ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 жовтня 2015 р. Справа № 804/13928/15
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кальника В.В. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Кривого Рогу до Публічного акціонерного товариства «Науково - дослідний та проектно - конструкторський інститут гірничорудного машинобудування з Дослідним заводом» про стягнення заборгованості у розмірі 1911594,00 грн., -
ВСТАНОВИВ:
04 вересня 2015 року Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Кривого Рогу звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства «Науково - дослідний та проектно - конструкторський інститут гірничорудного машинобудування з Дослідним заводом» з позовними вимогами про стягнення заборгованості в сумі 1911594,00 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що відповідач повинен сплатити заборгованість у розмірі 1911594,00 грн., яка виникла в зв'язку із несплатою різниці пенсії особам, визначеним у Законі України «Про наукову і науково-технічну діяльність» та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, проте, станом на 31.08.2015 року відповідачем в рахунок погашення заборгованості не виплачено коштів, що, в свою чергу, свідчить про не виконання позивачем своїх зобовязань.
Також, позивачем зазначено, що, не зважаючи на те, що 13.02.2009 року відповідно до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції, що діяла станом на 18.01.2013 року) було порушено провадження про визнання банкрутом відповідача, підприємство перебуває в процедурі розпорядженням майном і введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, що виникли на момент порушення провадження у справі, на думку позивача, чинне законодавство не позбавляє Публічне акціонерне товариство «Науково - дослідний та проектно - конструкторський інститут гірничорудного машинобудування з Дослідним заводом» обов'язку сплачувати поточні зобов'язання.
Представник відповідача в судове засіданні не прибув, 30.09.2015 року до суду надав заперечення, в яких, з посиланням на Закон України «про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» та на ст. 1 Закону України «Про систему оподаткування», зазначив, що виплата різниці в пенсіях наукових працівників не є для підприємства збором до Пенсійного фонду, та відповідно не може бути обовязковою, тому, відповідач вважає, що підприємство не може віднести ці виплати до складу своїх витрат і компенсувати їх за рахунок збільшення собівартості власної продукції (робіт, послуг). А так як жодним нормативно - правовим документом не передбачено віднесення таких виплат на витрати підприємства, тому у небюджетного підприємства є єдина можливість сплатити таку різницю тільки за рахунок чистого прибутку, проте, позивач зазначив, що інститут є збитковим. Так, збиток за 2014 році склав 1001 тис. грн., а непокритий збиток минулих років станом на 01.01.2015 складає 8960 тис. грн. Таким чином, у відповідача немає ні фактичної можливості, ні правової підстави здійснювати спірні виплати, оскільки відсутнє джерело їх фінансування.
Також, відповідач вважає, що інституту потрібна або допомога держави, або скасування законодавчої вимоги у фінансуванні різниці у наукових пенсіях.
Окрім цього, зауважив, що 13.02.2009 року Господарським судом Дніпропетровської області порушено провадження у справі про банкрутство Публічного акціонерного товариства «Науково - дослідний та проектно - конструкторський інститут гірничорудного машинобудування з Дослідним заводом», введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, який передбачає зупинення виконання боржником грошових зобовязань і зобовязань щодо сплати податків і зборів, термін яких настав до дня введення мораторію, а також припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобовязань.
У судовому засіданні 01 жовтня 2015 року, зважаючи на неявку відповідача, судом ухвалено здійснювати розгляд справи в порядку письмового провадження з урахуванням вимог статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши подані документи і матеріали, зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про наступне.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що Публічне акціонерне товариство «Науково - дослідний та проектно - конструкторський інститут гірничорудного машинобудування з Дослідним заводом» (код ЄДРПОУ 04819211) зареєстроване в Управлінні Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Кривого Рогу як платник збору на обовязкове державне пенсійне страхування, та відповідно до наданих відповідачем документів є державним небюджетним підприємством.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 13.02.2009 за № Б/15/35-09 порушено провадження у справі про банкрутство ВАТ «Науково-дослідний проектно- конструкторський інститут гірничого машинобудування з дослідним заводом» за заявою ТОВ «Альянс Групп».
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 19.03.2009 року введено процедуру розпорядження майном. Ухвалою суду від 16.03.2010 року провадження у справі зупинено в зв'язку з тим, що згідно із Законом України від 07.07.1999 року № 847 «Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації» боржника включено до цього переліку, а ухвалою суду від 06.04.2015 року провадження у справі поновлено.
Відповідно до Повідомлень про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів по підприємству ПАТ «КриворіжНДПІрудмаш», направлених відповідачеві по громадянам, яким призначена та виплачується пенсія за наукову діяльність, станом на 26.08.2015 року виникла заборгованість перед Пенсійним фондом в розмірі 2634024,78 грн.
Відповідно до ухвали господарського суду Дніпропетровської області від 18.06.2009 року заборгованість у сумі 722430,78 грн. є відпрацьованою в судовому порядку, безспірною та включеною до реєстру вимог кредиторів.
Таким чином, станом на 31.08.2015 року сума заборгованості ПАТ «КриворіжНДПІрудмаш» перед Пенсійним фондом складає 1911594,00 грн.
У відповідності зі статтею 58 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (надалі Закон № 1058-IV) пенсійний фонд є органом, який, зокрема, здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій.
Згідно статті 63 Закону № 1058-IV виконавчими органами правління Пенсійного фонду є виконавча дирекція та територіальні органи, якими, зокрема, є головні управління Пенсійного фонду в областях, управління Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах. Головні управління та управління Пенсійного фонду є юридичними особами.
Статтею 64 Закону № 1058-IV встановлено, що виконавча дирекція Пенсійного фонду та територіальні органи мають, зокрема, право: вимагати від керівників та інших посадових осіб підприємств, установ і організацій, а також від фізичних осіб усунення виявлених порушень законодавства про порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків; стягувати з платників страхових внесків несплачені суми страхових внесків, здійснювати інші функції, передбачені законодавством.
Статтею 23 Закону № 1058-IV встановлено, що спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.
Згідно статті 24 Закону України від 13.12.1991 року № 1977-XII "Про наукову і науково-технічну діяльність" держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів. В силу положень частини другої цієї статті, пенсія науковому (науково-педагогічному) працівнику призначається за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІУ від 09.07.2003 року після досягнення чоловіками віку 62 роки за наявності стажу наукової роботи не менш як 20 років, жінками - пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІУ від 09.07.2003 року, за наявності стажу наукової роботи не менш як 15 років. Відповідно до частини четвертої цієї статті, пенсії науковим (науково-педагогічним) працівникам призначаються в розмірі 80% від сум заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника, яка визначається відповідно до статті 23 цього Закону та частини другої статті Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІУ від 09.07.2003 року та на яку відповідно до законодавства нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (внески).
Пунктом 13 Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначеного Закону, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів, спрямованих із джерел, визначених Законом України "Про наукову та науково-технічну діяльність".
Згідно частини дев'ятої статті 24 Закону України від 13.12.1991 року № 1977-XII "Про наукову і науково-технічну діяльність" різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується:
для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету;
для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом;
для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
Механізм фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, визначений в Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України № 372 від 24.03.04р.
Відповідно до вказаного Порядку за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.
Фінансування різниці у розмірі пенсії осіб, які мають науковий стаж роботи на кількох підприємствах, в установах, організаціях та вищих навчальних закладах III-IV рівнів акредитації незалежно від форми власності та фінансування, здійснюється пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених законодавством для відповідних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації.
Розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення.
Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем надсилалися повідомлення про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України від 13.12.1991 року № 1977-XII «Про наукову і науково-технічну діяльність» і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів по підприємству ПАТ «КриворіжНДПІрудмаш», копії яких долучені до матеріалів справи.
На час розгляду справи вище зазначена заборгованість відповідачем у добровільному порядку не погашена.
Суд не приймає до уваги твердження відповідача щодо відсутності обов'язку сплати витрат на фінансування різниці між розміром пенсії, призначеної за Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність» та пенсією, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право особа, оскільки відповідно до ст.8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, мають право на отримання пенсій та соціальних послуг, передбачених законодавством.
Статтею 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» передбачено, що держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці.
Виходячи з вищевказаного, вбачається, що зазначені особи (наукові (науково- педагогічні) працівники) мають право вибору на пенсію згідно Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», або на пенсію згідно інших законодавчих актів України.
Питання стосовно призначення пенсії науковим працівникам регулюється Законом України «Про наукову та науково-технічну діяльність», ст.ст. 24, 40 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», а також Постановою Кабінету Міністрів України № 372 від 24 березня 2004 року.
Суд зазначає, що передбачені ст.24 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» виплати не є податком, збором (обов'язковим платежем) у розумінні ст.2 Закону України «Про систему оподаткування», не є збором на обов'язкове державне пенсійне страхування у відповідності до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Дані виплати - це зобов'язання, яке виникає на підставі акту цивільного законодавства, а саме Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність».
Аналогічна правова позиція висловлена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 05.06.2008 року
Що стосується заяви відповідача про відсутність прибутку, а відповідно і джерел фінансування різниці, то суд наголошує на наступному.
Відповідачем зазначено, що він не має фактичної можливості здійснювати спірні виплати, оскільки не має прибутку та відсутнє джерело його фінансування.
Суд вважає зазначену позицію безпідставною, оскільки недостатність прибутку підприємства не може бути підставою для звільнення підприємства від виконання зобовязань, покладених на нього законодавством України.
До того ж, ані приписи Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», ані Порядок фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІУ рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність» не містять положення, яке б передбачало звільнення підприємства від обовязку відшкодовувати Пенсійному фонду України різниці між сумою призначеної пенсії за цим Законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, та не ставлять вказані виплати в залежність від результатів фінансово-господарської діяльності підприємств, установ та організацій, на яких працювали наукові (науково-педагогічні) працівники.
Окрім цього, суд зауважує, що 13.02.2009 року відповідно до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції, що діяла станом на 18.01.2013 року) було порушено провадження про визнання банкрутом відповідача, підприємство перебуває в процедурі розпорядженням майном і введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, що виникли на момент порушення провадження у справі, що вказує на те, що чинне законодавство не позбавляє його обов'язку сплачувати поточні зобов'язання.
Згідно постанов Верховного Суду України від 25.06.2011 року та від 07.05.2012 року дія мораторію на задоволення вимог кредиторів, що вводиться одночасно з порушенням справи про банкрутство, поширюється лише на задоволення вимог конкурсних кредиторів.
Поточні ж вимоги кредиторів боржника знаходяться у вільному правовому режимі до визнання боржника банкрутом. За поточними зобов'язаннями згідно із загальними правилами нараховується неустойка (штраф, пеня), застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).
Крім того, слід наголосити на тому, що, як вбачається з матеріалів справи, відповідачем заборгованість визнано в повному обсязі, про що, в свою чергу, свідчить підписаний без зауважень та застережень акт звірки взаєморозрахунків від 28.08.2015 року та розрахунок заборгованості по відшкодуванню різниці пенсії науковим працівникам науковою установою ПАТ «Науково - дослідний та проектно - конструкторський інститут гірничорудного машинобудування з Дослідним заводом»на 2015 рік.
Враховуючи викладене, суд вважає правомірним стягнення з відповідача на користь Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Кривого Рогу заборгованості в сумі 1911594,00 грн., оскільки відповідач доказів добровільного погашення заборгованості не надав.
Керуючись статтями 128, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Кривого Рогу до Публічного акціонерного товариства «Науково - дослідний та проектно Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Кривого Рогу - конструкторський інститут гірничорудного машинобудування з Дослідним заводом» про стягнення заборгованості у розмірі 1911594,00 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Науково - дослідний та проектно - конструкторський інститут гірничорудного машинобудування з Дослідним заводом» на користь Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Кривого Рогу заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату пенсії, яка складає різницю між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, в сумі 1911594,00 грн.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя ОСОБА_1