Справа № 0311/5161/2012
У Х В А Л А
5 червня 2012 року смт. Маневичі
Суддя Маневицького районного суду Волинської області Покидюка М.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до начальника УБОЗ УМВС України у Волинській області ОСОБА_2 про визнання дій протиправними, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до начальника УБОЗ УМВС України у Волинській області ОСОБА_2 про визнання дій, які полягали у направленні в Маневицьку районну раду Волинської області повідомлення № 29/4-3294 від 8 серпня 2011 року про складання відносно позивача протоколу про адміністративне корупційне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-3 КУпАП, протиправними.
Дану позовну заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, в звязку з чим на підставі п. 1 ч. 1 ст. 109 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) слід відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі з врахуванням наступного.
Відповідно до ст. 4 КАС України правосуддя в адміністративних справах здійснюється адміністративними судами. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Згідно ч.ч. 1-2 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність субєктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до п.п. 1, 7 ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Субєкт владних повноважень це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно ч. 1, п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у звязку з здійсненням субєктом владних повноважень владних управлінських функцій. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
З аналізу вищевказаних норм вбачається, що публічно-правовим спором за Кодексом адміністративного судочинства України є не будь-який публічно-правовий спір, а лише той, який випливає із здійснення субєктом владних повноважень своїх владних управлінських функцій. При цьому, органи внутрішніх справ під час перевірки та вирішення заяв (повідомлень) про злочини та правопорушення виконують не владні управлінські функції, а владні процесуальні функції. Тому, враховуючи приписи КАС України, такі спори не випливають із здійснення субєктом владних повноважень своїх владних управлінських функцій, а відтак не належать до юрисдикції адміністративних судів.
Згідно ч. 4 ст. 257 КУпАП особа, яка склала протокол про вчинення адміністративного корупційного правопорушення, одночасно з надісланням його до суду надсилає прокурору, органу державної влади, органу місцевого самоврядування, керівникові підприємства, установи чи організації, де працює особа, яка притягається до відповідальності, повідомлення про складення протоколу із зазначенням характеру вчиненого правопорушення та норми закону, яку порушено. З вищевикладеного вбачається, що повідомлення про складення протоколу із зазначенням характеру вчиненого правопорушення та норми закону, яку порушено, надсилається до розгляду в суді справи по суті, а тому твердження ОСОБА_1 про порушення його законних прав та інтересів внаслідок направлення вказаного повідомлення в Маневицьку районну раду, так як він не вчиняв інкримінованого йому правопорушення, є необгрунтованими. Крім того, ч. 4 ст. 257 КУпАП передбачено, що зазначене повідомлення направляється не лише керівникові підприємства, установи чи організації, де працює особа, яка притягається до відповідальності, а й органу місцевого самоврядування, до яких також належить районна рада, та прокурору.
Відповідно до п. 1 ч. 1, ч. 2-5 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства. Про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі суддя постановляє ухвалу. Копія ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі невідкладно надсилається особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами. Ухвала про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву. Повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Керуючись п. 1 ч. 1, ч. 2-5 ст. 109 КАС України
У Х В А Л И В:
Відмовити ОСОБА_1 у відкритті провадження в справі за його позовом до начальника УБОЗ УМВС України у Волинській області ОСОБА_2 про визнання дій протиправними як такої, що не підлягає розгляду у суді в порядку адміністративного судочинства.
Копію ухвали разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами невідкладно надіслати позивачу.
Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Маневицький районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом пяти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя