Постанова № 52966056, 30.10.2015, Монастирищенський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
30.10.2015
Номер справи
702/1376/15-а
Номер документу
52966056
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Провадження № 2-а/702/82/15

Справа № 702/1376/15-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 жовтня 2015 рокум. Монастирище

Монастирищенський районний суд Черкаської області в складі:

головуючого - судді Мазай Н.В.

з участю секретаря Ясінської О.А.

сторони: не з"явилися

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Монастирище адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Монастирищенському районі про визнання неправомірними дій та зобов"язання вчинити дії,

в с т а н о в и в :

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача про визнання неправомірними дій та зобов"язання вчинити дії. Підставою для позову вважає те, що він перебуває на обліку в УПФУ в Монастирищенському районі з 16.07.2008 року та отримує пенсію, відповідно до ЗУ «Про Державну службу» в розмірі 90 % заробітної плати працюючого державного службовця. Йому стало відомо, що при призначенні пенсії не були враховані отримані за період з 01.06.2006 року по 31.07.2008 року матеріальна допомога на оздоровлення в сумі 11127, 74 грн. та виплата індексації грошових коштів в сумі 514,23 грн., з яких, на підставі діючого законодавства, проведені відповідні відрахування на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. З даного приводу, він звернувся до УПФУ в Монастирищенському районі із заявою про перерахунок раніше призначеної йому пенсії. До заяви додав довідки про заробітну плату, що подаються для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про Державну службу». На всі виплати, включені в довідку перераховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. 11.09.2015 року він одержала відповідь з УПФ в Монастирищенському районі: лист № 3740/02 від 11.09.2015 року, в якому йому було відмовлено в проведенні перерахунку. Позивач вважає відмову відповідача такою, що суперечить чинному законодавству України. В обґрунтування позову посилається на ст.ст. 33, 37 ЗУ "Про Державну службу",ЗУ «Про оплату праці», Наказ Державного комітету статистики України № 5 «Про затвердження Інструкції зі статистики заробітної плати» від 13.01.2004 року. Просить суд визнати неправомірними дії відповідача з приводу відмови в проведенні перерахунку раніше призначеної йому пенсії у відповідності зі ст. ст. 37, 37-1 ЗУ «Про Державну службу» та зобов'язати відповідача на підставі довідок про складові заробітної плати, що подаються для призначення пенсії відповідно доЗУ «Про Державну службу», провести з дня первинного звернення - з 16.07.2008 року у розмірі 90% заробітної плати перерахунок та виплату призначеної йому пенсії та врахувати при проведенні такого перерахунку матеріальну допомогу на оздоровлення в сумі 11127,74 грн., виплату індексації грошових коштів в сумі 514,23 грн., які отримані ним за місцем роботи за період з 01.06.2006 року по 31.07.2008 року.

Ухвалою суду від 20.10.2015 року позов в частині періоду з 16.07.2008 року по 19.04.2015 року залишено без розгляду.

Позивач ОСОБА_2 в судове засідання не з"явився. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений у встановленому законом порядку. На адресу суду надав заяву від 27.10.2015 року про розгляд справи у його відсутність. Позовні вимоги підтримує повністю та просить їх задоволити.

Представники відповідача в судове засідання не з"явилися. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлені у встановленому законом порядку. На адресу суду надали заперечення проти позову від 21.10.2015 року відповідно до якого крім іншого просять справу розглядати у відсутності їх представника, в задоволенні позову просять відмовити посилаючись на те, що в наданій позивачем для проведення перерахунку довідках про заробітну плату №№ 37, 38, 39 від 04.09.2015 року зазначені виплати - матеріальні допомоги ( на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань) та індексація, які не включаються до заробітку, який враховується при призначенні пенсії державним службовцям, оскільки не зазначені в переліку складових заробітної плати, передбачених ч. 2ст. 33 ЗУ "Про державну службу". В задоволенні позову просять відмовити повністю.

Враховуючи, що розгляд справи відбувається у відсутності сторін, відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення частково з врахуванням наступного.

Судом встановлено, що позивачу призначено пенсію відповідно доЗУ «Про державну службу»з 16.07.2008 року, при обчисленні пенсії було враховано стаж роботи 38 років 1 місяць 20 днів, в тому числі 23 роки 4 місяці 5 днів роботи на державній службі.

Позивач перебуває на обліку в управлінні ПФУ в Монастирищенському районі як отримувач пенсії, призначеної відповідно доЗакону України "Про державну службу"в розмірі 90% ( відсоток розрахунку пенсії від заробітку) (лист відповідача № 3740/02 від 11.09.2015 року (а.с.8-9), заперечення відповідача на позов по даній справі № 4218/08 від 21.10.2015 року ( а.с. 19-20).

Відповідно до довідок Монастирищенської районної державної адміністрації Черкаської області №№ 37, 38, 39 від 04.09.2015 року за останні 24 місяці роботи позивача перед зверненням за пенсією за період з 01.08.2006 року по 31.07.2008 року на всі виплати, включені в довідки, нараховані страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування, в тому числі і на інші виплати: матеріальна допомога на оздоровлення, допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація в загальній сумі 11641 грн. 97 коп. ( а.с. 10-12).

Згідно ст. 37-1Закону України "Про державну службу"перерахунок пенсії державним службовцям здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Ізст.40 вказаного Законувбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Пунктом 1постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31.05.2000 року № 865встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або класифікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно доЗакону України "Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Розмір призначення пенсії від сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування визначено згідност. 37 Закону України від 16.12.1993 року "Про державну службу" № 3723-XII(у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин).

Відповідно до ч.1ст. 1 Закону України від 24.03.1995 року №108/95ВР "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього законувизначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другоюстатті 33 Закону України від 16.12.1993 року № 3723-XIIпередбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Статтею 66 Закону України від 05.11.1991 року №1788-XII "Про пенсійне забезпечення"(далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч.1ст. 66 цього Законудо заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно доЗакону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цимЗаконом, з яких згідно з цимЗакономбули фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цимЗаконом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, отримані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Матеріальна допомога на оздоровлення до відпустки, допомога на вирішення соціально-побутових питань та сума індексації входять до системи оплати праці державного службовця.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного суду України від 04.03.2014 року по справі №21-3а14.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року №865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Суд вважає, що період, з якого необхідно здійснити перерахунок пенсії становить саме з 01.09.2015 року та виходить з наступного.

Згідно до ст. 80 Закону України «Про пенсійне забезпечення», заява про призначення пенсії працюючим подається за місцем роботи,анепрацюючим-до зазначених у статті 81 цього Закону органів за місцем проживання заявника.

Статтею 81 Закону України «Про пенсійне забезпечення», призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України.

Відповідно до вимог ст.84 Закону України «Про пенсійне забезпечення», перерахунок призначеної пенсії при виникненні права на підвищення пенсії проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, із першого числа наступного місяця, якщо заяву подано після 15-го числа.

Враховуючи, що позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Монастирищенському районі Черкаської області із заявою про перерахунок пенсії, врахувавши суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань - 09.09.2015 року (а.с. 7), суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, а саме, з 01 вересня 2015 року.

Аналогічна правова позиція міститься в ухвалах Вищого адміністративного суду України від 06 лютого 2015 року №К/800/4595/15, від 14 січня 2015 року №К/800/1479/15.

Судові витрати підлягають розподілу в порядку ч. 3 ст. 94 КАС України та підлягають до стягнення на користь позивача в сумі 5 грн. 74 коп.

Керуючисьст.66 Закону України від 05.11.1991 року №1788-XII "Про пенсійне забезпечення";Законом України "Про Державну службу" від 16.12.1993 року N 3723-XII; ст.33,37 Закону України від 16.12.1993 року "Про державну службу" № 3723-XII;Законом України від 24.03.1995 року №108/95ВР "Про оплату праці";Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії";ст. 41 Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"; Постановою ВСУ від 20.02.2012 року № 21-430а11; ст.ст.6-12,41, 71,69,86,94,158-163,185-186 КАС України, суд

п о с т а н о в и в :

Позов задоволити частково.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Монастирищенському районі Черкаської області з приводу відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку раніше призначеної йому пенсії у відповідності зі ст. ст. 37, 37-1 Закону України «Про Державну службу».

Зобов"язати Управління Пенсійного фонду України в Монастирищенському районі Черкаської області на підставі довідок про складові заробітної плати, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України " Про державну службу", провести перерахунок та виплату призначеної пенсії державного службовця ОСОБА_1 відповідно дост. ст. 37, 37-1 Закону України "Про державну службу"в призначеному розмірі 90% заробітної плати з врахуванням при проведенні такого перерахунку матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань та виплати індексації грошових коштів в загальній сумі 11641 грн. 97 коп., отримані позивачем за період роботи з 01.08.2006 року по 31.07.2008 року, в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії; постійну виплату перерахованого розміру пенсії проводити з 01.09.2015 року, при цьому врахувати виплачені позивачу кошти за цей період.

В задоволенні позову в іншій частині відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь позивача судові витрати в сумі 5 ( п"ять) гривень 74 коп.

Апеляційну скаргу на постанову суду може бути подано протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови до Київського апеляційного адміністративного суду через районний суд.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: Н.В. Мазай