Постанова № 52963237, 30.10.2015, Києво-Святошинський районний суд Київської області

Дата ухвалення
30.10.2015
Номер справи
369/11621/15-а
Номер документу
52963237
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 369/11621/15-а

Провадження № 2-а/369/396/15

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 жовтня 2015року Києво-Святошинський районний суд Київської області у складі:

головуючого судді Усатова Д.Д..

за участю секретаря Кузьменко П.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Київ адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області про дії та бездіяльність ОСОБА_2 сільської ради Києво-Святиошинського району Київської області , -

В С Т А Н О В И В:

У жовтні 2015 року ОСОБА_1 звернувся до Києво-Святошинського районного суду Київської області в порядку адміністративного судочинства з позовом до ОСОБА_2 сільської ради Києво-Святошинського району Київської області про дії та бездіяльність ОСОБА_2 сільської ради Києво-Святиошинського району Київської області.

Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що під час голосування 25.10.2015 року на чергових місцевих виборах у селі Софіївська Борщагівка Києво-Святшинського району Київської області у виборчому бюлетені яким голосують за кандидатів на посаду сільського голови ОСОБА_2 сільської ради Києво-Святошинського району Київської області надрукована неправдива інформація про освіту кандидата на посаду сільського голови ОСОБА_1. Зокрема у виборчому бюлетені надрукована «Освіта середня», замість «Освіта вища», як це було зазначено в автобіографії яку позивачем було подано до ОСОБА_2 сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області.

25.10.2015 року позивачем було подано заяву до ОСОБА_2 сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області в якій просив надати копію зразка виборчого бюлетеня яким голосують з кандидатів на посаду сільського голови ОСОБА_2 сільської ради Києво-Святошинського району Київської області. Також позивачем подано скаргу до ОСОБА_2 сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області в якій інформував ОСОБА_2 сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області про неправдиву та недостовірну інформацію, яка надрукована у виборчих бюлетенях, якими голосують за кандидатів на посаду сільського голови ОСОБА_2 сільської ради Києво-Святошинского району Київської області в якій просив: розглянути скаргу та прийняти рішення відповідно до якого дільничі виборчі комісії № 320625, № 320627, № 321405 внести зміни до виборчих бюлетенів де були зазначені відомості про освіту стосовно кандидата на посаду сільського голови ОСОБА_2 сільської ради Києво-Святошинского району Київської ОСОБА_1. Прийняти рішення відповідно до якого дільничі виборчі комісії № 320625, № 320627, № 321405 не будуть видавати виборчі бюлетені якими голосують на посаду сільського голови поки не буде внесено змін про освіту стосовно кандидату на посаду сільського голови ОСОБА_2 сільської ради Києво-Святошинського району Київської області ОСОБА_1 вища освіта.

Станом на 17 год. 05 хв.25.10.2015 року ОСОБА_2 сільська виборча комісія скаргу позивача не прийняла та не прийняла рішення відповідно до якого повинні внести зміни та виправити неправдиву та не точну інформацію про освіту кандидата на посаду сільського голови ОСОБА_2 сільської ради Києво-Святошинського району Київської області ОСОБА_1.

Зважаючи на викладене та посилаючись на норми закону, позивач просив: визнати дії та бездіяльність ОСОБА_2 сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області які порушують права як кандидата на посаду сільського голови ОСОБА_2 сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, та є порушенням ст.ст. 26 25, Закону України «Про місцеві вибори». Визнати бездіяльність ОСОБА_2 сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області щодо неприйняття рішення про внесення змін до виборчих бюлетенів, яким голосують за кандидатів на посаду сільського голови ОСОБА_2 сільської ради Києво-Святошинського району Київської області стосовно кандидата на посаду сільського голови ОСОБА_2 сільської ради Києво-Святошинського району Київської області ОСОБА_1 щодо вищої освіти. Зобов»язати ОСОБА_2 сільську виборчу комісію Києво-Святошинського району Київської області вчинити дії , якими зобов»яжуть дільничі виборчі комісії № 320625, № 320627, № 321405 внести зміни у виборчі бюлетені, якими голосують за кандидатів на посаду сільського голови ОСОБА_2 сільської ради Києво-Святошинського району Київської області ОСОБА_1, про те, що освіта вища.

Протягом розгляду справи позивачем уточнювались позовні вимоги, остаточно просив суд: визнати бездіяльність ОСОБА_2 сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області через не розгляд скарги поданої 25.10.2015 року та порушують права як кандидата на посаду сільського голови ОСОБА_2 сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, та не надання можливості отримати копію бюлетеня про що позивач просив у заяві від 25.10.2015 року.

Визнати бездіяльність ОСОБА_2 сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області через неприйняття рішення про внесення змін до виборчих бюлетенів, яким голосували 25 жовтня 2015 року за кандидатів на посаду сільського голови ОСОБА_2 сільської ради Києво-Святошинського району Київської області. Визнати відсутність у затвердженому ОСОБА_2 сільською виборчою комісією Києво-Святошинського району Київської області тексті виборчих бюлетенів яким голосували 25 жовтня 2015 року за кандидатів на посаду сільського голови ОСОБА_2 сільської ради Києво-Святошинського району Київської області правдивої та повної інформації щодо освіти кандидата на посаду сільського голови ОСОБА_2 сільської ради Києво-Святошинського району Київської області ОСОБА_1.

Визнати виборчі бюлетені такими, якими голосували 25 жовтня 2015 року за кандидатів на посаду сільського голови ОСОБА_2 сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, нечинним через відсутність у них правдивої та повної інформації про освіту кандидата на посаду сільського голови ОСОБА_2 сільської ради Києво-Святошинського району Київської області. ОСОБА_1, та такими, що не відповідають вимогам ч.7 ст.74 Закону України «Про місцеві вибори».

Позивач в судове засідання зявився, позовні вимоги підтримав повністю, просив їх задовольнити.

Додатково пояснив суду, що з приводу отримання відомостей про виборчі бюлетені звертався до відповідача, усно, але відповідь не отримав. Доказів цього не надав. Вказав, що у звязку з недостатністю часу не проконтролював текст зразку виборчого бюлетеня, та з письмовими вимогами чи скаргами з приводу його змісту до дня виборів до відповідача не звертався.

Представники відповідача ОСОБА_2 сільської виборчої комісії в судове засідання не з»явились, повідомлялись судом про дату, час та місце розгляду справи. Причини неявки суду не повідомляли.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши думку позивача, дослідивши надані докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 25.10.2015 року на чергових місцевих виборах у селі Софіївська Борщагівка Києво-Святшинського району Київської області у виборчому бюлетені яким голосують за кандидатів на посаду сільського голови ОСОБА_2 сільської ради Києво-Святошинського району Київської області надрукована неправдива інформація про освіту кандидата на посаду сільського голови ОСОБА_1. Зокрема у виборчому бюлетені надрукована «Освіта середня», замість «Освіта вища», як це було зазначено в автобіографії яку позивачем було подано до ОСОБА_2 сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області.

25.10.2015 року позивачем було подано заяву до ОСОБА_2 сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області в якій просив надати копію зразка виборчого бюлетеня яким голосують з кандидатів на посаду сільського голови ОСОБА_2 сільської ради Києво-Святошинського району Київської області. Також позивачем подано скаргу до ОСОБА_2 сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області в якій інформував ОСОБА_2 сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області про неправдиву та недостовірну інформацію, яка надрукована у виборчих бюлетенях, якими голосують за кандидатів на посаду сільського голови ОСОБА_2 сільської ради Києво-Святошинского району Київської області в якій просив: розглянути скаргу та прийняти рішення відповідно до якого дільничі виборчі комісії № 320625, № 320627, № 321405 внести зміни до виборчих бюлетенів де були зазначені відомості про освіту стосовно кандидата на посаду сільського голови ОСОБА_2 сільської ради Києво-Святошинского району Київської ОСОБА_1. Прийняти рішення відповідно до якого дільничі виборчі комісії № 320625, № 320627, № 321405 не будуть видавати виборчі бюлетені якими голосують на посаду сільського голови поки не буде внесено змін про освіту стосовно кандидату на посаду сільського голови ОСОБА_2 сільської ради Києво-Святошинського району Київської області ОСОБА_1 ОСВІТА ВИЩА.

Станом на 17 год. 05 хв.25.10.2015 року ОСОБА_2 сільська виборча комісія скаргу позивача не прийняла та не прийняла рішення відповідно до якого повинні внести зміни та виправдати неправдиву та не точну інформацію про освіту кандидата на посаду сільського голови ОСОБА_2 сільської ради Києво-Святошинського району Київської області ОСОБА_1.

Статтею 38 Конституції України передбачено, що громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про місцеві вибори» організація і проведення місцевих виборів здійснюються публічно і відкрито. Виборчі комісії інформують громадян України про свій склад, місцезнаходження та режим роботи, про виборчі округи і виборчі дільниці, про основні права виборців (у тому числі про право оскарження рішень, дій чи бездіяльності виборчих комісій, органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, їх керівників, інших посадових та службових осіб, які обмежують або порушують виборчі права), про порядок заповнення виборчих бюлетенів, забезпечують можливість для ознайомлення виборців зі списками виборців, відомостями про кандидатів, оприлюднюють протоколи про підрахунок голосів виборців, про підсумки голосування та результати місцевих виборів, надають іншу інформацію у випадках, передбачених цим Законом. Рішення органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, що стосуються місцевих виборів та зачіпають законні права громадян, а також рішення виборчих комісій доводяться до відома громадян через друковані засоби масової інформації або оприлюднюються в інший спосіб у триденний строк з дня їх прийняття, якщо інше не передбачено законом. Усі засоби масової інформації незалежно від форми власності зобовязані справедливо, збалансовано та неупереджено висвітлювати хід підготовки і проведення місцевих виборів у новинах, інформаційних випусках, ток-шоу, дискусійних та інших програмах. Їх представникам гарантується безперешкодний доступ на всі публічні заходи, повязані з місцевими виборами, а на засідання виборчих комісій та на виборчу дільницю у день голосування (повторного голосування) - на умовах, визначених цим Законом, крім випадків, передбачених законами України. Виборчі комісії, органи державної влади, органи влади Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування, посадові і службові особи цих органів зобовязані в межах своїх повноважень і компетенції надавати їм інформацію щодо ходу підготовки і проведення місцевих виборів. Відомості, що передаються Центральній виборчій комісії через інформаційні системи, засобами електронного звязку, є інформацією, що не має юридичного значення.

Відповідно до ч.8 ст. 25 Закону України «Про місцеві вибори» виборча дільниця затверджує текст виборчих бюлетенів по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної обласної, районної ради, забезпечує виготовлення виборчих бюлетенів, передає їх відповідним виборчим комісіям.

Відповідно до ст.26 Закону України «Про місцеві вибори» виборча дільниця забезпечує можливість ознайомлення виборців з відомостями про кандидатів у депутати, зареєстрованих у відповідному виборчому окрузі, та кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости а також з рішеннями, опублікованими або оприлюдненими в інший спосіб Центральною виборчою комісією, відповідними територіальними виборчими комісіями, власними рішеннями та повідомленнями.

4) завчасно вручає або надсилає кожному виборцю отримані від органу ведення Державного реєстру виборців іменні запрошення із зазначенням дати проведення місцевих виборів, адреси приміщення для голосування, часу початку і закінчення голосування.

У відповідності до ст.74 Закону України «Про місцеві вибори» текст виборчих бюлетенів для голосування у відповідних виборчих округах затверджується відповідними територіальними виборчими комісіями не пізніш як за 17 днів до дня голосування.

Субєкти відповідного виборчого процесу можуть протягом двох днів з дня прийняття рішення комісії про затвердження тексту виборчих бюлетенів для голосування у відповідних виборчих округах ознайомитися з текстом бюлетеня.

Рішення територіальної виборчої комісії про затвердження тексту виборчого бюлетеня не пізніш як за 12 днів до дня голосування передається відповідним дільничним виборчим комісіям для загального ознайомлення у приміщенні дільничної виборчої комісії. Виборчий бюлетень повинен містити назву місцевих виборів, дату місцевих виборів, а в разі проведення повторного голосування - зазначення "повторне голосування" та дату його проведення, означення виборчого округу, номер виборчого округу (за наявності), а також позначені місця для номера виборчої дільниці, печатки дільничної виборчої комісії. За наявності підтвердженої відповідним поліграфічним підприємством технічної можливості територіальна виборча комісія може прийняти рішення про виготовлення виборчих бюлетенів із зазначенням номерів виборчих дільниць.

Відповідно до ст.97 Закону України «Про місцеві вибори» скарга, оформлена без додержання вимогстатті 96цього Закону, повертається відповідно Головою Центральної виборчої комісії або за його дорученням іншим членом Центральної виборчої комісії чи головою або заступником голови територіальної чи дільничної виборчої комісії субєкту звернення зі скаргою без розгляду не пізніше наступного дня після дня надходження скарги, а скарга, подана напередодні дня голосування, у день голосування чи наступного дня після дня голосування, - невідкладно. У разі повернення скарги без розгляду зазначається вичерпний перелік недоліків, які перешкоджають розгляду скарги, і вказується на можливість повторного звернення зі скаргою, оформленою відповідно до вимог статті 96 цього Закону, у встановлені цим Законом строки.

Згідно ст.71 КАС України, кожна сторона має довести ті обставини, на які посилається в якості доказів своїх вимог чи заперечень. Від доказування в порядку ст.72 КАС України сторони не звільнені.

Названі вище обставини підтверджуються всіма доказами у справі, у їх сукупності, та не спростовані протягом розгляду справи по суті. Аналізуючи викладені обставини, суд вважає, що відповідач діяв правомірно, у межах своїх повноважень, оскільки текст виборчих бюлетенів для голосування у відповідних виборчих округах затверджується відповідними територіальними виборчими комісіями не пізніш як за 17 днів до дня голосування. Субєкти відповідного виборчого процесу можуть протягом двох днів з дня прийняття рішення комісії про затвердження тексту виборчих бюлетенів для голосування у відповідних виборчих округах ознайомитися з текстом бюлетеня. Отже у позивача був час для ознайомлення з текстом виборчих бюлетенів та подання скарги до ОСОБА_2 сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області про недостовірність у пятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності субєктом оскарження.

Проте, як пояснив позивач в судовому засіданні у вказаний термін, з приводу отримання відомостей про виборчі бюлетені звертався до відповідача лише усно доказів чого не подав.

Позивачем також не надано доказів, того, що він звертався у вказаний строк зі скаргою до ОСОБА_2 сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області про недостовірність зазначених відомостей у бюлетені.

Аналізуючи викладені обставини, суд вважає, що позивачем всупереч вимогам ст. 71 КАС України не доведена неправомірність дій відповідача .

Враховуючи викладене вище та керуючись ст.ст. 19, 38 Конституції України, ст.ст.13, 25, 26,74, 96, 97, Закону України «Про місцеві вибори», ст.ст. 6, 9-12, 17, 18, 69, 71, 86, 94, 160, 162, 163, 167, 172, 177 КАС України, суд-

п о с т а н о в и в:

У задоволенні позову відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 487 гривень 20 копійок на користь держави

Постанову суду може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду через Києво-Святошинський районний суд Київської області протягом 2-х днів з дня проголошення постанови.

СУДДЯ Д.Д.Усатов