НОВОМОСКОВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 183/5594/15
№ 2/183/3103/15
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 жовтня 2015 року Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі: головуючого судді Дубовенко І.Г.
при секретарі Литвиновій У.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Новомосковську Дніпропетровської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Квартирно-експлуатаційного відділу м.Дніпропетровська Міністерства оборони України про скасування рішення, визнання права на приватизацію та зобовязання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з цивільним позовом, в якому просить скасувати рішення квартирна експлуатаційного відділу м. Дніпропетровська МОУ про відмову у приватизації квартири, визнати його право та право ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на приватизаціюквартири, зобовязати квартирно-експлуатаційний відділ м. Дніпропетровська МОУ, як орган приватизації, вжити заходів щодо приватизації позивачем з членами його сімї квартири АДРЕСА_1, яка використовується ним на умовах найму у встановленому законом порядку (згідно ордеру) і знаходиться на території відкритого військового містечка (селища міського типу). В обґрунтування позову зазначив, що він користується зазначеною квартирою разом зі своєю сімєю, що складається з трьох осіб. 29 січня 2015 року він звернувся до відповідача з заявою про передачу у приватну власність цієї квартири. 02 лютого 2015 року за № 532 відповідачем прийняте рішення, яким відмовлено йому в оформленні передачі у приватну власність цієї квартири. Вважає таке рішення незаконним, та таким, що підлягає скасуванню, тому вимушений звернутися до суду із зазначеним позовом.
В судове засідання позивач не зявився, представник позивач надав заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує, не заперечує проти ухвалення заочного рішення.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, про час та місце розгляду справи належним чином повідомлений судом, в минулому судовому засіданні, просив час для підготування до судового розгляду, про причини неявки суд не повідомив.
У звязку з неявкою осіб, що беруть участь у справі, фіксування судового розгляду за допомогою технічних засобів не здійснювалося.
Ухвалою суду встановлено заочний розгляд справи.
Суд, дослідивши матеріали справи в їх сукупності, приходить до наступних висновків, а саме.
Судом встановлено, що позивач проживає за адресою:ІНФОРМАЦІЯ_1
Вселення позивача у вказану квартиру, разом з членами його сімї: дружиною ОСОБА_4, сином ОСОБА_2 та донькою ОСОБА_3, відбулося на підставі ордеру № 140 від 18вересня 2007 року, виданого начальником Гвардійського КЕЧ району.
29 січня 2015 року позивач звернувся з заявою до Квартирно - Експлуатаційного відділу м. Дніпропетровська, як органу приватизації, про передачу у приватну власність квартири АДРЕСА_1, в якій він проживає один до наступного часу.
Рішенням за вих.. № 532 від 02.02.2015 року начальник КЕВ м. Дніпропетровська ОСОБА_5 в оформленні передачі в приватну власність квартири АДРЕСА_1 позивачу відмовив. Підставами для відмови у приватизації вказаної квартири явилось те, що вказане військове містечко включено до числа закритих військових містечок, які не підпадають під приватизацію житлового фонду. Інших керівних документів щодо надання повноважень КЕВ м. Дніпропетровська розпоряджатися житловим фондом військових містечок не надходило.
Відповідно до ст. 15 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизначених та оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин.
Ч. 1 ст. 16 ЦК України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового, або майнового права та інтересу.
Ст. 9 ЖК України встановлено, що до житлових прав громадян відноситься право на приватизацію квартир (будинків) державного житлового фонду, житлових приміщень у гуртожитках, які перебувають у власності територіальних громад, або придбання їх у житлових кооперативах, на біржових торгах, шляхом індивідуального житлового будівництва чи одержання у власність на інших підставах, передбачених законом.
ЗУ «Про приватизацію державного житлового фонду» передбачає, що метою приватизації державного житлового фонду є створення умов для здійснення права громадян на вільний вибір способу задоволення потреб у житлі, залучення громадян до участі в утриманні і збереженні існуючого житла та формування ринкових відносин. Приватизація державного житлового фонду це відчуження квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках, призначених для проживання сімей та одиноких осіб, кімнат у квартирах, та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв і т. ін.) державного житлового фонду на користь громадян України.
Таким чином, питання, які повязані з приватизацією квартир, відмова провести таку приватизацію уповноваженим органом, виникають з житлових відносин та повинні розглядатися судом в порядку цивільного судочинства.
В Конституції України закріплено основні правові принципи регулювання відносин власності, головним із яких є принцип рівного визнання і захисту усіх форм власності.
Основоположні принципи здійснення право володіти своїм майном сформульовані у статті 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, що набрало чинності для України з 11 вересня 1997 року та є складовою її правової системи відповідно до вимог ст. 9 Конституції України.
Ст. 41 Конституції України визначено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право власності набувається в порядку, визначеному законом.
Дніпропетровський окружний адміністративний суд (Ухвала суду від 06 квітня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Квартирно експлуатаційного відділу м. Дніпропетровська про скасування рішення, визнання дій протиправними і зобовязання вчинити певні дії) на підставі п.1.ч.1 ст. 157 КАС України закрив провадження у справі, розяснивши позивачу, що вона може звернутися з даною позовною заявою в порядку цивільного судочинства.
Згідно зЗУ «Про правовий режим майна у Збройних силах України» військові містечка є військовим майном, яке знаходиться в оперативному управлінні військових частин і КЕВ м. Дніпропетровська.
15 вересня 2011 року Наказом міністра оборони України №569 «Про безоплатну передачу військового майна в комунальну власність територіальних громад» встановлений Перелік майна, що безоплатне передається у комунальну власність територіальної громади смт Черкаське та смт Гвардійське, в який включений в тому числі і житловий фонд.
Рішеннями сесії Черкаської селищної ради №1 від 31 березня 2011 року; № 1-9 від 15 грудня 2011 року; №1-12 від 19 квітня 2012 року надавалася згода на прийняття у комунальну власність територіальної громади обєктів житлове комунального фонду та соціальної сфери. Потягом 2011-2012 р.р. рішеннями Черкаської і Гвардійської селищної ради були прийняти до комунальної власності низка обєктів військового майна згідно з Наказом Міністра оборони України №569.
В період липня серп липень-серпень 2013 року мешканці смт Черкаське і смт Гвардійське Новомосковського району Дніпропетровської області звернулися з заявами до КЕВ м. Дніпропетровська, як до органу приватизації в цих населених пунктах, згідно Наказу Міністра оборони України №1 від 03 січня 1993 року про прийняття рішення про приватизацію квартир.
Після чого, 19 серпня 2013 року Начальником Генерального Штабу Головнокомандуючим Збройних сил України був підписаний «Перелік закритих військових містечок» № 14492/С, яким смт Черкаське та смт Гвардійське віднесені до «закритих військових містечок».
Незаконність відмови у прийнятті рішення відповідачем - КЕВ м. Дніпропетровська, про приватизацію квартир у вищезазначених смт та підтвердження права мешканців житлових будинків смт Черкаське і смт Гвардійське на приватизацію підтверджені постановами Дніпропетровського окружного адміністративного суду Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, Вищого адміністративного суду України.
Правові основи приватизації житла, що знаходяться в державній власності, визначені ЗУ «Про приватизацію державного житлового фонду», від 19.06.1992 р. за № 2482-Х11.Наказ міністра оборони України №569 «Про безоплатну передачу військового майна в комунальну власність територіальних громад» передбачає порядок набуття права власності на житло громадянами України, які користуються державним житловим фондом на законних підставах, з обмеженням на приватизацію, визначеним п.2 ст.2 ЗУ «Про приватизацію державного житлового фонду». Згідно якої не підлягають приватизації: квартири - музеї; квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, розташовані на територіях закритих військових поселень, підприємств, установ і організацій, природних та біосферних заповідників, національних парків, ботанічних садів, дендрологічних, зоологічних, регіональних ландшафтних парків, парківпамяток садове - паркового мистецтва, історико культурних заповідників, музеїв, квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, що перебувають у аварійному стані, квартири ( будинки, кімнати), які віднесені у встановленому порядку до числа службових, а також квартири (будинки) житлові приміщення у гуртожитках, розташовані в зоні безумовного (обовязкового) відселення, забрудненій внаслідок аварії на Чорнобильскій АЕС».
Згідно Положення, затвердженого Наказом Міністра оборони України №215 від 21 квітня 2011 року та Наказом Міністра Оборони України № 448 від 03 липня 2013 року визначення «закрите військове містечко» та коло осіб, які мають право затверджувати перелік закритих військових містечок виключені.
03 вересня 2010 року Начальником Генерального штабу - Головнокомандуючим Збройних сил України був затверджений останній чинний (він базується на Наказі Міністра оборони СРСР №75 від 22 лютого 1977 року) «Перелік закритих військових містечок, які мають у своєму складі житловий фонд», селище міського типу Гвардійське та Черкаське Новомосковського району Дніпропетровської області не були включені до цього переліку.
На підтвердження відкритості військового містечка №3 (смт Черкаське) вказує Наказ Міністра оборони №569 від 15 вересня 2011 року «Про безоплатну передачу військового майна в комунальну власність територіальних громад» з затвердженими переліками військового майна.
Згідно Наказу Міністра оборони України № 569 «Про безоплатну передачу військового майна у приватну власність до територіальних громад», безоплатно передається у комунальну власність територіальним громадам смт. Черкаське і смт Гвардійське Новомосковського району Дніпропетровської області. Наказ є обовязковим для виконання КЕВ м. Дніпропетровська та Черкаською і Гвардійською селищними радами.
З оскаржуваного рішення вбачається посилання відповідача на лист КЕУ ЗСУ № 303/22/1/850 від 05 вересня 2013 року, в якому зазначено, що містечко, в якому мешкає позивач включено до числа закритих і які не підпадають під приватизацію житлового фонду.
Аналізуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що лист КЕУ ЗСУ № 303/22/1/850 від 05 вересня 2013 року суперечить Наказу Міністра оборони України № 569 від 15.09.2011 р. «Про безоплатну передачу військового майна у комунальну власність територіальних громад», який має вищу юридичну силу і на даний час він є чинним.
Судом встановлено, що в законодавстві України відсутнє визначення «закрите військову містечко», тому при вирішенні даного спору слід виходить із конституційних принципів, загальних засад права.
Відповідно до повноважень Міністром оборони України прийнятий вищезазначений Наказ Міністра оборони України №569 від 15.09.2011 р. «Про безоплатну передачу військового майна у приватну власність до територіальних громад», яким зобовязане Головне КЕУ Збройних сил України організувати безоплатне вилучення з балансу Гвардійської КЕЧ району військового майна та його безоплатну передачу в комунальну власність територіальних громад.
Так, згідно з додатком №1 до Наказу Міністра оборони України № 569 від 15.09.2011 р. затверджено Перелік військового майна, що безоплатне передається в комунальну власність територіальної громади с. Черкаське Новомосковського району Дніпропетровської області. До переліку входять: житлові будинки, будинкоуправління, котельні, каналізаційна насосна станція, дитячі садки, школа, мережі водопостачання, мережі каналізації, мережі теплопостачання та інші.
Як наслідок прийняття зазначеного Наказу та з метою його виконання частину обєктів передано в комунальну власність, однак передача житлових будинків не відбулася через відсутність інвентаризаційних справ, які начебто втрачено Гвардійською КЕЧ району.
Таким чином, суд прийшов до висновку, що смт Черкаське Новомосковського району Дніпропетровської області має статус відкритого військового містечка.
Ст. 3 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» передбачено, що приватизація здійснюється шляхом безоплатної передачі громадянам квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках з розрахунку санітарної норми 21 квадратний метр загальної площі на наймача і кожного члена його сімї та додатково 10 квадратних метрів на сімю.
Згідно п.5 ст.5 вищевказаного Закону України кожний громадянин України має право приватизувати житло, яке він займає безоплатне в межах номінальної вартості житлового чеку, або частковою доплатою один раз. Таким чином, підставою для відмови в приватизації може бути лише те, що громадянин вже скористався своїм правом на приватизацію житла.
Позивачі участі у приватизації державного житлового фонду не брали, щопідтверджується даними довідки будинкоуправління №2 про склад сімї (3 особи), з якої вбачається, що позивач дійсно мешкає у квартирі АДРЕСА_1 разом з сином ОСОБА_2 та донькою ОСОБА_3, яку вони займають на підставі ордеру №140 від 19 січня 1918 вересня 2007 року, і мають право на приватизацію даного житла.
Квартира складається із 3-х кімнат, жилою площею 43,67кв.м., загальною площею 64,72кв.м., що не перевищує норму, передбачену ст. 3 Закону «Про приватизацію державного житлового фонду».
Згідно п.10 ст.8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» орган приватизації не мають права відмовити мешканцям квартир (будинків) у приватизації займаного ними житла, крім випадків передбачених законом.
Таким чином, відповідно до Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» та з метою приведення у відповідність до законодавства власних нормативно-правових актів наказом Міністра з питань житлово-комунального господарства України №396 від 16.12.1999 р. затверджено «Положення про порядок передачі квартир (будинків) жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян», яке містить процедуру передачі квартир у приватну власність громадян та зразки документів, які оформлюються згідно цієї процедури, в т.ч. і рішення органу приватизації.
Оцінюючі зібрані докази, суд вважає, що позовні вимоги щодо визнання протиправним та скасування рішення за №532 від 02 лютого 2015 року Квартирного експлуатаційного відділу м. Дніпропетровська щодо відмови ОСОБА_1 у передачі в приватну власність ОСОБА_1І квартири АДРЕСА_2 - є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Також з метою поновлення прав позивача, та членів його сімї необхідно визнати право на приватизацію ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 квартири АДРЕСА_1; та зобовязати Квартирний експлуатаційний відділ м. Дніпропетровська, як орган приватизації, вжити заходи щодо приватизації квартири, яка використовується ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на умовах найму на території відкритого військового містечка за адресою: АДРЕСА_3 згідно Закону України Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» та «Положення про порядок передачі квартир (будинків) жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян», яке затверджено наказом Міністра з питань житлово-комунального господарства України №396 від 16.12.1999 р.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 3. 5-8, 10-12, 57-61, 88, 169, 213, 215, 218, 224-226 ЦПК України, суд,-
в и р і ш и в :
Позов ОСОБА_1 до Квартирного експлуатаційного відділу м. Дніпропетровська про скасування рішення, про визнання права на приватизацію квартири та видання свідоцтва про право власності на квартиру задовольнити.
Скасувати рішення за №532 від 02 лютого 2015 року Квартирного експлуатаційного відділу м. Дніпропетровська щодо відмови ОСОБА_1 передачі в приватну власність ОСОБА_1І квартири АДРЕСА_2
Визнати право на приватизацію ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 квартири АДРЕСА_1.
ЗобовязатиКвартирний експлуатаційний відділ м. Дніпропетровська, як орган приватизації, вжити заходи щодо приватизації квартири, яка використовується ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 Сергіївноюна умовах найму на території відкритого військового містечка за адресою:АДРЕСА_4.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Рішення може бути оскаржено позивачем в апеляційному порядку до апеляційного суду Дніпропетровської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в апеляційному порядку.
Суддя І.Г.Дубовенко