Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
О К Р Е М А
30 жовтня 2015 р. Справа № 805/4778/15-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Волгіної Н.П.,
суддів - Маслоід О.С.,
- ОСОБА_1,
при секретарі судового засідання - Маковецькій О.О.,
за участю:
позивача - ОСОБА_2,
представників позивача- ОСОБА_3, ОСОБА_4,
представника відповідача- ОСОБА_5,
представника третьої особи, Словянської міської виборчої комісії - ОСОБА_6,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_2
до Святогірської міської виборчої комісії Донецької області,
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, -
Дільнична виборча комісія № 141239 м. Святогірська Донецької області
Словянська міська виборча комісія Донецької області,
про визнання незаконними та скасування постанов та протоколу, встановлення факту, зобовязання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Кандидат на посаду Святогірського міського голови Донецької області ОСОБА_2 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Святогірської міської виборчої комісії, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Дільнична виборча комісія № 141239 м. Святогірська Донецької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Словянська міська виборча комісія Донецької області, про визнання незаконними та скасування постанов та протоколу, встановлення факту, зобовязання вчинити певні дії.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2015 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Відповідно до п. 1 ч. 5 ст. 25 Закону України Про місцеві вибори міська, районна в місті (у містах, де утворені районні у місті ради) територіальна виборча комісія забезпечує підготовку та проведення виборів до відповідної ради.
Згідно п. 19 ст. 27 Закону рішення територіальної виборчої комісії, що суперечить законодавству України або прийняте з перевищенням її повноважень, може бути скасоване в установленому законом порядку територіальною виборчою комісією вищого рівня з відповідних місцевих виборів, Центральною виборчою комісією або судом. Територіальна виборча комісія вищого рівня, Центральна виборча комісія у такому випадку має право прийняти рішення по суті питання.
Ч. 4 ст. 83 Закону передбачено, що рішення про відмову у прийнятті виборчих документів від дільничної виборчої комісії, про зобов'язання дільничної комісії виправити виявлені недоліки чи внести зміни до цього протоколу шляхом складання протоколу з позначкою "Уточнений" із зазначенням підстав прийняття відображається у протоколі засідання територіальної виборчої комісії.
Аналіз наведених норм доводить, що територіальна виборча комісія забезпечує підготовку та проведення виборів; рішення територіальної виборчої комісії може бути скасоване територіальною виборчою комісією вищого рівня або судом, тобто у територіальної виборчої комісії відсутні повноваження щодо скасування власних рішень. Законом визначені також наступні повноваження територіальної виборчої комісії - відмова у прийнятті виборчих документів від дільничної виборчої комісії, зобов'язання дільничної комісії виправити виявлені недоліки чи внести зміни до протоколу.
Під час розгляду даної справи судом встановлено, що відповідач неналежним чином виконував свої повноваження щодо забезпечення проведення виборів. Відповідачем була прийнята постанова від 26 жовтня 2015 року № 11 «Про повернення виборчих бюлетенів та протоколів від ДВК № 141239», тобто відповідачем вчинено дії поза межами своїх повноважень.
Відповідачем також була прийнята постанова № 11/3 від 26 жовтня 2015 року «Про скасування постанови Святогірської міської виборчої комісії від 26 жовтня 2015 року № 11/1 та проведення виїзного засідання Святогірської міської виборчої комісії на ДВК № 141239 з метою проведення повторних підрахунків голосів», тобто у даному випадку відповідач самостійно скасував власну постанову, що є порушенням Закону, а також призначив проведення виїзного засідання, що не передбачено Законом.
Суд також зазначає, що відповідачем була прийнята постанова № 14 від 27 жовтня 2015 року про зміну нумерації прийнятих власних рішень, що свідчить про здійснення невірної нумерації рішень, які були прийняті відповідачем раніше під час проведення виборів.
З урахуванням вищенаведеного, суд приходить до висновку, що під час проведення виборів відповідачем були допущені порушення, зокрема, вимог п. 19 ст. 27, ч. 4 ст. 83 Закону.
Ст. 166 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 177 Кодексу адміністративного судочинства України у разі виявлення порушень, що можуть бути підставою для притягнення до відповідальності не за правилами цього Кодексу, суд постановляє окрему ухвалу з повідомленням про наявність таких порушень і надсилає її до органів чи осіб, уповноважених вжити у зв'язку з цим заходів, встановлених законом.
Керуючись ст.ст. 160, 166, 177, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У Х В А Л И В:
Постановити окрему ухвалу у відношенні Святогірської міської виборчої комісії, яку направити до Центральної виборчої комісії для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Про вжиті заходи повідомити Донецький окружний адміністративний суд на протязі одного місяця з дня постановляння окремої ухвали.
Окрема ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення, а судові рішення ухвалені до дня голосування - не пізніше як за чотири години до початку голосування. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Головуючий суддя Волгіна Н.П.
Судді Маслоід О.С.
ОСОБА_1