Постанова № 53003731, 23.10.2015, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.10.2015
Номер справи
823/3115/15
Номер документу
53003731
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 жовтня 2015 року справа № 823/3115/15

14 год. 59 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Коваленка В.І.,

за участю секретаря Савости С.В.,

за участю представників:

позивача ОСОБА_1 за довіреністю,

відповідача - заступника начальника державної податкової інспекції у місті Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області ОСОБА_2 не зявився,

відповідача - державної податкової інспекції у місті Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області ОСОБА_3 за довіреністю,

третьої особи не зявився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до заступника начальника державної податкової інспекції у місті Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області ОСОБА_2, державної податкової інспекції у місті Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області, третя особа Головне управління ДФС у Черкаській області, про скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 звернувся до суду з адміністративним позовом до заступника начальника державної податкової інспекції у місті Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області ОСОБА_2, третя особа Головне управління ДФС у Черкаській області, в якому просить скасувати нечинне рішення №15106 від 19.06.2015р. нечинної державної податкової інспекції у місті Черкасах нечинного Головного управління ДФС у Черкаській області, засвідченого підписом нечинного її керівника ОСОБА_2

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, обґрунтовуючи їх тим, що Кабінет Міністрів України не мав достатніх повноважень на прийняття постанови «Про утворення Державної фіскальної служби» №160 від 21.05.2014р., оскільки прийняття такої постанови є недійсним правочином, суперечить пункту 15 статті 106 Конституції України та не створює Премєр міністру України повноважень Президента України, в частині одноосібного створення ним центральних органів виконавчої влади. Представник позивача вважає, що таких центральних органів державної виконавчої влади, як Кабінет Міністрів України, Міністерство юстиції України, Державна фіскальна служба та її відокремлені підрозділи: державна податкова інспекція у місті Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області, Головне управління ДФС у Черкаській області, у природі не існує, оскільки їх створення суперечить Конституції та законам України. Як наслідок, на переконання представника позивача, заступник начальника державної податкової інспекції у місті Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області ОСОБА_2 є нечинним керівником цього органу, не являється громадянином України, а тому всі прийняті ним рішення є нечинними.

На підставі наведених обставин представник позивача оскаржуване рішення відповідача є нечинним.

В судове засідання відповідач - заступник начальник державної податкової інспекції у місті Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області ОСОБА_2, не зявився, хоча про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином.

В судовому засіданні представник відповідача - державної податкової інспекції у місті Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області, проти позову заперечив повністю, посилаючись на ту обставину, що державна податкова інспекція у місті Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області утворена як юридична особа 18.11.2014р. та діє на законних підставах, а тому заступник її керівника мав достатній обсяг повноважень для прийняття оскаржуваного рішення. Крім того, представник відповідача зазначив, що позивач є власником автомобіля TOYOTA LAND CRUISER, 2010 року випуску, з реєстраційним номером СА1756ВО та обємом двигуна 4700 кубічних сантиметрів, зареєстрований за позивачем 16.05.2013р. Зважаючи реєстрація транспортного засобу відбулась вперше 29.09.2010р., представник відповідача вважає, що вказаний транспортний засіб є обєктом оподаткування транспортним податком у відповідності до вимог статті 267 Податкового кодексу України, а позивач являється платником вказаного податку.

На підставі наведеного представник відповідача вважає, що позов задоволенню не підлягає.

Представник третьої особи - Головного управління ДФС у Черкаській області, в судове засідання не зявився, хоча про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином.

Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, повно, всебічно, обєктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд прийшов до такого висновку.

Згідно відомостей, які містяться в матеріалах справи, вбачається, що ОСОБА_4 з 16.05.2013р. є власником транспортного засобу TOYOTA LAND CRUISER, 2010 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_1, обєм двигуна 4700 кубічних сантиметрів. Первинна реєстрація вказаного транспортного засобу відбулась 29.09.2010р.

Як вбачається з матеріалів справи державною податковою інспекцією у місті Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області прийнято податкове повідомлення-рішення №15106-17 від 19.06.2015р., яким визначила позивачу податкове зобовязання з транспортного податку в розмірі 18 750 грн.

Встановлюючи в судовому засіданні обставини правомірності прийняття спірного рішення, суд враховує, що згідно зі статтею 267 Податкового кодексу України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.

В розумінні підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см.

Пунктом 267.4 статті 267 Податкового кодексу України визначено, що ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Згідно з підпунктом 267.5.1 пункту 267.5 статті 267 Податкового кодексу України базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Відповідно до підпунктів 267.6.1-267.6.3 пункту 267.6 статті 267 Податкового кодексу України обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.

Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).

Органи внутрішніх справ зобов'язані до 1 квітня 2015 року подати контролюючим органам за місцем реєстрації об'єкта оподаткування відомості, необхідні для розрахунку податку.

З 1 квітня 2015 року органи внутрішніх справ зобов'язані щомісячно, у 10-денний строк після закінчення календарного місяця подавати контролюючим органам відомості, необхідні для розрахунку податку, за місцем реєстрації об'єкта оподаткування станом на перше число відповідного місяця.

В силу положень підпункту 267.6.6 пункту 267.6 статті 267 Податкового кодексу України за об'єкти оподаткування, придбані протягом року, податок сплачується пропорційно кількості місяців, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу.

З наведених законодавчих норм вбачається, що позивач, як власник транспортного засобу, який має об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см., пятирічний строк експлуатації якого закінчується у вересні 2015 року, зобовязаний сплатити транспортний податок пропорційно до кількості місяців, які залишились до кінця року, а саме за 9 місяців 2015 року. Відповідно сума податку, що підлягає сплаті позивачем становить 18 750 грн. (25 000/12х9=18750).

Щодо посилань представника позивача на нечинність органів державної влади та заступника начальника державної податкової інспекції у місті Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області ОСОБА_2, суд зазначає таке.

Згідно частини 1 статті 5 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» Міністерства та інші центральні органи виконавчої влади утворюються, реорганізуються та ліквідуються Кабінетом Міністрів України за поданням Прем'єр-міністра України.

Частинами 3-5 статті 5 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» утворення, реорганізація та ліквідація міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади здійснюються з урахуванням завдань Кабінету Міністрів України, а також з урахуванням необхідності забезпечення здійснення повноважень органів виконавчої влади і недопущення дублювання повноважень.

Міністерство, інший центральний орган виконавчої влади утворюється шляхом утворення нового органу влади або в результаті реорганізації (злиття, поділу, перетворення) одного чи кількох центральних органів виконавчої влади.

Міністерство, інший центральний орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації.

Відповідно до частини четвертої статті 21 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» територіальні органи центрального органу виконавчої влади набувають статусу юридичної особи з дня внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про державну реєстрацію як юридичної особи.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2014р. № 160 «Про утворення Державної фіскальної служби» реорганізовано Міністерство доходів і зборів України шляхом перетворення у Державну фіскальну службу, яка є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України.

Визнано такою, що втратила чинність постанову Кабінету міністрів України від 01.03.2014р. 267 «Про ліквідацію Міністерства доходів і зборів».

Постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 року № 311 постановлено реорганізувати територіальні органи Міністерства доходів і зборів шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної фіскальної служби, зокрема приєднання ДПІ у м. Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області до ДПІ у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області.

Відповідно до пункту 6 Порядку здійснення заходів, повязаних з утворенням, реорганізацією ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2011 року №1074, визначено, що права та вязки органів виконавчої влади у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої до іншого органу виконавчої влади переходять до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади.

Згідно вказаної постанови реєстраційною службою Черкаського міського управління юстиції до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено запис про перебування в процедурі припинення ДПІ у м. Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області. Відповідно, ДПІ у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області (ЄДРПОУ 39497534) утворена як юридична особа 18.11.201р., про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено запис про проведення державної реєстрації 10261020000015215.

Вказані обставини підтверджують виконання відповідача своїх функцій і повноважень на законних підставах.

Виходячи з положень частини 4 статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Суд звертає увагу, що позивач не надав рішення суду, яке набрало законної сили та яким скасовано вищевказані постанови Кабінету Міністрів України чи встановлено відсутність його компетенції щодо формування центральних органів виконавчої влади, встановлено нечинність державної податкової інспекції у місті Черкасах та нечинність Головного управління ДФС у Черкаській області, і як наслідок незаконність призначення заступником начальника ОСОБА_2

Таким чином, в ході судового розгляду справи не знайшли свого підтвердження посилання позивача про незаконність податкового повідомлення-рішення державної податкової інспекції у місті Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області №15106-17 від 19.06.2015р., яким позивачу визначено податкове зобовязання з транспортного податку в розмірі 18 750 грн. При цьому, відповідачем доведено законність вказаного рішення.

В силу положень частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд не знаходить підстав для задоволення адміністративного позову.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 11, 14, 70, 71, 94, 159 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_4 до заступника начальника державної податкової інспекції у місті Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області ОСОБА_2, державної податкової інспекції у місті Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області, третя особа Головне управління ДФС у Черкаській області, про скасування рішення, відмовити повністю.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строки та порядку передбаченому статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.І. Коваленко

Повний текст постанови виготовлено 28.10.2015р.