Ухвала суду № 53053963, 02.11.2015, Приморський районний суд Запорізької області

Дата ухвалення
02.11.2015
Номер справи
326/1652/15-к
Номер документу
53053963
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №1-кс/326/338/2015

Провадження №326/1652/15-к

УХВАЛА

про надання дозволу про проведення позапланової перевірки

02 листопада 2015 року Приморський районний суд Запорізької області в складі:

слідчого судді Стріжакової Т.В.

при секретареві Філанової В.І.

за участю: прокурора Гріпас О.Ю.

слідчого Глінського Р.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого СВ Приморського РВ ГУМВС України в Запорізькій області ОСОБА_1 в кримінальному провадженні № 42015080340000001 від 10.06.2015 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 197-1 КК України, про проведення позапланової документальної перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства, -

ВСТАНОВИВ:

До Приморського районного суду Запорізької області надійшло клопотання слідчого СВ Приморського РВ ГУМВС України в Запорізькій області старшого лейтенанта міліції ОСОБА_1, погоджене із старшим прокурором прокуратури Приморського району Запорізької області ОСОБА_2, про проведення позапланової документальної перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства. Своє клопотання він мотивує тим, що в провадженні СВ Приморського РВ знаходяться матеріали кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42015080340000001 від 10.06.2015 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.197-1 КК України. В ході вивчення стану додержання вимог земельного законодавства при використанні земельних ділянок на території Преславської сільської ради Приморського району Запорізької області встановлено факт самовільного зайняття земельних ділянок за суміжними кадастровими номерами 2324884800:02:005:0019, 2324884800:02:005:0020, 2324884800:02:009:0018, 2324884800:02:009:0019.

Під час проведення досудового розслідування допитані в якості свідків голова Преславської сільської ради ОСОБА_3 та землевпорядник Преславської сільської ради ОСОБА_4, які пояснили, що розпорядженням Приморської РДА № 636 від 28.11.2012 року ОСОБА_5 надано згоду на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, розташованих на території Преславської сільської ради Приморського району за територією населеного пункту, загальною площею 42,60 га (угіддя-рілля) (у контурі 195.2 площею 6,70 га, у контурі 198-1 площею 9,98 га, у контурі 219-1 площею 8,74 га, у контурі 216-1 площею 9,45 га, у контурі 212-1 площею 8,00 га), але на теперішній час проекти землеустрою щодо відведення вказаних земельних ділянок не затверджені. Свідок ОСОБА_6 показала, що на теперішній час вказані проекти не затверджені, земельні ділянки вона не обробляє.

12.08.2015 року у якості свідка директор ТОВ «Преслав» ОСОБА_7 показав, що з квітня 2015 року ТОВ «Преслав» були засіяні зерновими культурами земельні ділянки, розташовані на території Преславської сільської ради за територією населеного пункту, контур № 198 (суміжна ділянка під кадастровим номером 2324884800:02:005:0019 та 2324884800:02:005:0020) площею 8,8730 га була засіяна ячменем. В жовтні 2014 року було засіяно земельну ділянку в контурі № 216 (суміжна ділянка під кадастровим номером 2324884800:02:009:0019) площею 7,9689 га була засіяна озимою пшеницею.

01.07.2015 року проведено огляд ячменю вагою 582 кг та пшениці вагою 22т. Вказаний врожай передано директору ТОВ «Преслав» ОСОБА_7 на відповідальне зберігання.

У відповіді відділу Держземагенства у Приморському районі Запорізької області вказано, що земельні ділянки, розташовані в контурах № 195-2, № 198-1, № 219-1, № 216-1, № 212-1, загальною площею 42,7665га згідно з технічною документацією зі складання схеми поділу земель колективної власності колишнього КСП «Преслав» Приморського району це землі запасу сільськогосподарського призначення угіддя-рілля. Згідно з книгою записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі на земельну ділянку та згідно з Національною Кадастровою Системою данні про реєстрацію цих земельних ділянок відсутні.

Крім того, додатковими об'єктами злочинів, передбачених ст.197-1 КК України також виступають: правомірна управлінська діяльність державних і самоврядних органів у галузі земельних та архітектурно-будівельних відносин; система оподаткування (винні у самовільному зайнятті земельних ділянок, як правило, не сплачують плату за землю, яка включає земельний податок й орендну плату за земельні ділянки державної і комунальної власності і входить у систему оподаткування). Вказане, зокрема, узгоджується з позицією, викладеною в науково-практичному коментарю Кримінального кодексу України за редакцією ОСОБА_8, ОСОБА_9.

Беручи до уваги те, що під час проведення досудового розслідування по даному кримінальному провадженню встановлено факт незаконного вирощування та збору продукції, яка не задекларована підприємством ТОВ «Преслав», юридична адреса: Запорізька область, Приморський район, с. Преслав, вул. Варбанського, буд. 54-Б, (код ЄРДПОУ 34385040), з метою унеможливлення уникнення передбаченої законом відповідальності платника податків та витрат бюджету, склалась необхідність у проведенні позапланової перевірки дотримання ТОВ «Преслав» податкового законодавства України.

На підставі пункту 78.1. статті 78 Податкового Кодексу України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності отриманого рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки або постанови органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого, прокурора, винесеної ними відповідно до закону.

Відповідно до п. 3 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 року у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів грн. за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою субєкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України.

Крім того, п.п. б, в п.12 п.3 Розділу 12 Перехідних положень ЗУ «Про прокуратуру» у КПК України із ст. 36 виключено п. 6 ч. 2 та зі ст. 40 виключено п. 4 ч. 2, якими було передбачено право прокурора та слідчого призначати ревізії та перевірки у порядку, визначеному законом.

На підставі ст.ст. 93, 110 КПК України просив винести ухвалу про проведення позапланової документальної перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства в частині повноти нарахування та своєчасності сплати податку на додану вартість, плати за землю та інших повязаних податків та зборів (обовязкових платежів) ТОВ «Преслав» (ЄРДПОУ 34385040) за період з 01.07.2014 року по 30.09.2015 року. Проведення її доручити Приморській обєднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області.

В судовому засіданні слідчий Глінський Р.М. дав пояснення, аналогічні викладеним у клопотанні, клопотання обґрунтував тим, що у нього знаходяться матеріали кримінального провадження відкритого 10.06.2015 року за фактом вчинення кримінального правопорушення передбаченого ст. 197-1 ч.1 КК України, мета перевірки - унеможливлення уникнення передбаченої законом відповідальності платника податків та втрат бюджету, просив клопотання задовольнити.

Прокурор Гріпас О.Ю. підтримав клопотання, оскільки воно обґрунтоване, просив його задовольнити.

Вислухавши слідчого, враховуючи думку прокурора, дослідивши матеріали клопотання кримінального провадження, якими слідчий обґрунтовує доводи клопотання, суд виходить з наступного. У витязі з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження за № 42015080340000001 від 10.06.2015 року вказано, що внесені відомості про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст.197-1 ч.1 КК України. В фабулі витягу зазначено, що у ході вивчення стану додержання вимог земельного законодавства при використанні земельних ділянок на території Преславської сільської ради Приморського району Запорізької області виїздом на місце було встановлено факт самовільного зайняття земельних ділянок за суміжними кадастровими номерами 2324884800:02:005:0019, 2324884800:02:005:0020, 2324884800:02:009:0018, 2324884800:02:0019. Під час досудового розслідування допитані в якості свідків голова Преславської міської ради ОСОБА_3 та землевпорядник Преславської сільської ради ОСОБА_4 показали, що розпорядженням Приморського РДА №636 від 28.11.2012 року ОСОБА_5 надано згоду на розроблення проекту землеустрою щодо відведення вказаних земельних ділянок, але проекти землеустрою щодо їх відведення не затверджені. ОСОБА_5 показала, що дані земельні ділянки вона не обробляла. Директор ТОВ «Преслав» ОСОБА_7 показав, що з квітня 2015 року ТОВ «Преслав» були засіяні зерновими культурами земельні ділянки, розташовані на території Преславської сільської ради за територією населеного пункту, у контурі №198 (суміжна ділянка 2324884800:02:005:0019, 2324884800:02:005:0020) площею 8,8730 га була засіяна ячменем.

Крім того, 21.08.2015 року під час опитування, ФО-П ОСОБА_10 показав, що в травні 2015 року ним була засіяна олійними культурами земельна ділянка, розташована на території Преславської сільської ради за територією населеного пункту, контур № 219 (суміжна ділянка під кадастровим номером 2324884800:02:007:0020), площею 7.4123 га, була засіяна соняшником.

Таким чином, у витязі викладена фабула, з якою вбачається, що самовільно зайняті ділянки є суміжними ділянками з тими, що ТОВ «Преслав» орендує та засіював зерновими культурами. З матеріалів клопотання вбачається, що в поясненнях директора ТОВ «Преслав» ОСОБА_7 вказано, що якісь розмежувальні знаки кордонів між цими ділянками відсутні, ТОВ «Преслав» не має геодезичного обладнання, при оренді земельних ділянок кордони їх на полях виставлені не були, візуально не представляється можливим розмежувати земельні ділянки, які орендує ТОВ «Преслав» та інші земельні ділянки. Вказані земельні ділянки були засіяні ТОВ «Преслав» у 2014-2015 р.р., оскільки вони вирішили, що вони відносяться до їх орендних земель (а.с.22). З пояснень голова Преславської сільської ради ОСОБА_3 (а.с.13,14), землевпорядника ОСОБА_4 випливає, що самовільно зайняті земельні ділянки в установленому порядку не виділялися (а.с.16-17), а ОСОБА_6, якій надана згода на розроблення проекту землеустрою щодо відведення цих земельних ділянок, їх не обробляла (а.с.18,19).

Вказані обставини також підтверджуються: протоколом про прийняття заяви про вчинення кримінального правопорушення (а.с.4,5); протоколами огляду місця події (а.с.3,10); протоколами огляду предметів (а.с.7,11); протоколами допиту свідків (а.с.13-14,16-21).

Статтею 197-1 ч.1 КК України передбачена кримінальна відповідальність за самовільне зайняття земельної ділянки, яким завдано значної шкоди її законному володільцю або власнику.

Обєктивна сторона злочину полягає у самовільному зайнятті земельної ділянки. Самовільне зайняття ділянки - це активні протиправні дії по заволодінню (захопленню) всупереч встановленому порядку земельної ділянки.

Основним безпосереднім обєктом злочину є право власності на землю (право користування землею). Додатковими обєктами вказаного злочину виступають, зокрема: правомірна управлінська діяльність державних і самоврядних органів у галузі земельних та архітектурно-будівельних відносин; система оподаткування (винні у самовільному зайнятті земельних ділянок, як правило, не сплачують плату за землю, яка включає земельний податок й орендну плату за земельні ділянки державної і комунальної власності і входить у систему оподаткування); встановлений порядок охорони надр.

Частиною 2 ст.93 КПК України передбачено, що сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ч.6-7 ст.11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» передбачено, що позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду.

За ст.1 ч.2 КПК України кримінальне процесуальне законодавство України складається з положень Конституції, цього Кодексу та інших законів України.

Аналізуючи клопотання, надані матеріали, вбачається, що в межах кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 197-1 ч.1 КК України (самовільне зайняття земельної ділянки, яким завдано значної шкоди її законному володільцю або власнику), слідчий, посилаючись на зазначення ТОВ «Преслав» та його директора у витязі з кримінального провадження, просить винести ухвалу про проведення позапланової документальної перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства саме ТОВ «Преслав», посилаючись на показання, які надані директором ТОВ «Преслав», допитаного у якості свідка.

Відповідно до п.75.1.2. статті 75 Податкового Кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, тощо.

Таким чином, фабула витягу кримінального провадження містить підстави, які дають змогу вважати можливим причетність ТОВ «Преслав» до самовільного заняття вказаних вище земельних ділянок, що іншими заходами, окрім проведення позапланової документальної перевірки здобути інформацію необхідну для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні не можливо, тому клопотання про проведення позапланової документальної перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства в частиніповноти нарахування та своєчасності сплати податку на додану вартість, плати за землю ТОВ «Преслав» за період з 01.07.2014 року по 30.09.2015 року та доручення її проведення Приморській обєднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області - підлягає задоволенню.

Клопотання про проведенню позапланової документальної перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства в частині повноти нарахування та своєчасності сплати інших повязаних податків та зборів (обовязкових платежів) ТОВ «Преслав» є неконкретним (не зазначено, яких саме інших повязаних податків та зборів), є не обґрунтованим, у ньому не доведена необхідність та доцільність проведення такої перевірки у межах вказаного кримінального провадження та може призвести до порушень прав господарчого субєкта ТОВ «Преслав», до втручання у його господарську діяльність. Тому у задоволенні клопотання слідчого в цій частині необхідно відмовити.

Проведення її доручити Приморській обєднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області.

Керуючись ст.ст. 1, 93 КПК України, ст.11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», -

УХВАЛИВ:

Клопотання слідчого СВ Приморського РВ ГУМВС України в Запорізькій області старшого лейтенанта міліції ОСОБА_1 в кримінальному провадженні № 42015080340000001 від 10.06.2015 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 197-1 КК України, про проведення позапланової документальної перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства - задовольнити частково.

Надати дозвіл на проведення позапланової документальної перевірки ТОВ «Преслав», юридична адреса якого: Запорізька область, Приморський район, село Преслав, вулиця Варбанського, будинок 54-Б, (код ЄРДПОУ 34385040), з питань дотримання вимог податкового законодавства в частині повноти нарахування та своєчасності сплати податку на додану вартість, плати за землю за період з 01 липня 07.2014 року по 30 вересня 09.2015 року.

Встановити строк проведення позапланової документальної перевірки з 05.11.2015 року протягом 10 робочих днів.

Проведення позапланової документальної перевірки доручити Приморській обєднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області.

В задоволенні решти вимог клопотання відмовити.

Копію ухвали направити Приморській обєднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області для організації виконання.

Ухвала не оскаржується.

Суддя Т.В. Стріжакова

02.11.2015

Справка:

Призначити попереднє судове засідання в приміщенні на

Причини нерозгляду: