Постанова № 53025310, 17.06.2010, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.06.2010
Номер справи
2а-1137/10/0970
Номер документу
53025310
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" червня 2010 р. Справа № 2a-1137/10/0970

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Шумея М.В.,

при секретарі Воліцькій Н.М.,

за участю: представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Івано-Франківську справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Надвірна -Молоко до Державної податкової інспекції в Надвірнянському районі про визнаня податкового повідомлення - рішення нечинним,

в с т а н о в и в:

24.03.2010 року Товариство з обмеженою відповідальністю Надвірна - Молоко звернулося з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в Надвірнянському районі про визнання податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 31.12.2009 року нечинним. Позовні вимоги мотивувало тим, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення № 0000752301/0 від 31.12.20009 року є протиправним та таким, що винесене з порушенням норм матеріального права України.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, суду пояснив, що Товариство з обмеженою відповідальністю Надвірна - Молоко не погоджується із висновками, викладеними в акті перевірки та прийнятим податковим повідомленням-рішенням. Вважає дане рішення неправомірним та таким, що винесене з порушенням норм матеріального права.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, суду пояснив, що оскаржуване податкове повідомлення - рішення ґрунтується на висновках проведеної перевірки та прийняте у відповідності до положень чинного законодавства. Звернув увагу суду на те, що позивачем не було подано у встановлені строки до органу державної податкової служби підтвердження перерахування на не бюджетний рахунок коштів в сумі 96 862,00 грн. Наголосив, що у звязку з неперерахуванням Товариством з обмеженою відповідальністю Надвірна - Молоко вказаних коштів на його небюджетний рахунок, останні вважаються такими, що використовувалися переробним підприємством не за цільовим призначенням, а тому підлягають стягненню до державного бюджету. Вважає позовні вимоги необґрунтованими та безпідставними, просив в задоволенні позову відмовити.

Вислухавши представника позивача, представника відповідача, дослідивши подані докази, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних мотивів.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю Надвірна -Молоко 24.01.2007 року зареєстроване Надвірнянською районною державною адміністрацією як юридична особа та 29.01.2007 року взяте на податковий облік як платник податків Державною податковою інспекцією в Надвірнянському районі.

Крім того, 03.05.2007 року Товариство з обмеженою відповідальністю Надвірна -Молоко взяте на податковий облік як платник податку на додану вартість Державною податковою інспекцією в Надвірнянському районі.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем з 30.11.2009 року по 18.12.2009 року було проведено виїзну планову документальну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю Надвірна -Молоко з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 29.01.2007 року по 30.09.2009 року, за результатами якої складено акт за № 1841/23-34570813. В даному акті зафіксовано факт не подання позивачем у встановлені строки до органу державної податкової служби підтвердження перерахування на не бюджетний рахунок коштів в сумі 96 862,00 грн.

На підставі вищевказаного акту перевірки та керуючись п.11.21 ст.11 ЗУ «Про податок на додану вартість», п.6 Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за № 805 від 12.05.1999 року (із змінами і доповненнями внесеними постановою Кабінету Міністрів України № 122 від 20.02.2008 року), Державною податковою інспекцією в Надвірнянському районі прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000752301/0 від 31.12.20009 року, яким позивачу нараховано штрафні (фінансові) санкції в сумі 96 862,00 грн.

Щодо посилань позивача на неіснуючий акт перевірки, на підставі якого прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення, слід вказати наступне.

Як вбачається з акту перевірки, останній підписаний директором Товариства з обмеженою відповідальністю «Надвірна Молоко»ОСОБА_3, тому твердження позивача з приводу того, що податкове повідомлення рішення № 0000752301/0 від 31.12.20009 року винесене на підставі акту перевірки, який позивач не отримав ні наручно, ні поштою та фактично не був наданий підприємству на підписання не відповідають дійсності. При цьому розбіжності в нумерації актів повязані з із механічною опискою, оскільки жодних розбіжностей по тексту актів судом не встановлено.

Щодо правомірності винесеного оскаржуваного податкового повідомлення-рішення слід вказати наступне.

Частиною 2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю Надвірна -Молоко за період з 03.05.2007 року по 30.09.2009 року на виконання п.1.2 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України за № 166 від 30.05.1997 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 250/2054 від 09.07.1997 року подало до Державної податкової інспекції в Надвірнянському районі Декларацію переробного підприємства, якою узгоджено зобовязання платника податків по податку на додану вартість в сумі 99 882,00 грн., що підлягає перерахуванню переробним підприємством на його не бюджетний рахунок та залишається в розпорядженні платника податку для використання за цільовим призначенням.

Як вбачається з акту перевірки, позивачем не було подано до Державної податкової інспекції в Надвірнянському районі підтвердження перерахування на не бюджетний рахунок коштів в сумі 96 8652,00 грн., а саме реєстр платіжних доручень на фактично зараховані на небюджетний рахунок кошти і виписку територіальних органів Державного казначейства з небюджетного рахунка.

З урахуванням наведених висновків перевірки та керуючись вимогами п.11.21 ст.11 ЗУ «Про податок на додану вартість», п.6 Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 805 від 12.05.1999 року (із змінами і доповненнями внесеними постановою Кабінету Міністрів України № 122 від 20.02.2008 року), відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000752301/0 від 31.12.20009 року, яким позивачу нараховано штрафні (фінансові) санкції в сумі 96 862,00 грн.

Таким чином, у відповідності до зазначених норм законодавства, відповідачем було здійснено розрахунок штрафних санкцій, застосованих до позивача, згідно оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.

Однак, судом встановлено, що статтю 11 ЗУ «Про податок на додану вартість» доповнено пунктом 11.21 у звязку з прийняттям ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання негативним наслідкам впливу світової фінансової кризи на розвиток агропромислового комплексу»№ 922 VІ від 04.02.2009 року.

Слід зазначити, що п.11.21 ст.11 ЗУ «Про податок на додану вартість»згідно рішення Конституційного суду України № 29-рп/2009 року від 24.11.2009 року визнаний неконституційним.

Редакцію п.11.21 ст.11 ЗУ «Про податок на додану вартість»було відновлено тільки з прийняттям ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо підтримки агропромислового комплексу в умовах світової фінансової кризи»№ 1782 VІ від 22.12.2009 року. Як вбачається з п.1 перехідних положень цього Закону, останній набирає чинності з дня його опублікування, а опублікованим даний Закон був тільки 31.12.2009 року.

Відповідно до ч.2 ст.11 ЗУ «Про систему оподаткування» фінансові санкції за наслідками документальних перевірок та ревізій, які здійснюються органами державної податкової служби України та іншими державними уповноваженими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законодавчими актами, чинними на день завершення таких перевірок або ревізій.

З матеріалів справи вбачається, що на час виникнення спірних правовідносин та на день складання акту перевірки редакція п.11.21 ст.11 ЗУ «Про податок на додану вартість»від 22.12.2009 року як і п.6 Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 805 від 12.05.1999 року (із змінами і доповненнями внесеними постановою Кабінету Міністрів України № 122 від 20.02.2008 року) не були чинними, а тому відповідно податкове повідомлення-рішення № 0000752301/0 від 31.12.20009 року, яким Товариству з обмеженою відповідальністю «Надвірна Молоко»нараховано штрафні (фінансові) санкції в сумі 96 862,00 грн. прийняте на підставі нечинних норм.

Суд не погоджується з запереченнями представника відповідача з приводу того, що Державною податковою інспекцією в Надвірнянському районі було фактично застосовано штрафну (фінансову) санкцію згідно п.6 Порядку обліку та використання коштів, спрямованих на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 квітня 2009 р. N 291, оскільки в оскаржуваному податковому повідомленні рішенні міститься посилання саме на п.6 Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 805 від 12.05.1999 року (із змінами і доповненнями внесеними постановою Кабінету Міністрів України № 122 від 20.02.2008 року). Пунктом 6 вказаного Порядку встановлена відповідальність за не перерахування на небюджетний рахунок переробного підприємства суми податку на додану вартість, визначеної таким підприємством, а не за несвоєчасне перерахування вказаних платежів.

Крім того, Порядок обліку та використання коштів, спрямованих на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 квітня 2009 р. N 291 прийнято на виконання п.11.21 ст.11 ЗУ «Про податок на додану вартість»в редакції ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання негативним наслідкам впливу світової фінансової кризи на розвиток агропромислового комплексу»№ 922 VІ від 04.02.2009 року, який 24.11.2009 року рішенням Конституційного Суду України визнаний неконституційним. А тому посилання відповідача на п.6 даного Порядку у звязку з визнанням неконституційною самої норми, яка відсилає до цього Порядку є незаконним.

Слід зазначити також, що спеціальним законом, який встановлює порядок нарахування і сплати пені та штрафних санкцій є ЗУ Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами. Норми закону визначають, що розмір штрафних санкцій не може перевищувати 50% основного платежу.

З огляду на наведене суд вважає, що відповідачем неправомірно застосовано до позивача фінансову санкцію згідно п.11.21 ст.11 ЗУ «Про податок на додану вартість», п.6 Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 805 від 12.05.1999 року (із змінами і доповненнями внесеними постановою Кабінету Міністрів України № 122 від 20.02.2008 року) в сумі 96 862,00 грн., а саме податкове повідомлення рішення № 0000752301/0 від 31.12.2009 року нечинним.

За таких обставин позовні вимоги підлягають до задоволення.

Керуючись ст.ст.11, 71, 86, ч.3 ст.160, ст.162 КАС України, суд

п о с т а н о в и в:

позов задовольнити повністю.

Податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в Надвірнянському районі за № 0000752301/0 від 31.12.2009 року визнати нечинним.

Постанова набирає законної сили після закінчення встановлених ст.186 КАСУ строків подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги, якщо таку заяву чи скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подання протягом десяти днів з дня складення постанови у повному обсязі заяви про її апеляційне оскарження, після чого протягом двадцяти днів апеляційної скарги.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у десятиденний строк з дня складення постанови у повному обсязі.

Постанова в повному обсязі складена 21.06.2010 року.

Суддя Шумей М.В.