ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 жовтня 2015 р.м. ХерсонСправа № 821/3419/15-а
Херсонський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Пекного А.С.,
суддів: Василяки Д.К., Кузьменко Н.А.,
при секретарі: Кальченко-Булановій М.С.,
за участю представників: позивача - ОСОБА_1, відповідача - Дніпровської РВК - Лучко А.В., третіх осіб ОСОБА_3, ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Херсонської міської організації партії "Відродження" в особі її уповноваженої особи ОСОБА_5 до Дніпровської районної у м. Херсоні виборчої комісії, треті особи на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Дільнична виборча комісія № 650658 територіального виборчого округу №15, Херсонська міська виборча комісія Херсонської області про визнання бездіяльності щодо неприйняття рішення про повторний підрахунок голосів протиправним та зобов'язання прийняти рішення,
встановив:
Херсонська міська організація партії "Відродження" (далі - позивач) в особі її уповноваженої особи ОСОБА_5 звернулась до суду із позовом до Дніпровської районної у м. Херсоні виборчої комісії (далі - відповідач, Дніпровська РВК), в якому просить:
визнати бездіяльність Дніпровської РВК, що полягала в неприйнятті рішення про повторний підрахунок голосів з виборів депутатів Херсонської міської ради на виборчій дільниці № 650658 та в нездійсненні такого підрахунку, такими, що не відповідають нормам ч. 7-11 ст. 83 Закону "Про місцеві вибори";
зобов'язати Дніпровську РВК здійснити повторний перерахунок голосів на виборчій дільниці №650658 з виборів депутатів Херсонської міської ради, та скласти протокол про повторний підрахунок голосів.
Позовні вимоги мотивовані порушенням Дільничною виборчою комісією №650658 територіального виборчого округу №15 (далі - третя особа-1, ДВК №650658) процедури підрахунку голосів виборців на вказаній виборчій дільниці з виборів депутатів Херсонської міської ради та складання відповідного протоколу від 26.10.2015р., який містив неточності щодо суми кількості невикористаних бюлетенів та загальної кількості одержаних виборцями бюлетенів; загальної кількості голосів виборців, поданих за місцеві організації партій, кандидатів; кількості виборчих бюлетенів, визнаних недійсними. На думку позивача, вказані неточності є такими, що їх неможливо усунути без повторного перерахунку бюлетенів, а тому відповідач був зобов'язаний відповідно до ч.7 ст.83 Закону України "Про місцеві вибори" прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій виборчій дільниці, але протиправно цього не зробив.
В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги та наполягала на їх задоволенні з підстав, викладених у позовній заяві. Також додатково зазначила, що відповідачем протиправно зобов'язано дільничну виборчу комісію внести зміни до цього протоколу шляхом складання протоколу з позначкою "Уточнений", оскільки виявлені неточності можливо усунути виключно шляхом повторного підрахунку голосів виборців.
Представник відповідача заперечувала проти задоволення позову, пояснивши, що під час прийняття від дільничної виборчої комісії протоколів та виборчої документації були виявлені неточності у протоколі про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №650658 з виборів депутатів Херсонської міської ради, у зв'язку з чим було прийнято рішення про зобов'язання ДВК №650658 виправити виявлені недоліки шляхом складання протоколу з позначкою "Уточнений". Рішення про повторний підрахунок голосів виборців на вказаній виборчій дільниці не приймалось, оскільки допущені у протоколі неточності у сукупності із іншою виборчою документацією не давали підстав для застосування вимог ч.7 ст.83 Закону України "Про місцеві вибори".
Представник третьої особи-1 заперечувала проти задоволення позову та пояснила, що при складанні 26.10.2015р. протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №650658 з виборів депутатів Херсонської міської ради було допущено технічні помилки щодо кількості невикористаних виборчих бюлетенів та кількості виборчих бюлетенів, визнаних недійсними. При прийнятті виборчої документації Дніпровська РВК прийняла рішення про зобов'язання дільничної виборчої комісії виправити виявлені недоліки шляхом складання протоколу з позначкою "Уточнений", що і було зроблено. Викладені у протоколі з позначкою "Уточнений" відомості щодо кількості невикористаних виборчих бюлетенів та кількості виборчих бюлетенів, визнаних недійсними є правдивими і такими, що відповідають дійсності.
Представник Херсонської міської виборчої комісії Херсонської області (далі - третя особа-2, Херсонська МВК) також заперечувала проти задоволення позову з наведених вище підстав.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та третіх осіб, оцінивши наявні докази у їх сукупності, суд приходить до наступного.
Як установлено судом, за наслідками голосування на чергових місцевих виборах депутатів обласних рад, окремих районних, районних у містах, міських, селищних, сільських рад і міських, селищних, сільських голів та рад об'єднаних громад, яке відбулось 25.10.2015р., Дільничною виборчою комісією №650658 складено протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №650658 з виборів депутатів Херсонської міської ради у територіальному виборчому окрузі №15 від 26.10.2015р.
При прийнятті відповідачем виборчої документації від ДВК №650658 були виявлені неточності у вказаному протоколі, а тому відповідачем було прийнято рішення про зобов'язання ДВК №650658 виправити виявлені недоліки шляхом складання протоколу з позначкою "Уточнений". Такими неточностями були кількість невикористаних бюлетенів та кількість бюлетенів, визнаних недійсними.
Спірні правовідносини регулюються ст.83 Закону України "Про місцеві вибори".
Так, у разі виявлення у протоколі дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів виправлень, помилок, неточностей територіальна виборча комісія своїм рішенням може зобов'язати дільничну виборчу комісію внести зміни до цього протоколу шляхом складання протоколу з позначкою "Уточнений". Під час розгляду цього питання дільничною виборчою комісією відповідні примірники протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, виборчі бюлетені та інші виборчі документи, доставлені до територіальної виборчої комісії, зберігаються у територіальній виборчій комісії, яка відповідно до частини першої цієї статті приймала такі документи.
Дільнична виборча комісія зобов'язана у строк, визначений відповідною територіальною виборчою комісією, розглянути питання про внесення змін до протоколу. Після цього протокол з позначкою "Уточнений" негайно транспортується і передається відповідній територіальній виборчій комісії в порядку, встановленому статтею 82 цього Закону.
У разі неможливості усунення без перерахунку бюлетенів неточностей у протоколі дільничної виборчої комісії, а також у разі наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами дільничної комісії територіальна комісія зобов'язана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій виборчій дільниці.
Прийняття рішення територіальною виборчою комісією про проведення повторного підрахунку голосів після прийняття виборчих документів від дільничної виборчої комісії у разі виявлення порушення цілісності пакетів із запакованими документами не допускається. (ч.ч. 4, 5, 7 ст.83 Закону).
Як вбачається з аналізу наведених правових норм, єдиною підставою для виникнення у відповідача обов'язку прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці є неможливість усунення без перерахунку бюлетенів неточностей у протоколі дільничної виборчої комісії.
З матеріалів справи видно, що неточності у протоколі від 26.10.2015р. стосувались кількості невикористаних виборчих бюлетенів -1505 та кількості бюлетенів, визнаних недійсними -4, що з урахуванням загальної кількості отриманих ДВК бюлетенів та кількості виборців, які отримали бюлетені та взяли участь у голосуванні не відповідає загальній кількості голосів виборців, поданих за місцеві організації партій та кандидатів у депутати - 733 і повинно було становити, відповідно 1506 та 41.
При вирішенні питання про спосіб усунення цих неточностей відповідач правомірно виходив з наявної виборчої документації, зокрема Акту розбіжностей від 23.10.2015р., Відомостей про передачу членам виборчої комісії виборчих бюлетенів для видачі їх виборцям у приміщенні для голосування від 25.10.2015р., інформації щодо кількості бюлетенів у пакетах з виборчою документацією, які наявні в матеріалах справи.
Вказані неточності усунуті дільничною виборчою комісією на вимогу Дніпровської РВК шляхом складання протоколу з поміткою "Уточнений" від 27.10.2015р., який підписано членами ДВК №650658 без зауважень. Згідно із цим протоколом кількість невикористаних виборчих бюлетенів становить 1506 та кількість бюлетенів, визнаних недійсними -41. Інші показники не змінювались, а після усунення неточностей всі показники відповідають один одному.
Дій ДВК №650658 щодо складання протоколу з поміткою "Уточнений" від 27.10.2015р. позивач не оскаржує.
Тому враховуючи викладене суд приходить до висновку, що наведені позивачем в обґрунтування позовних вимог обставини не є тими обставинами, з наявністю яких ст.83 Закону України "Про місцеві вибори" пов'язує необхідність проведення повторного підрахунку голосів, оскільки допущені в протоколі від 26.10.2015р. неточності не є такими, що неможливо усунути без перерахунку бюлетенів.
За таких обставин суд вважає, що відповідач не допустив бездіяльності, яку можливо було б визнати протиправною, а тому позовні вимоги Херсонської міської організації партії "Відродження" в цій частині є необґрунтованими і не підлягають задоволенню, як і похідні від них вимоги про зобов'язання вчинити дії.
Таким чином, оскільки у задоволенні позову відмовлено в повному обсязі, а при зверненні до суду позивач не сплатив судовий збір за заявлені три вимоги немайнового характеру, то розподіл судових витрат по справі належить здійснити за правилами ч. 9 ст.172 КАС України, стягнувши з позивача - Херсонської міської організації партії "Відрождення" у дохід Державного бюджету України судовий збір у розмірі 3654 грн.
Керуючись ст.ст. 158-163, 167, 172, 177 КАС України, суд, -
постановив:
У задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.
Стягнути з Херсонської міської організації партії «Відрождення» у дохід Державного бюджету України судовий збір у розмірі 3654 (три тисячі п'ятдесят чотири) грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Херсонський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у дводенний строк з дня її проголошення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя Пекний А.С.
Судді Василяка Д.К.
Кузьменко Н.А.
кат. 1.3.5