014 № 72 «Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ «Терра Банк» згідно з яким 22.08.2014 запроваджено тимчасову адміністрацію.
В подальшому, на підставі постанови правління Національного банку України від 23.12.2014 №831 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ «Терра Банк» виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 24.12.2014 №159 «Про початок процедури ліквідації ПАТ «Терра Банк» та призначення уповноваженої особи на ліквідацію» згідно з яким з 24.12.2014 розпочато процедуру ліквідації.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами, а також регулюються відносини між Фондом, банками, Національним банком України, визначаються повноваження та функції Фонду щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків регулюються Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" 23 лютого 2012 року № 4452-VI (далі - Закон 4452-VI).
Згідно із положеннями статті 2 цього Закону, вклад - це кошти в готівковій або безготівковій формі у валюті України або в іноземній валюті, які залучені банком від вкладника (або які надійшли для вкладника) на умовах договору банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або шляхом видачі іменного депозитного сертифіката, включаючи нараховані відсотки на такі кошти.
Вкладником є фізична особа (крім фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності), яка уклала або на користь якої укладено договір банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або яка є власником іменного депозитного сертифіката.
Частиною першою статті 3 Закону України від 23.02.2012 № 4452-VI "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (далі - Закон) встановлено, що Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.
Відповідно до ч. 1 статті 26 Закону 4452-VI, Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200 000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.
З матеріалів справи вбачається та сторонами не заперечується, що позивачем отримано суму у межах гарантованої суми відшкодування у розмірі 200 000 грн.
Відповідно до ст. 44 Закону №4452 Національний банк України приймає рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку за пропозицією Фонду та з інших підстав, передбачених Законам України "Про банки і банківську діяльність".
Фонд не пізніше робочого дня, наступного за днем отримання рішення Національного банку України про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку, розміщує інформацію про це на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет.
Фонд здійснює опублікування відомостей про ліквідацію банку та призначення уповноваженої особи Фонду у газетах "Урядовий кур'єр" або "Голос України" не пізніше ніж через сім днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Відомості про ліквідацію банку та призначення уповноваженої особи Фонду повинні містити: 1) найменування та інші реквізити банку, що ліквідується; 2) дату та номер рішення Національного банку України про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку; 3) дату та номер рішення виконавчої дирекції Фонду про призначення уповноваженої особи Фонду; 4) прізвище, ім'я та по батькові уповноваженої особи Фонду; 5) інформацію про місце та строк приймання вимог кредиторів.
Відповідно до п. 4 ст. 45 Закону №4452 Уповноважена особа Фонду в семиденний строк з дати прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку розміщує оголошення, що містить відомості про ліквідацію банку відповідно до частини третьої цієї статті, в усіх приміщеннях банку, в яких здійснюється обслуговування клієнтів.
Ч. 5 ст. 45 Закону №4452 передбачено, що протягом 30 днів з дня опублікування відомостей про відкликання банківської ліцензії, ліквідацію банку та призначення уповноваженої особи Фонду кредитори мають право заявити уповноваженій особі Фонду про свої вимоги до банку. Вимоги фізичних осіб-вкладників у межах гарантованої Фондом суми відшкодування за вкладами не заявляються.
Відповідно до абз.4 ч. 1 ст. 48 Закону № 4452 Уповноважена особа Фонду з дня свого призначення, зокрема, складає реєстр акцептованих вимог кредиторів та здійснює заходи щодо задоволення вимог кредиторів.
Згідно ст. 49 Закону № 4452 Уповноважена особа Фонду припиняє приймання вимог кредиторів після закінчення 30 днів з дня опублікування відомостей відповідно до частини другої статті 45 цього Закону. Будь-які вимоги, що надійшли після закінчення цього строку, вважаються погашеними, крім вимог вкладників у межах гарантованої Фондом суми відшкодування за вкладами.
Протягом 90 днів з дня опублікування відомостей відповідно до частини другої статті 45 цього Закону уповноважена особа Фонду здійснює такі заходи: 1) визначає суму заборгованості кожному кредитору та відносить вимоги до певної черги погашення; 2) відхиляє вимоги в разі їх не підтвердження фактичними даними, що містяться у розпорядженні уповноваженої особи Фонду, та, у разі потреби, заявляє в установленому законодавством порядку заперечення за заявленими до банку вимогами кредиторів; 3) складає реєстр акцептованих вимог кредиторів відповідно до вимог, встановлених нормативно-правовими актами Фонду.
Реєстр акцептованих вимог кредиторів та зміни до нього підлягають затвердженню виконавчою дирекцією Фонду. Будь-які спори щодо акцептування вимог кредиторів підлягають вирішенню у судовому порядку. Судове провадження щодо таких вимог не припиняє перебіг ліквідаційної процедури.
Протягом 20 днів з дня затвердження реєстру акцептованих вимог кредиторів уповноважена особа Фонду сповіщає кредиторів про акцептування їх вимог шляхом розміщення повідомлення на офіційному сайті Фонду, неплатоспроможного банку, а також у приміщеннях такого банку в доступному для відвідувачів місці.
Уповноважена особа Фонду не має права здійснювати задоволення вимог кредиторів до затвердження реєстру акцептованих вимог кредиторів, за виключенням погашення за погодженням з виконавчою дирекцією Фонду вимог за правочинами, що забезпечують проведення ліквідаційної процедури.
Вимоги, не включені до реєстру акцептованих вимог кредиторів, задоволенню в ліквідаційній процедурі не підлягають і вважаються погашеними.
Відповідно до п.2.6 Положення Про виведення неплатоспроможного банку з ринку, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 05.07.2012 №2 (далі - Положення) Уповноважена особа Фонду на ліквідацію банку з дня свого призначення здійснює такі повноваження: складає реєстр акцептованих вимог кредиторів (вносить зміни до нього) та здійснює заходи щодо задоволення вимог кредиторів.
Згідно п. 4.31 Положення у разі необхідності уповноважена особа Фонду на ліквідацію банку вносить пропозиції щодо затвердження виконавчою дирекцією Фонду змін до реєстру акцептованих вимог на підставі: рішення суду, яке набрало законної сили; свідоцтва про право на спадщину за вимогами кредиторів, які визнані уповноваженою особою Фонду на ліквідацію банку та включені до реєстру акцептованих вимог кредиторів; документів, які відповідно до законодавства України підтверджують правонаступництво юридичної особи внаслідок реорганізації, за вимогами кредиторів, яких включено до реєстру акцептованих вимог кредиторів; письмової відмови кредитора від вимог; клопотання уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку про виправлення помилки, допущеної нею чи попередньою уповноваженою особою Фонду на ліквідацію банку під час акцептування вимог кредиторів.
Фонд за потреби має право вимагати від уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку додаткову інформацію щодо внесення змін до реєстру вимог.
З огляду на викладене, Уповноважена особа Фонду наділена повноваженнями щодо внесення пропозиції щодо затвердження виконавчою дирекцією Фонду змін до реєстру акцептованих вимог.
Рішення про від 24.12.2014 про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ «Терра Банк» опубліковано у газеті «Голос України» № 251 (6001) від 27.12.2014. ПАТ «Терра банк» приймав вимоги кредиторів у період з 27.12.2014 по 26.01.2015.
В подальшому, 21.04.2015 виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення про затвердження Реєстру акцептованих вимог кредиторів ПАТ «Терра Банк».
Позивач звернулась Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Терра Банк» Іраклієнко Юрія Петровича 12.08.2015 з заявою про включення її до реєстру вимог кредиторів на суму 5755,29 Евро.
Листом від 01.09.2015 до Уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Терра Банк» Іраклієнко Юрій Петрович повідомив позивача про відсутність правових підстав для включення її до реєстру вимог кредиторів ПАТ «Терра Банк».
Враховуючи, що позивач звернулась до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Терра Банк» Іраклієнко Юрія Петровича з пропуском строку визначеного ст. 49 Закону № 4452, отже при не включення позивача до реєстру вимог кредиторів ПАТ «Терра Банк» відповідач діяв відповідно до згадуваної норми Закону №4452, що вказує на відсутність правових підстав для задоволення позову в частині визнання протиправними зазначених дій
Проте, з матеріалів справи вбачається, що у період з 24.09.2014 по 23.03.2015 позивач перебувала на лікуванні в КНП «Четверта Черкаська міська поліклініка» ЧМР, отже на думку суду позичкою з поважних причин пропущено строк заявлення вимог до Банку, що вказує на наявність підстав для задоволення позову в частині визнання поважними причини пропуску ОСОБА_1 строку на подання заяви з кредиторськими вимогами та, як наслідок зобов'язання Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Терра Банк» Іраклієнко Юрія Петровича визнати позивача кредитором ПАТ "Терра Банк" та зобов'язання внести зміни до реєстру акцептованих вимог кредиторів ПАТ «Терра Банк», а саме включити ОСОБА_1 до реєстру акцептованих вимог кредиторів ПАТ «Терра Банк».
Разом з тим, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб в силу згадуваних норм законодавства зобов'язаний включити позивача до реєстру акцептованих вимог кредиторів на підставі поданої Уповноваженою особою Фонду інформації.
Отже, рішення про внесення змін до реєстру акцептованих вимог кредиторів приймається Фондом гарантування вкладів фізичних осіб виключно на підставі додаткової інформації поданої Уповноваженою особою Фонду.
На час вирішення справи відсутні спірні правовідносини безпосередньо між позивачем та Фондом гарантування вкладів фізичних осіб щодо включення позивача до Реєстру кредиторів ПАТ «Терра Банк», що свідчить про відсутність підстав для задоволення позовних вимог у вказаній частині.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Дослідивши обставини справи, проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд приходить до висновку, що вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 128, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
1. Задовольнити частково позовні вимоги.
2. Визнати поважними причини пропуску ОСОБА_1 строку на подання вимог кредиторська до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Терра Банк» Іраклієнко Юрія Петровича .
3. Зобов'язати Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Терра Банк» Іраклієнко Юрія Петровича визнати ОСОБА_1 кредитором ПАТ "Терра Банк" та внести зміни до реєстру акцептованих вимог кредиторів ПАТ «Терра Банк», а саме включити ОСОБА_1 до реєстру акцептованих вимог кредиторів ПАТ «Терра Банк».
4. Відмовити в задоволенні решти позовних вимог.
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 КАС України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя В.І. Келеберда