Ухвала суду № 53019930, 05.05.2010, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.05.2010
Номер справи
2а-8217/08/1370
Номер документу
53019930
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2010 р.

Справа № 50321/10

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді Обрізка І.М.

Суддів Пліша М.А. , Яворського І.О.

при секретарі судового засідання Золотий Я.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Видавнича група «Експрес» на постанову Львівського окружного адміністративного суду 29 травня 2009 року по справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Видавнича група «Експрес» до державної податкової інспекції у Яворівському районі Львівської області про визнання протиправним податкового повідомлення-рішення,

В С Т А Н О В И Л А :

ТзОВ «Видавнича група «Експрес» звернулось 26.11.2008 року до суду з позовом до державної податкової інспекції у Яворівському районі Львівської області, в якому просить визнати недійсним (нечинним) податкове повідомлення-рішення відповідача від 17.07.2007 року № 00002515550/0, яким визначено суму податкового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 938825 грн. В обґрунтування позову вказує на те, що 17.07.2007 року відповідачем було проведено позапланову невиїзну перевірку без участі представника ТзОВ «Видавнича група «Експрес», за результатами якої було складено акт № 33-033/452/2239360. При складенні вищевказаного акту не враховувались пояснення та заперечення посадових осіб ТзОВ «Видавнича група «Експрес». 17.07.2007 року відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення від 17.07.2007 року № 0000251550/0, яким донараховано ТзОВ «Видавнича група «Експрес» 938825 грн. податку на прибуток. Зважаючи на те, що проведення перевірки, оформлення акту та прийняття повідомлення-рішення відбулося в один день, вважає, що відповідачем було порушено встановлений порядок складання акту перевірки та ознайомлення з ним позивача, що позбавило ТзОВ «Видавнича група «Експрес» можливості висловити свої заперечення та надати пояснення щодо предмету перевірки. Крім цього, вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є незаконним, оскільки подання уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань № 14413 від 27.06.2007 року за 2005 рік, в якій заявлено суму 938800 грн. переплати податку на прибуток було здійснено на підставі постанови Львівського апеляційного господарського суду № 1/408-20/137 від 14.02.2006 року та Закону України «Про спеціальну економічну зону «Яворів», а тому відповідач під час винесення відповідного повідомлення-рішення вийшов за межі своєї компетенції, порушив матеріальні норми законодавства з питань оподаткування, а також не врахував рішення суду, яким встановлено юридичні факти, що мають значення для прийняття відповідних рішень.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду 29 травня 2009 року в задоволенні позову відмовлено. Суд виходив з того, що оспорюване податкове повідомлення-рішення прийняте у відповідності до норм чинного законодавства.

Не погодившись із зазначеними судовим рішенням сторона позивача подала апеляційну скаргу з якої із-за порушення норм матеріального та процесуального права, невідповідності висновків суду обставинам справи, просить його скасувати та прийняти рішення, яким позов задоволити. В основному покликається на подібне викладеному в позовній заяві.

Судова колегія заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення учасників розгляду, перевіривши матеріали справи і обговоривши підстави апеляційної скарги, вважає за необхідне її відхилити.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Розглядаючи спір, судова колегія вважає, що місцевий суд повно і всебічно дослідив та оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

За наслідками проведеної перевірки 17 липня 2007 року Державною податковою інспекцією у Яворівському районі Львівської області сторони позивача, був складений акт № 33-033/452/22393603 «Про результати позапланової документальної невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Видавнича група «Експрес» з питання правомірності заявлених пільг по податку на прибуток підприємства за 2005 рік». Відповідно до висновку даного акту, перевіркою були встановлені порушення пункту 3.1 статті 3 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», в результаті чого до бюджету недораховані 938825 грн. 27 червня 2007 року ТзОВ «Видавнича група «Експрес» було подано до Державної податкової інспекції у Яворівському районі Львівської області уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок № 144413 від 27.06.2007 року за 2005 рік. Відповідно до даного розрахунку, де було задекларовано в рядку 7 «Суми недоплати (+) або переплати (-), нарахованої у зв'язку з виправленням помилки» суму 938800 грн. із знаком (-) - переплата. У рядку 6 «Сума помилки, допущеної при зменшенні податкових зобов'язань, у тому числі за кодами рядків декларації, у якій було допущено помилки» підприємство корегує рядок 10 «прибуток, звільнений від оподаткування» в сумі 3755300 грн. із знаком (+), а рядок 11 «прибуток, що підлягає оподаткуванню» в сумі 3755300 грн. із знаком (-)..

Як вбачається з супровідного листа до уточнюючого розрахунку від 27 червня 2007 року № 1/27-07. відповідно до якого ТзОВ «Видавнича група «Експрес» при здійсненні та поданні даного розрахунку керувалось постановою Львівського апеляційного господарського суду від 14.02.2006 року у справі № 1/408-20/137, якою 14.02.2006 року, було постановлено рішення - визнати законні інтереси та поновити право ТзОВ «Видавнича група «Експрес» на користування, за договором № 062 від 20.09.01 року на реалізацію інвестиційного проекту в спеціальній (вільній) економічній зоні «Яворів».

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 1 Закону України «Про систему оподаткування» встановлення та скасування податків і зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів та до державних цільових фондів, а також пільг їх платникам здійснюються Верховною Радою України, Верховною Радою Автономної республіки Крим і сільськими, селищними, міськими радами відповідно до цього Закону, інших законів України про оподаткування; ставки, механізм справляння податків і зборів (обов'язкових платежів), за винятком особливих видів мита та збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію, збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, і пільги щодо оподаткування не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів про оподаткування.

Згідно з п.1 ч.1 ст.2 Бюджетного кодексу України бюджет - це план формування та використання фінансових ресурсів для забезпечення завдань і функцій, які здійснюються органами державної влади, органами влади Автономної республіки Крим та органами місцевого самоврядування протягом бюджетного періоду.

Зі змісту п.3 ч.1 ст.4 цього Кодексу випливає, що нормативно-правовими актами, що регулюють бюджетні відносини в Україні, є, зокрема, закон про Державний бюджет України.

Згідно з п.19 ч.1 ст.2 Кодексу доходи бюджету - усі податкові, неподаткові та інші надходження на безповоротній основі, справляння яких передбачено законодавством України (включаючи трансферти, дарунки, гранти).

Закон про Державний бюджет України на поточний рік регулює бюджетні відносини, зокрема, в сфері наповнення бюджету через механізми справляння податків. Отже, дія зазначеного закону поширюється, у тому числі, і на податкові правовідносини, оскільки одним із джерел формування доходної частини Державного бюджету на поточний рік є податки, які справляються за встановленими ставками. Закон про Державний бюджет на поточний рік передбачає розмір кожної доходної статті бюджету, зокрема, шляхом визначення податкових ставок, зупинення дії податкових зобов'язань для визначеного кола суб'єктів і звільнення окремих суб'єктів господарювання від сплати певних видів податків.

Отже, закон про Державний бюджет України встановлює, зокрема, основи регулювання податкових відносин в частині спрямування податків до Державного бюджету України як елементу його доходної частини. Тому цим Законом може зупинятися дія окремих положень податкових законів, вводитися та скасовуватися податкові пільги та інше.

Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік» та деяких інших законодавчих актів України», який набрав чинності 31.03.2005р., виключено положення ст. 2 та ст. 9 Закону України «Про спеціальну економічну зону «Яворів», які запроваджували особливості оподаткування для суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють таку на території спеціальної економічної зони «Яворів».

Таким чином, з моменту набрання чинності Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік» та деяких інших законодавчих актів України» ТзОВ «Видавнича група «Експрес» зобов'язано сплачувати податок з прибутку на загальних підставах, які передбачені Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств» та пільг в оподаткуванні, які встановлені в ст.2 та ст.9 Закону України «Про спеціальну економічну зону «Яворів» і були чинними до їх скасування, не має, що спростовує доводи апелянта в тій частині, що право підприємства на податкові пільги виникло з моменту підписання договору №062 від 20.09.2001 року, в зв'язку з чим вирішення питання оподаткування його прибутку застосовується Закон України «Про спеціальну економічну зону «Яворів» в редакції, чинній на момент укладення договору, не ґрунтуються на законі.

Викладене не суперечить практиці вирішення аналогічних судових справ (Ухвала Вищого адміністративного суду України від 04.03.2008 року в справі №К-11683/07 цих же сторін).

Доводи апелянта в частині, що право на пільгове оподаткування у підприємства виникає на підставі постанови Львівського апеляційного господарського суду від 14.02.2006р. не можна прийняти до уваги, оскільки таке право базується тільки на законах про оподаткування, а не на судових рішеннях.

Не можна вважати переконливими доводи апеляційної скарги в тій частині, що Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік та деяких інших законодавчих актів України», не є законом про оподаткування, оскільки як закон про Державний бюджет України на відповідний рік, так і закон про його зміну, може вводити та скасовувати податкові пільги, про що йшлося вище.

З огляду на викладене, судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги суттєвими не являються і не складають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а також відсутня невідповідність висновків суду обставинам справи.

Керуючись ст.ст. 160 ч.3, 195, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, колегія суддів

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Видавнича група «Експрес» залишити без задоволення, постанову Львівського окружного адміністративного суду 29 травня 2009 року по справі №2а-8217/08/1370, без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя Обрізко І.М.

Судді Пліш М.А. , Яворський І.О.

Повний текст виготовлено 07.05.2010 року.