Постанова № 53016445, 02.10.2015, Корольовський районний суд м. Житомира

Дата ухвалення
02.10.2015
Номер справи
296/9340/15-а
Номер документу
53016445
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 296/9340/15-а

2-а/296/319/15

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 жовтня 2015 р. м.Житомир

Корольовський районний суд м. Житомира в складі:

головуючого судді Шалоти К.В.,

за участі: секретаря судового засідання Яковенко О.В.,

позивача - ОСОБА_1,

представників відповідача - ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Житомирському районі Житомирської області про визнання незаконними дій та призначення пенсії за віком на пільгових умовах,

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_1 звернувся до Корольовського районного суду м. Житомира з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Житомирському районі Житомирської області, в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просив:

визнати незаконними дії відповідача щодо відмови у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах

зобовязати відповідача зарахувати період роботи позивача у відрядженні в МНР на посаді виконроба СУОР з 27.08.1986 року по 13.08.1990 року та призначити пенсію за віком на пільгових умовах з 10.06.2015 р. відповідно до п. "б" ст. 13 ЗУ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що працював в закордонному відрядженні в Монгольській Народній Республіці на посаді виконроба СУОР у період з 27.08.1986 по 13.08.1990 року, який не був зарахований відповідачем при призначенні пенсії згідно п. «б» ст. 13 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» в звязку з відсутністю в трудовій книжці запису про тривалість робочого дня, характер виконуваної роботи.

Позивач в судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі з підстав викладених у позову та просив його задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував в частині відмови призначення пенсії посилаючись на те, що позивач 10.06.2015 року звернувся з заявою про призначення пенсії відповідно до п «б» ст. 13 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення» з довідкою про підтвердження роботи в закордонному відрядженні в МНР, в якій відсутні інші відомості, які мають значення для призначення пенсії на пільгових умовах.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, повно та всебічно з"ясувавши всі фактичні обставини справи, оцінивши докази, що мають значення для вирішення справи, суд вважає позов підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

Судом установлено, що 10.06.2015 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Житомирському районі Житомирської області з заявою про призначення пенсії на пільгових умовах згідно з п. «б» ст. 13 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення».

Листом УПФУ в Житомирському районі Житомирської області від 10.08.2015 року №6771/03 ОСОБА_1 відмовлено у призначені пенсії на пільгових умовах за роботу за списком №2 відповідно до п «б» ст. 13 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення» в звязку з відсутністю необхідного стажу роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії на пільгових умовах.

Конституцією України, Україну проголошено демократичною, соціальною, правовою державою (ст. 1), визнано, що найвищою соціальною цінністю в Україні є людина, її права і свободи та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, а їх утвердження і забезпечення є головним обовязком держави (ст. 3), права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними (ст. 21). Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Визначаючи важливість права на працю як основи життєдіяльності людини, Конституція України закріплює та гарантує основні права громадян (статті 43, 46) і встановлює, що основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення, засади регулювання праці і зайнятості визначаються виключно законами України.

Пунктом 2 розділу XV Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Згідно ч. 4 ст. 24 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.

Відповідно до п. б статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991р. № 1788-ХІІ на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Списком № 1 (параграф XXIX пункт Б ) виробництв, цехів, професій і посад на підземних роботах, на роботах з шкідливими умовами праці в гарячих цехах, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затвердженого ОСОБА_5 Міністрів СРСР 22.08.1956 р. № 1173 передбачено, що на пільгових умовах в зв"язку із шкідливими умовами праці мають право за будівельними професіями майстри (десятники) і виконроби. Указаним списком характер виконуваної роботи виконроба не передбачений. Відносно указаного пункту Пенсійний фонд визнає посаду виконроба без характеру виконуваної роботи.

Пунктом 10 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, що затверджений наказом Мінпраці та соцполітики України від 18.11.2005р. № 383, передбачено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 N 637.

За положеннями п. 3 указаної ОСОБА_5, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Як вбачається з наявної в матеріалах справи копії трудової книжки ОСОБА_1, його трудовий стаж розпочався з 26.04.1977 p., у період з 05.02.1980 р. по 19.11.1984 р. позивач працював на посадах майстра та виконроба в СБУ «Оздоббуд», з 14.08.1990 р. по 04.09.1990 р. працював в БМУ «Промбуд- 3» на посаді виконроба.

Загальний стаж роботи ОСОБА_1, на посадах майстра та виконроба складає понад вісім років, а всього загальний трудовий стаж складає понад 38 років.

Відповідно до довідки Міністерства будівництва в південних районах СССР № 23-48 від 01.08.1990 р ОСОБА_1 у період з 27.08.1986 р. по 13.08.1990 р. перебував в закордонному відрядженні в Монгольській Народній Республіці на посаді виконроба СУОР.

Тобто, позивачу відповідачем безпідставно відмовлено в призначенні пенсії у звязку з відсутністю необхідного пільгового стажу не враховано записи його трудової книжки за відповідні періоди. Отже, відповідачем неправомірно не зараховано до пільгового стажу за Списком № 1 роботу позивача в шкідливих умовах протягом повного робочого дня.

Статтею 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, суд приходить до висновку про те, що на момент призначення позивачу пенсії спірний період його трудової діяльності на роботах зі шкідливими умовами, підлягав зарахуванню відповідачем до пільгового стажу.

Статтею 13 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» передбачено, що держава створює умови для функціонування системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат.

Таким чином, вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі.

Щодо визначення початку періоду з якого позивачу слід здійснювати перерахунок пенсії, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до статей 83, 84, 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення", статей 43, 44, 45, 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.

Відповідно до статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Як свідчать матеріали справи, Позивач звернулася до Відповідача з відповідною заявою та довідкою про здійснення перерахунку її пенсії - 10.06.2015 р.

З урахуванням норм вказаного вище Закону, ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця подання заяви, тобто з 01.06.2015 року.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у звязку з задоволенням позову, суд присуджує на користь позивача витрати по сплаті судового збору в сумі 73 грн. 08 коп.

Керуючись ст. ст. 8-11, 17, 69 - 72, 86, 87, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Корольовський районний суд м. Житомира, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Житомирському районі Житомирської області щодо вімови упризначенні ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах відповідно до п. "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 01 червня 2015 року.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України у Житомирському районі Житомирської області зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи період трудової діяльності у Монгольській Народній Республіці на посаді виконроба СУОР з 27.08.1986 року по 13.08.1990 року та призначити пенсію на пільгових умовах відповідно до п. "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", починаючи з 01 червня 2015 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового бору у сумі 73 грн. 08 коп.

ОСОБА_5 набирає законної сили в порядку передбаченому ст.254 КАС України та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю чи частково за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Cуддя К. В. Шалота