Ухвала суду № 53004833, 29.10.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.10.2015
Номер справи
826/6876/15
Номер документу
53004833
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/6876/15 Головуючий у 1-й інстанції: Кротюк О.В.

Суддя-доповідач: Парінов А.Б.

У Х В А Л А

29 жовтня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Парінова А.Б.,

суддів: Грибан І.О., Губської О.А.,

при секретарі судового засідання Гнідіній М.Ю.,

за участю:

позивача та представника третьої особи ОСОБА_2,

представника відповідача Пронози Г.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про зупинення провадження у справі та клопотання ОСОБА_2 про звернення до Верховного Суду України та зупинення провадження у справі за апеляційною скаргою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 08 вересня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, за участю третьої особи - ОСОБА_4 про визнання нечинною постанови,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, в якому просив суд:

- визнати такою, що не відповідає нормативному акту вищої юридичної сили (і нечинною з моменту прийняття) постанову НКРЕКП № 220 від 26.02.2015 «Про встановлення тарифів на електроенергію, що відпускається населенню»;

- визнати незаконною і нечинною з моменту прийняття постанову НКРЕКП № 220 від 26.02.2015 «Про встановлення тарифів на електроенергію, що відпускається населенню»;

- задовольнити позовні вимоги частково;

- у разі задоволення позову - зобов'язати КМУ негайно (не пізніше ніж за 15 днів) після набрання постановою у справі законної сили опублікувати в газеті резолютивну частину постанови.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 08 вересня 2015 позов задоволено частково: визнано постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 220 від 26.02.2015 року «Про встановлення тарифів на електроенергію, що відпускається населенню» незаконною та нечинною з моменту її прийняття та зобов'язано Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, здійснити невідкладне (від дня набрання цією постановою законної сили) опублікування резолютивної частини цього судового рішення у виданні, в якому було офіційно оприлюднене оскаржуване рішення. В іншій частині позову відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати оскаржувану постанову суду та постановити нову, якою у задоволенні позову відмовити повністю.

В апеляційній скарзі апелянт посилається на те, що рішення суду першої інстанції прийняте з помилковим застосуванням Закону України «Про електроненергетику», Закону України «Про природні монополії» та Указу Президента України від 10.09.2014 № 715/2014.

В судовому засіданні 29.10.2015 представником Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг було заявлено клопотання про зупинення провадження у даній справі до вирішення справи № 826/5126/15 у зв'язку з тим, що ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 22.10.2015 зупинено провадження у справі № 826/5126/15 за позовом за об'єднаним адміністративним позовом ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, треті особи: ОСОБА_2, публічне акціонерне товариство «Київенерго» про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії та вирішено звернутися до Верховного Суду України із зазначеною ухвалою суду для вирішення питання стосовно внесення до Конституційного Суду України подання щодо конституційності окремих положень законів України та указів Президента України.

Крім того, ОСОБА_2 заявлено клопотання, в якому він просив суд:

1. Звернутися до Верховного Суду України для вирішення питання стосовно внесення до Конституційного Суду України подання щодо конституційності наступних актів законодавства:

- ч. 1 та 2 ст. 11 Закону України «Про природні монополії»;

- 5-го абзацу ст. 12 Закону України «Про електроенергетику»;

- п. 4 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг»;

- Указу Президента України від 27.08.2014р. № 694/2014 Про утворення Національної Комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг;

- Указу Президента України від 10.09.2014р. № 715/2014 Про затвердження положення про Національну Комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

2. Зупинити провадження у справі до набрання законної сили рішенням Конституційного Суду України.

Розглядаючи заявлені клопотання, колегія суддів виходить з наступного.

Предметом спору у даній справі є оскарження постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 220 від 26.02.2015р. «Про встановлення тарифів на електроенергію, що відпускається населенню».

Обґрунтовуючи вимоги адміністративного позову, позивач, зокрема, посилається на Закон України «Про електроенергетику», Закону України «Про природні монополії», Закону України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг», якими визначено повноваження щодо встановлення цін (тарифів) на електричну енергію.

В доводах щодо правомірності оскаржуваного рішення відповідач зазначає про необхідність застосування до спірних правовідносин положень зазначених законодавчих актів.

Таким чином, при вирішенні справи судом застосуванню підлягають, зокрема, положення Закону України «Про електроенергетику», Закону України «Про природні монополії», Закону України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг», Указу Президента України від 27.08.2014 №694/2014 «Про утворення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг»; Указу Президента України від 10.09.2014 №715/2014 «Про затвердження Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг».

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 22.10.2015 зупинено провадження у справі № 826/5126/15 за позовом за об'єднаним адміністративним позовом ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, треті особи: ОСОБА_2, публічне акціонерне товариство «Київенерго» про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії та вирішено звернутися до Верховного Суду України із зазначеною ухвалою суду для вирішення питання стосовно внесення до Конституційного Суду України подання щодо конституційності окремих положень законів України та указів Президента України, а саме :

- ч.1 та 2 ст.11 Закону України «Про природні монополії»;

- абз.5 ст.12 Закону України «Про електроенергетику»;

- п.4 ч.1 ст. 3 Закону України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг»;

- Указу Президента України від 27.08.2014 № 694/2014 «Про утворення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг»;

- Указу Президента України від 10.09.2014 № 715/2014 «Про затвердження Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг».

Враховуючи наведене, колегія суддів приходить до висновку про відмову у задоволенні аналогічного клопотання ОСОБА_2 про звернення до Верховного Суду України для вирішення питання стосовно внесення до Конституційного Суду України подання щодо конституційності вищенаведених актів законодавства.

Приймаючи рішення про необхідність звернення до Верховного Суду України, суд зазначив про існування суперечностей у вказаних актах в частині повноважень відповідача встановлювати тарифи на електроенергію, що відпускається населенню, та в контексті обґрунтувань учасників спору і висновків чинного рішення Конституційного Суду України від 08.07.2008 по справі №1-39-2008 (№ 14-рп/2008).

У даному спорі для вирішення питання щодо відповідності постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 220 від 26.02.2015р. «Про встановлення тарифів на електроенергію, що відпускається населенню» вимогам закону, необхідним є і з'ясування питання щодо відповідності його визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт.

Відповідно до ч. 5 ст. 9 КАС України у разі виникнення в суду сумніву під час розгляду справи щодо відповідності закону чи іншого правового акта Конституції України, вирішення питання про конституційність якого належить до юрисдикції Конституційного Суду України, суд звертається до Верховного Суду України для вирішення питання стосовно внесення до Конституційного Суду України подання щодо конституційності закону чи іншого правового акта.

Наведену правову норму застосував Київський апеляційний адміністративний суд при винесенні ухвали від 22 жовтня 2015 року у справі № 826/5126/15, якою зупинено апеляційне провадження у справі до вирішення питання щодо конституційності окремих положень вищенаведених актів законодавства, що регулюють спірні правовідносини.

У відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 156 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі.

Зважаючи на те, що до предмета доказування по даній справі відноситься наявність повноважень у Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, на встановлення тарифів на електроенергію, що врегульовано ч.1 та 2 ст.11 Законом України «Про природні монополії», абз.5 ст.12 Закону України «Про електроенергетику», п.4 ч.1 ст.3 Законом України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг», Указом Президента України від 27.08.2014 №694/2014 «Про утворення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», Указом Президента України від 10.09.2014 №715/2014 «Про затвердження Положення про Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», колегія суддів приходить до висновку про необхідність зупинення провадження у даній справі до вирішення Київським апеляційним адміністративним судом справи № 826/5126/15.

Керуючись ст. ст. 41, 156, 206, 212, 254 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В:

Клопотання ОСОБА_2 про звернення до Верховного Суду України та зупинення провадження у справі задовольнити частково.

Клопотання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про зупинення провадження у справі задовольнити.

Зупинити апеляційне провадження у справі № 826/6876/15 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, за участю третьої особи - ОСОБА_4 про визнання нечинною постанови до вирішення Київським апеляційним адміністративним судом справи № 826/5126/15.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя А.Б. ПаріновСудді І.О. Грибан О.А. Губська