Справа № 576/1844/15-а
Провадження № 2-а/576/39/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.10.15року місто Глухів
Глухівський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого-судді Тимощенко І.О.,
при секретарі судового засідання Пугач В.Л.,
з участю позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Глухів справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м. Глухові та Глухівському районі,
-про визнання протиправними дії щодо неврахування при розрахунку розміру пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, -
В С Т А Н О В И В :
21 серпня 2015 року позивач звернувся до суду із вказаним позовом. Свій позов мотивує тим, що з 03 вересня 2009 року він перебуває на обліку в ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м. Глухові та Глухівському районі Сумської області та по 27 травня 2015 року отримував пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 09.07.2003 року. В травні 2015 року виповнилось 10 років його роботи як державного службовця і 28 травня 2015 року він звернувся до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м. Глухові та Глухівському районі Сумської області з заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Згідно повідомлення ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м. Глухові та Глухівському районі Сумської області від 08 липня 2015 року № 7104, на підставі довідки Баницької сільської ради про складові заробітної плати від 09.06.2015 року № 904 йому було призначено пенсію в розмірі 1754,01 грн., проте відповідачем в порушення вимог Закону України «Про державну службу», Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про оплату праці», Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31 травня 2000 року, Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17 липня 2003 року при перерахунку пенсії в розрахунок не включено матеріальну допомогу на оздоровлення при наданні щорічної відпустки в сумі 14129 грн. 55 коп., матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань в сумі 5709 грн. 06 коп. та індексацію заробітної плати в сумі 7839 грн. 31 коп., зазначені в довідці Баницької сільської ради від 09.06.2015 року № 904 про складові заробітної плати, незважаючи на те, що на всі вказані виплати нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Відповідач свою відмову вмотивував тим, що при призначенні пенсії позивачу ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м. Глухові та Глухівському районі Сумської області діяло в межах норм чинного законодавства.
За вказаних обставин позивач просить визнати протиправними дії ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м. Глухові та Глухівському районі Сумської області щодо неврахування при розрахунку розміру пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, зазначених в довідці Баницької сільської ради від 09 червня 2015 року № 904 про складові заробітної плати; зобовязати відповідача здійснити перерахунок його пенсії державного службовця з урахуванням усіх виплат, на які нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнобовязкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки в сумі 14129 грн. 55 коп., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань в сумі 5709 грн. 06 коп. та індексації заробітної плати в сумі 7839 грн. 31 коп., зазначених в довідці Баницької сільської ради про складові заробітної плати № 904 від 09 червня 2015 року.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача ОСОБА_2 в суді позову не визнав та суду пояснив, що дійсно позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м. Глухові та Глухівському районі Сумської області з 03 вересня 2009 року. Отримував пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003 року та з 03.09.2009 року по 27.05.2015 року, з 28.05.2015 року за власною заявою перейшов на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723 від 16.12.1993 року. Відповідно дост. 33 Закону України «Про державну службу»заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Обчислення пенсії відповідно дост. 37 Закону України «Про державну службу»здійснюється з урахуванням вищезазначених складових заробітної плати державного службовця. Такі види виплат, як індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії. Таким чином, відповідач вважає, що при призначенні пенсії позивачу, діяв у межах повноважень, наданих йому законами України та підзаконними нормативно-правовими актами, а тому просить суд відмовити у задоволенні позову у зв'язку з його необґрунтованістю.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м. Глухові та Глухівському районі Сумської області з 03 вересня 2009 року по 27 травня 2015 року та одержує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 09.07.2003 року.
За власною заявою від 28 травня 2015 року позивач перейшов на пенсію за віком відповідно до Закону України від 16.12.1993 року № 3723 «Про державну службу».
28 липня 2015 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив перерахувати пенсію, провівши її обчислення з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових потреб та індексації грошових доходів, а відповідач своєю відповіддю від 31 липня 2015 року відмовив в задоволенні цієї заяви, пославшись на те, що законних підстав для врахування при обчисленні пенсії вказаних ним виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових потреб та індексації грошових доходів) не має (а.с.5-6).
За змістомстатті 37 Закону України «Про державну службу»пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною першоюстатті 1 Закону України «Про оплату праці»встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.Статтею 2 цього Законувизначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другоюстатті 33 Закону України «Про державну службу»передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входять до системи оплати праці державного службовця.
Крім того,статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини першоїстатті 66 цього Законудо заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно доЗакону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно зістаттею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином суму виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Саме така правова позиція викладена Верховним Судом України, зокрема, у Постановах від 20.02.2012 року по справі № 21-430а11, від 14.05.2013 року по справі № 21-125а13, від 28.05.2013 року по справі № 21-97а13, від 03.06.2014 року по справі № 21-134а/14.
Згідно ч.1 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обовязковим для всіх субєктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права та для всіх судів України. Суди зобовязані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Таким чином, суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, зокрема, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, включаються в заробіток (дохід) державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Як вбачається з довідки від 09.06.2015 року № 904 виданої Баницькою сільською радою Глухівського району Сумської області про складові заробітної плати ОСОБА_1 за період з 01 травня 2010 року до 01 травня 2015 року нараховано та виплачено інші виплати , як складаються з матеріальної допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати на загальну суму 27677 грн. 92 коп.. На всі виплати, включені в довідку нараховано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування (а.с.7-8).
Відповідач факту нарахування і сплату страхових внесків, зокрема, на суми отриманої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати не спростував.
Отже, позивач має право на перерахунок пенсії, з урахуванням сум виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, зокрема, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.
Відсутність же нормативно-правового акту щодо перерахунку пенсії державних службовців не може позбавити громадянина його конституційного права на соціальний захист при вирішенні питань щодо надання пенсій.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, підтвердженими доказами та відповідно такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.2,6,17,18,71,94,158-163,167,186 КАС України, ст. 19 Конституції України, ст. ст. 33,37 Закону України «Про державну службу», ст. 12 Закону України «Про оплату праці», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», суд -
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м. Глухові та Глухівському районі, про визнання протиправними дії щодо неврахування при розрахунку розміру пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправними дії ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м.Глухові та Глухівському районі Сумської області щодо: неврахування при розрахунку розміру пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати за періоди з 01травня 2010 року до 01 травня 2015 року зазначених в довідці Баницької сільської ради від 09 червня 2015 року № 904 про складові заробітної плати.
Зобовязати ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м.Глухові та Глухівському районі Сумської області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця призначену згідно із Законом України «Про державну службу» з урахуванням всіх складових заробітної плати державного службовця, в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати відповідно до довідки про складові заробітної плати , що подається для призначення пенсії згідно із Законом України «Про державну службу» за період з 01травня 2010 року до 01 травня 2015 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 понесені витрати на сплату судового збору в сумі 73 грн. 08 коп..
Постанова суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Глухівський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-ти денний строк з дня її проголошення.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення розгляду справи апеляційним судом.
Повний текст постанови суду виготовлений суддею на компютері 27 жовтня 2015 року.
Суддя Глухівського міськрайонного суду І.О.Тимощенко