Постанова № 53016094, 31.10.2015, Біляївський районний суд Одеської області

Дата ухвалення
31.10.2015
Номер справи
815/6316/15
Номер документу
53016094
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

справа №815/6316/15

провадження №2-а/496/76/15

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 жовтня 2015 року Біляївський районний суд Одеської області у складі:

головуючого судді Галич О.П.,

при секретарі Горлевому Д.І.,

за участю:

позивача ОСОБА_1,

представник позивача ОСОБА_2,

третьої особи на стороні відповідача ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Біляївка Одеської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Василівської сільської виборчої комісії (Біляївський район), третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_3 про визнання протиправними дій та визнання результатів голосування недійсними, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом в якому просить суд: визнати дії ОСОБА_4 районної виборчої комісії Одеської області по проведенню виборів Василівського сільського голови Василівської сільської ради Біляївського району Одеської області протиправними; визнати результати голосування по Василівської територіальної виборчої комісії Біляївського району Одеської області по проведенню виборів Василівського сільського голови Василівської сільської ради Біляївського району Одеської області недійсними. Свої вимоги обґрунтовує тим, що 25 вересня 2015 року Василівська територіальна виборча комісія зареєструвала і видала посвідчення ОСОБА_3 як кандидату на посаду сільського голови шляхом самовисування. 29 вересня 2015 року від ОСОБА_4 районної організації політичної партії „Конкретної справ надійшло подання №203 на реєстрацію кандидатом у депутатом ОСОБА_4 районної ради у багатомандатному виборчому окрузі ОСОБА_3 19 жовтня 2015 року ОСОБА_4 районна виборча комісія Одеської області прийняла постанову №24 про скасування реєстрації кандидатом на посаду сільського голови шляхом самовисування ОСОБА_3 позивач вказує, що всупереч вимогам ст.ст. 35, 41 Закону України „ Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів ОСОБА_4 районна виборча комісія Одеської області не виключила ОСОБА_3 з виборчих списків кандидата на посаду голови і вибори відбулися за участю цього кандидата.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2015 року, яка занесена до журналу судового засідання, відповідно до ст. 52 КАС України, ч.ч.1,2 ст. 19, п.14 ч. 4 ст. 25 Закону України „Про місцеві вибори (далі - Закон)здійснено заміну належного відповідача ОСОБА_4 районної виборчої комісії Одеської області на належного Василівську сільську виборчу комісію (Біляївський район) та справу направлено за підсудністю (а.с. 41-42).

Позивача та представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали.

Третя особа ОСОБА_3 у судовому засіданні позовні вимоги не визнав та пояснив, що з його боку порушень не було та йому не відомо чому виборча комісія не виключила його кандидатуру зі списку на посаду сільського голови. Також зазначив, що 26 жовтня 2015 року він звернувся до ОСОБА_4 територіальної виборчої комісії з заявою в які просив скасувати його кандидатуру в депутати багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів районної ради Біляївського району Одеської області на місцевих виборах, що відбулися 25 жовтня 2015 року.

Представник відповідача та представник ОСОБА_4 РВК у судове засідання не зявилися належним чином були повідомленні про час та місце слухання справи. Згідно ч. 12 ст. 172 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомленні не перешкоджає судовому розгляду.

Заслухавши пояснення сторін та дослідивши докази по справі, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню за наступних підстав.

Судом встановлено, 25 вересня 2015 року Василівська територіальна виборча комісія зареєструвала і видала посвідчення ОСОБА_3 як кандидату на посаду сільського голови шляхом самовисування. 29 вересня 2015 року від ОСОБА_4 районної організації політичної партії „Конкретної справ надійшло подання №203 на реєстрацію кандидатом у депутатом ОСОБА_4 районної ради у багатомандатному виборчому окрузі ОСОБА_3, що підтвердили у судовому засіданні позивач та третя особа.

Постановою ОСОБА_4 районної виборчої комісії Одеської області №24 від 19 жовтня 2015 року встановлено, що від ОСОБА_4 районної організації політичної партії „Конкретних справ надійшло подання №203 від 29.09.2015 року на реєстрацію кандидата у депутати районної ради у багатомандатному виборчому окрузі, ОСОБА_3 Та постановлено Василівській територіальній виборчій комісії провести дії відповідні до чинного законодавства ст. 41 п. 8, скасування реєстрації кандидатом на посаду сільського голови шляхом самовисування ОСОБА_3

Стаття 35 Закону передбачає право висування кандидатів у депутати сільських, селищних рад реалізується виборцями в одномандатних виборчих округах через місцеві організації партій або шляхом самовисування у порядку, передбаченому цим Законом. Право висування кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости реалізується виборцями у відповідних єдиних одномандатних виборчих округах через місцеві організації партій або шляхом самовисування у порядку, передбаченому цим Законом.

Згідно ч. 8 ст. 41 Закону, у разі якщо особа, включена за її письмовою заявою про згоду балотуватися за виборчим списком кандидатів у депутати від місцевої організації політичної партії, включена за її письмовою заявою про згоду балотуватися за виборчим списком кандидатів у депутати від місцевої організації іншої політичної партії та (або) висунута за її письмовою заявою про згоду балотуватися кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від місцевої організації іншої політичної партії або шляхом самовисування, відповідні територіальні виборчі комісії виключають таку особу з усіх виборчих списків, до яких вона була включена, скасовують її реєстрацію як кандидата в депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, про що повідомляють відповідні місцеві організації партій та цю особу.

У разі якщо особа, включена за її письмовою заявою про згоду балотуватися за виборчим списком кандидатів у депутати обласної, районної, міської або районної в місті ради, включена за її письмовою заявою про згоду балотуватися за виборчим списком кандидатів у депутати іншої відповідно обласної, районної, міської або районної в місті ради, відповідні територіальні виборчі комісії виключають таку особу з виборчих списків кандидатів у депутати усіх обласних, районних, міських або районних у місті рад.

Положеннями ч. 3 ст. 47 вказаного Закону закріплено, що територіальна виборча комісія може скасувати рішення про реєстрацію кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости не пізніше ніж за 18 днів до дня голосування. У разі надходження від Центральної виборчої комісії повідомлення про порушення кандидатами вимог частин четвертої - п'ятої статті 35 цього Закону відповідна територіальна виборча комісія зобов'язана розглянути зазначене питання на своєму засіданні та прийняти відповідне рішення в межах строку, визначеного абзацом першим цієї частини.

Постановою Центральної виборчої комісії України від 10.08.2015 року № 154 затверджено «Календарний план основних організаційних заходів з підготовки та проведення чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року».

Згідно п. 76 Календарного плану, рішення про скасування реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови може бути прийняте відповідною територіальною виборчою комісією до 6 жовтня 2015 року включно.

З наданих протоколу по результатам виборів сільських голів Василівської сільської ради та протоколу про підсумки голосування з виборів депутатів ОСОБА_4 районної ради вбачається, що ОСОБА_3 рахувався кандидатом у багатомандатному виборчому окрузі №14 з виборів депутатів та в одномандатному виборчому окрузі №14 з виборів сільського голови.

Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд, згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінюєдокази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.1 ст.94 Закону суб'єкт виборчого процесу може звернутися до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.

Згідно ч.4 вказаної статті рішення, дії чи бездіяльність дільничної виборчої комісії, її члена може бути оскаржено до територіальної виборчої комісії, яка утворила відповідну дільничну виборчу комісію, або до суду.

Відповідно до ст. 83 Закону протоколи та інші виборчі документи дільничних виборчих комісій приймаються і розглядаються на засіданні відповідної територіальної виборчої комісії. У разі неможливості усунення без перерахунку бюлетенів неточностей у протоколі дільничної виборчої комісії, а також у разі наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами дільничної комісії територіальна комісія зобовязана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій виборчій дільниці. Прийняття рішення територіальною виборчою комісією про проведення повторного підрахунку голосів після прийняття виборчих документів від дільничної виборчої комісії у разі виявлення порушення цілісності пакетів із запакованими документами не допускається. Протоколи та інші виборчі документи дільничної виборчої комісії до проведення територіальною виборчою комісією повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці зберігаються у приміщенні для засідання відповідної територіальної виборчої комісії. Якщо після підписання протоколу про підсумки голосування у відповідному виборчому окрузі територіальна виборча комісія виявила в ньому неточності (описку чи помилку у цифрах), вона на своєму засіданні розглядає питання про внесення змін до протоколу шляхом складання нового протоколу, на якому робиться позначка "Уточнений". У разі якщо результати місцевих виборів встановлює територіальна виборча комісія, що встановлювала підсумки голосування, її протокол про підсумки голосування у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів є підставою для встановлення нею результатів таких виборів.

На підставі викладеного та аналізуючи чинне законодавство, вбачається порушення Василівською сільською виборчою комісією норм законодавства передбаченого Законом України „Про місцеві вибори, а потому саме дії вказаного відповідача підлягають визнанню протиправними, а позовні вимоги в частині визнання результатів голосування недійсними не підлягає задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить із того, що відповідно до ч. 9 ст.172 КАС України, суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

На підставі та керуючись ст. ст. 71, 86, 172-177 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Василівської сільської виборчої комісії (Біляївський район), третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_3 про визнання протиправними дій та визнання результатів голосування недійсними, задовольнити частково.

Визнати дії Василівської сільської виборчої комісії (Біляївський район) по проведенню виборів Василівського сільського голови Василівської сільської ради Біляївського району Одеської області, протиправними.

В іншій частині позовні вимоги залишити без задоволення.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Василівській територіальної виборчої комісії Біляївського району Одеської області на користь держави судовий збір у розмірі 243,60 грн.

Стягнути ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 243,60 грн.

Постанова суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Біляївський районний суду Одеської області шляхом подання апеляційної скарги до суду першої інстанції у дводенний строк з дня її проголошення.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції згідно до вимог ч. 3 ст. 177 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Галич О.П.

31.10.2015