Справа № 713/1853/15-а
Провадження №2-а/713/34/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27.10.2015 м. Вижниця
Вижницький районний суд Чернівецької області, в складі:
головуючого судді Кибич І.А.,
з участю секретаря Мірчева О.І.
за участю представника відповідача Воришко М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Вижниця адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у Вижницькому районі Чернівецької області про визнання протиправним рішення про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ :
ОСОБА_2 звернувся в суд з адміністративним позовом про визнання протиправним рішення про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах та зобов'язання вчинити певні дії до управління Пенсійного фонду України у Вижницькому районі Чернівецької області, в позові вказував, що народився ІНФОРМАЦІЯ_2 року. З 06.05.1980 року по 01.04.1989 року працював у Вижницькій районній міжгосподарській організації на посаді майстра по будівництву, а з 01.04.1989 року по 25.04.2000 рік на посаді виконавця робіт Вижницького будівельного кооперативу «Моноліт». З 25.04.2000 року по 31.12.2006 року працював на посаді виконавця робіт в Сторожинецькому міжгосподарському комбінаті по виробництву будматеріалів та будівництва. З 01.02.2006 року по 30.12.2009 року на посаді виконавця робіт в СГК «Колос». Загальний стаж роботи на посадах майстра з будівництва, виконавця робіт на зазначених підприємствах становить 29 років 07 місяців 24 дні, а загальний стаж становить понад 30 років.
15.06.2015 року звернувся до управління Пенсійного фонду України у Вижницькому районі із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.б ч.І ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та надав всі необхідні документи. У вересні 2015 року отримав лист управління Пенсійного фонду України у Вижницькому районі, де зазначалось, що він не має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, оскільки не вистачає пільгового стажу для призначення пенсії за віком на пільгових умовах у розмірі двох місяців і 15 днів, через те, що на підприємствах де він працював не проводилася атестація робочих місць після 21.10.1992 року.
Вважає відмову управління Пенсійного фонду України у Вижницькому районі у призначенні і виплаті пенсії за віком на пільгових умовах необгрунтованою та незаконною, посилаючись на ст.62 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», п.п.1,2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМУ від 12.08.1993 року №637».
Зазначає, що професії «майстер з будівництва» та «виконавець робіт» відноситься до Списку Виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою КМУ від 26.01.1991 року №10 та постановою КМУ від 16.01.2003 року №36, які є чинними на даний час. Висновок Управління Пенсійного фонду України у Вижницькому районі Чернівецької області про те, що він не має права на зарахування до пільгового стажу всього періоду роботи за даними професіями, оскільки період роботи з 22.08.1992 року по 30.12.2009 року не підтверджено результатом атестації робочих місць, є необгрунтованим та помилковим.
Зазначив, що атестація робочих місць за умовами праці - це комплексна оцінка всіх факторів виробничого середовища і трудового процесу, супутніх соціально-економічних факторів, що впливають на здоров'я і працездатність працівників в процесі трудової діяльності. Відповідно до пунктів 1, 2 «Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці», затвердженого постановою КМУ від 1 серпня 1992 року №442, атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому. Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах. Частиною 2 пункту 4 зазначеного Порядку встановлено, що відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.
Вважає, що з 06.06.2015 року має право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до п. "б" ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», оскільки досяг відповідного віку і має трудовий стаж.
Просить визнати незаконною відмову управління Пенсійного фонду України у Вижницькому районі Чернівецької області від 20.08.2015 року №3663/02 в призначенні йому пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.б) ст.13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» та зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Вижницькому районі Чернівецької області розрахувати та призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах за списком №2 відповідно до п.б) ст.13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» з 15.06.2015 року.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав в повному об'ємі, посилався на обставини викладені в адміністративному позові, просив їх задовольнити.
В судовому засіданні представник відповідача Воришко М.В. позовні вимоги не визнала, надала заперечення, де зазначила, що при призначенні пенсії на пільгових умовах для зарахування до пільгового стажу певного 5-річного періоду роботи у несприятливих умовах праці відповідне право впродовж цього періоду повинно бути підтверджене за результатами атестації робочих місць за умовами праці. Якщо ж атестація з 01.08.1992 року взагалі не проведена, до пільгового стажу зараховується лише періоди роботи до 21.08.1992 року, тобто до дати введення в дію зазначеного Порядку. Основним документом, що підтверджує право на пільгове пенсійне забезпечення за результатами атестації робочих місць за умовами праці, є наказ по підприємству, організації. Згідно уточнюючої довідки від 02.06.2015 року №54 виданої КП «Вижницяагробуд», ОСОБА_2 працював у Вижницькій районній міжгосподарській будівельній організації з 06.05.1980 року по 01.04.1989 року на посаді майстра по будівництву, з 01.04.1989 року по 25.04.2000 року на посаді виконавця робіт Вижницького будівельного кооперативу «Моноліт». Згідно довідки від 23.07.2015 року №57 виданою КП «Вижницяагробуд», атестація робочих місць на даному підприємстві не проводилась. Згідно записів трудової книжки ОСОБА_2 з 23.04.2000 року по 31.01.2006 року працював на посаді виконроба в Сторожинецькому міжгосподарському комбінаті по виробництву будматеріалів та будівництва і з 01.02.2006 року по 31.12.2009 року на посаді виконроба в СГК «Колос» (Сторожинецький міжгосподарський комбінат по виробництву будматеріалів та будівництву реорганізований у Сторожинецький сільськогосподарський кооператив «Колос», згідно рішення Сторожинецької райдержадміністрації №0053 від 07.06.2000 року. Згідно довідки від 30.06.2015 року №97 виданої Сторожинецьким сільськогосподарським кооперативом «Колос», атестація робочих місць в період з 2000 року по даний час не проводилась. При розгляді документів встановлено, що загальний стаж роботи ОСОБА_2 становить 39 років 03 місяці 06 днів, в тому числі стаж роботи, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення становить - 12 років 03 місяці 16 днів, що не дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Враховуючи наявний стаж роботи за списком №2 та згідно Закону, який діє на даний час, ОСОБА_2 набуде право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах у 56 років. Просить відмовити в задоволенні позову.
Суд, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов є обґрунтований та підлягає задоволенню.
Відповідно до ст.55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до вимог ч.2 ст.99 КАС України для звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав свобод чи інтересів.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією паспорту громадянина України Серія НОМЕР_2 виданого 03.03.2000 року Вижницьким РВ УМВС України в Чернівецькій області.
З трудової книжки позивача ОСОБА_2 Серія НОМЕР_3 від 06.05.1980 року вбачається, що ОСОБА_2 02.04.1979 року прийнятий на роботу у Вижницьку районну міжгосподарську організацію на посаду плотника-бетонщика четвертого розряду; 06.05.1980 року переведено на посаду майстра по будівництву; 01.04.1989 року по 25.04.2000 року працював на посаді прораба у Вижницькому будівельному кооперативі «Моноліт»; 25.04.2000 року ОСОБА_2 прийнято на посаду виконроба у Сторожинецький міжгосподарський комбінат по виробництву буд матеріалів та будівництва; 01.02.2006 року переведений на посаду виконроба СГК «Колос» дільниці №3; 31.12.2009 року переведений начальником дільниці №3.
З довідки виданої КП «Вижницяагробуд» №54 від 02.06.2015 року вбачається, що ОСОБА_2 з 06.05.1980 року по 01.04.1989 року працював у Вижницькій районній міжгосподарській будівельній організації майстром по будівництву; з 01.04.1989 року по 25.04.2000 року - виконавець робіт Вижницького будівельного кооперативу «Моноліт». Працював з повним робочим днем на роботі, на будівельних спорудах не сільськогосподарського призначення.
Судом також встановлено, що позивач ОСОБА_2 15.06.2015 року звернувся до управління Пенсійного фонду України у Вижницькому районі Чернівецької області із заявою про призначення йому пенсії на пільгових умовах відповідно до п.б ч.1 ст.13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», що підтверджується копією заяви. Однак, ОСОБА_2 було відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах у зв'язку з тим, що при призначенні пенсії на пільгових умовах для зарахування до пільгового стажу 5-річного періоду роботи у несприятливих умовах праці відповідно право впродовж цього періоду повинно бути підтверджене за результатами атестації робочих місць за умовами праці, якщо ж атестація з 01.08.1992 року взагалі не проведена, до пільгового стажу зараховується лише періоди роботи до 21.08.1992 року, тобто до дати введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою КМУ від 01.08.1992 року. При розгляді документів встановлено, що загальний стаж роботи, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення становить - 12 років 03 місяці 16 днів, що підтверджується копією відповіді УПФ у Вижницькому районі Чернівецької області №3663/02 від 20.08.2015 року.
Відповідно до ст.100 Закону України "Про пенсійне забезпечення", особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством. визначено порядок призначення пільгових пенсій особам, які мають право на день введення в дію закону повний стаж на роботах зі шкідливими та важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії призначаються відповідно до вимог за віком, стажем, встановлених раніше діючим законодавством.
Згідно п. «б» ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджувальним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, а з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
За приписами ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
У пунктах 1 та 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (із змінами та доповненнями) (далі - Порядок № 637) зазначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Атестація відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 р. за № 442, проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовування обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.
Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Згідно з пунктом 4 Порядку та підпунктом 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.
Атестація робочих місць відповідно до Порядку та Методичних рекомендацій передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.
Відповідно до положень Порядку відомості про результати атестації робочих місць заносяться до картки умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Як вбачається, з довідки Сторожинецького сільськогосподарського кооперативу «Колос» №97 від 30.06.2015 року та довідки КП «Вижницяагробуд» №57 від 23.07.2015 року атестація робочих місць на вказаних підприємствах не проводилась.
Згідно діючого законодавства України проведення атестації робочих місць є виключним обов'язком підприємства, з яким робітник перебуває у трудових відносинах.
Пунктом 4 частини 2 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці встановлено, що відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.
Таким чином, суд вважає, що відповідачем безпідставно відмовлено у включенні в пільговий стаж за Списком № 2 спірного періоду роботи позивача ОСОБА_2, оскільки не проведення підприємством атестації робочих місць, не може позбавити працівника його законного права на пенсію на пільгових умовах. Не проведення атестації робочого місця позивача ОСОБА_2 роботодавцем за спірний період, яке позбавляє позивача на підтвердження трудового стажу, на отримання пенсії на пільгових умовах не залежало від позивача. А тому суд вважає, що дане право позивача повинно бути захищено.
Суд також звертає увагу на те, що відповідно до ч.3 ст.23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч.3 ст.46 Конституції України кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Дослідивши матеріали справи, доводи сторін, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні в судовому засіданні всіх доказів, що є в матеріалах справи, в їх сукупності, керуючись принципом верховенства права, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають до задоволення.
Відповідно до ст.94 КАС України, з відповідача управління Пенісйного фонду України у Вижницькому районі Чернівецької області підлягає стягненню на користь позивача ОСОБА_2, сплачений судовий збір в сумі 487,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі.
На підставі викладеного та керуючись ст.19 Конституції України, ст.13 п. «б» Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 6, 8-9, 70-71, 86, 94, 104, 158-163, 167 КАС України, Суд, -
ПОСТАНОВИВ :
Адміністративний позов ОСОБА_2 - задовольнити.
Визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України у Вижницькому районі Чернівецької області від 20.08.2015 року №3663/02 в призначенні ОСОБА_2 пенсії за віком на пільгових умовах.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Вижницькому районі Чернівецької області призначити, здійснити нарахування та виплату ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2, виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію на пільгових умовах (розділ ХХVІI Будівництво, позиція 27-б) відповідно до п. «б» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», починаючи з 15 червня 2015 року.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України у Вижницькому районі Чернівецької області (59200, м.Вижниця, вул.Українська, 100-А, Чернівецька область), за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, на користь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, (ІПН - НОМЕР_1), зареєстрованого та жителя АДРЕСА_1, судові витрати, а саме, судовий збір в сумі 487 (Чотириста вісімдесят сім) гривень 20 (Двадцять) копійок.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом ст. 160 КАС України, апеляційну скаргу може бути подано протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Вінницького адміністративного Апеляційного суду через Вижницький районний суд Чернівецької області.
Суддя: І. А. Кибич