ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 жовтня 2015 року м. Київ К/800/12531/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючої судді - Васильченко Н.В.,
суддів: Калашнікової О. В., Леонтович К.Г.
провівши попередній розгляд справи за касаційною скаргою Реєстраційної служби Кременчуцького міського управління юстиції на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2014 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 24 лютого 2015 року у справі № 816/3817/14 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Реєстраційної служби Кременчуцького міського управління юстиції, державного реєстратора реєстраційної служби Кременчуцького міського управління юстиції Павленко Анастасії Володимирівни про скасування рішення, -
в с т а н о в и л а :
У жовтні 2014 року фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Реєстраційної служби Кременчуцького міського управління юстиції, державного реєстратора реєстраційної служби Кременчуцького міського управління юстиції Павленко Анастасії Володимирівни, в якому просив визнати протиправними дії відповідача - Кременчуцького міського управління юстиції Полтавської області в особі реєстраційної служби Кременчуцького міського управління юстиції щодо залишення без розгляду документів, які подані для проведення державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу-підприємця та зобов'язання вчинити дії, а саме - провести державну реєстрацію змін до відомостей про фізичну особу-підприємця.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що діями відповідача при винесенні повідомлення про залишення документів без розгляду від 24 вересня 2014 року № 04-04-09/264 порушено його право на вільне переміщення, оскільки при поданні таких документів про проведення державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу-підприємця ним дотримано вимог діючого законодавства. Підстава, визначена повідомленням відповідача не може бути усунена позивачем та не віднесена до вичерпного переліку підстав для залишення без розгляду таких документів.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2014 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 24 лютого 2015 року, адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправними дії державного реєстратора реєстраційної служби Кременчуцького міського управління юстиції Павленко А.В. щодо винесення повідомлення про залишення документів без розгляду, які подані для проведення державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу-підприємця. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з ухваленими по справі судовими рішеннями Кременчуцьке міське управління юстиції звернулось до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення судів першої і апеляційної інстанцій та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 в повному обсязі, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши матеріали касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що відсутні підстави для скасування судових рішень, а касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 23.09.2014 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача, надавши документи для державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу-підприємця, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо зміни місця проживання фізичної особи-підприємця, вказавши нову адресу - АДРЕСА_1, індекс 99058, Гагаринський район. Позивач подав для реєстратора реєстраційну картку форми № 11 та документ, що засвідчує внесення реєстраційного збору.
Повідомленням про залишення документів без розгляду від 24.09.2014 року № 04-04-09/264, Державний реєстратора реєстраційної служби Кременчуцького міського управління юстиції Павленко А.В., посилаючись на положення абз. 2 п. 3 Наказу Міністерства юстиції України від 23 липня 2014 року № 1197/5 «Про проведення реєстраційних дій щодо юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, місцезнаходженням/місцем проживання яких є Автономна Республіка Крим та місто Севастополь», повідомив заявника про залишення документів без розгляду та про можливість повторного звернення до державного реєстратора у загальному порядку після усунення причин, що були підставою для залишення документів без розгляду.
Задовольняючи частково позовні вимоги суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що відповідачем безпідставно винесено повідомлення про залишення без розгляду документів, наданих позивачем для проведення державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу-підприємця, оскільки воно не містить посилань на визначений ч. 7 ст. 45 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» вичерпний перелік підстав для залишення без розгляду поданих документів, а посилання на дію положень абз. 2 ч. 3 Наказу Міністерства юстиції України від 23 липня 2014 року № 1197/5№ 1197/5 «Про проведення реєстраційних дій щодо юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, місцезнаходженням/місцем проживання яких є Автономна Республіка Крим та місто Севастополь» безпідставні, оскільки доказів на введення в дію (забезпечення) тимчасового припинення доступу зі сторони Державної реєстраційної служби України та/або визначення законодавцем останнього як окрему підставу, передбачену в Законі України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», для залишення документів без розгляду для проведення державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу-підприємця судам першої та апеляційної інстанцій не надано.
Судами попередніх інстанцій вірно встановлено, що спеціальним нормативно-правовим актом, що прийнятий з метою регулювання правовідносин, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, у тому числі й підстав припинення державної реєстрації підприємницької діяльності та внесення змін до відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців є Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців». Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, регулюються Конституцією України, цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону. При цьому його дія поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб-підприємців.
Відповідно до частин 2-3 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру. Зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.
Згідно ч. 1 ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» державний реєстратор: проводить державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; передає органам державної статистики (далі - органи статистики), доходів і зборів, Пенсійного фонду України повідомлення та відомості з реєстраційних карток про вчинення реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, у тому числі щодо створення або ліквідації відокремлених підрозділів юридичних осіб; формує та веде реєстраційні справи (крім реєстраційних справ юридичних осіб, зареєстрованих відповідно до частини четвертої статті 3 цього Закону); оформлює та видає виписки, витяги та довідки з Єдиного державного реєстру; проводить державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб - підприємців; проводить державну реєстрацію припинення юридичних осіб та державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичними особами - підприємцями; звертається до суду із заявою про зміну мети установи у встановленому законом порядку; здійснює оформлення, видачу та засвідчення юридичним особам дублікатів оригіналів їх установчих документів та змін до них; вносить до Єдиного державного реєстру відомості про державну реєстрацію особи на підставі рішення суду; здійснює облік одержаного ним від заявника електронного документа та направляє заявнику підтвердження факту одержання електронного документа, проводить необхідні реєстраційні дії у випадках, передбачених цим Законом, та надсилає заявнику відповідний документ у вигляді електронного документа і на паперовому носії. У разі наявності підстави для відмови у проведенні державної реєстрації заявникові надсилається відповідне повідомлення в електронній формі; повідомляє правоохоронні органи щодо порушення визначеного законом строку для подання відповідними посадовими особами юридичної особи державному реєстраторові рішень щодо припинення юридичної особи; проводить у випадках, передбачених цим Законом, спрощену процедуру державної реєстрації припинення юридичної особи шляхом її ліквідації та припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця; здійснює інші дії, передбачені цим Законом.
За правилами ч.ч. 1, 2 ст. 45 вказаного Закону зміни до відомостей про фізичну особу - підприємця, які містяться в Єдиному державному реєстрі, а саме зміни щодо імені фізичної особи, місця її проживання, реєстраційного номера облікової картки платника податків або номера та серії паспорта громадянина України або паспортного документа іноземця фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовилася від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомила про це відповідний орган доходів і зборів і має відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта, а також щодо видів економічної діяльності, набирають чинності з дня їх державної реєстрації. Для проведення державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу - підприємця, що передбачені частиною першою цієї статті, фізична особа - підприємець подає державному реєстратору особисто (надсилає поштовим відправленням з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу - підприємця; документ, що підтверджує сплату реєстраційного збору за державну реєстрацію змін до відомостей про фізичну особу - підприємця; копію довідки про зміну реєстраційного номера облікової картки платника податків.
Судами попередніх інстанцій вірно встановлено, що позивачем 23.09.2014 року подано вказані документи в повному обсязі, що не заперечувалося державним реєстратором реєстраційної служби Кременчуцького міського управління юстиції Павленко А. В. При цьому з повідомлення про залишення документів без розгляду від 24.09.2014 року вихідний номер 04-04-09/264 вбачається, що підставою для залишення документів без розгляду є абз. 2 п. 3 Наказу Міністерства юстиції України № 1197/5 від 23.07.2014 року. Разом з тим, згідно з ч. 3 ст. 45 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» державному реєстратору забороняється вимагати документи для проведення державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу - підприємця, якщо вони не передбачені частиною другою цієї статті, а державний реєстратор має право залишити без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу - підприємця, якщо: документи подані за неналежним місцем проведення державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу - підприємця; документи не відповідають вимогам частин першої та другої статті 8 та частини п'ятої статті 10 цього Закону; документи подані не у повному обсязі.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів першої і апеляційної інстанцій виходячи з наступного. Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України. Згідно ч.ч. 1, 2 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» зміни до відомостей про фізичну особу - підприємця, які містяться в Єдиному державному реєстрі, а саме зміни щодо імені фізичної особи, місця її проживання, реєстраційного номера облікової картки платника податків або номера та серії паспорта громадянина України або паспортного документа іноземця фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовилася від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомила про це відповідний орган доходів і зборів і має відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта, а також щодо видів економічної діяльності, набирають чинності з дня їх державної реєстрації.
Для проведення державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу - підприємця, що передбачені частиною першою цієї статті, фізична особа - підприємець подає державному реєстратору особисто (надсилає поштовим відправленням з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу - підприємця; документ, що підтверджує сплату реєстраційного збору за державну реєстрацію змін до відомостей про фізичну особу - підприємця; копію довідки про зміну реєстраційного номера облікової картки платника податків. Оскільки відповідачу було надано документи для зміни державної реєстрації прав у відповідності до ч.1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», рішення відповідача про залишення без розгляду документи, які подані для змін до відомостей про фізичну особу - підприємця прийнято всупереч вимогам ст. 45 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців».
Колегія суддів дійшла думки, що суди першої та апеляційної інстанції повно та всебічно дослідили обставини справи, вірно встановили характер спірних правовідносин та обґрунтовано застосували норми матеріального права до їх вирішення. Порушень норм процесуального закону, які б призвели до ухвалення незаконного рішення, не вбачається.
Згідно ч. 3 ст. 220-1 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З урахуванням викладеного, судами першої і апеляційної інстанцій винесені законні і обґрунтовані рішення, постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу Реєстраційної служби Кременчуцького міського управління юстиції відхилити.
Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2014 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 24 лютого 2015 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним судом України з підстав, в порядку та у строки, визначені ст.ст. 236 - 239-1 КАС України.
Судді: