Постанова № 53002430, 15.10.2015, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.10.2015
Номер справи
814/3691/15
Номер документу
53002430
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 жовтня 2015 року справа № 814/3691/15

Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Лебедєва Г.В., розглянувши в порядку письмового провадження в м. Миколаєві справу за адміністративним позовом публічного акціонерного товариства "Миколаївобленерго" до Очаківської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Миколаївській області, ГУ Державної казначейської служби України у Миколаївській області про визнання протиправною бездіяльність Очаківської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Миколаївській області щодо не повернення надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток (код платежу 11023100) у розмірі 205 341,00 грн.; визнання протиправною бездіяльність ГУ Державної казначейської служби України у Миколаївській області щодо не повернення надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток (код платежу 11023100) у розмірі 205 341,00 грн.; стягнення надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток (код платежу 11023100) у розмірі 205 341,00 грн., -

В С Т А Н О В И В:

До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов публічного акціонерного товариства "Миколаївобленерго" до Очаківської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Миколаївській області, ГУ Державної казначейської служби України у Миколаївській області про визнання протиправною бездіяльність Очаківської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Миколаївській області щодо не повернення надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток (код платежу 11023100) у розмірі 205 341,00 грн.; визнання протиправною бездіяльність ГУ Державної казначейської служби України у Миколаївській області щодо не повернення надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток (код платежу 11023100) у розмірі 205 341,00 грн.; стягнення надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток (код платежу 11023100) у розмірі 205 341,00 грн. В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що товариством за платіжними дорученнями № 221 від 17 січня 2013 року, № 801 від 18 лютого 2013 року, №8105 від 26 березня 2013 року, № 8994 від 24 квітня 2013 року, № 9557 від 27 травня 2013 року, № 10183 від 26 червня 2013 року, № 11599 від 22 серпня 2013 року, № 12377 від 25 вересня 2013 року, № 31055732 від 28 жовтня 2013 року, № 31056600 від 29 листопада 2013 року, № 31057381 від 27 грудня 2013 року, № 411 від 29 січня 2014 року, № 1089 від 27 лютого 2014 року, № 147 від 29 січня 2015 року були надмірно сплачені авансові внески з податку на прибуток у розмірі 205 341 грн. 00 коп. Листом № 774 від 25 березня 2015 року позивач звернулось до ОДПІ з вимогою про повернення надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток у розмірі 205 341,00 грн. та перерахування коштів на вказані рахунки, на що від ОДПІ отримало відповідь про те, що податковий борг у філії ПАТ «Миколаївобленерго» Очаківського району та ПАТ «Миколаївобленерго» відсутній. Таким чином, у зв'язку із тим, що надмірно сплачені авансові внески з податку на прибуток у розмірі 205 341, 00 грн. з бюджету позивачу не повернуті, на поточні рахунки платника податків не перераховані, позивач звернувся до суду з даним позовом. 30.09.2015 року до канцелярії суду від представника ГУ Державної казначейської служби України у Миколаївській області надійшли заперечення проти адміністративного позову, в яких зазначено, що згідно пункту 8 Порядку 882/1188 передбачено, що орган Міндоходів несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі висновку органу Казначейства для виконання. До Головного управління висновку ОДПІ про повернення коштів ПАТ «Миколаївобленерго» не надходило, а тому підстави про визнання бездіяльності ГУ Державної казначейської служби України у Миколаївській області відстуні.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд задовольнити їх з підстав, викладених у позовній заяві, надав до суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження. Представник ГУ Державної казначейської служби України у Миколаївській області заперечував проти позову та просив суд відмовити в його задоволенні, підтримавши доводи, викладені у письмових запереченнях проти позову, надав до суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

В судове засідання представник Очаківської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Миколаївській області не з’явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, заперечень проти позову, заяв про розгляд справи без його участі не надав. Суд у судовому засіданні 15.10.2015 року на підставі ч.4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), враховуючи відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, ухвалив про перехід до розгляду справи у порядку письмового провадження.

Розглянувши наявні в матеріалах справи документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про наступне.

Відповідно до ст.152.4 Податкового кодексу України (в редакції станом до 31.12.2014 року) платник податку, який має у своєму складі відокремлені підрозділи, розташовані на території іншої, ніж такий платник податку, територіальної громади може прийняти рішення щодо сплати консолідованого податку та сплачувати податок за місцезнаходженням таких відокремлених підрозділів, а також за своїм місцезнаходженням, визначений згідно з нормами цього розділу та зменшений на суму податку, сплаченого за місцезнаходженням відокремлених підрозділів.

Відповідно до вимог ст.57 ПК України, товариство та відокремлені підрозділи щомісяця повинні сплачувати авансовий внесок податку на прибуток.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем протягом 2013-2014 років платіжними дорученнями № 221 від 17 січня 2013 року, № 801 від 18 лютого 2013 року, №8105 від 26 березня 2013 року, № 8994 від 24 квітня 2013 року, № 9557 від 27 травня 2013 року, № 10183 від 26 червня 2013 року, № 11599 від 22 серпня 2013 року, № 12377 від 25 вересня 2013 року, № 31055732 від 28 жовтня 2013 року, № 31056600 від 29 листопада 2013 року, № 31057381 від 27 грудня 2013 року, № 411 від 29 січня 2014 року, № 1089 від 27 лютого 2014 року, № 147 від 29 січня 2015 року було сплачено до державного бюджету України авансових внесків з податку на прибуток у розмірі 205 341, 00 грн.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» №71-VIII від 28.12.14 ст.157 ПК України виключена, а викладена в нової редакції ст.133 ПК України передбачає, що платниками податку на прибуток є лише суб’єкти господарювання - юридичні особи.

Таким чином, з 01.01.2015 року, з дня набрання чинності Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» №71-VIII, склалася ситуація, при якій ПАТ «Миколаївобленерго» має переплату по авансовим внескам з податку на прибуток на суму 205 341,00 грн. Факт наявної переплати на суму 205 341,00 грн. з авансових внесків податку на прибуток підтверджується Актом №141-11 від 20.03.2015 року, який підписаний публічним акціонерним товариством "Миколаївобленерго" та Очаківською об'єднаною державною податковою інспекцією ГУ ДФС у Миколаївській області (а.с.28).

Згідно ст.43 ПК України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу. Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач листом від 25.03.2015 року №774 звернувся до контролюючого органу з вимогою про повернення надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток у розмірі 205 341,00 грн. з перерахуванням коштів на відповідні рахунки, який отриманий податковим органом 25.03.2015 року, що підтверджується штампом на вказаному листі (а.с.29-30).

На підставі п.43.5 ст.43 ПК України контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Контролюючий орган в порушення норм Податкового Кодексу не надав казначейству висновок про повернення коштів, тому вини Головного управління державної казначейської служби України у Миколаївській області у несплаті надмірно сплачених позивачем податків не було, як і не було правових підстав у казначейства повертати позивачу надмірно сплачені кошти.

Таким чином, позов в частині визнання протиправною бездіяльності Головного управління державної казначейської служби України у Миколаївській області щодо неповернення надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток та надмірно сплаченого податку на прибуток задоволенню не підлягає.

Відповідно до ст.25 Бюджетного кодексу України державна казначейська служба України здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.

Згідно з п.16 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року № 845, органи Казначейства за судовими рішеннями про стягнення надходжень бюджету здійснюють безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів для повернення надмірно та/або помилково сплачених податків і зборів, а також таких, що надійшли і інший установлений законодавством спосіб.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльність Очаківської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Миколаївській області щодо не повернення надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток (код платежу 11023100) у розмірі 205 341,00 грн.; стягнення надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток (код платежу 11023100) у розмірі 205 341,00 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Судові витрати розподіляються відповідно до ст.94 КАС України.

Керуючись ст.ст.2, 4, 6, 9, 11, 69-72, 86, 94,158-163, 167 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов публічного акціонерного товариства "Миколаївобленерго" до Очаківської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Миколаївській області, ГУ Державної казначейської служби України у Миколаївській області про визнання протиправною бездіяльність Очаківської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Миколаївській області щодо не повернення надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток (код платежу 11023100) у розмірі 205 341,00 грн.; визнання протиправною бездіяльність ГУ Державної казначейської служби України у Миколаївській області щодо не повернення надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток (код платежу 11023100) у розмірі 205 341,00 грн.; стягнення надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток (код платежу 11023100) у розмірі 205 341,00 грн. задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Очаківської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Миколаївській області щодо не повернення надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток (код платежу 11023100) у розмірі 205 341,00 грн.

Стягнути з Державного бюджету на користь публічного акціонерного товариства "Миколаївобленерго" (код ЄДРПОУ 23399393) надмірно сплачені авансові внески з податку на прибуток (код платежу 11023100) у розмірі 205 341,00 грн. (двісті п'ять тисяч триста сорок одна гривня) із зарахуванням коштів на р/р 26003001362 в МОУ АТ "Ощадбанк", МФО 326461, ЄДРПОУ 23399393.

В решті позовних вимог відмовити.

Присудити на користь Публічного акціонерного товариства "Миколаївобленерго" (код ЄДРПОУ 23399393) за рахунок бюджетних асигнувань Очаківської ОДПІ Головного управління ДФС у Миколаївській області судовий збір в сумі 4 298,11 грн. (чотири тисячі двісті дев'яносто вісім гривень одинадцять копійок).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги на постанову суду одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя Г.В. Лебедєва