Справа № 577/5154/15-а
Провадження № 2-а/577/122/15
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"29" жовтня 2015 р. м. Конотоп
Конотопський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого судді Громової Л.В.
при секретарі Волошко І.С.
позивача ОСОБА_1
представників відповідачів:
голови Козачанської дільничної виборчої комісії № 590190 ОСОБА_2
голови Козачанської дільничної виборчої комісії № 590191 ОСОБА_3
представника третьої особи:
секретаря Конотопської районної виборчої комісії ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Конотоп справу за адміністративним позовом кандидата в депутати Конотопської районної ради ОСОБА_1 до Козачанської дільничної виборчої комісії № 590190 про зобовязання здійснити перерахунок результатів голосування ,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 , кандидат в депутати Конотопської районної ради, уточнивши позовні вимоги, просить суд зобовязати Козачанську дільничну виборчу комісію № 590190 здійснити перерахунок результатів голосування в присутності особисто його та кандидата в депутати Конотопської районної ради ОСОБА_5 Свої вимоги мотивує тим, що 25 жовтня 2015 року під час відвідування виборчої дільниці № 590190 ним було виявлено порушення організації виборчого процесу, а саме : дві з пяти наявних на виборчій дільниці скриньок були неналежним чином оформлені, про що є відповідні фотоматеріали, зроблені в присутності кандидата в депутати Конотопської районної ради ОСОБА_6 та позаштатного журналіста ТРК Вежа ОСОБА_7 Крім того, під час встановлення результатів голосування ними були виявлені розбіжності між оперативними даними , що надходили в процесі голосування та кінцевими даними, відображеними в протоколах дільничної виборчої комісії № 590190 . У зв"язку з зазначеними обставинами вимушений звернутися до суду .
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав , просить їх задовольнити.
Представник відповідача : голова Козачанської дільничної виборчої комісії № 590190 ОСОБА_2 проти позову заперечує, пояснив, що вибори на їх дільниці пройшли чесно, відповідально. Козачанська дільнична виборча комісія в день виборів 25 жовтня 2015 року працювала з 7 години ранку. При огляді скриньок були виявлені пошкодження в більшій стаціонарній та в маленькій переносній скриньках. Це було відображено в протоколі виборчої комісії. В користуванні на виборчій дільниці діяли дві стаціонарні та одна переносна скриньки.
Третя особа : секретар Конотопської районної виборчої комісії ОСОБА_4 проти позову заперечує. Пояснив , що Козачанська виборча дільниця № 590190 відноситься до середньої виборчої дільниці.
Суд , заслухавши пояснення сторін ,представника третьої особи , допитавши свідків, дослідивши матеріали справи , вважає , що позов підлягає задоволенню .
Частина 8 ст. 172 КАС України передбачає : позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності дільничної виборчої комісії, дільничної комісії з референдуму, членів цих комісій, що мали місце у день голосування, під час підрахунку голосів та встановлення результатів голосування на дільниці, може бути подано до адміністративного суду у дводенний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду 27 жовтня 2015 року, діяв в межах встановленого строку.
У відповідності до ч.1 ст.38 Конституції України , громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Згідно ст. 71 Конституції України , вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на основі загального , рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Виборцям гарантується вільне волевиявлення.
Відповідно до ч .3 ст. 76 Закону України « Про місцеві вибори » : кожна виборча дільниця забезпечується необхідною кількістю виборчих скриньок стаціонарних( великих) та переносних (малих). Для голосування використовуються виборчі скриньки, виготовлені з прозорого матеріалу за розмірами, встановленими Центральною виборчою комісією. Кожній виборчій скриньці присвоюється власний номер, який проставляється на цій скриньці. Мала виборча дільниця повинна мати не менше двох стаціонарних виборчих скриньок, середня не менше чотирьох стаціонарних виборчих скриньок, велика не менше шести стаціонарних виборчих скриньок Кожна виборча дільниця повинна мати не менше двох переносних виборчих скриньок. Порядок виготовлення, обліку, використання та зберігання виборчих скриньок визначається Центральною виборчою комісією.
Згідно п.6 ст.77 Закону України «Про місцеві вибори» голова дільничної виборчої комісії перед початком голосування надає для огляду членам дільничної виборчої комісії, особам, яким цим Законом надано право бути присутніми на засіданні дільничної виборчої комісії, всі наявні виборчі скриньки. Виборчі скриньки після огляду пломбуються або опечатуються печаткою дільничної виборчої комісії. У кожну виборчу скриньку, що використовується для голосування на виборчій дільниці, опускається контрольний лист, в якому зазначені номери виборчої дільниці, час його вкидання у виборчу скриньку, прізвища голови, заступника голови, секретаря та інших членів дільничної виборчої комісії, присутніх при цьому осіб, яким надано право бути присутніми на засіданні дільничної виборчої комісії відповідно до частини дев»ятої статті 27 цього Закону. Контрольний лист підписується зазначеними особами. Їх підписи засвідчуються печаткою цієї дільничної виборчої комісії. На контрольному листі може бути зазначено про відмову присутньої на засіданні виборчої комісії особи підписатися на контрольному листі.
Після пломбування або опечатування останньої виборчої скриньки і вкидання до неї контрольного листа та встановлення стаціонарних (великих_ виборчих скриньок на відведені для них місця приміщення для голосування вважається готовим до проведення голосування. Переносні (малі) виборчі скриньки розміщуються у приміщенні для голосування отворами для виборчих бюлетенів униз у полі зору членів виборчої комісії та інших осіб, присутніх у приміщенні для голосування під час голосування відповідно до вимог цього Закону.
Свідки ОСОБА_8, який був кандидатом на посаду мера м. Конотоп, та ОСОБА_6, яка була кандидатом в депутати Конотопської районної ради, пояснили, що робили об»їзд дільничних виборчих комісій. В с. Козацьке, на дільничній виборчій комісії № 590190 помітили урни, прикриті курткою. При зверненні до членів комісії, відповідь отримали в грубій формі. Вони сфотографували вигляд скриньок на дільниці. Їм відомо, що результати голосування на даній дільниці суттєво різняться між їх оперативними даними.
Свідки ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 члени Козачанської виборчої дільничної комісії, ОСОБА_12 спостерігач від « Опозиційного блоку», ОСОБА_13, кандидат в депутати в обласну раду від партії « Відродження» , пояснили, що були присутні при підрахунку бюлетенів, порушень не було.
В судове засіданні голова Козачанської дільничної виборчої комісії ОСОБА_2 не надав суду протокол , в якому було зафіксовано пошкодження стаціонарної та переносної скриньок.
Голова Козачанської дільничної виборчої комісії ОСОБА_2 не повідомив Конотопську районну виборчу комісію про відсутність двох стаціонарних та однієї переносної скриньок з метою усунення даних недоліків.
Таким чином, суд встановив порушення виборчого законодавства на середній Козачанській виборчій дільниці : замість чотирьох стаціонарних виборчих скриньок та двох переносних виборчих скриньок , діяли лише дві стаціонарні та одна переносна скриньки.
Керуючись ч.1 ст. 38, 71 Конституції України, ст. 76, 77 Закону України « Про місцеві вибори» , ст.ст. 159-163, 172, 177 КАС України , -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов задовольнити .
Зобов»язати Козачанську дільничну виборчу комісію № 590190 здійснити перерахунок результатів голосування в присутності кандидата в депутати Конотопської районної ради ОСОБА_1 та кандидата в депутати Конотопської районної ради ОСОБА_5 .
Стягнути з Козачанської дільничної виборчої комісії № 590190 витрати зі сплати судового збору у розмірі 1218 ( одна тисяча двісті вісімнадцять) гривень для зарахування платежу до державного бюджету Конотопського району, код 37784555, банк одержувача ГУДКСУ в Сумській області, МФО 837013, рахунок 31215206700141, призначення платежу 22030001, ЄДРПОУ 26440771 ( судовий збір).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Конотопський міськрайонний суд Сумської області шляхом подання апеляційної скарги до суду першої інстанції у дводенний строк з дня її проголошення у відповідності до вимог ч. 5 ст. 177 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції згідно до вимог ч. 3 ст. 177 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: ОСОБА_14