ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 лютого 2011 року (09:30) Справа № 2а-8154/10/0870
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіБатрак І.В.
при секретарі Полтавець Д.В.
розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом:Бердянського районного центру зайнятості Запорізької області
до: ОСОБА_1
про:стягнення отриманої допомоги по безробіттю незаконним шляхом,
ВСТАНОВИВ:
Бердянський районний центр зайнятості звернувся із адміністративним позовом до ОСОБА_2, в якому позивач просить суд стягнути з відповідача на користь центру зайнятості суму виплаченої допомоги по безробіттю у розмірі 3 922 грн. 96 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач зобовязаний повернути Беряднському районному центру зайнятості суму отриманої допомоги по безробіттю, оскільки під час надання статусу безробітного та призначення відповідної допомоги відповідач був зареєстрований, як фізична особа-підприємець, а отже належав до категорії зайнятого населення. Позивач посилається на вимоги ч. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» відповідно до якої, сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Представник позивача у судове засідання не прибув, подав до суду клопотання яким позовні вимоги підтримав, просить суд розглянути справу за його відсутності.
Відповідач у судове засідання повторно не зявився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчить поштові повідомлення де зазначено, що доставлено та вручено особисто відповідачу. Про причини не прибуття суд не повідомив.
Відповідно до ч. 6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
В звязку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до ч. 4 ст. 41 КАС України не здійснюється, справа розглядається у письмовому провадженні.
Суд вивчивши матеріали справи, дослідивши докази в їх сукупності, приходить до висновку, що позовні вимоги позивача обгрунтовані та підлягають задоволенню з наступних підстав.
14.04.2006 відповідач звернувся до позивача з заявою про надання йому статус безробітного до вирішення питання щодо працевлаштування.
Відповідач у своїй заяві зазначив, що на час звернення до центру зайнятості не зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує.
21.04.2006 ОСОБА_1 був наданий статус безробітного на загальних підставах та призначено допомогу по безробіттю відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Так відповідач в період з 21.04.2006 по 17.04.2007 перебував на обліку у центрі зайнятості, як безробітній та за вказаний період отримав грошову допомогу по безробіттю на загальну суму 3 922 грн. 96 коп.
При проведенні перевірки обґрунтованості виплати матеріального забезпечення відповідно до чинного законодавства та відомостей наданих державним реєстратором Бердянської міської ради Запорізької області з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, встановлено, що ОСОБА_1 знаходячись на обліку як безробітна та отримуючи допомогу по безробіттю була зареєстрована як фізична особа підприємець, тобто відносилась до зайнятої групи населення.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення», безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Відповідно до п. 12 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого Постановою КМУ від 14.02.2007 р. № 219, для одержання статусу безробітного громадянин особисто подає у день, що настає після закінчення встановленого строку для пошуку підходящої роботи, до центру зайнятості заяву із зазначенням у ній інформації про те, що він не займається видами діяльності, що визначені частиною третьою статті 1 Закону України «Про зайнятість населення», і не отримує пенсію на пільгових умовах, а також копію довідки про його ідентифікаційний номер.
Абзацом «б» ч. 3 ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення» передбачено, що в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України «Про особисте селянське господарство».
Частиною 1 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» передбачено, що державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем є датою державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем.
Таким чином, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для призначення відповідачу у справі допомоги по безробіттю та надання статусу безробітного на час звернення до Бердянського РЦЗ.
Згідно п. 4 ст. 36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», незастраховані особи, яким виплачується забезпечення та надаються соціальні послуги за цим Законом, виконують обовязки та несуть відповідальність, так як і застраховані особи.
Відповідно до п. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Оскільки на час розгляду справи відповідачем доказів повернення безпідставно отриманих грошових коштів допомоги по безробіттю не надано, позовні вимоги є законними та обґрунтованими.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 71, 159-163 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Бердянського районного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення отриманої допомоги по безробіттю незаконним шляхом задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) на користь Бердянського районного центру зайнятості (р/р 37175301901011, ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 813015, код ЄДРПОУ 20524099, КЕКВ 1341, одержувач Бердянський міський центр зайнятості) суму отриманої допомоги по безробіттю у розмірі 3 922 (три тисячі девятсот двадцять дві) гривні 96 (девяносто шість) копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційного інстанції.
СуддяІ.В.Батрак