Постанова № 53026423, 26.10.2015, Козятинський міськрайонний суд Вінницької області

Дата ухвалення
26.10.2015
Номер справи
133/1395/15-а
Номер документу
53026423
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 133/1395/15-а

П О С Т А Н О В А

Іменем України

26.10.2015 року

КОЗЯТИНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

в складі головуючого - судді Крейдіна О.О.

при секретарі Горбатюк Г.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Козятин

справу за адміністративним позовом ДТГО «ПЗЗ» до виконавчого комітету Козятинської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправним та скасування п. 2 рішення виконавчого комітету Козятинської міської ради від 19.02.2015 р. № 35,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з позовом до виконавчого комітету Козятинської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправним та скасування п. 2 рішення виконавчого комітету Козятинської міської ради від 19.02.2015 р. № 35.

Вказав, що Указом Президента України від 27.08.2014 р. № 694/2014 було створено Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі НКРЕКП), яка встановлює тарифи тим субєктам господарювання на ті види діяльності і послуги, на право провадження яких комісія видала відповідні ліцензії.

30.12.2014 р. НКРЕКП було винесено постанову «Про встановлення тарифів на центральне водопостачання та водовідведення ДТГО «ПЗЗ» № 1056, згідно якої встановлені тарифи на централізоване водопостачання 7,36 грн. за 1 куб.м. (без ПДВ), на централізоване водовідведення 4,40 грн. за 1 куб.м. (без ПДВ).

Дана постанова набрала чинності 01.02.2015 р.

Головним постачальником послуг водопостачання (питної води) та водовідведення для потреб м. Козятин є Козятинське будівельно-монтажне експлуатаційне управління № 2 відокремлений підрозділ ДТГО «ПЗЗ» (далі БМЕУ-2).

Пункт 2.3 Порядку доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, змін цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 30.07.2012 р. № 390, визначає способи доведення субєктами господарювання, що надають комунальні послуги інформації до відома споживачів, а саме: шляхом розміщення на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування в мережі Інтернет, у друкованому ЗМІ місцевої сфери розповсюдження, в кожному конкретному будинку, зокрема на інформаційних стендах у підїздах будинків та біля них.

БМЕУ-2 листом від 14.01.2015 р. № БМЕУ-2-7-53 повідомлено Козятинську міську раду про встановлення нових тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення з 01.02.2015 р., листом від 14.01.2015 р. № БМЕУ-2-7-50 направлено звернення до редакції газети «Вісник Козятинщини» про розміщення оголошення про встановлення тарифів на послуги централізованого водопостачання та водовідведення з 01.02.2015 р. Крім того, розміщені обяви про встановлення нових тарифів на підїздах житлових будинків по м. Козятин, в відділеннях фінансових установ міста, які здійснюють приймання платежів за послуги.

Таким чином, з 01.02.2015 р. по м. Козятин діють нові тарифи на послуги централізованого водопостачання та водовідведення, затверджені постановою НКРЕКП від 30.12.2014 р. № 1056.

19.02.2015 р. виконавчий комітет Козятинської міської ради Вінницької області прийняв рішення «Про розгляд звернення міського голови ОСОБА_1 до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» від 19.02.2015 р. № 35 щодо відтермінування введення тарифу на водопостачання та водовідведення для населення м. Козятина з розрахунку 14,11 грн. за 1 м3 з 01.02.2015 р. до отримання відповіді на звернення міського голови до НКРЕКП (п. 2 рішення).

Вважає, що п. 2 вказаного рішення вважає незаконним та прийняте з перевищенням повноважень та з порушенням норм ст. 2,5,6 ЗУ «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг», ст. 11,13 ЗУ «Про питну воду та питне водопостачання», п.4 ч. 1 ст. 5, ч. 2 ст. 14 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги».

Просив визнати протиправним та скасувати п. 2 рішення виконавчого комітету Козятинської міської ради Вінницької області «Про розгляд звернення міського голови ОСОБА_1 до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» від 19.02.2015 р. № 35 щодо відтермінування введення тарифу на водопостачання та водовідведення для населення м. Козятина з розрахунку 14,11 грн. за 1 м3 з 01.02.2015 р. до отримання відповіді на звернення міського голови до НКРЕКП та стягнути з виконавчого комітету Козятинської міської ради на користь ДТГО «ПЗЗ» судовий збір.

В судовому засіданні представники позивача ОСОБА_2 та ОСОБА_3 позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили їх задовольнити.

Представник відповідача ОСОБА_4 позовні вимоги не визнав та просив у їх задоволенні відмовити.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг в судове засідання не зявився, на адресу суду надав пояснення, в якому зазначив, що враховуючи підвищення тарифів на енергоносії, зростання цін на матеріально-технічні ресурси, перегляд тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, - приведення їх до економічно обґрунтованого рівня є обєктивною необхідністю. Встановлення економічно обґрунтованих тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення на рівні, який покриває всі витрати в собівартості цих послуг, є вимогою чинного законодавства України. Відповідно до ст. 10 ЗУ «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг» тарифи на комунальні послуги субєктів природних монополій та субєктів господарювання на суміжних ринках повинні забезпечувати відшкодування всіх економічно обґрунтованих планових витрат на їх виробництво з урахуванням планового прибутку. Приведення тарифів на центральне водопостачання та водовідведення до економічно обґрунтованого рівня є необхідним заходом для належного функціонування ДТГО «ПЗЗ», як підприємства, що забезпечує споживачів питною водою. Крім того, рішення НКРЕКП, прийняті у межах її повноважень, обовязкові до виконання субєктами природних монополій. Згідно п. 3 постанови НКРЕКП від 30.12.2014 р. № 10056, вона набирає чинності з 01.02.2015 р. Разом з тим, чинним законодавством не передбачено повноважень інших органів державної влади чи органів місцевого самоврядування впливати на дію рішень комісії.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані докази по справі в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що ДТГО «ПЗЗ» - статутне територіально-галузеве обєднання, засноване на державній власності, належить до сфери управління Міністерства транспорту України та підпорядковане Державній адміністрації залізничного транспорту України (а.с.8-23).

ДТГО «ПЗЗ» здійснює господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення на підставі Ліцензії серії АГ № 500003 від 11.11.2010 р., виданої Національною комісією регулювання електроенергетики України (а.с.26).

Президент України указами від 27.08.2014 р. № 692/2014 та 693/2014 ліквідував Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг та Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики.

Указом Президента України від 27.08.2014 р. № 694/2014 було створено Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі НКРЕКП), яка встановлює тарифи тим субєктам господарювання на ті види діяльності і послуги, на право провадження яких комісія видала відповідні ліцензії.

30.12.2014 р. НКРЕКП було винесено постанову «Про встановлення тарифів на центральне водопостачання та водовідведення ДТГО «ПЗЗ» № 1056, згідно якої встановлені тарифи на централізоване водопостачання 7,36 грн. за 1 куб.м. (без ПДВ), на централізоване водовідведення 4,40 грн. за 1 куб.м. (без ПДВ), яка набрала чинності 01.02.2015 р. (а.с.27).

Відповідно до п. 2.3 Порядку доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, змін цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 30.07.2012 р. № 390, БМЕУ-2 листом від 14.01.2015 р. № БМЕУ-2-7-53 повідомлено Козятинську міську раду про встановлення нових тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення з 01.02.2015 р., листом від 14.01.2015 р. № БМЕУ-2-7-50 направлено звернення до редакції газети «Вісник Козятинщини» про розміщення оголошення про встановлення тарифів на послуги централізованого водопостачання та водовідведення з 01.02.2015 р. Крім того, розміщені обяви про встановлення нових тарифів на підїздах житлових будинків по м. Козятин, в відділеннях фінансових установ міста, які здійснюють приймання платежів за послуги (а.с.28-30).

Тому, з 01.02.2015 р. по м. Козятин діють нові тарифи на послуги централізованого водопостачання та водовідведення, затверджені постановою НКРЕКП від 30.12.2014 р. № 1056.

Рішенням виконавчого комітету Козятинської міської ради від 19.02.2015 р. № 35 «Про розгляд звернення міського голови ОСОБА_1 до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» було вирішено зокрема: 1) схвалити звернення міського голови до НКРЕКП; 2) відтермінувати введення тарифу на водопостачання та водовідведення для населення м. Козятин з розрахунку 14,11 грн. за 1 м3 з 01.02.2015 р. до отримання відповіді на звернення міського голови до НКРЕКП; 3) юридичному відділу апарату виконавчого комітету Козятинської міської ради підготувати заяву до суду у разі негативного розгляду звернення міського голови до НКРЕКП (а.с.31).

Відповідь НКРЕКП Козятинська міська рада отримала 27.03.2015 р., що в судовому засіданні підтвердив представник відповідача, однак, на думку останнього, відповідь комісії була неповною та нечіткою. Інших рішень по вказаному питанню міською радою не приймалося. Позовної заяви юридичний відділ апарату виконавчого комітету міської ради до суду не направляв. Таким чином, відпали обставини, що зумовлювали відтермінування введення тарифу на водопостачання та водовідведення.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 ЗУ «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг», органом держаного регулювання у сфері комунальних послуг є національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг.

Згідно зі ст. 6 цього Закону, до повноважень комісії віднесено, зокрема, розроблення порядків (методик) формування тарифів на комунальні послуги для субєктів природних монополій та субєктів господарювання на суміжних ринках, ліцензування діяльності яких здійснюється національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг.

НКРЕКП здійснює встановлення тарифів на комунальні послуги субєктам природних монополій та субєктам господарювання на суміжних ринках, ліцензування діяльності яких здійснюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Відповідно до абз. 8 ч. 1 ст. 13 ЗУ «Про питну воду та питне водопостачання» до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері питної води та питного водопостачання належать встановлення тарифів на послуги централізованого водопостачання і водовідведення (крім тарифів на ці послуги, які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг).

Відповідно до ст. 28 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 р. № 280/98-ВР до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: а) власні (самоврядні) повноваження встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем), які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг), транспортні та інші послуги.

Таким чином, повноваження органів місцевого самоврядування у сфері встановлення тарифів на відповідні види житлово-комунальних послуг є законодавчо обмеженими, а тому, позовні вимоги ДТГО «ПЗЗ» підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись ст. ст. 159-163, 167 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати п. 2 рішення виконавчого комітету Козятинської міської ради Вінницької області «Про розгляд звернення міського голови ОСОБА_1 на Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» від 19.02.2015 р. № 35 щодо відтермінування введення тарифу на водопостачання та водовідведення для населення м. Козятина з розрахунку 14,11 грн. за 1 м3 з 01.02.2015 р. до отримання відповіді на звернення міського голови до НКРЕКП.

Стягнути з виконавчого комітету Козятинської міської ради на користь ДТГО «ПЗЗ» судовий збір у розмірі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Козятинський міськрайонний суд Вінницької області.

Суддя: підпис

З оригіналом вірно

Суддя -

Секретар -

Дата документу 26.10.2015 року.