Постанова № 53025317, 07.06.2010, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.06.2010
Номер справи
2а-1433/10/0970
Номер документу
53025317
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" червня 2010 р. Справа № 2a-1433/10/0970

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Шумея М.В.,

при секретарі Воліцькій Н.М.,

за участю : представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Івано-Франківську справу за позовом Комунального підприємства «Водотеплосервіс»Войнилівської селищної ради до Калуської обєднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення рішення № 0002902302/0 від 22.09.2009 року,

в с т а н о в и в:

15.04.2010 року комунальне підприємство «Водотеплосервіс»Войнилівської селищної ради звернулося з адміністративним позовом до Калуської обєднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення рішення № 0002902302/1 від 09.11.2009 року. Позовні вимоги мотивувало тим, що відповідачем неправомірно донараховано податок на додану вартість в сумі 42 256,00 грн. та відповідно нараховано штрафні (фінансові) санкції в сумі 21 128,00 грн.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, суду пояснив, що підставою для звернення з позовом у справі є не вірно визначений період, за який позивачу донараховано податок на додану вартість в сумі 42 256,00 грн. та відповідно нараховані штрафні (фінансові) санкції в сумі 21 128,00 грн. Вважає, що відповідач повинен був донарахувувати позивачу податок на додану вартість за І квартал 2009 року, а не за період з жовтня 2008 року по квітень 2009 року включно, а тому податкове зобовязання комунального підприємства «Водотеплосервіс»Войнилівської селищної ради за основним платежем слід зменшити до 9 573,00 грн., а штрафні санкції до 957,30 грн. Просив позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, суду пояснила, що вважає позовні вимоги безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення. Податкове повідомлення рішення прийняте на підставі акту перевірки від 22.09.2009 року, в якому зафіксовані порушення позивачем п.п. 2.3.1, п.2.3 ст.2, п.4.1 ст.4, п.9.4 ст.9, п.11.11 ст.11 ЗУ Про податок на додану вартість, тобто занижено податок на додану вартість. Просила в задоволенні позову відмовити.

Вислухавши представника позивача, представника відповідача, дослідивши подані докази, суд прийшов до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити з наступних мотивів.

Згідно п.3 ч.1 ст.9 ЗУ «Про систему оподаткування»платники податків зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

З матеріалів справи вбачається, що комунальне підприємство «Водотеплосервіс»Войнилівської селищної ради зареєстроване Калуською районною державною адміністрацією як юридична особа та взяте на податковий облік як платник податків Калуською обєднаною державною податковою інспекцією.

20.03.2006 року відповідача переведено на спрощену систему оподаткування та видано свідоцтво про право сплати єдиного податку, а 01.04.2009 року комунальне підприємство «Водотеплосервіс»Войнилівської селищної ради зареєстроване як платник податку на додану вартість.

З матеріалів справи вбачається, що Калуською обєднаною державною податковою інспекцією на підставі плану-графіку проведення планових виїзних перевірок субєктів господарювання 09.09.2009 року було проведено планову виїзну перевірку з питань дотримання вимог податкового валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2006 року по 30.06.2009 року комунальним підприємством «Водотеплосервіс»Войнилівської селищної ради, за результатами якої складено акт за № 1997/2302/33617017. В даному акті зафіксовано факт заниження податку на додану вартість за період з 01.07.2006 року по 30.06.2009 року 42 256,00 грн., зокрема, за жовтень 2008 року на 5 399,00 грн., за листопад 2008 року на 3 734,00 грн., за грудень 2008 року на 23 549,00 грн., за січень 2009 року на 1 113,00 грн., за лютий 2009 року на 4 414,00 грн., за березень 2009 року на 4 046,00 грн. та за квітень 2009 року на 1,00 грн.

На підставі вищевказаного акту перевірки та на виконання п.п. 17.1.3 п.17.1 ст.17 ЗУ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»Калуською обєднаною державною податковою інспекцією прийнято податкове повідомлення-рішення № 0002902302/0 від 22.09.2009 року, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання в розмірі 63 384,00 грн., з яких 42 256,00 грн. за основним платежем по податку на додану вартість та 21 128,00 грн. нараховані штрафні (фінансові) санкції.

Судом встановлено, що загальна сума доходу, отриманого комунальним підприємством «Водотеплосервіс»Войнилівської селищної ради від здійснення операцій з поставки товарів (послуг) за період з 01.10.2007 року по 30.09.2008 року складає 323 174,00 грн. (без урахування податку на додану вартість). Даний факт зафіксований і в акті перевірки.

Відповідно до п.п.2.3.1 п.2.3 ст.2 ЗУ «Про податок на додану вартість»особа підлягає обовязковій реєстрації як платник податку на додану вартість у разі, коли загальна сума від здійснення операцій з поставки товарів (послуг), у тому числі з використанням локальної або глобальної компютерної мережі, що підлягають оподаткуванню згідно з цим Законом, нарахована (сплачена, надана) такій особі або в рахунок зобовязань третім особам, протягом останніх дванадцяти календарних місяців сукупно перевищує 300 000,00 грн. (без урахування податку на додану вартість).

Пунктом 10 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказам Державної податкової адміністрації України за № 79 від 01.03.2000 року встановлено, що особи, які підпадають під визначення п.2.3 ст.2 ЗУ «Про податок на додану вартість»зобовязані зареєструватися як платники податку в податковому органі в порядку, визначеному ст.9 цього Закону.

Відповідно до абзацу 2 п.9.4 ст.9 Закону якщо обсяг оподатковуваних операцій протягом звітного податкового періоду перевищує суму, визначену п.п.2.3.1 п.2.3 ст.2 цього Закону, не більш, ніж у два рази, така особа зобовязана надіслати податковому органу заяву про реєстрацію протягом двадцяти календарних днів, наступних за таким звітним податковим періодом.

Як вбачається з матеріалів справи, комунальне підприємство «Водотеплосервіс»Войнилівської селищної ради зареєстроване як платник податку на додану вартість тільки 01.04.2009 року, що відповідно свідчить про не нарахування та несплату останнім податку на додану вартість за період з жовтня 2008 року по березень 2008 року включно.

Відповідно до п.10.2 ст.10 ЗУ «Про податок на додану вартість»платники податку, визначені ст.2 цього Закону, відповідають за дотримання достовірності та своєчасності визначення сум податку, а також за повноту та своєчасність його внесення до бюджету відповідно до Закону.

Згідно абзацу 1 п.4.1 ст.4 Закону база оподаткування з поставки товарів (послуг) визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, визначеної за вільними цінами, але не нижче за звичайні ціни, з урахуванням акцизного збору, ввізного мита, інших загальнодержавних податків та зборів (обовязкових платежів), згідно із законами України з питань оподаткування, за винятком податку на додану вартість, а також збору на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за послуги стільникового рухомого звязку , що включається до ціни товарів (послуг). До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податку безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу в звязку з компенсацією вартості товарів (послуг).

Пунктом 11.11 ст.11 Закону визначено, що тимчасово до набрання чинності Податковим кодексом України, платники податку, які продають теплову енергію, газ природній (крім скрапленого), включаючи вартість його транспортування, надають послуги водопостачання, водовідведення, чи надають послуги, вартість яких включаються до складу квартирної плати чи плати за утримання житла, фізичним особам, бюджетним установам, не зареєстрованим платниками цього податку, а також житлово-експлуатаційним конторам, квартирно-експлуатаційним частинам, товариствам співвласників житла, іншим подібним платникам податку, які здійснюють збір коштів від зазначених покупців з метою подальшого їх перерахування продавцям таких товарів (послуг) у компенсацію їх вартості, визначають базу оподаткування операцій з поставки таких товарів (послуг) за касовим збором. За касовим збором визначається також база оподаткування операцій з поставки зазначених товарів (послуг) для ЖЕКів та бюджетних установ, що отримують ці товари (послуги) у разі, якщо вони зареєстровані як платники податку.

В звязку з не виконанням відповідачем визначеного Законом обовязку, останнім занижено податок на додану вартість за період з 01.07.2006 року по 30.06.2009 року на загальну суму 42 255,00 грн., а саме за жовтень 2008 року на 5 399,00 грн., за листопад 2008 року на 3 734,00 грн., за грудень 2008 року на 23 549,00 грн., за січень 2009 року на 1 113,00 грн., за лютий 2009 року на 4 414,00 грн., за березень 2009 року на 4 046,00 грн.

Крім того, при заповненні декларації з податку на додану вартість за квітень 2009 року головним бухгалтером комунального підприємства «Водотеплосервіс»Войнилівської селищної ради допущено помилку при визначенні задекларованої суми. Так, в декларації зазначено 647,00 грн., а фактично повинно бути 648,00 грн., в результаті чого було занижено податок на додану вартість за квітень 2009 року на 1,00 грн., чим порушено вимоги Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України за № 166 від 30.05.1997 року.

Відповідно до п.10.2 ст.10 ЗУ «Про податок на додану вартість»особа, яка згідно з вимогами п.2.2 ст.2 цього Закону мала зареєструватись платником податку, але не здійснила таку реєстрацію, несе обовязки з нарахування та сплати цього податку, а також відповідальність за його не нарахування або несплату на рівні особи, зареєстрованої як платник податку, без права виписки податкової накладної та нарахування податкового кредиту.

Згідно п.п.17.1.3 п.17.1 ст.17 ЗУ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»у разі, коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобовязання платника податків за підставами, викладеними у підпункті «б»підпункту 4.2.2 пункту 4.2 ст.4 цього Закону, такий платник податків зобовязаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобовязання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обовязкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше пятдесяти відсотків такої суми та не менше пятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

В звязку з наведеним, на підставі акту перевірки Калуською обєднаною державною податковою інспекцією 22.09.2009 року правомірно винесено податкове повідомлення-рішення № 0002902302/0, яким відповідачу донараховано податок на додану вартість в сумі 42 256,00 грн. та відповідно нараховано штрафні (фінансові) санкції в сумі 21 128,00 грн.

Крім того, судом встановлено, що на виконання вимог п.8 ч.1 ст.11 ЗУ «Про державну податкову службу в Україні»посадових осіб позивача за порушення податкового законодавства притягнуто до адміністративної відповідальності. Даний факт підтверджується копіями протоколів про адміністративне правопорушення № 577 від 02.10.2009 року Серії КН № 677050 та № 578 від 02.10.2009 року Серії АК № 259175 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_3, головного бухгалтера комунального підприємства «Водотеплосервіс»Войнилівської селищної ради та ОСОБА_4, директора комунального підприємства «Водотеплосервіс»Войнилівської селищної ради відповідно за адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст.163-1, ч.1 ст.163-1, ч.1 ст163-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Враховуючи наведене, суд не приймає до уваги посилання представника позивача щодо відсутності контролю з боку працівників Калуської обєднаної державної податкової інспекції за дотриманням податкового законодавства комунальним підприємством «Водотеплосервіс»Войнилівської селищної ради.

Суд також не приймає до уваги посилання представника позивача щодо не вірно визначеного періоду, за який Калуською обєднаною державною податковою інспекцією донараховано позивачу податок на додану вартість та штрафні санкції, тобто за період з жовтня 2008 року по квітень 2009 року включно, з наступних підстав.

Так, п.1.5 ст.1 ЗУ «Про податок на додану вартість»встановлено, що звітним (податковим) періодом є період, за який платник податку зобовязаний проводити розрахунки податку та сплачувати його до бюджету. Таким періодом відповідно до п.п.7.8.1 п.7.8 ст.7 даного Закону є один календарний місяць, а у випадках, особливо визначених цим Законом, календарний квартал.

ЗУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність», на який посилається представник позивача, визначає період для складання фінансової, а не податкової звітності, а тому донарахування податку на додану вартість здійснюється у строки, визначені ЗУ «Про податок на додану вартість», тобто за період з жовтня 2008 року по квітень 2009 року включно.

Крім того, суд не приймає до уваги посилання представника позивача на той факт, що заява про реєстрацію платником податку на додану вартість позивачем подана в грудні 2008 року, оскільки жодних доказів того, що дана заява була направлена в органи Державної податкової інспекції суду надано не було.

За таких обставин позовні вимоги є необґрунтованими, а позов таким, що не підлягає до задоволення.

На підставі п.1 ч.1 ст.9, ст.11 ЗУ «Про систему оподаткування», п.1.5 ст.1, п.2.3 ст.2, п.9.4 ст.9, п.11.11 ст.11 ЗУ «Про податок на додану вартість», ст.17 ЗУ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», керуючись ст.ст.11, 71, ч.4 ст.72, ст. 86, ч.3 ст.160, ст.162 КАС України, суд

п о с т а н о в и в:

в задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення встановлених ст.186 КАСУ строків подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги, якщо таку заяву чи скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подання протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі, заяви про її апеляційне оскарження, після чого протягом двадцяти днів апеляційної скарги.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у десятиденний строк з дня складення постанови в повному обсязі.

Постанова в повному обсязі складена 11.06.2010 року.

Суддя Шумей М.В.